Ministri Bushati sqaron votën e Shqipërisë për armët bërthamore: E kërkoi SHBA dhe Franca

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati  ka sqaruar votën e Shqipërisë kundër eleminimit të armëve bërthamore në aleancën e NATO-s.
Sipas  ministrit Bushati kjo votë ndryshoi nga pro në kundër  pas kërkesës së SHBA dhe Francës.
Ai u pyet nga deputetja demokrate Jozefina Topalli gjatë mbledhjes së Komisionit të Jashtëm.

Topalli: Jemi në kundërshtim me direktivat e SHBA. Pse u ndryshua qëndrimi në pak kohë? Pse dy qëndrime?
Bushati: Para se të flasim duhet të informohemi për çështjen në fjalë. Qëndrimi ndryshoi në samitin e Uellsit në vitin 2014. Bisedimet mbi një traktat për ndalimin e armëve bërthamore. Nuk ndryshuam qëndrim për shkak të Trump.

Ndërkohë,  Bushati ka shpjeguar edhe vizitën e tij në Iran, një vend ky që nuk ka marrëdhënie të mira me SHBA. Ai tha se pala iraniane ka shprehur interesin për bashkëpunim me shtetin shqiptar.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

1 komente në “Ministri Bushati sqaron votën e Shqipërisë për armët bërthamore: E kërkoi SHBA dhe Franca”

  1. Klimax says:

    Qe Shqiperia te dispononte arme berthamore, ne kete rast mund te “justifikohej” ky votim pro mos-eleminimit te tyre, por kur Shqiperia nuk ka te tilla, kur bota (kuptohet pervec te cmendurve qe “harrojne” dhe injorojne rrezikshmerine e kesaj arme) po luftojne per eleminimin e tyre, atehere duket se ky votim pro i qeverise qesharake shqiptare eshte jo vetem papjekuri politike dhe servilizem, por edhe ne te njejten kohe i rrezikshem!
    Dy pyetja kisha per keta tipa bythelepires Bushati dhe shefin e tij Rama:
    A e keni menduar ndonjehere se cfare do ndodhte ne bote sikur SHBA-ja e Rusia apo edhe vende si Kina, Franca, India, Irani, Korea e Veriut, etj te fillonin sulme me arme berthamore ndaj njera-tjetres?
    Kaq shume deshironi zhdukjen e njerezimit dhe cdo gjeje te gjalle ne Toke???!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *