Gjermania rimerr nga SHBA-të 300 tonë ar që i kishte çuar për t’i ruajtur

Gjermania rimerr nga SHBA-të 300 tonë ar të cilat i kishte depozituar aty nga frika e një pushtimi nga ish- Bashkimi Sovjetik.

Sasia e madhe e arit u bë nga fitimet e tregtisë të Gjermanisë Perëndimore në vitet 50’ dhe 60’.

Ari mbahej në një kasafortë nën tokë në New York.

“Bundesbank-a” mori edhe 105 tonë ar të cilat i kishte dërguar në Paris në vitin e kaluar.

Nuk dihen arsyet përse Gjermania ka tërhequr këtë sasi gjigande, por së fundmi Gjermania ka pasur përplasje me SHBA-të, për shkak të qendrimeve të presidentit të ri, Donald Trump.

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Gjermania rimerr nga SHBA-të 300 tonë ar që i kishte çuar për t’i ruajtur”

 1. qorri i korit says:

  o c po po pirdhet muhabeti.
  bo bje era mut planeti.
  dhe si gjithnji shqiptaret
  do mbeten tu onger karet.
  historin kush e harroj
  nje dite do ta kujtoj
  kur ta ket Karin ne goj
  se leksjonin se mesoj.
  sa te trash kta shqipetaret
  ngelen duke thyer karet
  sa pordhnojn malesh me bor
  dit e nat I bijn me dor.

 2. Kuq e zi says:

  Nuk dihen per gazetar si ju
  Ky eshte nje triller qe ka vite qe ekziston …
  Kur gjermania vite me pare i kerkoi amerikes te shihte arin e vet ato ju pergjigjen jo nuk mundeni per faktin sepse nuk e kishin sepse mesa duket ky ar perdorej per huadhenje ndaj shteteve te tjera mbase dhe ndaj vete gjermanise kjo skeme vlen per te gjithe shtetet qe depozitojne ne shba
  Prandaj trump nuk hyn fare

 3. luani u.s.a. says:

  Edhe Shqipreia duhet nga Anglia te marre Ari te Ilir Metes ne vlere 10 milione paunde..!

 4. Nje shqiptar says:

  Duhet te jeni me te sakte ne dhenien e lajmeve dhe mos beni propagande kunder presidentit Trump, pasi ulni nivelin e gazetes. Gjermania qe nga viti 2013 ka filluar gradualisht te ktheje ne vendin saj 674 tonelata te arit te saj te depozituar jashte vendit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *