VIDEO/ Një fluturim i paharrueshëm, spektakli nga “dritat veriore”

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Këto pamje mahnitëse nga një stuhi gjeomagnetike u filmuan nga pasagjerët e një aeroplani të cilët ishin duke fluturuar në lindje drejt Kanadasë.

Ky fenomen, i cili njihet me termin “dritat veriore” krijon drita shumë ngjyrëshe ndriçuese që përhapen në horizont.

Ato krijohen kur ka një shkëmbim efikas të energjisë nga era solare drejt ambientit hapësinor që rrethon Tokën.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

1 komente në “VIDEO/ Një fluturim i paharrueshëm, spektakli nga “dritat veriore””

  1. gjithashtu malok says:

    ky qe ka perkthyer ket artikull e ka bo shkollen me siguri ne kohen e sales. une jam i sigurt qe ky nuk e di qe ne shqip ashtu si ne latinisht keto dritat quhen aurora. ky mendo qe aurora eshte vetem nje emer pjeshke. ky e ka perkthy kete nga gjermanishtja dhe nuk e di cfar eshte aurora.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *