Sa mirë bëre që vdiqe, o Dritëro!

Nga Pëllumb Kulla, TemA

Të qoftë i lehtë dheu që të hodhën përsipër, o njeri, por më e lehtë të qoftë balta, e paktë vërtet, por rëndesa e saj është mizore.

Po ti bëre mirë që vdiqe dhe na jep rast neve, që të deshëm, të duam dhe të nderojmë, që të merremi me të, sepse dheut nuk kemi se ç’i bëjmë.

Sa mirë, që ta zgjidhim këtë nyjë, po mundëm!

Vdekja jote, o Dritëro, na jep përparësi të themi ato që në të gjallë tënd nuk i thamë dot, ngaqë ti i dole zot vetë kaq e kaq herë. Ne jemi edhe më të zemëruar se ty, sepse ti ishe i vdekur. Dhe të vdekurit nuk zemërohen, paçka se ato që t’u thanë në vdekje janë qjndra herë më revoltuese, më shpifëse, më të padrejta dhe më të ndyra. Më të shumtët nga ata që të shanë ishin të paemra, ca edhe me gjysmëemra, por që të gjithë njësoj demagogë, njësoj sokëllitës, njësoj uluritës, njësoj mallkimtarë të diktaturës.

Çfarë thanë për ty, mund të t’i kishin thënë edhe sa ishe gjallë, edhe bile teksa lëngoje në shtrat. Do të të kishin gjallëruar. Do të të kishin ngritur në këmbë, më mirë se çdo doktor e çdo medikament! Aq revoltuese ishin.

Por pritën sa të vdisje.

Zhburrat mezi i presin vdekjet se ndihen më komodë pa atë njeriun që shajnë. Vdekjet u vijnë për mbarë shkarashkruesve që këndojnë trimëritë e veta, që mbushin

memuarët si ua do qejfi, që shtrembërojnë dhe pikturojnë ca realitete, që të vdekurit nuk ua kundërshtojnë dot.

Ti nuk i kundërshton dot teksa janë duke të thënë që ishe një nga pinjollët më të rëndësishëm të diktaturës! Ti, o Dritëro, paske qenë Luciferri i botës së artit. Ti, thonë ata, ishe koburja vrastare me të cilën Enveri vriste shkrimtarët dhe artistët, se ty diktatura të merrte pëlqimin, – dhe ti e jepje! – për çdo burgim dhe pushkatim! Ti këto mund të mos i kesh ditur as vetë, bile këta që të vërsulen të egërsuar, as t’I faktojnë dhe as t’i dokumentojnë këto. E nuk ndjejnë nevojën për fakte e dokumenta! Phë! Ata duan që ti të kesh qenë ashtu, e ti nuk thua dot jo, se nuk gjen në historinë e njerëzimit asnjë të vdekur që të thotë jo, pasi ka dhënë shpirt.

Ca bëjnë bè, – dhe nuk kanë pikën e turpit, – se ti veç gjysmën e kohës rrije në Lidhjen e Shkrimtarëve, se gjysmën tjetër e harxhoje në Ministrinë e Brendshme, duke firmosur urdhëra arrestesh e varjesh në litar!

Të hartojnë me zell lista mëkatesh me emra shkrimtarësh dhe artistësh që ti duhej t’u kishe dalë zot, sepse ishe çoban i tyre dhe të deshin të kishe protestuar, se ata po dënoheshin për faje që ndëshkonte diktatura, por ti duhej të betoheshe se kjo nuk ishte e vërtetë.

Dhe këta që të fajësojnë, o i dashur Dritëro, janë bashkëkohësit e tu. Nuk janë çunakë të rritur tani kur shahen ndyrazi pa ferrë në këmbë, pushtetarë të gjallë e të vdekur.

Fajësuesit e tu janë demagogë të paskrupull, që nuk të shajnë ty se, ta zemë, i paske lënë në baltë, kur ata kishin dalë të protestonin se po varej poeti Avzi Nelaj, po burgosej Minush Jeroja, apo syrgjynosej Spahivogli e prisnin t’u dilje në krye ti, me grushtat e tua përpjetë. Nuk ka rëndësi që ata nuk dolën për protesta hiç dhe as u pat vajtur në mend ajo gjë. Ta kërkojnë ty atë heroizëm!

Në atë kohë viheshin përpara skuadrës së ekzekutimit, ministra, komandantë repartesh partizane dhe partizanë të thjeshtë, por asnjeri nuk i kërkon asnjeriu që t’i kishte shpëtuar ata. Ty të kërkohet të kishe shpëtuar shkrimtarët! Unë, me stilin e kërkesës së Artur Zhejit, do t’i kërkoja Themie Thomajt, Ministres së Bujqësisë, të kishte shpëtuar nga burgu tërë bujqit dhe blegtorët! Por ata e fisnikërojnë kërkesën ndaj teje dhe bile, të duan të kishe shpëtuar eshtrat e Fishtës që u flakën në Bunë, të mbroje poetët që ty të bënin hije dhe ata që nuk ta rrezikonin famën hiç!

Ty, o i ëmbli poet, të kërkojmë tani që vdiqe, të kishe vdekur nja 50 vjet më parë në sheshin Skënderbej, duke I vënë flakën vetes, si Jan Palaku çek, në mbrojtje të shkrimtarëve dhe artistëve të Shqipërisë!

***

Por kjo nuk është veçse një zhurmë e poshtër, demagogjike, reaksjonare dhe antikombëtare. Këta shkurtabiqër që nuk bëjnë dot hije mbi dhè, e kanë dashur Shqipërinë e asaj kohe një shkretëtirë me thatësirë të zgjatur, me diell të ashpër, pa hije dhe pa oaze. Këta kërkojnë ca hije për staturën e tyre të shëmtuar duke u çjerrë tani se e deshën Shqipërinë e atëherëshme pa një Ismail dhe pa një Dritëro. Për nevojat e tyre dijallëzore ata ulurijnë të pakënaqur që vendi i tyre kishte vjersha dhe këngë! Meqë ishte diktaturë deshën që njerëzit të mos qeshnin, të mos mrekulloheshin nga pikturat, të mos përloteshin nga këngët e trimërisë! Nuk deshën këmbë aktori nga ata që të linin me gojë hapur, këngëtarë që i kthenin në skenë dy dhe tri herë. Këta i deshën mësuesit të mos u tregonin nxënësve bukuritë e gjuhës shqipe, deshën arsimtarë që të kundërshtonin programet e të mos i vinin shkollarët e vegjël të bënin hartime për luftën, të mos recitonin vjersha për qingjat, për malet me borë, për Partinë dhe për Enverin.

Këta maskarenj e dijnë fare mirë se po kërkojnë të pamundurën!

E kërkojnë tani dhe nuk guxuan ta kërkonin atëherë, jo më në Zërin e Rinisë, por as në një kafenè.

Këta të kujtojnë ata gazetarët amerikanë që Ilia Ehrenburgut, shkrimtarit, që vinte nga vendi i sovjetëve, pasi Stalini në një fushatë të egër pat vrarë dhe shfarosur mijëra e mijëra shkrimtarë dhe gjeneralë, kur shkeli në aeroportin e Nju Jorkut e pyetën: “Po ty zotëri që na zbret nga Moska, a nuk të vjen turp që ke mbetur gjallë?!” Poetët tanë të shquar kanë shkruar ca poema që edhe unë nuk do të desha t’i kishin shkruar, por ata nuk mund të bënin pa to. Në historinë e Europës së qytetëruar nuk pat shpëtuar dot nga këto haraçe as Gëtja, as Betoveni, as Pushkini dhe as Molieri. Shkrimtari gjerman Bertolt Breht ka shkruar një esse të tërë për “dredhitë që duheshin për të thënë të vërtetën” Këtyre poetëve tanë brilantë, udhëheqësi dhe partia e tij ua deshën vargjet si oksigjenin. Por vargjet e tyre nuk ndryshuan asnjë mendje dhe nuk shndërruan asnjë urrejtje në dashuri. Dredhia e këtyre dy mjeshtërve në dhënien e haraçit, bëri që ata të kapnin lartësira dhe mundësira të nxirrnin vepra që mbeten në visaret e kombit, ua bëri voli që të ushqenin shpresën popullit, lartësuan gjuhën e bukur shqipe, dhanë me bollëk nënkuptime, lëvruan alegoritë e “Kalit dhe Gomarit” dhe të kinezërive shqiptare të importuara tek “Koncerti” Këta autorë madhorë u bënë pararendësit e demokratizimit të shoqërisë së asfiksuar shqiptare.

Korpusi i artë i veprave që bënë, do të ndrisë në shekuj dhe pastaj, në shekuj, asnjeri nuk do t’u shtrojë më kurrë kërkesa të marra dhe idiote për ato që nuk bënë dot.

Vende të tjerë në botë kanë patur shkrimtarë që i kanë bërë ballë më me trimëri diktaturave. Atyre vendeve këta tanët, ua kishin zili jo shkrimtarët, por diktaturat.

***

Në këto ditë zije dhe unë pata publikuar ca kujtime dhe me keqardhje përballa me durim ca sulme të paemrash që ndynin veprën dhe emrin e Agollit. Bile, pa pritur të vdisja, nuk mënuan të më sulmonin dhe mua, një krijues modest, që nuk pata shkruar as “Nënën Shqipëri” dhe as “Përse mendoheshin malet.” Me fraza parafabrikate më fusnin, me të drejtë, në kategorinë e shkrimtarëve të “realizmit socialist”, por nuk më nxinin dot me asgjë. I vetmi mëkat ishte kategoria, ajo që më përkiste, meqë kam botuar vëllime, drama, komedi e kam angazhuar aktorë në qindra komedijëza skenike dhe televizive. Dhe unë duhet të skuqem për to?! A nuk duhet të më thuhet një fjalë e mirë dhe të falenderohem për tërë gazin dhe buzëqeshjet, që kam shkaktuar, unë “shkrimtari i socrealizmit?!” E nëse pranoni dhe ju se nuk paskam asnjë mëkat “komunist”, qënka faj të të kenë sjellë hyjnitë të jetosh në kohëra diktatoriale?! Mirë, atëherë:

Ti, o kritizeri im i pafytyrë dhe ju, o sharamanë pa gravitet tokësor, që kërkoni heroizmat e shkrimtarëve të “realizmit socialist”, nuk ju vjen turp që nuk kryet ju vetë një akt heroik?! Akti heroik nuk ka nevojë as për emra, që ju s’I kishit, as për stilograf, as për penel dhe as për piano e violina. Do t’ju kërkoj pra, atë që i kërkoni Dritëroit dhe Ehrenburgut:

Nuk ju vjen turp që keni jetuar në diktaturë?! Dhe as që keni mbetur gjallë nuk ju vjen turp?!

REMOTE_ADDR:[]

72 komente në “Sa mirë bëre që vdiqe, o Dritëro!”

 1. saliu says:

  Ju kuptoj dhe ju ndjej Z. Kulla. Duke ju rikujtuar vargjet e meposhtem.

  Kur me shan mua dhe lavderon Baba Tomorre
  Me vjen mire,
  Sepse mali me debore nuk felliqet me kellire
  Ne me shan se jam balte
  Jam nga balte e Shqiperise
  Po ca qe jane nga bajge
  I falte Zoti i falte.

 2. buj says:

  mire qe vdiqe se ngelen hipokritet pa bo noj status ku te preknin sado pak ndjesine e njerezve… te mernin noj like me shume, ose te pakten te ishin kontroverse vetem qe me vdekjen tate te terhiqnin vemndje… bone mire qe vdiqe, po pse nuk e shtrengove fort ene Kacin e zi qe te mertte like pa fund…o DRITERO, do kishe thy rekord po ta merrje ene te ziun me vete

 3. ilo says:

  Ju lumte pena Pellumb, si gjithmone nuk i heqim nje presje asaj qe shkruani.
  Driteroi nuk ka nevoje per monument prej bronxi apo betoni 10 metra e me shume te larte. Monumenti i tij eshte ne mendjen, zemrat e shpirtin e 99.99 perqind te shqiptareve dhe jo vetem! Jam i siguirte qe ai prehet i qete me ate cfare ka lene pas. Do t’ju thoshte po te ishte gjalle lerini te shkretet 0.001 te shprehen, se edhe ata njerez numerohen, e do t’i meshironte…….

  1. Lugati says:

   o ilo ca llogarish ke bo me robo qe 99.99 e shqiptareve qe driteroin

 4. kozmo says:

  KULLA AS VETE NUK E DIN SE SI KA QENE AI ,CFARE KA BERE . ATE E DIN VETE AI DHE ZOTI .
  CDO NJERI PER VEPRAT E TIJ DO TE GJYKOHET NGA ZOTI !!!!!

 5. GJINOJA says:

  Poshtë komunizmi, rrofshin komunistët!

 6. Qytetar says:

  Me emrin e stij Artur Zheit ke bërë pis kot nja dy rreshta.
  Ai është një zhuls endacak(të më falin endacakët për krahasimin)
  Dhe i lutem Bashkisë së Tiranës që ta marrë me forc me polici bashkiake ta çojë në një lavazh ta lajnë me pomp lavazhi e ta disifektojnë vëndin se ai zhuls mund të hap ndonjë virus ashtu i palarë siç është.
  Bajga e poshtër.

  1. Pranvera says:

   Bravooooo. ..po e jema e tij 24 ore i lexonte lajmet e Enver Hoxhes dhe ky kumarxhi ka goje e flet!Injoranti!

   1. joel shkodra says:

    Ne fakt nuk eshte e ema, por halla e tij. E ema ka qene aktorja Besa Imami, ndersa spikerja e famshme ka qene Vera Zheji.

   2. tomi says:

    Pusho moj vrome kur sdi nga lidhet gomari. E jema e Zhejit ishte Besa Imami, clidhje kishte me fjalimet? Bibe

 7. intelektuali says:

  Me mrekullove me kete shkrim .The aq bukur ato qe ndoshta une dhe shume te tjere nuk do komentonin dot kaq mire shkimin e djeshem te Zhej-it.Dhe sikur ato qe tha Zhei dje ne shkimin e tij kunder Driteroit prape te thena sot kur Driteroi ndroi jete nuk vlejne per asgje perkundrazi vene ne dukje dashakeqesine e Zhejit.Driteroi Ismaili apo dhe shume te tjere jane pena te arta qe jo vetem kombi yne duhet te krenohet por edhe me tej.Ju Faleminderit i madhi Pellumb Kulla.

 8. tomorri says:

  Bravo z.Pellumb Kulla:Dua te them me gjithe shpirt se:I mençemi ngelet gjithmone i mençem dhe kjo nuk eshte as me hir as me pahir por eshte ligj natyre dhe pik.Budallenjte dihet se kane nje fytyre dhe nje lloje mendje e cila nuk u punon per asgje edhe kjo dihet.

 9. intelektuali says:

  MOS I BEJ GJERAT CARAP ME DACIBAO BOSHE O PELLUMB KULLA, DRAMATURGU ME HIJE NE BIOGRAFI.

  Kritizeret e Driteroit nuk jane vampire imagjinare, as “HATER”-a (hejtera) provinciale. Kritizerat e Driteroit nuk jane gjithashtu KARKALECA barabre sic i cileson goca e perkedhelur dhe budallaqe e Driteroit, qe nuk eshte kujtuar asnjehere se ku e ka vellane e vet kur Driteroi e perzuri si nje qen nga Shqypnia serbes-serbes per t’i bere qefin Partise se Punes pa ja kerkuar me pare askush. He mo Pellumb Kulla si te duket ty kjo gje? A do ta beje ti me djalin tend atje ne SHBA ku ke gjetur qetesi me familjen tende ne kete vend kapitalist qe Enveri dhe Driteroi pas tij e quante Imperializmi Amerikan dhe e shikonte si rrezikun me te madh per shqypnine Socialiste si Shkemb Graniti?

  Kritizeret e Driteroit jane ata intelektuale properendimore qe u vrane dhe u masakruan mizorisht nga Enveri, sepse e donin Vatanin si pjese te Botes Demokratike, si SHBA ku jeton ti, prandaj edhe nuk mund te bien dakort me demagjonine e homazheve bolshevike qe po luhet si cirk me kloune e prestigjatore pushtetare qe qajne mbi arkivolin e Dritero Agollit, por qe nuk kujtohet te kerkojne falje per viktimat e komunizmit te Enverit, te cilit Driteroi donte qe t’i falte zemren e tij me kaq bujari.

  1. baenka says:

   Me kritiket e Driteroit dakord ka pasur e do te kete, por jo me idiotizmat zheji-ypi funderina dhe shembelltyra te se keqes qe fatkeqesisht jetojne …..

 10. Kryqi says:

  Mjaft me me cobanet qe ua kishte fajin bagetia ! Inteligjenca e ngritur ne
  pushtet ishte pergjegjesja kryesore e ati sistemi dhe pike.
  Mesazhi i kokave te medha Shqipetare drejtuar per aljene,ne tokesoret nuk ishin ne gjendje
  te deshifronin thirrjet “Parti Enver jemi gati kurdohere” te krimtarise se tyre.
  Na del qe keta mjeshtra ja hodhen Enverit,me demek bene sikur i sherbyen nga e keqja.
  Heroi qe i mbijetoj burgut te madh ? Ky Ishte Driteroi ? I persekutuari i mendimit te lire
  prej kujt dhe nga kush ? Vetevetja ! Kjo na e benka te pa vdekshem.

 11. Dritani says:

  Perle!Je i Madh z.Kulla. Respekt!

 12. "BOHOTINA" says:

  Bravo Kulla! Je i sakte. Zheji dhe nje takem i ngushte “gazetaresh”, kinse koka te mendimit jane bosh ne shpirt, e s’ ka si te jene plot ne mendje. Ti na ke dhuruar mrekullira e na ke celur zemren me te qeshura ne mes te dimrit… Te falenderoj. Driteroi edhe sikur te kishte bere tere te keqiat vetem me Zylon i lan te gjitha…

 13. albaniafirst says:

  I madh si gjithmone ne shkrimet e veprat e tij Pellumb Kulla.
  Capaculet qe kerkojne te maten me Driteroin tone te madh, capacule kane qene dhe do mbeten. As qe ja vlen te merresh me ta.
  Shkrimtare si Dritero Agolli e Ismail Kadare na bejne krenare per kombin tone to vogel qe rriti gjigande te tille.

 14. loreta says:

  Per kete shkrim te pergezoj, Kulla. Sot kane dale njerez me bisht se dje diktatura u a priste. Ja Zheji e kompani. Te faleminderit Pellumb per penen e arte!

  1. agimi says:

   E ke fjalen per diktaturen qe ushtruan Njerezit me Bisht?

 15. Qytetari says:

  RESPEKTE z. PELLUMB KULLA ! Eshte e kot te zgjatesh me shume,por te falenderoj qe e ke sperkatur me mut fytyren e poshter te zhejit,ne menyren me perfekte.

 16. xhulio says:

  Me nje fjale o Pellumb ziu, diktatura sundoi pa asnje platforme arti.Nuk pati nevoje te ushqehet, te marre ushqim shpirteror.Po s ke faj ti se me kapardisesh atje pertej oqeanit.S ke faj, jo.Ndaj po ecim keshtu ne se s kemi nje Jan Palah.Turp me te madh s’ka me ato qe thua. Po s’ ke faj.I ke dhe ti ca gjynahe, njelloj jeni.Ithtar te realizmiit socialist qe ka ngordhur kur nderroi sistemi dhe qe shpurra e juaj po mundohet me kapacitet te plote ta mbaje gjalle.Njezet e pese vjet dhe ithtaret e tu asnje veper te rendesishme, madje asnje nuk shkruan me.S mund te shkruanin.Mjaft genjyen.U shperblyen dhe per genjeshtren si dhe ti dhe tani degjojme dhe brockulla.Driteroi te ikte ne heshtje. dhe s’ do te hapej ky debat, jo po patriarku(nuk rrojme dot pa patrark ne) Pse se thua kete o turp i vendit qe ke e braktisur dhe po na ben hartime qe larg.Aty rri, s;ka me keq kur as dheu yt s’ do te te trese.

  1. përballë fantazmave - fantazmë says:

   Vaj medet – vaj medet ,
   ti je veç e mendja veç !
   (Përballë paraqitjeve fantazma paraqitem edhe unë si fantazmë dhe më vjen keq !)

 17. Meti says:

  Ti mire bere Pellumb qe shkrove bukur keto qe shkrove, i fole Driteroit qe nuk te degjon dhe i the “rri i qete se Zhelja nuk te ben pis”, por ne fakt ai eshte ngjitur shume lart tashme, i rrethuar nga engjej, por madheshtia i ka mbetur poshte, ketu tek ne, dhe kur mbetemi keq se s’gjejme dot fjalen e duhur per mendimin qe duam te shprehemi, themi, “dale te shohim si e ka thene Driteroi”!

 18. mireli n says:

  Shkrim i mrekullueshem nga i madhi PELLUMB KULLA. Sa shume kemi qeshur me komedite , skecet e tua ne ato vite te veshtira . Tani rrije e mendoje se po te kisha kopetence do te thoja ; PELLUMB KULLA NDERI I KOMBIT SHQIPETAR.
  Te uroje gjithe te mirat e jete te gjate . Na mungone shume. FALEMINDERIT.

 19. Gogo says:

  Nje shkrim me nje vleresim teper realist,per kohen dhe vepren e njerit prej kolloseve te letersise sone! Mos u merzit nga ca fytyre e shpirt vrerosur, qe te shajne edhe ty,se perse nuk te varen, por te falen dhe te lane qe te na besh ca humor, qe te buzeqeshnin sado pak njerezit, perse nuk dogje veten, ose nuk kerkove te te varnin,ne menyre qe tani te te mburnin! Keta mjerane, te fajesojne edhe ty, qe sot banon ne Amerike dhe nuk vjen edhe ti ”vullnetarisht” qe te vuash ketu, bashke me keta shkarrashkrues te mjere! Mos u merzit se keta xhuxhmaxhuxhe, nuk i arrijne dot as deri tek hallatet Driteroit me shoke, por kuptohet, qe as ty nuk t’i arrijne dot, mbasi je goxha i gjate dhe ata jane lilipute (xhuxhmaxhuxhe)!

 20. I drejti says:

  Brava. Shkrim brilant per kedo dhe per ata qe u kane ngelur dy pare mend ne koke. Nuk po flas per palaço si Zheji e ndonje tjeter me shpirt te zi.

 21. duno says:

  Doli katundari nga Zemblaku ne krah te fshatarit nga Menkulasi . Solidaritet devollinjsh qe ja hypin gomarit se prapthi . Driteroin mund te mos e kritikoshe per haracin qe cdo shkrimtar i asaj kohe i ka paguar regjimit me nje pjese te vepres se vet konformiste , por nuk mund te heshtesh per rolin e tij si kryetar i Lidhjes se shkrimtareve . Driteroi ka qene vertet kerbaci kamzhiku dhe koburja e Partise mbi shkrimtaret dhe artistet . Mjafton te lexoshe nje diskutim te tij ne Lidhjen e shkrimtarve qe e risjell Kaloci dhe qe gjendet akoma ketu te Tema per te kuptuar se kush eshte Agolli dhe cfar ka bere ai per te kapur kolltukun e kryetarit te lidhjes , e pastaj te mbreteronte ne boten e artit , gjithmon vigjilent ne mbrojtjen e vijes se partise . Driteroit vertet rakia i skuqte faqkat e i ushqente muzen prej bejtexhiu por nuk ja zbardhte dot eresiren ne shpirtin e tij komunist. E pastaj per te lare mutin me shurre bente sikur perpiqej per te bere ndonje te mire per te magjepsur Shpetim Nazarkon , te mira te tipit : hajd ti nxjerim nj te drejte studimi Mentorit me biografi te keqe , apo ti gjejme nje fisarmonike ketij djalkes , athua se nuk ishte ky vete qe ua tundte te tjereve punen e biografise . Keshtu qe je lodhur kot o Pellumb per ti bere apologjine Agollit se nuk mbulohet dielli me shoshe .

  1. Bardhi Tolabi says:

   Sic duket ti duno ke dale prej dunavecit dhe ke mbetur vetem rrotull tij,se akoma nuk e di se Zemblaku nuk i perket Devollit por Korces.Kufiri eshte Cangonji ,ca me ne lindje se Zemblaku.Por nejse kaq di e kaq shkruan.
   Po te bej nje pyetjej: E ke njohur nga afer Driteroin,qofte edhe duke pire me te sepse i kujtoke dhe goten?
   Jo more injorant,vetem kur kryente nevojen Driteroi te afronte,te merrje pak ere prej se poshtmi,se e dinte qe tipa si ju,nuk kane shqisa lart.Ju mungojne ato.Driteroi,ka nderhyre per shume Nazarko me biografi te keqe,per te studiuar apo punesuar,ka perkrahur brezin e ri te poeteve dhe shkrimtareve,bile keta i ka shpetuar edhe prej goditjes.Kur ju ka bere verejtje,per anen e partishmerise,atyre qe shkruanin,i ka mbrojtur dhe jo goditur.Ne se do i lejonte te botonin me “gabime ideollogjike”do te ndeshkoheshi,sic edhe jane ndeshkuar shume prej tyreper te cilet ti e skota jote e beni Driterone fajtor…Driteroi nuk kishte kohe te merrej me te gjithe,sepse jo te gjithe kerkonin ndihmen e tij,sepse kishte dhe te tjere qe lexonin shkrimet e letrareve te rinj,apo veprat e shkrimtareve te maturuar…
   Por ca takem si ju,jeni si ai beu qe i kerkonte llogari sherbetorit,ne se i kishte dhene uje gomarit.Kur ky i thoshte i dhashe,beu e pyeste,cfare uji i dhe te ngrohte apo te ftohte.Te ftohte,i thosh sherbetori.Po c’me ke bere more,me paske plevitosur gomare.Jo,jo i dhashe uje te ngrohte,ja kthente sherbetori.Bo,bo c’me paske bere,me paske perveluar gomare…Ja keshtu,ju ka gjetur dhe ju me “kritikat” qe beni so per Driterone,,sepse jeni si ai beu,qe nuk keni bere asgje vete e nuk jeni te zot te gjykoni,c’eshte bere mire e c’eshte bere keq…
   Te lumte pena Pellumb Kulla!

   1. Pranvera says:

    Bravooooo. ..po e jema e tij 24 ore i lexonte lajmet e Enver Hoxhes dhe ky kumarxhi ka goje e flet!Injoranti!

  2. Pero says:

   O koqe
   Dritëroin nuk e nderojme se ka qënë kryetar i lidhjes,
   (Çfare nuk beri per të kapur kolltukun e kryetarit)
   por si poet që ti dhe ca qorra të tjere s’dini ta lexoni

 22. Pallatet Agimi says:

  Eh c’burre fisnik je o Pullumb Kulla. I ke rradhitur mendimet ashtu sic e meriton sera jote, artist me vlera e patriot te vertete.
  E keqja e kesaj pune o Pullumb eshte se jeni te detyruar o xhan i vellait, te mereni e jepni pergjigje disa pisave, hajduteve te mirefillte dhe te deformuar qysh ne gen, qe (me fal) ju cajne bythen e tregohen cuba, me te vdekurin. Mos haro edhe me te vdekurit e gjalle, me ne, qe i durojme gjithe diten e lume e nuk ju a fusim koken andej nga ju ka dale. Jo komunizmi, por keta shkerdhata, jane e keqja me e madhe e shoqerise sot, 27 vjet pas kapitullimit ( vdekjes) te komunizmit, te cilin e perdorin per te fshire halet e tyre, e qe i kane bere sot ketij vendi me keq se vet ai sistem.
  O Pullumb Kulla, te pacim o mik i vjeter e i panjohur i ketij mileti hallexhi, qe i ke dhuruar gjithe jeten tende prej luftetari te palodhur artin dhe humorin tend te mrekullueshem e te pavdekshem, ilac per kedo qe e donte vendin dhe familjen e vet. Lum Driteroi qe la miq te tille si ty e Moikom Zeqo, vlera e te cileve kuptohet vetem nje here ne jete, atehere kur duhet.

 23. Drita says:

  Pëllumb Kulla o ju mjeranë , po të kishit rrëmuar pak në të tijën jetë artistike, është goditur nga ai sistem që ju bërtisni pa e jetuar, me dhjetra herë!!!! Në pezullim detyre, në punë edukuese etj.muaj e vite por kurrë nuk e mendoi as ai e as gjithë bashkudhëtarët e tij se fajin e kish Kryetari i lidhjes -Dritëro Agolli. Të gjithë e dinim dhe e kuptonim mirë se në emër të sistemit, plot minj zliqarë e të patalentuar në të gjitha fushat, lëvrinin skutave të sekretarëve të Partisë, duke raportuar-mashtruar mizërisht me shpresën e mjerë se pas hijes së madhështisë së tyre do dalin në dukje një herë.
  Por për fatin e tyre të mjerë, hija e madhështisë ( në këtë rast) e penës apo vlerave artistike të këtyre kollosëve në gjinitë e tyre, është kaq dillore dhe jehon tek kushdo që i ndjek apo lexon, sa përkushtimi i tyre i vockël dhe mjeran përditë e më shumë zvogelohej skutave të minjve…
  Dhe përsëri o ju mjeranë të fjalës së lirë nëse do kishit hulumtuar sado pak në shtyp, ky artist – regjizor, shkrimtar i satirës, do e kishit vënë re njëherë të vetme se për çdo vit po vihet në skenë një vepër e tij, nga vetë ky regjizor që “kapardiset përtej oqeanit”!
  Pra, ju o mjeranë të demokracisë e Fjalës së lirë, nuk po ju pyes për veprat e të madhit Agoll a i keni lexu vërtet apo jo, por po ju pyes :- ku e çuat talentin tuaj gjatë këtyre 27-viteve demokraci?!
  Agolli, Kadare e ky “edepsëzi”regjizor Kulla shkuan e vanë nga pushteti, e ju Lirinë me flatra e kishit?!
  Ku e çuat talentin o të mjerë “plotë vlerë”, e harruat vrimave apo ju humbi???
  Lumi ne e Lum ky popull për demokrat të tillë të fjalës së lirë që dinë të çirren për vlera të tilla artistike ??????

 24. Drita says:

  Pëllumb Kulla o ju mjeranë , po të kishit rrëmuar pak në të tijën jetë artistike, është goditur nga ai sistem që ju bërtisni pa e jetuar, me dhjetra herë!!!! Në pezullim detyre, në punë edukuese etj.muaj e vite por kurrë nuk e mendoi as ai e as gjithë bashkudhëtarët e tij se fajin e kish Kryetari i lidhjes -Dritëro Agolli. Të gjithë e dinim dhe e kuptonim mirë se në emër të sistemit, plot minj zliqarë e të patalentuar në të gjitha fushat, lëvrinin skutave të sekretarëve të Partisë, duke raportuar-mashtruar mizërisht me shpresën e mjerë se pas hijes së madhështisë së tyre do dalin në dukje një herë.
  Por për fatin e tyre të mjerë, hija e madhështisë ( në këtë rast) e penës apo vlerave artistike të këtyre kollosëve në gjinitë e tyre, është kaq dillore dhe jehon tek kushdo që i ndjek apo lexon, sa përkushtimi i tyre i vockël dhe mjeran përditë e më shumë zvogelohej skutave të minjve…
  Dhe përsëri o ju mjeranë të fjalës së lirë nëse do kishit hulumtuar sado pak në shtyp, ky artist – regjizor, shkrimtar i satirës, do e kishit vënë re njëherë të vetme se për çdo vit po vihet në skenë një vepër e tij, nga vetë ky regjizor që “kapardiset përtej oqeanit”!
  Pra, ju o mjeranë të demokracisë e Fjalës së lirë, nuk po ju pyes për veprat e të madhit Agoll a i keni lexu vërtet apo jo, por po ju pyes :- ku e çuat talentin tuaj gjatë këtyre 27-viteve demokraci?!
  Agolli, Kadare e ky “edepsëzi”regjizor Kulla shkuan e vanë nga pushteti, e ju Lirinë me flatra e kishit?!
  Ku e çuat talentin o të mjerë “plotë vlerë”, e harruat vrimave apo ju humbi???
  Lumi ne e Lum ky popull për demokrat të tillë të fjalës së lirë që dinë të çirren për vlera të tilla artistike ?????

 25. Aleks Luarasi says:

  Te lumte goja, o Pellumb Kulla! Nderim per Dritero Agollin – malin e larte te letersise shqipe.

 26. Ok, Pellumbi fluturonte bukur ne kohen realizmit Sozialist
  dhe nga menyra si i shikon e komenton zhvillimet ne shqiperi, tregon se,
  mjerishte Ka mbetur peng,i atij botekuptimi te Po asaj epoke.
  Eshte Kaq i frikshem realiteti e vertrete per ne shqipot??
  Si mundet akoma nji shoqeri te vazhdoj e jetoje ala mbas Kaq poshtersirave,me ate ndjenje mashtrimi ?
  Ku e Con kjo shoqerine shqiptare ? Ta them un. Injektion ke brezat e ardhshem ,ke rinia,
  diene/ psikozen e e vertrete/ realiteti ,per shqiptarin nuk exziston,por shuma e llapave ,qe cirren
  me forte ne xhiro, me i pafytyri te Jet me i rrespektuari ,mbesshtetur nga bashkfshataret e vet ! Jo ,inderuar
  ky do ishte nji Omen fatale per te ardhmen e ksaj shoqerie. Nuk eshte e drejte,se shumica,e cila ne shqiperi ,perben injorancen, ka te drejjte e madje ,te shtremberoje te verteten, ( nein mentalitein anadollak-ky eshte nga Fshati im )
  e akoma me bajate,njerez,qe s’ Jan te after te bejne vleresime mbi artin ,letersine,,qe Kan nji nivel intelektual xerro,
  te nderhyjne ne gjithcka,duke imponuar ne cdo Debatte injorancen, te pafytyrin. Fyerjet nuk Jane argument per asnji .
  Nqs Zheji,kerkon qe bota shqiptare ,te behet me trasparente, shqiptaret i hidhen ne gryke ! Perse?
  Sepse Do te jetoj me te paverteten,me mashtrimin,krimin? Nuk e ul aspak e vepren e Agollin transparenca.
  Sepse shkrimi Zheji,nuk analizon se Sa vlen sot vepra e tij( bejdet etj) por,,se firma tij,ka märe jete te rinjsh ,bij nenash shqiptare ,si i mori berish-basha ne Gerdes e me 21- janare,,krime qe per poetin e Partise,ishte dicka normale,sepse jo vetem s’ reagoj,por me c’ njerezorja ishte se i uroje kriminelat. Mos te harromje se ishte pikerishte agolli kadare,qe izoluan Te Mahdin Lasgush, i hoqen Pensionin , parse valle? Echte kjo njerezore ? Rrezikohej Partia nga nji plak,i urte qytetarr e intelektual i nivelit europian? Kurr. Porse Lasgushi s’ iste nga fshati anadollakut. Kerkoni ju ti impononi ktij populli nji model krimineli, nji model te pafytyresise njerezore ,,mbeshtetur nga injoranca ? Duhet te nderojme ne e bejme heronj krimineller,sot pasi zhduken dosjet e kerkojn tituj desidenti sot ? Kjo echte turpi me i madhe per nji shoqeri dhe kanceri ne trupin e atij vendi dhe echte krenar per kte me emer jo Anonimm ( Do mbroj kriminelin,qe flet dialektin tim)

 27. fieraku NGA ferrasi says:

  Na vjen shume turp
  Qe komunistet pushtuan ameriken dhe ne di budallenj ju besuamsigurimsave dhe sekretareve te partise.

 28. Meri says:

  Dunooo.
  Nuk mund ta zbehesh vepren e Driteroit kurre cfaredo qe te thuhet. Nuk ka nevoj ti ngren lapidar ku te shkruhet ketu prehet i Madhi Dritero. Se koha gurin e grryen ai ka lene monumentin mbrapa veprat e tij qe do te jene te pavdekshme. Kot mundoheni te hidhni balt o spurdhjaker.

  Mer

 29. Meckojati says:

  Ju Pellumb per kojcidence si e MIRI Juan dhe mbiemri jane sinonim i njeri tnetrit Pellumbi qe sjell pare muse Killa fortese qe mbron nga sharlatanet,maskarenjt,mizoret tere nga pushtusit enga kushdo tradhetar. Ju lumte mendja Juan qe nation cdo moment eresire ne kete venf.

 30. xufa says:

  Sduhet befasuar nga patetizmi hipokrit i Kulles, si hipokrit jetoi,krijoi dhe si i tille do te vdes. Ai duhet te qan dhe te mbron Agollin ngase ishin te nje brumi.Koha do tju jap vleresimin e duhur te gjitheve. Kuptohet edhe Agollit qe si kryetar i lidhjes se shkrimtareve , trumpetoi, thuri lavdengriti kultin e diktatorit dhe miratoi denime kapitale kolegeve te ti krijues.

 31. Akil mali says:

  O Zot cfare flitet per Driteroin keshtu. Ca bythe lepires si Zhei e disa te tjere duane qe te perbaltin Driteron e madh te pakrahasushmin me asken kete kollos te poezise shqipe, Ndaj dhe Driteoi po qesh me keta horra qe nuk folen nje fjale sa ishte gjalle Driteroi, megjithse Ai i madh kishte dhene pergjigje ketyre langonjeve.

 32. Ana says:

  Te falenderoj Z.Kulla per kthjelltesine e mendimit dhe vleresimin e larte te figurave si Driteroi apo Kadare. Mjerrane dhe eunuke nuk mund te perbaltin keto figura. Respekte.

 33. Ag says:

  Te lumte Pellumb KULLA. Shume njerzor e shume SHQIPTAR

 34. Pilo Lala says:

  Teper bukur Z. Pellumb, por , keta qe presin te vdesesh e pastaje te te versulen , ashtu sikunder ja u thot edhe vajza e Driteroit si karkalecat, jane pa emer, jane intelektuale balte, qe kerkojne te tregohen se ju dhimbset shume kjo toke e ky popull,kur ne fakt jane Ajka e lukunise se hajduteve qe e vodhen e poshteruan e vrane kete popull keto 25 vjete , Keta jane nga ajo balta e ndyre qe te ngjitet per kepuce e ste shqitet, por perseri mbetet poshte kepuces e kurre nuk ngjitet dot te perbalte korifenjte e Kombit si Driteroi . Kadareja etj.

 35. gregori.uk says:

  Driteroi eshte I madh jo vetem si patriark I letrave shqipe por edhe si njeri me zemer te madhe. Ai ka ndihmuar shume talente te rinj me biografi te keqe ne kohen e diktatures qe tu dilte e drejta e studimit dhe nje nder ta eshte edhe I madhi Filip Cakuli. Por ca njeres te vegjel mendojne se mund te zmadhohen duke u perplasur me gjigandin Dritero

 36. Bejdet dhy zylot e shokut Komunist,
  Rrospis partis me 500- Lekure,
  Do ti perdorin ne te ardhmen populli me fshi summen para se taken ngrit ate perpjet
  Yyyyyyyyyy rrace talibanesh rrace muti.
  Juve vdisni per erdoganin Turqien,jo kopilin tutko-arab

 37. Todi says:

  Faleminderit shume Pellumb per emocionet qe shpreh per te madhin Dritero Agolli. Mos u merzit per fjalet e pseudointelektualeve ndaj teje. Populli yne thote: pemes me koqe I biet me gure.
  Respekte Todi Llupi

 38. pokeristi says:

  Z.Kulla!
  Nje shkrim qe s’ka nevoje per koment.Cdo komb ka ajken,hiren dhe kelliren.Eshte humbje kohe,te merresh me kellirat.

 39. g.p, says:

  Z Pellumb,ju pergezoj per vleresimet qe beni per DRITEROIN E KOMBIT,ju uroj shendet e pene te fuqishme..ja qe keta jemi…

 40. Agim Kola says:

  Well done Pëllumb! Do të të këshilloja që të rilexosh Konicën kur pati thënë: më mirë të dal në rrugë e të shes një kovë …se sa të merrem me ty. Nuk ja vlen, sepse çfarëdo uji t’i japësh kalit, prapë do të të thonë se e ke sëmurur kalin.

 41. serioziapsolut says:

  Realizmi socialist , po te analizosh ne pergjithesi veprat e asaj periudhe , si ne pikture ,muzike ,letersi ,skulpture e kudo jane nder me te realizuarat .Nder to hyjne edhe veprat e Driteroit .

 42. Agimi says:

  Ik ore plehurine e Sali Berishes. Ke qene dhe mbetesh nje mjeran, I paditur, qe te dergoi ne OKB Sali Berisha dhe pa ditur nje fjale anglisht. Ishe objekt humori ne OKB dhe me pas kerkove strehim ne SHBA se do te te vrisnin ne shqiperi. Pastrove ca kohe banjot e ndertesave dhe tani merr ca ndihma sociale per te mbajtur shprirtin. Ik ore servile I te gjitha kohrave. Burre me pa karakter si Pllum Kulla nuk ka.

 43. eg says:

  Kush eshte ky Zheji??

  Njihet per ndonje krijim letrar ky?

  Ca pune ben ky Zheji???

 44. pokeristi says:

  O Pellumb,qe pellumb mbetsh!
  Ju ketheva dhe nje here shkrimit tend.Kete here te kam marre inat?!!…S’me le njecikeze nje shteg qe te te shaj mbare e prape,me soj e sorollop,e c’te permban pragu i shtepise.Kij mesh ire!

 45. populli says:

  Na mbyten shker….atat e ish diktatures. Kot mundoheni te na mbushni mendjen dhe shpirtin, sepse ate nuk e prekni dot me erresiren tuaj. Ju gjithmone do te mbeteni nje pirg plehrash ne memoriet e njerezve, si ata qe jane gjalle dhe ai qe iku. Nje dite do te gjeni vendin tuaj aty ku ju takon, ne erresire.

 46. Kulla Panoramike e Korçës says:

  Zoti Kulla, nëse dini si u trajtua Lasgush Poradeci? Si u largua nga jeta, me çfarë funerali u nderua gjeniu i lirikës shqiptare, dhe për më tepër, cilët ishin protagonistët, që bënë ç’ishte e mundur ta mohonin me çdo kusht dhe me çdo mjet, të mrekullueshmin Poradeci?!, Do të jepnit vërtet kontributin e çmuar me penën tuaj “të artë publilçistike”. Nëse nuk dini, është mirë të hulumtoni e më pas të shkruani çfarë të dëshironi, por mos harroni rregullin magjik: herë tjetër kur shkruani mos mbani anësi në shkrim! Lejoni të gjithë të tjerët të shprehen siç duan, siç ndjejnë, dhe siç mendojnë. Nuk jeni ju Enveri i kohës moderne të gjykoni askënd për mendimin e shprehur haptazi. Kështu do të ishit i sinqertë, të paktën me veten.

 47. Shefqet Meko says:

  fyi

  DRITËRO-DOLLIBASH I FJALËS

  Dritëro burrë mbi burrat,
  Na le pas të rrojmë e pak,
  Ti Flokëbardhi kaq hije plot,
  Mbuluar me lulë, fjalë e lot!

  Shekullor- lis i fjalës shkruar,
  Pak kush të ka ngjasuar;
  Nga një brazdë e pendë qè,
  Si vigan qëndron mbi re!

  Ne të bijtë e fshatit me baltë
  Me TY nderin mbajtëm lartë
  Belbëzimat e Drito Dritëroit
  Na dhanë forcën e fjal’ -heroit!

  Ashiqare ke thënë çdo fjalë;
  Siç rrefehet thjesht një perrallë
  Dritëro , shkrimtar i baltës,
  Drite qiriu ne ferr të natës!

  Ishe burrë përballë furtunash
  Na dhe shpresë e ndeze zemrat
  Bij e bija derdhur prej fshatrash
  Mbushën shkollat edhe bangat!

  Ty të kishim model-qelibar
  Kur shkarravisnim të parën fjal’
  Sepse Driton, bir Devolli
  Ajo tokë një herë e polli!

  Ishe yni, zyrtar,vlla, shok e mik
  Të admironim si “te madhin çiflik”
  Ti vije pa teklif tek “Shkolla e Dakes”
  Flisnim për libra, e pinim raki nates!

  Ti futeshe në cdo der-hapur
  Dritëro- dollibash i fjalës sonë
  Kurrën e kurrës burr i trembur
  Si frikacak-ilacaket e sotem me ton!

  Të deshëm në vargje dhe sofra,
  Ku kurrë nuk the fjalë të kota
  Si një univers-dirte në Shqipëri
  Mbetesh yll që ndrit në Gjithësi!

  Karkalecë dhe tartabiq-trutharë
  Seç janë zgjuar prej dritës tënde,
  Vjellin, vjellin si kafsh-kafshare
  Ziliqarë-gjall-zvarr në atë vend!

  Zvarrë-zvarrë, pështyjne helm
  Zvarrë-zvarrë,vjellin gënjeshtra
  Nuk kane faj,veç tartabiqë ngelen
  Vërdallëe e zvarre tek Jotja Keshtjellë

  Nuk do ketë një burrë të dytë
  Të thur aq bukur vargje për Nënën
  Të përkëdhelë çdo plis t’asaj toke
  Të shkund zemrat për Atdhenë!

  Ishe vulë e varg i çdo kohe,
  Në kohën e re me rini erdhe
  Le të pëllasin ata që bënë hiç
  Ata janë me pak se një kërric!

  Kur të gjithë neve, pa zë e fjalë
  Ishte Drito një kënge e rrallë
  Fliste shpirti për rrënjë e vlerë
  Për rrënjë e fis dhe në çdo derë
  Hiç nuk t’u drodh i bardh’qerpiku
  Kur Partia që deshe “binte nga fiku”
  Si kollos i fjalës vërtet të lirë
  Përballë balosave fole pa meshirë!

  “Enveri që deshëm, ishte diktator”
  Duam apo s’duam,ta themi troç
  Se liria e fjalës tani merr peshë,
  Atdheun ta bejme Atdhe të vërtetë!

  Të dolën fjalët një nga një vërtet,
  Dritëra Agolli- i mendimit mbret,
  Betajat e Tua nuk do shuhen kurrë
  Në çdo të thënë ke qëndurar burrë

  Unë jam i ikur, nga Shqiperia Nënë
  Ti më mësove të ruaj fort mirësinë
  Të ruaj emrin tim, Shefqet siç më thonë
  Të mirën shqiptare ta mbroj me thonj!

  Dritëroi ynë, me dy shokë të vertëtë
  Shok i ngushtë me fjalën edhe gotën vetë!
  Ike me dhimbje nga e përkohshmja botë
  Ike dhe mbete Flamur-Fjalë i florinjtë!

  Dritëro- sinonim i madh i kombit
  I dashuruari i fjalës së thjeshtë
  Gërmoj e memorie më vjen si drit’..
  Dritëro Agolli, ishte, është e do jetë!

  SHEFQET MEKO
  Ikanak në Amerikë
  Minneapolis, Minnesota
  7 Shkurt 2017


  SHEFQET MEKO
  Interstate Auto Group(IAG)-CARHOP
  Service Department
  5900 Green Oak Dr. Suite # 101
  Minnetonka, MN 55343
  Phone: 952-767-4349
  Fax: 952-767-4303
  [email protected]
  http://www.carhop.com

 48. Vlonjati says:

  Zoti Pellump Kulla te admiroj dhe te pergezoj per shkrimin tend brilant,por pa u zgjatur aspak ne komente,dua vetem te te them se xhelozet dhe shpirt liqte e Driteroit ,Legjende,mund te kene qene te shumte,por une do te ndalesha vetem te njeri qe munda ta lexoj dhe ky eshte ,Surrat pa lari dhe pijaneci ordiner Artur Zheji,i cili e etiketonte Dritero agollin si nje firmetar per emrat e shkrimtareve dhe artisteve qe diktatura i pushkatoi.Ky bastard,e sheh veten ne permasat e nje bajge qe pa dashur dhe duke mos e pare Driteroi mund ta ket shkelur ne rrugetimin e tij prej titaniku.Ky pisllek dhe pijanec i rendomte i duhet hapur rruge ashtu sikurse si vellezerve te tij te çmendur!Nje nevojtore e gazetarise dhe llumi i intelektualeve,perçmim dhe urrejtje per kete bastard,e leshqen,qe surratin e lan vetem per vit te ri!

 49. Moni says:

  Vetem me fjalen shkerdhatokraci dhe filizofine e saj prapa qe ka krijuar vlen shume me teper se gjithe bythlepiresit si puna e zhejit

 50. Bomba says:

  Nuk behet muti mjalt;Spijunat karrieriste gjihtmone kane spekulluar nen kurrizin e te tjereve dhe te demaskuarit qysh ne ngjallje nuk kane nevoje dhe mburoje per mbrojtje.Driteroi ishte pa asnje dyshim nje dredharak qe dikushi per karrieren e tij do ta e paguante pa asnje dyshim dhe keshtu e kaloi ate jete ai Kllauni (Palaco Cirku)Dritero.Eshte turp te mbrosh nje Kllaun dhe kur je vetem eshte me turp sepse opinion me I madh I shqiptarve te mbetur gjalle te kohes se krimineleve kane antipati per ate Kllaun me xhakete pa astar qe kthehet si mbrenda ashtu edhe jashte dhe nuk duket se nga eshte e mbara.Driteroi ishte turpi I shkrimtarve shqiptar per nga karakteri I dobet I tij ,shkurt ishte nje njeri I pabese dhe vdiq me nje thes me faje,edhe kur erdhi demokracia ai beri zhurme se gjoja po I kundervihej e distancohej nga PPSH por ne fakt ata ishin Lodra pa orkeste,ishin fallso se ai tek PPSH dhe sot PSSH kishte mendjen dhe gjakun e tij ,vdiq I bindur tek karrikja e Lidhjes shkrimtarve (kryetar te saj) dhe nuk u shkeput asnjeher nga ajo bindje.Na u be Demokrat me fytyre dhe bindje komuniste. Gjynafet e tija ai i mori ne Varr dhe asnjehere nuk kerkoj falje per fajet e tija te abuzimeve ne dem te shqiptarve .

 51. Klmendi says:

  Te lumte dora Pellumb. Eh po sa te holle jane keta armiqte e Shqiperise..! Artur Zheji dhe Fatos lubonja pasi vjellin vrer per Shqiperine neper televizione greke, i kthehet ndonje figure te kultures Shqiptare me ca me shume vrer. Lubonja pret te vdese Vace Zela e tani sigurisht, iku Driteroi dhe Zheji eshte gati…
  Te jete e rastesishme thua??

 52. Ana e lumit says:

  Me vjen keq Pellumb qe “…kemi ne mes tene, shume armiq e tradhetor” – sic thote Naimi. Por rri i qete sepse Shqiptaret e vertete, te nxene e te panxene ju duan e ju lexojne duke mbajtur barkun me dore e me lot ne sy! Dhe keshtu do te jete per vite e shekuj. Kur ju shan hasmi, flini te qete dhe dijeni se e keni bere mire punen per te miren tone e per te miren e Shqiperise.

  Te dashur bashklexues, do t’ju keshilloja te lexoni librin e z.Pellumb Kulla “Rrefenja nga Amerika”. Eshte nj fllad i fresket ne kete llum paditurije qe po kalon kombi yne dhe nje nga librat me te bukur Shqip te pas 90′

 53. Arber Iliri says:

  O Kulla, qe e don Driteroin eshte e drejta jote edhe une i shijoj disa nga poezite e tij, por kjo mbrojtja qe i ben me ngjan me mbrojtjen qe i bejne Enverit dhe regjimit komunistet dhe zene e te kujtojne , hidrocentralet dhe elektrifikimin, arsimin dhe zhdukjen e alfabetizmit, shendetesine e tj, etj.Njeriu ecen o pellumb edhe diten edhe naten , ne terr e drite shoqeria ecen por edhe pjeset e erreta te njeriut mire eshte te thuhen se i bejne mire se ardhmes jo se i bejne gje Driteroit aq me teper tani qe ka vdekur, por si faktet si njerezit duhen pare me mendje te ftohte me te mirat e te keqijat e tyre, jo vetem ky eshte dielli apo ky eshte terri.Kaq kesha e pellumb Kulla, vepren tende artistike e vleresoj dhe me pelqen sigurisht kam edhe verejtje por te vleresoj per artin tend .

 54. lili says:

  Pa nje’ te Madhe,pa nje Njesh’ nuk jetojne dot shqipot!
  Po behuni njehere njereze normal,mesoni me vleresuar gjerat si bota i bene!
  Edhe ky kulla mbasi eshte n’amerike le te mesohet se si vleresojne studiueset amerikan nje shkrimtar kur bejne biografine e tij:e japin tablon e jetés se tij te plot me pro e kontra,e jo vetem lavderime.Po kjo eshte nje bote e pakapshme per relikate e stalinizmit shqiptare qe helmojne edhe sot jet en shqiptare,ne koma klinike per sa i perket ‘jetés’ normale

 55. joel shkodra says:

  Perfundimi i ketij shkrimi: “Doni me per Belulin?”. Kulla nuk e ka hallin te Driteroi, por shkruan “Pas vdekjes”.

 56. Alban Dardani says:

  .—I nderuari KULLA , respekte..!!!-JU kini HAK…Por..dhe ZHEI, …ka caa… te dreejte.
  –Revoltimi juaj respekton e mbron vlerat, figurat intelektuale e kulturore te nje kombi , perputhet me mbare opinionin e shendetshem qe respekton artin e kulturen e vendit te vet , dhe DRITEROI e meriton nderimin maksimal.
  –ZHei ,ka te drejt , se gjykon me mendjen e tanishme , dhe kerkon perse ‘’halla’’ para 30-40 vjetesh nuk kish k… . qe ,. Ajo duhet te kish bere kete … dhe ate…. Kjo kategori , edhe mbas 27 vjetesh permbysje I shikon akoma gjerat me ‘’syrin e luftes klasave’’ te ‘’ vigjelentit revolucionar’’ . –Kjo kategori, ose eshte dashakeqe [ ndofta me shume ] e prirur per te mbajtur ndezur frymen e percarjes, goditjen e injorimin e vlerave te trashegimise kulturore e historike te se kaluares , , ose eshte naïve, egoste, e ben te ndihet, ngjitet, kacavarur apo hipur diku… .
  —–Duke ‘’varur’’ xhaketen ne lisat e larte sic eshte DRITEROI, kerkon te fitoi pik ne ‘’rrethe’’, ‘’qarqe’’ te caktuara,— kjo lloje kategorije I bejne dem vendit e shoqeris, se sa DRITEROIT. Kam bindjen se zhei I ka bere nje nder DRITEROPIT, sepse keshtu dalin me ne pah vlera e vepres TIJ.
  — Kur A.Z.CAJUPI, [bashke-krahinas I Zheit] nxori vepren ‘’Baba Tomorri’’ , nje bashkekohes, kundershtar I ashper I tij ja vleresoi shum lart veperen , por I tha .,…ti per mua mbetesh ashtu si te kam then [ …….], Dhe CAJUPI ja kthen;
  —– KUR LEVDON BABA TOMORRE,-//-DHE T’ME SHANI,ME VJEN MIRE
  — -MALI I LARTE DHE ME DEBORE- //- NUK FELLIQET ME KELLIRE.
  … Epara, ata ishin bashke-kohes e te nje rangu .E dyta, ja thane njeri tjetrit ne sy. Mendoj , ZHEI e kushdo tjeter e ruajn te drejten e mendimit. POR…momenti , koha, gjuha e perdorur jane dashakeqe ne cdo kend veshtrim. Boll deri tani kemi vrare shpirtrat, ndjenjat e njerzve , deri e ato kombtare me gjuhen e percarjes e te percmimit – Vete DRITEROI per kete ka then ; —TJETRIT TI MUND TI THUASH ; ‘’TI JE GENJESHTAR ‘’, por mund ti thuash, thot DRITEROI ; -‘’ TI S’ THUA TE VERTETEN’’ ..ose — –‘’TI S’JE I SAKTE’’.
  — Te kerkosh nga DRITEROI , ato qe thote Zhei, mund te jete njelloj sit tu thuash Rlindasve , perfshi Frasherllinjt , apo dhe I . QEMALIN ;- meritat tuaja nuk vlejn, se ju I kini sherbyer portes se larte ….etj..etj..
  — ATO VARGJE, KENGE, FILMA , PJESE TEATRALE E TJER, …. Ishin si ishin, ato , pavaresisht shkalles indoktrinimit ideologjik , edukuan breza te tere te rinjsh e te rejash me vetite e virtytet me te mira per jeten , moralin , shoqerine, dashurin e gatishmerine per ti sherbyer atedheut cep me cep , juge e veri duke sakrifikuar edhe jeten . etjj.. etj — —-Krahasoni trasformimin e nje Shqiperije me 800 mij banore , 90 perqind Analfabet, e demtuar dhe shkaterruar nga lufta, me industry zero, bujqesi primitive , ku mbizotronte kudo prapambetja ………… . Krahasojeni ndryshimin e 25 viteve te pas clirimit , me 25 vitet e pas 90. Ppovoni te hapni nje hekurudh si ajo Tiran –Durres, nje rruge si ajo e Shkopetit apo ne drejtim te kuksit , te thani nje kenet etj…. me kazem ,lopat e tokmak., me pune vullnetare edhe duke kenduar, me ate qe behet sot duke vjedhur miliona euro e dollaretj etj….
  — Dikush I tregon z. KULLA Ameriken .Kulla dhe kushdo tjeter I kane dhene provat dhe e kane treguar veten me punen e tyre. Do beni, mire jo te jepni por te merni ment. Ndiqni debatet e gazetareve, politikaneve, analisteve etjer, [ p.sh te CNN etj] gjate fushates apo aktualisht , shikoni si flasin, sillen, komunikojne, dorzojne dhe marin detyren fanksinaret e drejtusit e larte te shtetit , dhe beni krahasimin me gjuhen qe perdorin ZHEJ-leret e ZhEJ-lereshat qe kini aty ,,me menyrat e komunikimit ketu. Amerika synon te pajtoje, nomalizoje mardheniet me kundershtaret potenciale dhe tradicionane , kurse ne shqiperi vazhdon puna me ‘’ Armikun e klases’. 5 apo 6 miljon dhe nuk gjejne dot nje gjujen . Mbetem duke perdhosur cdo figure, cdo arritje . KEQ. TURP. ’
  Alban Dardani NY

 57. ENVER says:

  Komunistët

  Vargje të Dritëro Agollit

  Për Enver Hoxhën këngë thur tërë jetën
  Se nëna ime bukë i dha me dhallë;
  Me të në dhomën pa tavan ne fjetëm
  Na puthi ne fëmijëve mu në ballë
  Na puthi ne, fëmijët e rreckosur
  Në tymin e kandilit e të pishës,
  Të zverdhur prej rigonit e prej gjizës
  Dhe pa në sytë tanë vetëtima,
  Dhe pa ata që sot ngrenë turbina.

  Dritëro Agolli

  Elegji për Enver Hoxhën

  1.
  Ish i rëndë dimri i sivjetshëm
  Dhe pranvera erdhi me mundim
  Erdhi përmes shirash të rrebeshëm,
  Erdhi me një det me hidhërim.

  Falmë Enver, që vargu m’u rëndua,
  Falmë, Enver, që fjalët s’i them dot;
  Shqipërisë zemra iu lëndua,
  Shqipëria jote po derdh lot.

  Shqipëria Jote s’i kish parë
  Mbyllur as në gjumë syt e Tu,
  Qielli i ballit Tënd me yj të larë
  Ndriti dhe nga retë nuk u zu…

  Falmë, Enver, që po përmend në vjershë
  Fjalën vdekje mbushur gjëmë e zi,
  Fjalën vdekje Ti në varg s’e deshe,
  Deshe jetën në çdo poezi.

  2.
  Malet heshtin, malet ulin kryet,
  Roje rrinë në arkivolin Tënd,
  Janë vrejtur pishat nëpër pyjet,
  Po rënkon çdo plis e gur e shkëmb.

  Eh, shiriti i zi, një ton me hekur
  Më rëndon në krahun tim, Enver,
  Shqipëria s’të sheh dot të vdekur,
  Ndaj lumejtë e pikëllimit derdh…

  Falmë, Enver, nga dhimbja s’jam i qetë,
  Falmë Enver që kaq i dobët jam!
  Paska çaste kur njeriu I shkretë
  Veten se pushton e dot s’e mban!

  3.
  Falmë, Enver, kam bërë dhe gabime,
  Nëpër fluturime si nëj zog,
  Ndofta të kam sjellë dhe shqetësime
  Ndofta të kam thinjur ndonjë flok!…

  Ti na rrite dhe na bëre burra,
  Rrite çdo të ri dhe çdo plak,
  Ecëm nëpër male, shkrepa, gurra,
  Ndezëm komunizmin prag më prag.

  Ne me ty, me dorë i kapëm yjet
  Dhe i vumë përmbi Shqipëri;
  Ne me ty s’I ulëm kurrë kryet
  Nëpër gjysmëshekullin e ri.

  Falmë, Enver, që kryet i kam ulur
  Dhe ec rrugës dhe nuk vij në mënd;
  Neve, që furtunash jemi turrur,
  Çdo qelizë e trupit sot na dhëmb!

  4.
  Vallë a do mësohemi njëherë
  Pa të patur pranë dhe mes nesh,
  Bora nëpër male kur të bjerë,
  Dielli kur të dalë midis nesh,

  Plisat kur të ngrihen në luginat,
  Fushat kur të vishen me flori,
  Kur të nisë Komani turbinate,
  Kur të mbushet plot liqeni i ri,

  Kur të zgjohet herët Gjirokastra
  Dhe të hapen portat në sokak,
  Kur shamitë e nuseve buzarta
  Flokëve të çelin si zëmbak,

  Kur të mblidhen shesheve fëmijët
  Tok si luleshqerrat në livadh,
  Kur si zjarr të ndizen karafilët
  Dhe në gjoks të derdhet malli i madh,

  Kur Një majet duart të trokasin
  Mbushur plot me lule dhe me gaz,
  Kur pëllumbat kopshtit të gugasin
  Dhe të rrahin krahët në pullaz,

  Kur Tirana mes përmes të dritave
  Të lundrojë natën si në det,
  Kur shtëpitë e ëndrrës së petritave
  Të na duket sikur dikë pret,

  Kur të vijnë Kongreset e Partisë
  Me hap komunizmi ngadhnjimtar
  Dhe të ndritë balli i Shqipërisë
  Me flamurin Tënd të ngritur lart…

  5.
  Falmë, Enver, që frymë dot s’të dhashë
  Nga kjo frymë e gjallë e gjoksit tim!
  Zemrën time do ta nxirrja jashtë
  Të ta jepja Ty me ngazëllim!

  Ç’them dhe unë e ç’vargje hedh ën letër!
  Fjalët më përzihen, sigurisht!
  Vallë a mos jam bërë njeri tjetër
  Dhe harroj që jam një komunist?

  Jo, Enveri s’vdiq e s’është i vdekur,
  Është i gjallë e ndër të gjallë rron,
  Ngrihet sipër malesh kreshtëhekurt
  Dhe armatën komuniste çon.

  Si profet ngre kokën madhështore
  Dhe rrudh ballin mbushur me mendim,
  Dhe na thotë njihni veç fitore,
  Pastë nder e dritë vendi im!

  Dhe na thotë: ruajeni Partinë,
  Që e lidhëm më dyzetenjë,
  Jam mes jush, mes brezave që vijnë,
  Jam me mendje, frymë dhe me zë!

  6.
  Falmë, Enver, që jam trishtuar shumë,
  Ndofta kam përlotur ndonjë varg,
  Jam njeri me mish e gjak dhe unë,
  Ndonëse shoh si komunistët larg.

  Unë e di se zemra Jote e madhe
  Di të falë, e mua ti më fal
  Si poet u preka kësaj radhe
  Dhe në gjoks një lëmsh me lot m’u ndal.

  Jam krenar që rrojta me Ty bashkë
  Dhe jam bashkëkohas tok me TY,
  Nëpër popull shpirtin tënd e pashë,
  Pashë pranë të pavdekshmit sy!

  Jam krenar që gjendem në armatën,
  Që e ke ngritur Ti si arkitekt,
  Kjo armatë mprehur e mban shpatën,
  Se ia mprehe Ti mbi dyzet vjet…

 58. alban says:

  Komunistët

  Vargje të Dritëro Agollit

  Për Enver Hoxhën këngë thur tërë jetën
  Se nëna ime bukë i dha me dhallë;
  Me të në dhomën pa tavan ne fjetëm
  Na puthi ne fëmijëve mu në ballë
  Na puthi ne, fëmijët e rreckosur
  Në tymin e kandilit e të pishës,
  Të zverdhur prej rigonit e prej gjizës
  Dhe pa në sytë tanë vetëtima,
  Dhe pa ata që sot ngrenë turbina

 59. Niko Shpiragu says:

  Nuk ka njeri te persosur. Nisur nga ky postulat ne duhet te kerkojme nga njerezit, sidomos intelektualet qe ata te japin maksimumin e tyre dhe aty pastaj dallojme dhe meritat e tyre per vendin dhe shoqerine. Ne kete veshtrim ne njohim tashme se Dritero Agolli ishte dhe do te ngelet ne piedestalin me te larte te letersise shqipe . Ai krijoi vepra te mrekullueshme si shkrimtar dhe une nuk kam ndernend te komentoj ato se te gjithe ne i njohim tashme. Ne te njejten kohe ai ishte edhe njeri dhe qytetar shembullor. Mendoj se z. Pellumb Kulla ka plotesisht te drejte per ato qe shkruan. Tani na dalin shume njerez “trima’, por qe ne te kaluaren nuk e kane treguar ate.( nuk mund t’i fajesoj per te kaluaren e tyre), por nuk mund te pranoj faktin qe ata fajesojne Driteroin se pse nuk na paska qene “trim”. Me duket se kete e ka spjeguar shume mire z. Pellumb. Sot nuk duhet te tregojme demokratin e madh vete dhe te fajesojme te tjeret. Driteroi ishte nje lis i madh, kurse disa nga ata qe shkruajne kunder tij kane qene ose jo shkurre. Dritero Agolli eshte poet i madh i Shqiperise dhe duhet te nderohet e rrespektohet.

 60. Mark Dash Hashashi says:

  I ka kenduar partise ai qe shkoi, sa i ka shpetuar shurra ne dasem…po ti o Pellumb ushkurin i mbaje. Po ik ore se bere sikur ishe komunist por harron se Enveri te ka ngritur lart e te kishte ne lista e fjalime or bir….Po ik o Pellumb e mbille squpin se ke marr fund. Percill fort sebepesh ne Facebook dhe mbille te shkreten. Aq e kishe….

 61. ZABIT CUKU says:

  MIKU I TE GJITHVE KULLA ME SHUME RESPEKT JU NDJEK MA MIRE VONE SE SA KURRE PAJA THE FJALEN SDO FLE
  AGOLLI I MADH AGOLLI I RI ASHTU KA QENE DHE ASHTU MBETI SA UJI KISHTE DTEI SA AJER KISHTE QIELLI AQ TE MIRA PATI AGOLLI
  SA TE PA BESE KA NE JETE AQ KA DHE ME PLOT BESE JA KUSH JANE DHE PAS TE VDESE
  A KA BUNESHE NE KETE JETE QE PRET TE VDESE TA THEM SE KUSH KE QENE E KUSH DO JESHE
  AH CBURRA KA MOS I PASTE JETA MOS I PASTE ASNJERI NE KETE BOTE
  RESPETE DHE ME VLERA TE PA PARA PER DRITROIN E MADH AGOLLIN

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *