Tremben grekët: Turqia do të ndërtojë një aeroport në Vlorë, që do t’i shërbejë planeve të saj ushtarake

Pak ditë më parë, kryeministri Edi Rama ishte në Stamboll, ku drekoi me Rexhep Taip Erdogan.

Në mënyrë surprizë, ai tha se kishte biseduar me Erdogan, për ndërtimin e një aeroporti në Vlorë.

Deri më tani ishte folur për ndërtimin e aeroporteve në jug të vendit, por në Gjirokastër dhe Sarandë, jo në Vlorë.

Planet e ndërtimit të këtij aeroporti, kanë trembur grekët.

Mediat greke flasin për një aeroport që do t’i shërbejë planeve ushtarak të Turqisë për të dominuar rajonin përmes pikave strategjike që pavarësisht se mund të shërbejnë si aeroporte civile, janë potencialisht infrastrukturë e gatshme ushtarake.

Sa herë që flitet për marrëdhëniet shqiptaro-turke, grekët nxjerrin gjithmonë ndonjë plan kundër tyre.

Sidomos kohët e fundit, kur Rama e ka shpallur Turqinë aleat strategjik dhe është takuar disa herë me Erdogan, ndërkohë që nuk ka bërë asnjë vizitë në Athinë.

Për më tepër që i ka thumbuar disa herë grekët, çka ka sjellë reagimin e ashpër të tyre.

REMOTE_ADDR:[]

36 komente në “Tremben grekët: Turqia do të ndërtojë një aeroport në Vlorë, që do t’i shërbejë planeve të saj ushtarake”

 1. Edhe ti says:

  “Greket nxjerrin ndonje plan kunder tyre ,,a thoni valle nuk eshte e vertete kjo pune ?leve kemi qene dhe leve do mbetemi .Kur gjithe europa i ka hequr vizen, e vetmi qe shkon e viziton eshte kryekoqendari yne

  1. Fallo Madhi says:

   Ti je debil apo nuk merr vesh nga politika,javen qe kaloi ishte ne Turqi Theressa May kryministre e Britanise se madhe,pardje ishte Merkel.
   Mos i shaj kot turqitsenuk jane me te mire gabelet e greqise qe mbeten duke lypur kafshata buke dhe qajne se nuk kane per te paguar borxhet.Edhe Tsipras shallvarja pa kollare shkoi ne beograd javen qe kaloi.Po jane me breke ne duar si serbia si greqia.Erdoganimund te jete gjithcka,por neve nuk na ka bere keq.

   1. Edhe ti says:

    Po lere mor njeri angline ,dhe mos krahasime idiotesh me shtete sekulare si anglia ,apo franca me nje politike te qarte dhe shtete me taban ,me nje shtet foshnje si shqiperia ku e miri vjen dhe rremben cfare ti shikoje syri .Te merresh me vetingun ,si nje nga kushtet per te futur ne BE ,dhe me pas te ulesh ne prehrin e erdoganit nuk jane e njejta gje .Nuk na ka bere keq turqia thua ,,lere tani mos futem ne tema te gjata te pakuptueshme per kometues te kalibrit tend .O evropen ,ose diktatorin ,,,te zgjedhe ky vend varken ku duhet te hipi ,dhe jo si kurvat e pazarit

    1. @@ says:

     @Edhe ti….ti je nje rrote [email protected] qe zorr se ta gjen shokun por me e keqja eshte kur kallare si puna jote i rren mendja se marrin vesh nga tema te tilla o mjerim o mjerim

     1. Edhe ti says:

      ,,,,,,,Tha pinoku ,,,mbasi humbi kemben e drurit ,sepse tru nuk kishte ,pak a shume si puna jote

     2. Edhe ti says:

      Ky po qe eshte lajm,,, http://www.gazetatema.net/web/2017/02/08/bum-investimesh-nga-qeveria-gjermane-12-milione-euro-ne-vlore,
      ,dhe jo aeroporte per avionet e sulltanit o kaqolat e temes ,pune dhe dinjitet,,,jo lemoshe me interes

   2. Po,Po says:

    O Fallo Madhi , komentuesi i mesiperm “edhe ti” , mund te mos jete debil ,
    por ka mundesi me teper te jete nga ata te 300 eurove ! Kane frike , se mos
    i humbasin ato para qyl , edhe pse iu jane pergjysmuar .

  2. Suljoti says:

   Turqia ka nje popullsi prej 75 milion njerezish. Ne politike dhe ne jeten e vendit ka shume shqiptare qe e duan politiken me Shqiperine. Ne kushtet kur Greqia na kercenon me tanke e topa ne kufirin tone dhe eshte e armatosur ne vend kush tjeter me mire se Turqia dhe Amerika do te ishin dy aleatet tane me te mire. Tzipras vizitoj Beogradin pak me pare dhe te gjithe ishin buzagaz dhe duke u perqafuar me njeri tjetrin. Kur armiqte tane shekullore krijojne dhe formojne aleanca ne gjithashtu duhet te forcojme aleancat tona me ata qe i kemi marredheniet mire. Ne nuk na duhet fare se cfare ben Erdogan ne vendin e tij. Ajo eshte problem i popullit turk. Ne na duhet te forcojme dhe mbajme marredhenie te mira me cdo shtet qe trajton mire shiqptaret. Ne Turqi shqiptaret jane te nderuar dhe te respektuar, jo si ne Greqi apo Serbi. Turqia gjithashtu ka nje ekonomi shume te mire. Sapo investoj miliarda per ngritjen e urave qe lidhin Turqine me Europen. Pse duhet perjashtuar Turqia nga investimi ne nje aeroport civil kur ajo ka para per te investuar? Ne nuk na duhet pse greket sshohin lugatin dhe armikun tek Turku. Eshte puna dhe makthi i tyre. Ne shohim nje shtet qe kerkon te bashkepunoje dhe investoje tek ne. Shume mire z. Kryeminisater, eshte levizja me e bukur qe ke bere. Kur Athina dhe Beogradi ‘perqafohen e lepihen e puthen me peshtyme ne buze’ perse ne te mos bashkepunojme me tmerrin e Athines dhe Beogradit – Turqine?

   1. Edhe ti says:

    NE nuk kemi as edhe nje aleat ne ballkan vetem interesa ,ato turke se tonat i ka marre lumi me kohe .Nuk mund te mbash nje aleance me shtet qe e kalon ushtarakisht ,ekonomisht ,dhe nje shtrirje territoriale tre here shqiperine,eshte jashte llogjike .Sa me shpejt te ju hyje ne koke juve dembelave te internetit aq me mire do jete .Erdogani ate qe po ben me popullin turk po e eksporton kudo qe po ve kemben ,sa per viziten e edi rames dihet se per cfare ka shkuar ,,,per ndonje kacidhe .Sa here qe erdoja i mbush xhepin papritmas kerrcet nje xhami ,pastaj nje kolegj ,pastaj nje aeroport ushtarak ,nq s ky eshte aleat atehere un jam samurai.Shqiperia eshte anetare e NATOS me te gjitha te drejtat ,nuk pse ti lepihet liderit me problematik mbas assadit per te pasur mbeshtetje ,po ndoshta piktori brenda atyre pallateve ne stamboll gjen madheshtine e tij ,ate prej artisti ,sepse ate prej politikani e ka humbur rruges

    1. STUDENTI says:

     z. “edhe ti” , keto perralla per femije , ia trego kolonel Janulles , qe ju
     ndersen te komentoni ketu nga 4-5 here . Nuk duam te degjojme
     fare te flitet per plehrat greke , aq me teper nga ndonje qe e mban
     veten per shqiptar !

   2. Bogonica says:

    “Suljoti”,jam ne nje mendje me ju.Nga brezi yne mbahen mend lidhjet e ngushta me Jugosllavine(pak),me Bashkimin Sovjetik.dhe Kinen.Dhe e di perse?Sepse dy vendet e fundit u futen fuqishem ne Shqiperi me investime,ashtu sikunder kishte bere edhe Italia para luftes.Duke pare mardheniet me Greqine bien ne sy investimte kryesisht ne Sistemin Bankar,ne Tekekomunicacion .Te dy keta sektore jane shume fitim -prures dhe fitimet jane te garantuara.Une nuk di qe Greqia te kete investuar ne infrastrukture,perkundrazi,kompanite greke kane marre pjese ne projektet e qeverise shqiptare,apo ne kredite e ndryshme qe ka marre Shqiperia per infrastrukturen.Dua te theksoj se edhe ndihmat qe ka dhene Bashkimi Europian,dhe ne kete kuader me pjesen e saj edhe Greqia,jane “investime” trajnimi,me nje fjale jane para qe shtei shqiptar i merr dhe do ti ktheje me intersa te caktuara.Me kete dua te them qe eshte i mirpritur ne Shqiperi cdo shtet qe me burimet e veta financiare kontribuon per progresin ekonomik te vendit tone.Ne kete mes ne nuk duhet te paragjykojme askend,perfshi dhe Turqine,por ta ndjekim ne proces.Ka nje kakofoni sot ne Bote kunder presidentit Erdogan qe Rama e ka vizituar disa here.Kjo kakofoni mua me duket e stisur ne nje kohe qe Erdogan ne krye te shtetit menaxhoi, sipas interesave te Turqise, nje grusht te deshtuar shteti.C’duhet te bente Erdogan me pucistet?Mos duhet t’i ftonte ata per kafe,kur gjaku i pafajshem derdhej ne rruget e Turqise?

  3. Fuck it says:

   Edhe ti SI shume te paska djegur afrimi shqiperise me turqine o 300 biri janulles. Une jam kristian dhe jam 100% pro afrimit dhe bashkepunimit te Shqiperise me turqine, te gjithe shqipet sot ne bote e dine kush jane vendet qe duan vdekjen tone. Eshte trekendeshi kermave greqi,serbi,rusi. Turqia nuk ka pretendime teritoriale me Shqiperine vec se strategjike. Ne kete kohe kur doktor mortja agjenti I regjur Serb me nofken ( penicilina) na la pa shtet pa ushtri dhe pa dinjitet me urdher te padroneve Serb afrimi me Turqine eshte nje levizje shume mire e menduar qe dhe nje njeri me aftesi te kufizuara do ta aprovonte. Jo vetem aeroport te ndertoj Turku, por edhe baza te ndertoj ti jepet sazani, pash alimani dhe zona te tjera ne jug te vendit. Turku eshte fuqia e dyte tokesore ushtarake ne Europe, edhe Putin kurves ja rezoj avjonin dhe SI plasi Kari me vone.

 2. zaho says:

  Gazetari i leshit tremben greket shkruan, te themi qe preokupohen

  1. kuq e zi says:

   z. zaho
   preukupohen????
   mos e kishe fjalen per “shqetesohen”
   nje aeroport civil ska kuptim as ne gjirokaster as ne sarande sepse pak popullsi dhe ne skaj te vendit ndersa ne vlore do kishte nje rreze nga lushnja gjer ne gjirokaster e korçe
   kush kerkon te ndertoje nje aeroport sheh pozicionin gjeografik pra eshte ai qe zgjedh jo ti
   nqs do kishim nje greqi te sinqerte aeroporti ne gjirokaster do ishte goditur sepse do perdorej dhe nga greqia veriore pak a shum e si aeroporti i molhuse ne france ku e perdorin si gjermania dhe zvicrra por ne kemi per fqinje greqine qe eshte egoiste dhe na duhet te llogarisim vetem popullaten tone

 3. s.ram.b says:

  na ćan k..i keta jevgjit ,legena te pa fytyre,inferior,katundar dhe mbi te gjitha HIPOKRATIS.

 4. I paemërt says:

  Vari kkkk se cmendojn psikopatet e Athines gjithe jetes me paranoja nuk shikojn se ju ka ardhur m…deri ne gryke por merren me thashethem a thua se ka nevoje Turqia per aeroport ne Vlore per te tredhur keto te mbaruar qe mbahen me lemoshe

 5. The Punisher says:

  Gerrket duhen vrare me buke ne goje.

 6. kaurri realist says:

  I semuri i Bosforit po mbytet. Pse me u kape mbas nji kufome pa te ardhme? Turkija ka gjasa se shperbâhet. Kurdet kane me e pergjake derisa te dalin te pamvarun, alevitet kane me dashte liri fetare.

  1. robert says:

   Greqia po del ne ankand dhe ju diskutoni per Greqine ….

  2. undefined says:

   Ore “kaurri realist” kurdet kane NJOHURI dhe VIZION per ndertimin e nje SHTETI te pavarur aq sa kishin “greket” me 1830 hahahahahahahahaha

 7. Giasou Janulatos alvanoarxidoglyftoi says:

  Grekun me te mire vareni te sheshi i pazarit…..

  1. albaniafirst says:

   Ne fakt, per hir te se vertetes, eshte Europa qe po mbytet dhe Rusia me Turqine po ngrihen. Te rrime shtrember e te flasim drejt thote populli I mencur shqiptar. Ne nuk na duhen se cfare bejne te tjeret. Kur Greqia per hir te interesave te saja, ben aleanca me Serbine dhe Rusine, perse ne te mos bejme aleanca me ato fuqi qme te cilen na perputhen interest. Gjermania, SHBA dhe Turqia sot per sot jane ne anen tone dhe ne nuk kemi ate luks qe ta refuzojme. Per mendimin tim, Rama ben shume mire qe lidh ura miqesie me Turqine.
   Ne asnjehere nuk harrojme se Turqia ka qene shtet pushtues, por keshtu ka qene edhe Italia me Gjermanine, por politika eshte “kurve” thohte populli I mencur shqiptar dhe politika na e do ta kemi mire me Turqine.

 8. maximus says:

  dakort jam per aeroportin le te ndertohet , por kam frike se keta bythezinjte e anadollit dhe arabet bashke, sa here qe investojne vene nje kusht , ndertimin e ndonje xhamije te madhe

 9. petrit says:

  Po ndonje XHAMI LUFTARAKE do ndertojme neve, apo jo?..

 10. Alban Hamzai says:

  Sulltani I vogel I Shqiperise sa here shkon tek “Dum Baba” ja puth baba sulltanit te madh dhe ky I thote se do beje dicka. Ne realitet e vetmja gje qe ben Turqia ne Shqiperi jane ndertim xhamish (Perandoria Osmane ndertonte dhe burgje) , shtim I xhihadisteve dhe turqizimi I mendjes se sulltanit te vogel shqiptar qe te shkoje ne gjurmet e sulltanit te madh (nuk besoj qe I madhi mos ti kete dhene te gjatit edhe ndonje dore para ). Aerodromi ne Vlore eshte krejt I pavlefshem nga ana ekonomike ,vetem ne qofte se do ti sherbeje aeroplaneve te droges . Ishallah.Marshallah .Ju lutem botoni komentin tim!

 11. Klimax says:

  Kur nuk tremben shqiptaret, por ndihen “krenar” me turqezimin e tyre, do tremben greket??!! Po Greqia i ka te perditeshme provokimet dhe kercenimet e Tuqise qe nga Evro e deri ne Kastellorizo ne gati te pakten 100 vitet e fundet, pa folur me pas per sundimin kater shekullor te Perandorise Otomane dhe realiteti ka treguar se as nuk eshte trembur dhe as nuk eshte perulur, perkundrazi, dhe sipas jush do “trembet” se shalgjati me aleancen came do te ri-otomanizoi Vloren e Shqiperine??!!
  Hajde “rilindje”, hajde!!!!!! Hajde “patriotizem”, hajde!!!! Kjo eshte rruga dhe aleatet e Shqiperise “europiane”, drejt Anadollit, Mesjetes, regjimeve dktatoriale, islamike e barbare??!!
  Si keshtu? “Harruat” se e njejta aleance per turqezim e islamizim gjashte shekuj me pare detyroi me shume se gjysmen e shqiptareve te largohen nga trojet e tyre drejt trojeve greke e italiane??!!
  Ju qofshi qe dhe i jepni bythen Turqise dhe na shisni ….. pordhe!!!!

  1. Aleksander says:

   Nje milion e gjysem TURQ shkuan ne Greqi ne vitet 1920 kur u kembyen popullsite.Nga IZMIRI nè NEASMIRNI (Izmiri i ri ne elladha) Tani keta TURQIT, jane bere elinas, dhe me elinas se autoktonet qe gjeten ne ato toka 90 e ca vite me pare kur erdhen me mjekrrat e djersitura .Nga 1.5 milione tani jane bere 4,5…4-5 milione te tjere jane ARVANITES,1 milione e ca jane arumunet ,bullgaret egjyptianet hebrenjte çamet etj.Kaq eshte pra Greqia ,rreth 11 milione banore gjithsej .ERDOGANI ,me plot te drejte mund ti quaj VELLEZER keta elinasit e sotem,me shume me teper arsye se sa mund ti quaj shqiptaret.Perse atehere keta HELENET e sotem(turqit e Izmirit te djeshem) kane frike nga vellai i madh ERDOGAN ?!-Apo eshte thjeshte xhelozi qe vellai i vertete BIOLOGJIK, duhet te doje vetem Izmirasit apo Neasmirnasit !?

 12. ToniTR says:

  Provokacia! E paimagjinueshme se si shteti Shqiptar kerkon te ndertoje nje aeroport ne territorin e tij pa marre leje nga Athina dhe nga Janullatosi! Greqia duhet ta kushtezoje anetarsimin e Shqiperise ne BE me mosrealizimin e ketyre projekteve provokuese!

 13. spata says:

  I harroni keto budadalleqe dhe beheni amin te vije kush te doje e te ndertoje ne Shqiperi .Jo vetem Vlora por shume qytete kane nevoje per investime .Ne nuk jemi te zote te bejme nje pune te mire patriotike .Partat qe i rjepin popullit nuk i investojne por i depozitojne ne bankat e huaja per te jetuar si tradhetar te kombit .

 14. Keln says:

  Se kuptoj pse bejne kot ham ham keta greket dhe keta qe i shajne Turqit. Po le te vije pra Greqia ta beje aeroportin nqs nuk do qe ta beje Turqia. Nuk jemi kundra. Po dhe nuk kane by… dhe nuk duan. Apo te presim ne deri sa ti pelqeje Greqise.
  Rama ka shkuar atje per bisnes dhe interesin e te dyja paleve. ska lidhje aty , jo diktator jo islamist. Dje Amerika Gjermania etj bejne bisnes me Arabine Saudite, e ca do te thote kjo?

 15. Keln says:

  Ore , se kuptoj pse bejne gam gam keta grekerit dhe keta qe urrejne Turqine vetem e vetem se nuk e do greku. Po kur nuk duan qe ta beje aeropotin Turqia hajde le te vije Greqia dhe ta beje , nuk kemi ndonje kundeshtim ne . Po dhe skane by…e dhe duan qe mos e bejne te tjeret. Se mos doli Franca e Gjermania qe do ta beje dhe ne i thame jo. Rama ka shku atje pe bisnes dhe per interesin e te dy paleve. Ca rendesie ka kush e ben. Rendesi kane kushtet. Jo islamista jo diktatore. WTF. Dhe amerika vete ben tregti e bisnese me arabine saudite. E ca pastaj? Duhet te presim ne deri sa ti pelqeje Greqise?

 16. Lpl. says:

  500 vjete Turqia nuk beri asnje meter rruge as hekurudhe universitet apo spital .nuk ndertoj nje qytet ne hapsiren e saje .Ajo e veshi popullin njelloj me brandavete çakshir e qeleshe per burra , e perçe duvake klinda per grate e vajzat .kishat i beri xhami teqe e pazare si atje nga kishin origjinen dhe sa i modifikoj kishat .Ky pyka i jone nuk ka bere vizite ne Greçi sepse eshte injorant ku veren se Greçia eshte ne krize kerkon ta dhunoje me ate mendjen e tije , por Greçia eshte vendi i pare ne renditjen e kapitalit .Grecia e beri prove se cfare i beri Rames ne raportin e bashkimit Evropjan , dhe Turqia nuk nderton gje pa kushte kjo dihet , e dine edhe femijet , por ky pyka e ben per vota per te terheke mislimanet Shqiptare se e di se e duan Erdiganin mislimanet Shqiptare .Mbane mend asnje aeroport nuk ndertohet nga Turqia , dhe asnje veper tjeter madhore , ata nuk investojne ne asnje vend perveç xhamijave dhe medreseve .por ky eshte shov manipolativ i pykes sone per vota .

 17. KATHARSIS says:

  EDO ,TI JE DJALI I KRISTAQIT DHE SI I TILLE NUK JE I MIREPRITUR NE TURQI,SEPSE NUK KE PREJARDHJE TURKE SI NJE PJESE E KOMENTUESVE KETU.
  NJE GJE ESHTE E SIGURTE QE TURQIA ESHTE RRUGES PER NE MOLLE TE KUQE.KAPANONET PO IA BEJNE GATI.KJO VERTETOHET MBI TE GJITHA PROFECITE BIBLIKE.
  KE SHKUAR NE DEREN E GABUAR O ED KAURRI. JE ME PREJADHJE TE KRISHTERE.

  1. I paemërt says:

   Heren tjeter do te “pyesi” ty se ku duhet te shkoj more HAJVAN me “preardhje te krishtere” hahahahahahahahaha vajmedet per ket Shqiperi cfare psikopatesh qarkullojn perreth

  2. I paemërt says:

   Heren tjeter do te “pyesi” ty se ku duhet te shkoj more HAJVAN me “preardhje te krishtere” hahahahahahahahaha vajmedet per ket Shqiperi cfare psikopatesh qarkullojn perreth

 18. rudi says:

  Ne lutemi neper bote te vijne ivestime te huaja ne shqiperi te punesohen njeres cudi si disa komentues e paragjykojne hapin historira pa vlere se nuk i pelqen greqise por sa firma greke ke ne shqiperi qe kan bizneset e tyre kryetarin e kishes grek e kemi por nuk kemi degjuar nga turqit te paragjykojne ne se vertet do behet realitet atje do ulen avjone greke serbe ruse nga gjith shtetet qe ne kemi marveshje ajrore pse u dashka paragjykuar pa filluar!

Lini një Përgjigje te The Punisher Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *