Kush ka frikë nga hapja e dosjeve?

Ditën e sotme, me hapjen e dosjes së parë të Sigurimit, atë për Musine Kokalarin, nisi nga puna Autoriteti i sapokrijuar i Informimit mbi Dosjet e Sigurimit.

Autoriteti do të ketë për detyrë që të administrojë të gjithë dosjet e krimeve të diktaturës, duke zbuluar emrat e “xhelatëve” të panjohur, çka do të mundësojë një njohje të plotë dhe të thellë të të gjithë anës së errët të diktaturës 50-vjeçare.

Një prej dosjeve që do të hapen, do të jetë edhe ajo e Hysen Shoshorit, të dënuarit të diktaturës, që Sali Berisha e denoncoi në gjyq në vitin 1975, duke paraqitur një “trakt” gjoja të shkruar prej Hysen Sheshorit.

Sali Berisha ka ulëritur në atë gjyq: “Ky është armik, kërkoj të dënohet me vdekje, me varje në litar”.

Hapja e dosjes së Hysen Shoshorit do të lejojë që të kuptohet përfundimisht roli që ka pasur ish-Kryeministri, që nga spiunimi, tek fallsifikimi dhe fabrikimi i dokumentave, që sollën dënimin e një të pafajshmi.

Megjithatë, kjo e sotmja është një “ditë e zezë” edhe për shumë figura të tjera brenda Partisë Demokratike, përfshi Jozefina Topallin, Flamur Nokën, e shumë të tjerë.

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Kush ka frikë nga hapja e dosjeve?”

 1. fieraku NGA ferrasi says:

  Asnje s’ pjerdh nga hapja e dosjeve
  Teseren se ka mohu asnjehere Berisha
  Sepse i brojti komunistet dhe sigurimsit deri ne fund me politiken qe ndoqi
  Pronaret dhe ish te perndjekurit i coi ne hale
  Proletaret i beri me prona
  Por harroi nje fjale te urte
  Mbaje qenin te te haje kemben .

  1. Lluci says:

   Une jam salier i kopese se saliereve, dhenve, dhive, derrave, qenerve, gomereve, ujqerve, çakejve. Eshte e pamundur qe kreu i kopese tone te kete lidhje me keto thashetheme. Ai egersire nuk mund te kete qene as zagar i i oxhakut te Enver Hoxhes. Ai shpellar nuk mund te jete as spiun i Serbise. Turma jone eshte me e çmendura, llumi i perparimit ne Shqiperi dhe akoma me shume keshtu eshte shpellari ne krye te kopese tone. Na e kemi per nder te udhehiqemi nga nje shpellar, egersire, kriminel, spiun i Serbise.

 2. landi says:

  Kush thote se Sali Berisha ka denoncuar ne gjyq Shoshorin? Shoshori nuk e ka thene kurre kete! E thote nje “i mperndjekur politik:, qe coi budallenjte t;i vinin flaken vetes, por vete nuk hyri as ne greven e urise.
  Dosjen e Shshorit e hapi Kastriot Dervishi dhe, aty, ne faqet e saj nu shihet fare emri i Berishes.
  Do pellisni ju, qe ju paguajne per te shkruajtur brockulla ne blogje…e ka manipuluar dosjen Berisha. Hahaha…Dosjet, ta dini mire, nuk manipulohen dot. Jane ne shume kopje, jane te filmuara ne shume kopje gjithashtu. Kush ka dosje ne kurriz, e ka kot, nuk e zhduk dot, mbi kurriz e ka tere jeten.
  Hapja e dosjeve duhet te fillonte me politikanet dhe kriminelet qe i ze dekriminalizimi…Po fillojne me dosjen e Musinese. Kjo dosje ka rendesi per historine, por jo per zgjedhjet e ardhshme.
  Pra, edhe ne keto zgjedhje nuk kane per t’u larguar te inkriminuarit. Ky eshte qellimi.
  Nuk ia mban Rames te beje hapjen e dosjeve, sepse, ne keto dosje jane shume prej miqve te tij.
  Te presim edhe pak…qe te kuptojme se cfare vjen pas. Arrestimi i pare VIP do krijoje nje katrahure, sa qe askush nuk do e kete mendjen te dosjet.

  1. Denis says:

   Shoshori e ka thene me ze dhe me figure disa here duke drejtuar gishtin tek Sali Berisha.
   https://youtu.be/sOGEBGrm2UE

 3. ... says:

  O njerez te mir mbushuni me mend njeher e mir , ne kohen e PPSHse ,nuk kishte te drejt nje antar partie as te spiunonte as te bente deshmitarin , ishte e ndaluar nga statusi qe kishte antari partis , do shokoheni me dosjet kur ti shikoni se nuk jan ish komunistet qe i kan futur ne burg te tjeret por te persekutuarit kan spiunuar njeri tjetrn per perfitimet e tyre ne at koh dhe njerzit pa parti kan pas dal deshmitar , mos u merni me prralla me mret ne kte drejtim saliut do ja rruani te ter, saliun kapeni per çfar ka ber kto 25 vjet demokraci se ktu ka ber zullume pr ne kohen e PPSHse asgje nuk do gjeni ne biografin e saliut jo se ka nderhyr , por esht shpiegimi qe dhash me lart , nuk merej deshmitar nje i antarsuar partie ne at koh kur ishte fjala per gjyqe qytetaresh te rendomt ishte rreptesisht e ndaluar me status , ne at kohe saliut i hanit mutin te ter se ishte nje nga njerzit me korrekt ne at periudh , saliu doli nga rruga zotit kto vitet e demokracis , tani dh djalli nuk i afrohet dot per prapsit qe ka ber.

 4. KOZi says:

  Sipas artikullit dhe komenteve del se frike paskan krahu i djathte. Si ta kuptojme punen e krahut te majte pyesin ca?
  Krahu i majte nuk ka frike sepse e ka per mburrje po te kete emrin aty.Vereni ne vite -po te akuzosh nje te majte te thekur qe je komunist,enverist,stalinist ai mburret ! duhet ti thuash fashist ose nazist qe te reagoje.
  Per dosjet – Interesante do jete kur te hapen dosjet e ish-anetarve te Byrose politike ose drejtuesve te formacioneve partizane qe edhe ato jane denuar ! Perse,do shohim i denuari ,komunist-familja e internuar komuniste,prokurori,polici,gjykatesi pergjegjesi i kapit internimit,i burgut etj te gjithe komuniste qe denuan njeri tjetrin sinxhir. edhe ai qe i torturonte ne burg komunist ,,,kjo po do jete gallate……tung…

 5. ozzy osbern says:

  Po ka lene sala dokument ne kembe ,duket qe eshte kriminel po jo idiot.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *