Trump-i ndryshon qëndrim: Ka vetëm një Kinë

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump ka risjellë qetësinë në marrëdhëniet e acaruara të vendit të tij me Kinën.

Ai pati një bisedë telefonike sot me presidentin e shtetit aziatik Xi Jinping, ku i tha se respekton dhe nderon politikën e “një Kine të vetme”.

Situata mes dy vendeve u acarua pas telefonatës së Trump-it me presidenten e Taiwan-it, Tsai Ing-wen, ku ai i shprehte mbështetjen shtetit ishullor, që nuk e pranon kontrollin kinez.

Sipas “Shtëpisë së Bardhë” biseda mes të dyve ka qenë mjaft e gjatë dhe janë diskutuar çështje të ndryshme.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *