Maroku merr vendimin: S’ka dënim me vdekje për ata që braktisin islamin

Komisioni i Lartë për Çështjet Religjioze të Marokut vendosi që ai individ që braktis fenë islame nuk do të dënohet me vdekje.

Kjo është hera e parë që një shtet mysliman vendos që të mos dënojë njerëzit që vendosin të mos jenë myslimanë.

Vendimi i mor në bazë të principit që në fillesë të saj braktisja të mos ishte një akt religjioz, por politik.

Sipas Komisionit, interpretimi më i qartë dhe më koherent me legjislacionin islamik është shembulli i Profetit në bazë të të cilit vrasja e personit që braktis fenë ka të bëjë me atë që tradhton komunitetin islamik.

 

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Maroku merr vendimin: S’ka dënim me vdekje për ata që braktisin islamin”

 1. K0¢eva®i shqiptar says:

  Urrrraaaaaaaaaaa, hahahahah ??????.

 2. A says:

  Para disa ditesh shteti i MAROKUT si vend afrikan-islamik me dekret mbreteror ndaloj qe veshjet me ndikime fetare muslimane duke filluar nga burga dhe ferexheja ndalohen me ligj per tu veshur, arrihet deri atje sa ndalohen ndermarrjet, firmat e rrobeqepesise te qepin veshje me karakter ndikim fetar islamik.
  Tani, po me dekret mbreteror kush largohet nga besimi fetar islamik musliman mund te largohet nga kjo fe dhe behet ateist ose teist e nje feje tjeter, psh i krishtere nuk denohet me me vdekje.
  Ne dasmen e LEKA te II-te ZOGU, ne ceremonine e dasmes ndermjet te ftuarve ishte edhe bija e mbretit te Marokut, e cila ishte nje femer e emancipuar e veshur si vishen femrat evropiane.
  Thuhet qe mbretin e Marokut per keto reforma ka marre ndikim nga reformat fetare te 2(DY) MUSLIMANEVE SHQIPTAR, qe jane ZOGU i I-re, Mbret i Shqiptareve dhe ENVER HOXHA, Udheheqes i Popullit Shqiptar dhe Kryetar i Partise se Punes (Komuniste) te Shqiperise.
  Sipas burimeve te sigurta altoparlantet, bokset e xhamive ne Marok nuk do te lejohen ye thrrasin e te bertasin sa te kene fuqi, por vetem ne raste festash fetare, sepse sjellin ndotje akustike.
  Shume shpejt si SHQIPTARET qe per FE kane SHQIPTARINE edhe POPULLI dhe SHTETI i MAROKUT per FE do te jete
  MAROKUN. Tung.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *