FMN-ja paralajmëron një krizë të re në Eurozonë si pasojë e borxhit grek

Bashkimi Evropian rrezikohet sërish nga një krizë e re financiare greke.

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka paralajmëruar se financat e shtetit helen po ndjekin një rrugë të rrezikshme, e kjo mund të krijojë probleme edhe në ekonominë e Eurozonës.

Sipas raportit të FMN-së, borxhi grek që është rreth 180% e PBB nuk mund të përballohet.

Në bazë të parashikimeve borxhi do të ulet deri në 2030 e pastaj do të ketë një rritje prej 275% në 2060.

FMN-ja i bëri thirrje shteteve të Eurozonës që tia lehtësojnë edhe më shumë borxhin Greqisë.

Liderët evropianë e quajtën raportin pesimist dhe thanë se Greqia po bën më mirë sesa pritej.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “FMN-ja paralajmëron një krizë të re në Eurozonë si pasojë e borxhit grek”

 1. njeshi says:

  Futen jevgjitet ”grek” ne europr e shkaterruan EUROPEN ,,, po mund ti veshesh miut brek ne bythe apo ti varesh zile ne qafe ?,, kuuuuuuuurrre keshtu e pesoje edhe europa kurve

 2. Zigur Qarri says:

  Problemi grek nuk eshte se ka te beje me zberthimin e Nyjes Gordiane,as me fatin e Odiseut ne perballjen
  e aventurave ku ndihmon fati dhe guximi,as edhe me dinakerine e nje Kali Troje dale boje,por me nje rruge pa
  krye,te nje Shteti,Kishe dhe populli me moral te dyshimte,te deprimuar dhe pa shprese,qe kan vetem nje zgjidhje
  qe quhet Grexit,pirdhuni nga keni ardhe mashtrues jevgjit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *