Ilir Kulla: Donald Lu, kabllogram për Metën në Uashington

Ilir Kulla, një njeri i afërt i Ilir Metës, ka thënë në emisionin “Arena” në Ora News, se Ambasada amerikane në Tiranë kishte shkuar një kabllogram në SHBA, ku çështja Balili i faturohej kryetarit të Kuvendit Ilir Meta.

Sipas tij, Meta e mësoi këtë pas vizitës në Amerikë. Ai shton se intervista e Ylli Manjanit ku deklaroi se Sorosi kishte financuar reformën në drejtësi dhe për t’ia dhënë kontrollin e saj Partisë Socialiste, i shkaktoi shkarkimin nga posti i ministrit.

Ka një histori personale mes Manjanit dhe Ramës. Dikur kanë qenë miq shumë të ngushtë, pastaj u bënë armiq personal dhe politik. Manjani pas një karriere të gjatë në PS, vazhdoi një karrierë në LSI. Duke qenë se Manjani e njeh mirë skenën e bashkëpunimit ndërkombëtar dhe jurist me karrierë, u çua në Ministrinë e Drejtësisë.

Kolegë shumë afër Ramës kanë thënë se Manjani ka qenë ministri më i mirë i LSI-së ndonjëherë. Nuk ka besoj se nuk ka qenë as çështja e Vettingut dhe as çështja e hashashit.

Arsyeja e shkarkimit është një intervistë tek Sokol Balla, e cila çoi në panik ambasadorin amerikan, ku Manjani tha se reforma u bë me sponsorizimin e Sorosit dhe me pagesën e Sorosit, me qëllim që t’i jepet pushteti i drejtësisë një sistemi të vetëm, pra Partisë Socialiste. Dhe këtë e ka thënë edhe në publik. Kjo gjë e nxori nga sistemi.

Gjatë gjithë periudhës që ka qenë ministër, ka qenë në konflikt por kjo ishte pika që e nxori situatën jashtë kontrollit. Kjo koiçidoi edhe me vizitën e Metës në Amerikë, kur ai u kthye nga Amerika, ai kërkoi mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare pasi u gjet përpara faktit që nga ambasada e Tiranës kishte shkuar një kabllogram që i faturohej çështja Balili. Ai tha hajt ta mbledhim dhe ta gjejmë i kujt është Balili.

Mendoj se z. Rama e kanë lënë nervat pasi kjo histori e çoi gati në panik ambasadorin Lu që ishte investuar për reformën në drejtësi”, ka thënë Kulla.

REMOTE_ADDR:[]

36 komente në “Ilir Kulla: Donald Lu, kabllogram për Metën në Uashington”

 1. Star says:

  Ilir Meta politikani me i korruptuar dhe kriminel ne Shqiperi,pas monstres Sali Berisha. Kush ka mendim tjeter te debatojme me fakte e prova.

  1. arbereshi says:

   O Ilir Kulla , ju ka civilizuar keq Sali Katunari. Pervec bajraktarizmit te tipit katunar te Saliut ju nuk imagjioni dot civilizim tjeter, as qe e imagjinoni dot qe egziston dicka tjeter prandaj ju quheni thjesht dhe paster KATUNARE.

  2. Spartaku says:

   Star! Eshte e vertete.Ilir Meta eshte politikani me i koruptuar pas Sali Berishes.Jo vetem kaq,por punon edhe nen rrogoz kundra te tjereve.Eshte i pabese.

 2. Akili says:

  Sa here shikoj Ilir Kullen,mendoj a ka valle vize ky fshatar per te jetuar ne Tirane?Ka ngel politika amerikane me i thene drejtim fshatari Kulla.Skandaloze.

  1. Aleksander says:

   Po krijojne e kerkojne alibi, per te justifikuar PRANGAT qe po u vijne verdalle !-JO MORE KATUNDARI KULLA …JO !-Nuk po ju denon Sorosi e PS …JO !-E verteta eshte qe BABEZIA JUAJ e pafre ,e juaja dhe gjithe atyre qe ju bashkuan bandes suaj PER TE VJEDHUR E RRJEPUR SA TE MUNDNI ,ka arritur ne stacionin e fundit .Edi Rama eshte ai (qe ju e urreni por nuk keni ç’i beni) qe i kerkoi Obames e Merkelit qe ta marin ne dore ata SPASTRIMIN,QILIZMIN qe ka nevoje ky vend ,e vetmja menyre per t’u bere Shqiperia.Populli i shumevuajtur por jo budalla, e kupton mjaft mire se çfare po ndodh dhe kush po e ben.Alibirat me Soros e terci e verci tregojuani atyre pak truthareve mjerane qe ju votojne .Ju duhet te thoni diçka kur ta hani sa krahu ,te shkoni ku keni vendin. NE BURG te gjithe te pafajshem e quajne veten…kane hyre kot !

 3. jani says:

  Edhe femija ne bark te nenes e di sa i korruptuar dhe cfar pasuri ka Meta. Edhe qe balili u vendos nga meta kjo dihet. Por qe dhe ti ilir kulla je nje sahan lepires qe rend pas rroges se radhes eshe kjo dihet. Manjani dihet kush eshte dhe cfar beri. Eshte nje medioker dhe i paafte qe ketw e mbulon duke dale dhe folur me keq se ato plakat e vunoit. Turp se njeriu o ilir kulla ka edhe pak burreri te lindur dhe fituar dhe nuk shitet tek cdo kush. Po cburreri them une langoi i Nanos ke qene , u bere i metes dhe pale ku e ndal vrapin . Por te them se koha mbaroi kape ckape do fillosh ti shtrohesh punes . Sa per Rame kjo qeverisje ka qene e veshtirw pasi vicidoli nga nje ane me shtetin qe e la grope dhe meta nga ana tjeter .po do e shohesh kete mandat . Do ju lerohet lokja me kallam .ska me qofte ke daja.

 4. Bena says:

  Ok o ilir kulla shok I ilir metes se ska me budallenj sot ,ik se na ngre nervat

 5. Besoj says:

  Cjane keto brockulla moreeeeee. Po kaq keq ka rene gazetaria dhe meret me lafe boshe. Cdo gje nga Amerika eshte e koordinuar, pasi politika e saj eshte e planifikuar shume vite me pare. Sorosi eshte nje nga hallkat e asaj ne cdo kohe. Ata nuk njohin miq por interesa qe nuk varen nga askushi dhe aq me pak te partite shqiptare por vetem tek ligjet qe I pregatisin dhe I vendosin me cdo menyre.

 6. Shvejk says:

  Meta nuk i ka pare kurre prangat nga kaq afer.

 7. shpatar says:

  A e kuptoni se sa debila jane politikanet tane kur shkelin vijen e kuqe te shteteve te tjera .Ne keto 25 vite demokraci te huajte jane tallur e kane shire me debilat tane duke na poshteruar si komb .Pak filloje presjoni dhe dalin ne shesh budadalleqet e politikes shqiptare .O Zot kaq poshte ka rene ky komb, nga politikanet, qe eshte nga me te vjetrit ne Ballkan me burra trima , specialiste e shkencetar te talentuar qe po ndricojne boten. Si mund te jetojne keto qenje te peshtira politike me genin brilante te shqiptarit .
  Cka bere vaki ?Te jete tradhetia ,urrejtja per njeri tjetrin apo dicka qe ka helmuar mendjet Donkishoteske te politikes se hapur .Te jete valle tenxhereja me presjon e Hoxhes qe i mbajti te mbyllur mikrobet qe sot po lulezojne si nje kancer qe rezikon kombin ? Zgjohu shqiptar e perqafo djemte e talentuar per ti kthyer lavdin kombit .Digje e perveloje kete fare te qelbur qe nuk po te shqitet nga kemba e po te denigron sa dhe fryme te hapesh gojen nuk guxon .Te vran,grabiten,perdhosen e te shperfillen sa as per te jetuar ne paqe nuk po te lene . Ngrihu e merr fatet e tua ne duar e mos i beni sehir nje Ambasadori qe po na jep nje mesim te mire per te vendosur Drejtesi e shtet ne vendin me te perdhosur si asnjehere ne historine e tij . Ngrhu e shkundu nga gjumi te mos pranosh perdhosjen nga krimbat qe te kane mbuluar .

 8. raimond vlonjati says:

  Lu-ja ja ka fut sa krahu Metes .hahahahaha

 9. saja says:

  Qe Balili eshte i Metes e dine te gjithe.

 10. Ali Demi says:

  Po ca e nxirrni kete karagjozin,po behet cope sa ketej e kendej per te mbrojtur bythen e Like Floririt.

  ik o Kulle,futu ne kulle e mos na caj hajdarin shume. Ben diversion bytha e ketij liliputit pale…. 😀 😀

 11. Kris says:

  Meta eshte ne fund! Po ben cdo gje te shpetoje!

 12. Theo says:

  O Pika qe ste bie o Ilir Kulla, perse keni nevoje ju qe te dini nga Sororsi qe kush jane hajdutet shqiptare, kete e dine te gjithe shqiptaret, por me mire pyet kurven Karmina te Shkelzenit, tani eshte momenti i se vertetes, te zhduken hajdutet, te zhduket koncepti Berishian, Metian qe cdo zyrtar duhet te vjedh per te pasuaruar veten dhe shefin, keto e shume te jera i dine ambasadat amerikane, gjermane, franceze, pervec asaj Ruse qe po mbeshtet forcat antivetting te mosberjen se reformes ne Shqiperi, dmth e duan Shiperin si afganistani pa rregulla, poshte ata qe mbollen faren e cberjes, dmth mos paguaj dritat, mos paguaj taksat, futi para e kursuera ne piramida qe ti haje VEFA dmth te blej shtepi ne Hollande Lul Basha, kaq budallenj i di njerzit Berisha, Basha, Meta, Zheji, Lubonja e soji i sorollopit te ndyre shqiptar.

 13. Rama2 says:

  Joo vetem “ceshtja balili” i adresohet Metes….por nje politike-stategji e tere e formuar nga Usa kundra Metes(ata e shikojne Meten si i kooruptuari Nr1 ne shqiperi)…ketu po luhet fati i “kokes” se Metes…se po te kapet Balili….iken per lesh Lsi-a se Meta po e po.

 14. E verteta says:

  Doli dhe ky langoi teter iMetes, Po Rama asqe u perfshi fare ne kete reforme mor spurdhjak. Po sipas teje dhe rrugac manjanit kush e kontrolon dretesine gjer tani?. Jo mor maskarenj ,Rama kerkon nje drejtesi te vertet e per te githe, ajo qe tremb gjithe shpurenl tuaj te felliqur.

 15. xhulio says:

  Nese kerkon te perdor fjalen e huaj atehere po te them se koicidoi shkruhet koincidoi.Gjuhesia eshte hapi pare per t u marr me gjera te tjera.

 16. Spectrum says:

  Ca jane keto pallavra,jo manjani qe nuk e njeh sistemin nderkombetar po asnje nga sistemi aktual politik ky eshte dhe problemi i madh qe ka vendi nuk kam degjuar ne 25 vjet nje here te vetme teorine mbi te cilen perfshihen dhe ndryshimet qe do te ndodhin ne shqiperi dhe kjo tregon se keta nuk Kane haber me ke Kane te bejne dhe ça do pesojne nuk bene asnje ndryshim ne aparatin burokratik edhe pse nga studentet shqiptare ne perendim pâti me shume se 10 mije kerkesa kjo eshte mundesia e vetme per te ndryshuar vendin per ti dhene nje aspirate te re vendit duhen njerez te rinj te pa mbleksur me sistemin e vjeter pro rus qe nis nga 1945

 17. maximus says:

  ky fytyre salduari kulla eshte nje taliban antiamerikan, , ky majmun qe eshte futur ne tirane pa leje nga kopshti zoologjik, ben sikur i di te gjitha.

 18. likefloriri says:

  xhihadisti ilir kulla sahanlepirsi i hajduteve te leshelis dhe personalisht i ilirfloririt.
  keta ja kaluan edhe servilave te socializmit.te pakten ne ate kohe edhe servilat nuk dilnin kaq hapur,kishin nje fare dinjiteti.

 19. SHKERDHEN-LARASHI says:

  balili nuk eshte i ilirit por i monikes akoma se moret vesh ju budallenj mo,ika ka pjesen e vet tek hoteli luksoz i balilajve

 20. Daja nga peqini says:

  Bir Kure me mor qerrata.Mos me gje nga shijaku,app mos ke qene ban or I tij?

 21. demokrati says:

  Dora e zgjatur e kasapit te Sirise dhe kopja e keqe e propogandisteve te Putinit ne mbrojtje te korrupsionit ne maje te qeverisjes shqiptare, lakeu i nanos lakeu i metes, idioti i dobishem i asadit idioti i dobishem i ruseve. Per nga antishqiptarizma, antiamerikanizmi dhe niveli banal i analizes ka te dyte vetem lubonjen. Njeriu qe mundohet te binde shqiptaret se nuk ka dallim midis atyre qe luftojne per nje siri demokratike perreth Halepit dh eatyre qe presin koka njerezish ne Mosul, njeriu qe shikon endrra me vija energjitike dhe soros aty ku ka vetem rebelim deshperues ndaj diktaturave familjare dhe angazhim qytetar per shoqeri te hapur dhe liberale, eshte nje turp per nivelin e mediave ne Shqiperi. Ky eshte njeriu qe nepermjet Mukhabaratit te asadit mbante lidhje me grupet pararendese te ISIT ne Irak qe vrisnin ushtaret amerikane dhe rrembenin punonjes te organizatave humanitare.

 22. Leo says:

  http://www.washingtontimes.com/news/2017/feb/9/donald-lu-george-soros-cohort-plays-albania-politi/
  Washington Times shkruan se cfare loje ben ambasadori per te favorizur aferat dhe interesat e Edit dhe te tijat.

  1. Lira says:

   Po cfare loje ben ambasadori more njeri? Ju paska paguar shume PD e te tjere per te ndenjur ne internet e shmangur te verteten.

   Nuk kemi nevoje fare te lexojme se cfare thote media e huaj apo Sorosi per tanet. I njohim mire dhe na kane rrjepur e do te na rrjepin. E mire na e bejne se jemi aq tyrryfyla sa ne vend qe te luftojme vete per drejtesi, ia kemi lene ne dore nje ambasadori. Te jem si ambasadori nuk leviz as gishtin per te ndihmuar kete popull burracak qe jemi

 23. Drini says:

  Ilir Kulla pu pu pu…..fshatar qe behen analist neper kafe. Njeriu duket qe nga forma e kafkes ka thene nje mjek francez i hershem. I keq ushqyer i shkreti. Ka ngrene akullore 20 vjeç, gjyna.

 24. Jani says:

  Po ky Ilir Kulla fshatari nga korca pa brek ne byth!!! shyqyr gjeti grun me lek gocen e Marsel Skendos e ben pordh sikur asht ma i zgjuti! po hik o Lir se ku krahasohesh ti me Donald Lu qe asht personalitet !!! njeher me Fatos Nanon e tani ka dale ke Meta hajduti ma i madh i gjithe shqipnis! Po car halli ka qe i del ne mbrojtje dhe Llalleit te gramshit ky! se jan grup me Ilir Meten pra! jShkurt jan Kubrja mafioze ! Aaa dhe nje gja! ky Ilir Kulla po i pret shoket ne bese! se ke ka dhe qysh e din vet ai! Se bahet fjale per nje zotni burre qe ky i thot vlla!! turp turp Ilir Kulla!

 25. Dorina says:

  Qe meta eshte hajduti deh maskarai me i mdh i ballkanit e dine te gjalle dhe te vdekur. Qe kur del ti o kulla dhe e mbron pa logjik, dukesh si burre elgen, kjo eshtee dukshme dhe nuk do shume mend qe ta kuptosh.
  nje keshille: ruaj pak shtyllen tende kurrizore. Mos u bej kaq sahanlepires.

 26. Bariu says:

  Per te kuptuar sa i korruptu eshte Ilir Meta,vetem me nje test te vockel:-Engjell Zeqo,ose xhepi i pasme i Metes(kurdohere mbron ne KESH “interesat” e LSI),feston ditelindjet e femijve cdo vit ne Paris….e ta pergenjeshtroje!

 27. Jimi says:

  Po pse more Like ( jo floriri) ti akoma nul e di qe MutI eshte kumbari i Balilit!?

 28. Albanistan em i dashtun says:

  Shqiperia do shpetoje jo kur te vdese Saliu pas nje pleqerie to mbare, sipas Edscobarit, por kur te zhduket nga politika dhe me tej kanceri I Shqiperise Koklopa.

 29. KOZi says:

  Sido nga komentuesit por po del qe reforma ne drejtesi nuk qenka dicka normale por e stisur per te realizuar qellim te caktuar ! duhet te anollohet urgjent dhe PD e LSI mund ta anollojne ! tung

 30. Tartufi says:

  Hani pini e kendoni sa te jete Lala Gjoni, po kur te ik Lala Gjoni ne P…. Te Sames do shkoni…

 31. Tartufi says:

  Hani pini e kendoni sa te jete Lala Gjoni, po kur te ik Lala Gjoni ne P…. Te Sames do shkoni…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *