Çfarë turpi! Ptuuuu farë e keqe!

Nga Erjon Braçe

Cfare turpi!

Cfare turpi!

Me jane hedhur ne fyt llapaqenet e Federates Shqiptare te Futbollit dhe jane cjerre e jane keputur duke bere kore kunder meje ne stadium tifozet e ekipeve “fituese”, thjesht pse kam thene te verteten per kete gare!!

Kjo e sotmja, mes Tiranes e Kukesit, me jep edhe nje here me shume te drejte!

Kjo nuk eshte gare! Fare!

Ketu nuk ka fitues nga gara, ketu ka fitues te paracaktuar!

Shikoni, Kukesi nuk ka nevoje te fitoje keshtu.

I ka te gjitha mundesite te fitoje ndershmerisht.

Ky nuk eshte Kukesi me i mire i viteve te fundit!

Kukesi i disa viteve me pare ishte me i forte, por ishte edhe me i ndershem, qartesisht me i ndershem.

Nuk e lane te fitonte.

Sistemi qe paracakton fituesin e kesaj gare futbolli, nuk e lejoi Kukesin te fitonte edhe pse ai shkelqente si pak kush ne Evrope, atje ku luhej ndershmerisht.

Por Kukesi ka ndryshuar.

Tani ka mesuar se si “fitohet”, i eshte dorezuar sistemit.

Ndeshja e sotme eshte “ndeshje kartoline”, “futbolli bio”, “me i miri i pas viteve 1990-te”.

Ja ku e keni!

Rjetet po ulerijne!

Njerezit nuk e durojne dot me sistemin dhe kete produkt te tij.

Fyerje e madhe dhe masive per cdokend qe e do futbollin.

Por edhe shkaterrim i shumefishte, per ata femije e te rinj qe luajne futboll, per te gjithe ata sipermarres qe investojne apo mendojne te investojne per te ndertuar ekonomine e futbollit.

Talente pa fund tek Tirana, djem te rinj, fare te rinj plot talent por qe mesohen se, futbolli nuk eshte gare.

Cfare demi kriminal ndaj tyre!

Por demi me i madh eshte ai tek i cili kam insistuar;

Ekonomia e futbollit!

Kush eshte i cmenduri qe do investoje tani ne futboll?

Cili do hedhe parate e tij ne nje “ekonomi” ku fituesi eshte nje dhe, i paravendosur nderkohe te gjithe te tjeret ne kete “ekonomi”, jane paracaktuar te humbasin para?

Asnje!

Ne fund;

Si mund te paguhet per te pare kete gare?!

Ne stadium apo edhe ne tv.

Me pagese jane te dyja!

Asnje!

Dhe kur nuk paguan askush, as per te luajtur nje ekip, dy, tre e me shume, kur nuk paguan askush per te pare kete gare ne stadium apo ne tv, atehere ekonomia e futbollit ka marre fund, eshte rrenuar!

Ky eshte krim!

E kam thene e do vijoj ta them deri ne fund.

Tani merreni kete ndeshje, hidheni ne nje cd dhe jepjani kandidatit per Komitetin Egzekutiv te UEFA-s si “kartoline” e futbollit te tij.

Me “futbollin e tij” po behet udheheqes i futbollit ne Europe, jo?

Ptuuuu fare e keqe!

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Çfarë turpi! Ptuuuu farë e keqe!”

 1. mond says:

  Inatin e humbjes (=) ne Durres po e nxjerr tek Tirana o Erjon, te rinjte ishin super por Kukesi do fitonte patjeter, mos ja fut kot tani se nuk ishte e lene ndeshja, megjithate gjithe lufta do behet per vendin e dyte sepse te parin e ka mbreti, SKENDERBEU ! Me Pejic qe i perplaset topi ne surat dy metra larg portes nuk mund te dale Gjici kampion, per vendin e dyte po, do luftoni me Partizanin dhe kush ta fitoje.

  1. ca po thu o Shabono says:

   C’a numri syzesh te nevojiten ty o QORR 😛

   1. RRUSPIJA RIPJELLJES says:

    numri syzeve momes tate…do me fitu ke shpatllat e tjereve morri kuq hahahaha..ca zedhonsi kan erjon bracen kokrra bythqimit..ptuuuuu xhins i poshter

 2. cecen naiv debil masiv says:

  normalitet shqipetar.
  ala nuk e dini ju se “kudo ku shkel shqiptari,bohet muti me I madh se mullari?”
  apo me “embel” :ku shkel shqiptari s mbin as bari..
  ose :ne nje vend me shqipetar,nuk ka njerez por ka car..
  shikoni more ata shqipetaret, a nuk ngjajn me koke caret?
  mos perkrahni shqipetarin, rrasini mas sume carin..
  vend I mbushur me sylesha, shqiperija me shqiptaresha ,hajn hajdarin porsi presha

  1. Ta hypt Shqiptari says:

   O ty që shkruan keq për shqoptarët… më duket se ta paska qirr fort rracën tënde Shqiptarët dhe për ktë duhet të jesh i lumtur se ta kan mbushur bythën me rroçk.. apo e ke për her të parë që je nervozë?

 3. Shqiptar says:

  Se luan topi,te lumte Erion..! Vertet fare e keqe..!

 4. Vizioner says:

  Zoti Brace, si Deputet, merre Videon e ndeshjen se Shkodres, bashkengjiti dhe Faktet e tjera me shkrim dhe dergoji ne FIFA e ne EUFA.
  Ketu te lexojne vetem shqiptaret.
  Kerkon Sanktione per qelbesiren Duka. E shkaterroji Futbollin. E beri pa vlere sportin.

 5. Erjon Bace says:

  Cfare ke me Tiranen o Erjon Brace, o te qifshim robt ku ti kesh, se bashku me pelat e zogat e mbare fisit, o spurdhjak i degjeneruar?!
  Nuk paske pune tjeter ti miu i haleve por kruhesh me tironcit? Do ti themi Ed Rames te qeroje nga borderoja qe te mbetesh rrugeve me gaz demin tend qe te kruan marmiden.

 6. veshi says:

  TY mor zoti brace te ka zgjedhur populli si deputet I popullit apo deputet I federates ,,,pse nuk shkruan nje shkrim per banoret e zzarres qe jane prej tre ditesh ne greve urije ,,,apo ata nuk jane te rendesishem per ty dhe per deputetet e tjere si ju,,,kjo este detyra jote te interesohesh per popullin qe vuan pasojat e nje KONCESIONI KORRUPTUES TE DHENE NE KOHEN E SALI PUSHTIT…///DEPUTETET DUHEN TA ANULLOJNE SA ME SHPEJT KONCESIONIN E BANKERSIT DHE TI KTHEHET NAFTA POPULLIT SHQIPTAR,,,////

 7. Mrgj Erion! Ti ben mire qe ngre me force problemet qe futbolli i ka me shumice, si ne çdo fushe tjeter ketu tek ne. Duke lexuar shkrimin tuaj, mu krijua pershtypja se, ti nuk e ke me futbollin ne teresi, por me Kukesin ne veçanti. Pamvaresisht perpjekjeve te tua per te mbuluar qellimin tuaj final, i cili padyshim eshte denigrimi i ekipit te Kukesit dhe kuksjaneve. Keto rrekje ne i kemi verejtur jo vetem tek ju personalisht, por per fat te keq edhe tek te tjere. Kjo vjen sepse ju urreni shume, siç duket e keni ne gen. Kuksjanet s’ju kane bere asgje e per kete jam me se i bindur. Jam i bindur se e njoh ne themel karakterin dhe cilesite e tyre te vyera, siç jane: burreria besa, puna, te marrurit me punet e tua dhe jo me te tjereve, inteligjenca e tjere e tjere. Sic duket pamvaresisht ketyre qe shkruajta me lart ju prape urreni, urreni pa fund. Ne futboll ketu kane ndodhur gjera te tmerreshme dhe ju s’jeni ndier. Dhe kur vjen momenti qe Kukesi ben perpjekie per te dale kampion, ju terboheni. Terboheni sepse ju urreni, urreni dhe vetem urreni pafundesisht. Kur thoni ptuuu fare e keqe! Une e di, ju nuk e keni me federaten, por me Kuksianet, pamvaresisht se ata nuk ju kan bere asgjete keqe, jo ju, por askuje. Pse? Sepse ju urreni, urreni, urreni dhe vetem urreni! Ndersa Kuksjanet dashurojne dashurojne, punojne, punojne, studiojne, studiojne dhe nuk ja shtrijne doren askuje per meshire. I njoh pa i them keto. Ne fund ti vazhdo urre. Ata do te vazhdojne me dinjitet ne rrugen e tyre, te prosperitetit

 8. DYPLLOMSHI says:

  e duam partizanin oe oe oe oe….erjon kurve baxhelle i degjenerum morri kuq del e na bo moral o taxhale komuniste kokrra bythqimit

 9. Albani says:

  Erion
  Pate ca kohe qe po e kruaje me Olimpiakosin e Marinaqit,por besoj qe tu mbush daullja qe futbolli jone eshte shume me poshte se ai Grek,,per te mos te krahasuar pastaj ty me Marinaqin,sa peshon ti Erjon ai i konsumon berxolla dhe vere ne dite.
  Keshtu qe shiko halene tende perpara se te flasesh per Olimpiakosin dhe Marinaqin,te cilet e kane treguar cdo vit ne champions lig se kush jane.
  Skerbythje pa breke ne bythe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *