Në sheshin “Taksim”, zonën më laike të Stambollit do të ndërtohet xhami

Hapi i parë për ndërtimin e një xhamie të madhe në sheshin “Taksim” të Stambolli u hodh.

Këshilli për mbrojtjen kulturore të metropolit turk që shtrihet përgjatë Bosforit aprovoi projektin për ndërtimin e një xhamie në zemër të asaj që konsiderohet si zona më laike dhe kozmopolite e qytetit.

Sipas të përditshmes turke “Hurryet”, kjo lëvizje përfaqëson nisjen e procesit të ndërtimit të kultit, shumë të kontestuar nga pjesa laike e vendit.

Ideja për një xhami në sheshin “Taksim” flitet prej dekadash, por gjithnjë është refuzuar.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Në sheshin “Taksim”, zonën më laike të Stambollit do të ndërtohet xhami”

  1. ti je muslimon,mos luaj ''evropianin'', xhamija eshte identiteti yt.........allah uakbar! says:

    nderkoh nje tjeter big xhami do te ndertohet tek ”shesh bayrak”-ut ne Vlore,kjo si dhurate e Erdoganit pas ndertimit te aerodhromit te Shqiperise jugore ne Vlore,madje ka zera se xhamija mund te marre emrin e ”bab’Agollit” ………………..

  2. .. says:

    E o Arnauta te pabes na e mbushet Kostantinopolin me xhami

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *