Një verë plot me udhëtime, Trump-i planifikon një tur evropian

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump ka planifikuar udhëtime në verë ku do të zhvilloj takime me krerët e shteteve në Angli, Itali, Gjermani dhe Belgjikë.

Ai i tha sekretarit të përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg se do të marrë pjesë një takim të liderëve të aleancës në Bruksel në fund të majit.

Kreu amerikan i shtetit i tha Paolo Gentiloni-it se do të marrë pjesë në një takim në fund të majit të “Grupit të të shtatëve”.

Gjatë bisedës me kancelarin gjermane Angela Merkel ai pranoi ftesën e saj për samitin ekonomik të “Grupit të të Njëzetëve” në Hamburg të Gjermanisë.

Në 10 ditët e ardhshme do të presë në “Shtëpinë e Bardhë” kryeministrin japonez Shinzo Abe dhe kryeministrin izraelit Bibi Netanyahu.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *