Ilir Meta iu përgjigjet “sharlatanëve” dhe “papagajëve”: LSI nuk ka frikë nga reforma në drejtësi

Standardi i zgjedhjeve dhe legjitimiteti i tyre është shumë i rëndësishëm për stabilitetin e vendit, dhe vendimtar për hapjen ose jo të negociatave me BE-në. Kështu u shpreh kreu i LSI-së Ilir Meta, në konventën zgjedhore të strukturës së kësaj partie për Tiranën.

Rezultati i 18 qershorit është vendimtar, kemi sfida të tjera para se të flasim për rezultatin e LSI më 18 qershor. Është jetik për të ardhmen e vendin tonë, dhe për realizimin e të gjitha atyre angazhimeve të nevojshme. Rezultati i Shqipërisë më 18 qershor, pra standardi i zgjedhjeve dhe legjitimiteti i tyre është shumë i rëndësishëm për stabilitetin e Shqipërisë pas 18 qershorit, sepse rezultati i zgjedhjeve lidhur me standardin e tyre, më 18 qershor është vendimtar për hapjen ose jo të negociatave të Shqipërisë për anëtarësimin në BE, standard i panegociueshëm për të ardhmen e Shqipërisë në BE. Ndaj duhet të kujdesemi më shumë sot për rezultatin që zgjedhjet e vendit tonë do të marrin më 18 qershor. Sepse është i rëndësishëm për legjitimitetin e gjithë institucioneve ligjvënëse dhe qeverisëse në Shqipëri pas 18 qershorit, sepse standardi i këtyre zgjedhjeve është shumë i rëndësishëm për të ecur në zbatimin me sukses dhe besueshmëri të reformës në drejtësi, që është mjaft jetike për Shqipërinë e dekadave që vijnë”, deklaroi Meta.

Ai i kërkoi përfaqësuesit të LSI në komisionin e reformës zgjedhore Luan Rama, që të shfyrtëzohet koha shtyrja me një muaj e afatit të këtij komisioni për të plotësuar në maksimumi rekomandimet e OSBE/ODIHR, për të rritur besimin e qytetarëve se vota e tyre do të jetë e lirë.

Është detyra jonë që në këtë situatë të bëjmë të mundur ecjen e reformës në drejtësi, tha Meta, duke shtuar se mungesë e konsensusit për reformën, do të thoshte ngecie e negociatave. Ai foli dhe për konfliktet politike:

Kemi kaq shumë energji që i shterojmë në mënyrë armiqësore ndaj njëri-tjetrit, aq sa dhe përfaqësuesja e politikës së jashtme kishte deklaruar se konflikti politik është një sport majft popullor në Shqipëri. Në fakt, besoj se është i urryer në Shqipëri, po popullor në qarqe të ngushta, pasi shohim që qytetarët shqiptarë janë tolerant me njëri-tjetrin, ndryshe nga fillimi i viteve ’90, dhe prapë vazhdojmë e flasim sikur të ishim në ato vite me një retorikë mjaft armiqësore, dhe mjaft përjashtuese, me një retorikë që helmon çdo ditë mjedisin publik, besimin tek institucionet, besimin tek njëri-tjetri dhe në fakt mosbesimin te zgjedhjet. Më shumë se çështje e kodit, është çështje e mosbesimit dhe mungesës së kulturës politike për të pranuar zgjedhjet e lira dhe rezultatin e zgjedhjeve, pavarësisht nëse i fiton apo humbet ato”, tha Meta.

Teksa ka theksuar rolin e madh të LSI-së, për konsensusin e shumëduartrokitur të reformës në drejtësi, Meta u ka dhënë përgjigje atyre që akuzojnë se forca që ai drejton nuk e do Reformën.

“LSI ka qenë më e qartë se askush për reformën në drejtësi, LSI theksoi se nuk kishte interes për të mbrojtur sistemin e degraduar të drejtësisë, por as të kapte sistemin e ri të drejtësisë. Të gjithë ata që i quaj me keqardhje sharlatanë, apo papagallë, që përsërisin nëse i keni vënë re, që LSI ka frikë nga reforma, që nuk e do reformën, po t’u bësh këtyre një veting, do dalin shumë keq, asnjë nuk do ta kalojë, përvec ndonjërit që ka bindjen e tij mbi bazë të një perceptimi të gabuar”, tha Meta.

Sipas Metës, të gjithë e dinë se LSI është forcë që ka bërë beteja shumë të mëdha që në fillimet e saj në emër të interesave shumë të mëdha, edhe kombëtare edhe publike.

“Ashtu si të gjithë e dinë dhe vlerësojnë se konflikti është i papranueshëm për LSI bashkë edhe me arrogancën, frymën e përjashtimit, se ne kemi kulturën e dialogut, bashkëpunimit dhe zgjidhjes së problemeve dhe jo shtimit të problemeve mes konflikteve. LSI është për zgjidhje racionale dhe afatgjatë që i shërbejnë vendit, kundër retorike fajësuese, shfajësuese se këto krijojnë tym e mjegull dhe nuk i krijojnë mundësi askujt për të gjetur problemin dhe zgjidhjen e tij”, tha ai.

 

REMOTE_ADDR:[]

43 komente në “Ilir Meta iu përgjigjet “sharlatanëve” dhe “papagajëve”: LSI nuk ka frikë nga reforma në drejtësi”

 1. Tosi says:

  Prandaj ke nxjerre sharlatanet e papagallet neper media ku sulmon Ambasadorin Lu se nuk keni frike hahahahaha

  1. Do me besh kakerdhi (Ilir), do me besh! says:

   Qelia po te pret. Dridhu e perdridhu sot sa te duash ti, brenda 12-24 muajve ti aty do te perfundosh!

  2. vezhgues says:

   Po mire o zoti Ilir, a mund te kete zgjedhje te ndershme kur numerimin e votave e bejne militantet e partive te korrupotuara? SI MUND TE BEHEN ZGJEDHJE TE DREJTA KUR KETO KOMISJONE PARTIAKE JANE ZGJATIME TE MAFJES POLITIKE? Me gjithemend mendoni se mund te besohen komisjoner te tille? Vete fakti qe ju nuk e ndryshoni kete proces flete se jeni tota;lisht te korruptuar dhe ne kete vend nuk behen zgjedhje te drejta e te ndershme dhe ne zgjedhje nuk pasqyrohet vullneti popullit dhe ketu manipulimi i zgjedhjeve nuk fillon e mbaron nga votuesit por nga mafia poilitike, keshtu qe populli yne eshte i shtypur,i skllaveruar,i denigruar, nuk ka ne dore as te zgjedh deputetin e tij. Ne se vertet mendoni se duhen zgjedhje te drejta e te ndershme sharlatanet dhe papagajt qe manipulojne zgjedhjet jane segmente politike te mbrojtura nga politika.A ka ndonje vent tjeter ne bote qe deputetet qe futen ne parlament qendrojne si te tille deri sa dalin ne pension? Po gjithe ky numer i madh deputetesh a eshte normale qe paguhen nga taksapaguesit? Po pse shteti duhet tu jap rroga kaq te medha deputeteve, duke u dhene deri edhe dieta e karburant per makina kur shume mire mund te vijne me urban ne kuvend? Keta jane ne sherbim te qtytetareve apo sunduesit e tyre? Dhe te gjitha keto standarte i vendos politika ne kurris te qytetareve.Keshtu qe ne nuk mund te themi qe kemi parti politike ne sherbim te qytetareve. Ne ne thelb jemi nje popull i shtypur, pa asnje lloje te drejte,pa asnje te drejte civile, deri aty sa shteti qellon dhe vrete qytetaret kur ata protestojne dhe fajtoret nuk gjenden. megjithemend mendoni se populli beson ne mashtrimet tuaja?Nga vota e lire fillon drejtesia dhe pa bere reforme ne kodin zgjedhor nuk mund te behet fjale per zgjedhje te drejta e te ndershme.

 2. pedro i ri says:

  Parti anti ekonomi tregu. E vetmja filozofi e LSI eshte : ne ju gjejme pune. Cdo kush duhet te konkuroje per vendin e punes dhe jo tja japi partia

 3. Aureli says:

  Shenjat nuk i ke te mira o babalike, mos harro se filmin e korrupsionit e ke te vertetuar nga FBI. Ata gjyqtare qe te nxoren “5 me 0” nuk marrin viza per amerike. Si Thua babalike, ke ndonjecike frike?

 4. Ivan i madh says:

  O kufome frike ke nga vetinngu sa ske cfare te besh se nuk ja dole dot ta pengoje edhe me ndimen e mikut tend Berishes dhe butakut Lulushit. Po mos e kishte mare ne dore ambasadori Lu dhe amerikanet ju do benit te pa munduren tja hidhni Europianeve sic ja keni hedhur keto 26vjet.Tani ske se cfare te besh dhe pret diten kur drejtesia do te tunde hekurat para fytyre qe ka mare ceren e nje te vdekur ta pa kallur ne dhe dhe here pas here sulmon ambasadorin Lu dhe Ameriken si miku jot Berisha. Shtepia qe ke ne bregdet te duket si vrime miu dhe po mban veshet per jete se po e ndjen denimin me burgun si miu termetin.

 5. kombi says:

  KE TE DREJTE , REFORMA KA FRIKE NGA LSI , SE CFARE MUND TI NDODH ME PAS .

 6. Skraparlliu nga Zaberzani says:

  Po te thoshje dhe termin “kokepalare” do te ishe dhe me i besueshem per te ardhmen tende.Mos u mbaj se ,mos u mbaj se ke ,thote tironci,se sdihet se ka tvje.

 7. ToniTR says:

  Asnje parti Shqiptare nuk ka qendruar ne pushtet per me shume se dy mandate. Ka ardh koha per zbythje!

 8. Toni says:

  Ka dale cakalli i veshur me lekure deleje te na mbushe mendjen se ai dhe organizata e tij nuk flene dit e nate per te miren e vendit, nderkohe cdo shqiptar e ka te ngulitur fort ne memorje videon e famshme me ze dhe figure gjithashtu dhe punesimet klienteliste te organizates. Ju thjeshte jeni pengese per cdo gje ne ate vend. Shqiptaret, gjithashtu dhe nderkombetaret do ja benin hallall Rames edhe sikur ti vidhte ato 2-3 mandate dhe te krijonte qeveri pa ju. Dhe ta shikonim se si do mbijetonte organizata ne opozite.

 9. maximus says:

  ky dhe partia e tij eshte e keqja me e madhe e ketij vendi, tek ky jane mbledhur gjithe hajdutet e shqiperise si te majte ashtu edhe te djathte

 10. James says:

  Dua te them se je njeriu me i felliqur ne shqiperi.Po cfar pate me ambasadorin Lu mor faqe zi ne qofte se nuk bie ere mut or must.To je je ne mes te dy mutrave Sal muti me i madh ne shqiperi dhe muti tjeter pak me i vogel Ram lesbian qe nuk covi ne vend premtimet.Ishahlla behest my vetingu dhe te qrohi jufelliqesira.

 11. igli says:

  O zot kujt i ra per pjese ta drejtoje kete vend, o zot cfar mamuthi i pangopshem o zot cfar hajduti eshte ky njeri, vetem femijet qe akoma nuk kane filluar te kuptojne nuk te njohin ty se cfar monstre e korrupsionit je ti e shume te tjere si ty,qe ja keni pi gjakun ktyre njerzve te shkrete.

 12. Zara says:

  LsI mund te mos kete frike , po ti ke frike dhe shume, sepse nuk po le gure pa levizur qe ta minosh reformen.
  Hajde tani trim i madh paske qene, na cave koken me fjalime debile cdo dite.

 13. inf says:

  kerrbishtja çorovodes likja çuni kapterit qe e filloi bisnezin me shitje vizash Greke neper kjoskat e Tiranes
  ku mblidhte dyzina pashaporta skrrapallinjsh eetj
  Tani i ka ardhe momenti like shtangistit se nuk ka me pall ariu prodispozohet si njeriu me i PASUR NE BALLKAN
  E pate si tha kur plasi Blloku 700.000 mije euro
  me ka mesuar Kosta Simitja i greqise ai me ka thene qe te beç perpara shkrruaj hajdutlliqet ne Bllok
  dhe likja hopa refuzoi DEA e USA dhe e mbylli me Shpresa Beçajn se je sisitemoi çupen ne AMBASADE DIPLLOMATE
  Kjo eshte albania e saliut e likes e lullkes e gjithe hajnave dhe rrogozeve qe erdhen nga gopi i gopit te gopit dhe shkatarrun nji komb
  kaqe kesha per like mashtrus hajdutin ptyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy me so e sorrollop

  1. Edhe <<>> 100 $

   Kur ishte Kryminister,

   i shisnin gjithe Fisi Likes, qe i transportonin Patentamt me thase lol kulmi,
   c’ i Ka bo atij shteti ky shkerdhate .
   A nuk duhet te penalizohet edhe nga gjyqi strasburkut,per mashtrim nderkombetare Patentash ??

 14. Treviso says:

  Zoti Meta, po kaloi vetingun njeriu me bllok ne dore qe u pa me ze e figure nga miljona njerez,duke bere llogarite e duke kerkuar 7% me insistim qe te kryhen porosite qe zevendes kryeministri i kishe dhene ministrit, atehere populli do vazhdoje te mos kete besim ne sistemin e drejtesise.
  LSI -jaka punuar per vetingun si legjenda e Kalase se Rozafes, qe diten u ndertonte dhe naten u prishte.
  Zoti Meta, a nuk eshte e vertete qe korrupsioni lindi me lindjen e LSI-se? Une kam bindje se shkaterrimi i korrupsionit do te arrihet kur te shkaterrohet LSI-ja. Kam qene kunder marteses qe eshte bere me 1prille ne Shkoder dhe vazhdoj, qe kjo martese duhet te ndahet per te miren e te ardhmes se vendit. Jetegjatesia e LSI-se eshte humbje e imazhit te vendit ne arenen nderkombetare.
  Zoti Meta, pse perpara duhet te marresh teseren e LSI-se dhe pastaj te fillosh pune? Zoti Meta, nese do te informohesh me mire sa e deshirojne LSI-ne lexo komentet e shqiptareve qe jetojne neper bote. Mendimi i emigranteve eshte si mendimi i femijeve. Interesi i emigranteve per partite eshte zero. Iteresi i emigranteve eshte qe Shqiperia te arrije standartet qe ka perendimi. Populli te punoje dhe te jetoje i lumtur, duke mos e vene politiken ne plan te pare, por ta kançelojne nga memorja.

 15. Bena says:

  Mos te genjen mendja o ilir hajduti ,se degjon ate psikopatin ilir kullen se do te jesh kryeminister ,jo kurre ,Vendi jot eshte ne burg ,dhe kryeminister do te jete ai qe I do shqiptaret Edi Rama ,tani ty te njohin gjithe shqiptaret ane e mbane qe je ujk me fytyre deleje and

 16. ariff says:

  Ne BURG do shkosh o plerë kot përpëlitesh të është bërë MAKTH reforma . Te gjithe shqipëtarët do festojnë kur të të shohin pas hekurave .

 17. marko says:

  FOL O LIKE SKRAPARLIU FOL? JA U KE MBERTHYER KOQET QE TE DYVE SI RAMES DHE BASHES. SE PO TE ISHTE PUNA PER NE BURG TI DHE SALA ISHIT TE PARET. MIRPO ESHTE NJE FJALE E URTE QE THOTE “URTE E BUTE E PLOT TIGANI” KESHTU DHE PUNA JOTE.

 18. 313 says:

  Ku te dalesh ti para drejtesis do jete 28 nentori i dyte.

 19. Sami says:

  Po cfare e kujton popullin ti more dhiar skrapi nga Skrapari qe nuk te kupton cdo dite cdo te thuash me ato demagogjite e tua mediokre per ti hedhur gure cdo dite reformes ne drejtesi? Kush do ti mbulonte krahet kur sulmove ambasadorin amerikan. Populli? Saliu? Edi Rama? Sa i trashe qe je more hajdut. Dhe hajdut dhe politikan nuk shkon per shume kohe. Vjen nje dite qe i dorzon te gjitha dhe jep llogari.
  LSI te gjen pune. Po nga i gjen punet LSI? Apo eshte agjensi punesimi. Po zbatimi i ligjit, po konkurrenca e ndershme, po marrja e punes sipas aftesive ku jane o Like masoneria.
  Jo, Jo Like kesaj rradhe sofra e qorrave nuk eshte me. Sa vota do marresh ke per ta marre vesh shpejt.

 20. Trekembshi says:

  Ky like floriri vetem per Popullin mendon
  Edhe floririn qe mori per Popullin e beri
  Prandaj cdo gje qe thot besojeni pa hezitim
  Se pervec shpifjeve Nuk thot gje Tjeter

 21. Artemisa says:

  Hahahahahahahahahahaha.
  Qenkan leshuar si zagare komentuesit me pagese ( te punesuar nga Balla) kunder Bashkeqeverisesit .
  Jo se me plas per Meten POR kjo loje e ndyre brenda kopese eshte e NEVERITSHME.
  Megjithate KOKEN HENGSHI !

  1. intelektuali says:

   Po mire e kane,

   sepse:

   Vetem Like Floriri u kap me presh ne duar duke kollofitur ryshfetin e korrupsionit sikur ta kishte prone te babes se vet dhe atehere ishte pikerisht BOSI Edi Rama qe tha se Aleati i tij i tanishem u pa me “ze dhe figure” nga videoja e Dritan Priftit po te mos llogarisim Fullan Kusarin qe kollofiti Thesarin e Shtetit pa bandite te maskuar dhe pa makina te blinduara, por qe Edvini ne mareveshje me Liken dhe Saliun e shpetuan pa i hyre nje gjemb ne kembe, perkundrazi Fullan Kusari i kerkoi shtetit bamires shqyptar edhe demshperblim per kohen e burgut ne hetim. Edhe kokaina e Balles u kap nga gjermonet ne Xibrake te Elbasanit, por nipi i Enver Hoxhes nuk e hapi gojen dhe nuk tha gje per BOSAT e Rilindjes, dhe ministri Saimiri nuk i gjeti asnje prove per administratorin e Laboratorit te tij ne Xibrake te Librazhdit.

  2. inf says:

   dhe ti ben pjese nji nga tao Zagaret e manikes moj
   QYQE qe e paske koken llalle
   koken hangsh ti dhe soji jot
   si nuk the nji Hajdutllek fare te vockel per like moniken moj korbezeza qenke ti

 22. Ollga Toronto says:

  Ky legen me emrin Ilir eshte bere si Uriah-Hipi i Dikensit,per te rikuperuar poshtersit qe ka bere,si blloku ne dore ku kerkonte 700.000 dollar per nje koncesion,tani lun rolin e nje te urti,me qetesi dhe dashuri,sikur nuk ishte ky qe shkuli mikrofonat e kuvendit ne 2008-en.Shqiptaret duhet ti tregojne vendin ketij palo burri qe mer guximin te sulmoj ambasadori amerikan Lu.

 23. Bushi says:

  Ata qe jane kundra negociatave per ne BE-n,dihet kushe jane.Jane ata qe e kundershtuan dhe e votuan hapur edhe ne Bruksel.Eshte PD-ke qe ju harrofte emri.Kushe kundershtoi Reformen ne drejtesi? Pd-ke.Kushe sulmoi Ambasadorin LU? Pd-ke.Kushe akuzoi Zonjen e nderuar VLAHUTIN? Pd-k,Sali Berisha,Luezim Basha,dhe gjithe banda histerike e pd-ke.Keta nuk e duan vetingun,se do shkojne ne burg per krimet e medha qe kane bere.Por dashje padashje,edhe Ilir Meta ka qene ne nje mendje me t’a,por ai nuk ka ç’ti beje popullit qe e do reformen ne drejtesi,nuk ka çti beje nderkombetareve (SHBA-s dhe BE-s),por ai menjehere kishte ikur nga koalicioni e kishte ikur me kohe me Sali Berishen. ILIR META,T’A DIJE FORTE MIRE,SE E NDJEN VEHTEN ME KOMODE ME TE MAJTEN SE I MAJTE ESHTE VETE,SE SA ME SALI BERISHEN.

 24. Tirana says:

  Po mor Ilir Meta po ! Floriri u vodh ,kur ishe ti kryeminister. Madje Shoku yt i ngushte qe te qane zemra dhe ele te flasi sa ti doje kokrra e qefit, Sali Berisha te nderroi mbiemrin nga Ilir Meta ne Ilir Floriri. U fute ne breket e Saliut e ai te mbrojti per bllokun qe kishe ne xhep. E kete bllok e ato biseda i degjoi i gjithe populli. Kerkove hetues nderkombetar e Saliu ta plotesoi kerkesen,po kur lakrorit i dolen lakrat,nuk e pranove eksperizen nderkombetare,por doje te vendit,po edhe kete radhe Saliu ta plotesoi deshiren ,jo se u hap barku per ty ,por te donte per pushtetin,te donte per floririn. Keto i di populli. Populli di gjithashtu se Ti,o Ilir Floriri nuk fole asnje fjale per Gerdecin e 21 Janarin. Po pate folur nxiri fjalimet qe ti degjojme. Ne duhet te ngrihemi. Po po duhet te ngrihemi qe te shporreni te gjithe ju nga Saliu e deri te ti. Eh mor Ilir sa qesharak qe beheni ,kur flisni se u qane zemra per popullin. Jo mor jo ju kini hallin e vilave dhe parave qe i kini shperndar ane e bane botes. Jo mor jo sharlatan je ti e jo ata qe flasin. Edhe ti nuk e do Vetingun. Kete po e tregonin ata ministrat tuaj. E nxori hapur edhe ai Luan Rama qe foli me AQ ZJARR SA TE LA EDHE TY ME GOJE HAPUR. ju JENI NJE. jU JENI GJAKPIRESIT E POPULLIT.
  sI nje qytetar i thjeshte ,pa pozite ,po jo pa mend, u bej thirrje qytetareve : Mos merrni pjese ne ate demostrate me 18 shkurt. NUk shkoht pas nje krimineli,apo dhe hajduti. Vllezer Fjerak. Asnje mos te shkeli ne Tirane me 18 shkurt. Ne rastre se merrni pjese,ju shkelni mbi gjakun e vellezerve tuaj qe vrau Saliu, Iliri dhe Lulzimi me 4 Janar. Popull i Tiranes, Vores , mos merrni pjese ne ate demostrate me 18 shkurt pasi shkelni mbi gjakun e atyre femijeve qe u vrane ne Gerdec. U vrane duke luajtur para shtepise. U vrane se donte te fitonte Shkelzeni,te fitonte Saliu. Si mund te duroni Lulzim Bashen kur flet per liri e demokraci,per ekonomi e punesim? A nuk e njihni ju Lulzim Bashen. Mos ,mos mos se gjaku i atyre qe u vrane ne Gerdec per familjen e Saliut,apo ata qe u vrane me 4 janar per pushtetin e Saliyt do t’na zere edhe ne qe u shkojme prapa. MOS-MOS-MOS…….

 25. Pallatet Agimi says:

  Nuk ka njeri qe i ka bere me keq Shqiperise se Sali Berisha. Por, e keqja me e madhe ishim vete ne, qe i besuam ketij njeriu, thjesht nga ndjenja e qyteterimit dhe e kultures qe na mungon, nga mungesa e deshires per pune dhe e nivelit te injorances te nje vendi fshatar e me mentalitet oriental. Ja shiheni edhe sot. Eshte krejt e qarte qe Berisha nuk eshte gje tjeter pervecese nje vemje e helmet e ne ende e durojme.
  Por ne se ka nje politikan te poshter, qe per hir te interesit te vet djeg gjithecka, njeri te erret e me mentalitet skllavopronari qe ta shtyp koken me kembe eshte kejo ndyresire, qe pati kurajon te cenoj punen e mrekullueshme e ne interes te vendit qe filloi ambasadori Lu, eshte ky qe quhet Ilir Meta e qe e mban vehten per drejtues te Lsi-se.
  Me e bukura eshte se na ben edhe teoricjenin e na tregon vetingun e integrimin ky qe i vjen era mut nga mengjesi e deri ne darke. Ka zbatuar kushtetuten thote per ate prokurorin qe duket tamam si ato hardhucat vampire qe vetem rrine e presin prene per tju a pire gjakun. Ka zbatuar kushtetuten po! Po, se me urdher e porosi te Sales manipuloi ne menyre kriminale procesin e ketij kusari, i cili ka kohe qe eshte kthyer ne nje nensipermares i partise te Lulit e vete Sali Berishes.
  Ne se Edi Rama nuk e shkeput urgjentisht lidhjen me kete horr te fateve te popullit shqiptar,Rama megjithese nuk eshte shok i ketyre rrembythjeve, nuk eshte gje tjeter pervecese nje frikacak i neveritshem, karierist, egoist i pariparueshem e provokator qe e ka edhe ky vendin ne koshin e plerave.
  Shumicace qytetareve te ketij vendi pothuajse e kane vendosur. Ose ne rrugen qe kane kerkuar vete e qe ju a mori persiper per cudi e fat shteti amerikan me ambasadorin, njeriun e mrekullueshem e realist zotin Lu, ose ne dreq te gjithe. Me mire te vdekur se sa kufoma te gjalla.

 26. lulashi says:

  Like floriri. Gojet e liga thone se tre personat e pare qe do te shkojne para drejtesise jane Sali Berisha, Ilir Meta dhe Ridvan Bode.

 27. Devolliu says:

  O sheiku Like Floriri; një pyetje kam dhe një përgjigje me “Po” ose me “Jo” dua prej teje: Pas Vetingut, kur gjykatat nuk do t’i komandojë më Saliu i Viçidolit, a jeni juve dakord që të ribëhet gjyqi i videoskandalit tuaj me figurë e me zë, që paraqiti ish ministri juaj Dritan PriftI?
  Vetëm kaq dua o Like, që të bindem nëse do të ketë më ndonjë gjykatë që të thotë se “fakti nuk ekziston”?

 28. Bena says:

  Te lumte goja o Lulash

 29. Genti says:

  Gangrena e Shqiperise je ti o Ilir! Te fillojne nga ty e pastaj ti marrin te gjithe me rradh se jemi,bashke me ca vende te afrikes, me te korruptuarit ne bote.Shpresojme ne ndertimin e nje drejtesie te paster dhe te barbarte per te gjithe.Besoj se je dhe ti koshient qe nuk e ke vendin ne karrigen ku je ulur po ne ndonje minier karbonit.

 30. Lennard says:

  U pa puna O Like Floriri .Po te afrohet fundi.Te keshilloj te ndrosh identitet.Bej dhe nje operacion Plastik-Merr ca mish nga Suma dhe veri ne faqe. dhe mbathja nga syte kembet se ndryshe do te perfundosh ne nje Qeli me SaleGerdecin dhe Lulsumkapuc-Hajdutin

 31. Dritani USA says:

  E fitova gjyqin 5-0 tha Like hajduti,po me gjyqtaret e Saliut ama,ta shperbleu Sali Qeni qe e prure ne pushtet ne 2009-en,ndersa po te ish bere vetingu para 2009-es Likja do ishte ne burge,kjo eshte aresyeja qe ky palo burre del sot kunder vetingut dhe kunder ambasadorit amerikane Donald LU.

 32. Bardhi Tolabi says:

  Se pari,”kujdesu” per vete o Like floriri,se te ka humbur cehrja nga fytyra,je tretur,je plakur,pastaj mendo per popullin.Je poshtersia e ketij vendi,je stengeza qe i ke vene maxhorances per ta penguar dhe je mbeshtetja e sofistikuar e Sali Berishes,per te mos u realizuar “Reforma ne Drejtesi”,sepse tek kjo reforme,ndodhen prangat tuaja qe do ju cojne mbrapa hekurave…
  Po,eshte e vertete qe LSI-ja “mendon” per njerzit e saj,te cilet i ve te vjedhin e te mbajne gjalle kucedren e parave,hajdutin me bllok ne dore Like floririn,duke nderhyre per mos ndeshkimin e tyre,prej kesaj drejtesie te korruptuar e te neneshtruar prej teje e Sali Berishes.Vete fakti,qe u bere pa ta kerkuar askush,zedhenes i Prokurorit te Pergjithshem,kur ai mund ta lexonte vet “deklaraten sqaruese”,si detyre teresisht e tij,tregon se ku je katandisur…
  Po i meshoni shume zgjedhjeve te 18 Qershorit,per te krijuar idene,sikur keto do te jen zgjedhjet,qe do te vidhen,si asnjehere me pare,por nuk thoni prej kujt.Do te vidhen prej maxhorances?Ti je pjese e maxhorances,pra do jesh edhe ti vjedhes.Do vidhen prej opozites?Po ti si pjese e pushtetit,perse do lejosh vjedhjen e tyre?Ja,ngado qe te vertitesh,ti je pjese e “vjedhjeve”.Atehere shpalle se,une do i vjedh zgjedhjet.Kete,as ti vete nuk e beson,sepse je hajduti me i madh i zgjedhjeve deri me sot.Je ti qe krijove Dushkun,e shtove 20 e ca deputete,je ti qe ke paguar per zgjedhjet ne Korce ne 2015-en dhe njollose dhe PS-ne si aleate e saj…
  Me ne fund,ti je vjedhesi me i madh io votave.Vodhe votat e te majteve me 2009-en dhe ja dhurove Sali Berishes,pra i ktheve vota djathtas kunder vullnetit te votuesit dhe pa i pyetur ata.A ka vjedhje me te madhe se me shume se 100 e ca mije votash?Deri me sot,askush nuk ka vjedhur kaq.Edhe Saliu,nuk ka vjedhur me shume se 800 e ca vota hapur,sepse aq i duheshin per te bere kryetar Bashkie ne Tirane,Lulushen e tij…Ketu do jemi e do te shohim,ne se do marresh me shume se 5 deputete po qe se do shkeputesh nga PS-ja…
  Vetem mbajtja me garjet te votuesve deri me 18 Qershor,nuk te siguron deputete,sepse mbrapa te ndjek “historia” e vjedhjeve,e kulisave per ti shpetuar drejtesise,e cila po vjen,pamvaresisht se jo me ritmin e duhur,pikerisht per pergjegjesine tende..

 33. ALBAN DEGA says:

  Portret i paautorizuar nga nje oqean larg

  ILIR META PERCAKTOR I POLITIKES SHQIPTARE

  – As peng… as i humbur …aq me pak i nenshtruar…
  – Trim besnik si Skrapari… mendimtar i shquar !

  – Nga Alban Dega

  Pasi e keshilloi, pasi e paralajmeroi, pasi i kerkoi disa here te dorehiqej me nder, por pa lavdi, me kulac … nga posti i Ministrit te Drejtesise se Shqiperise, me ne fund kryetari i Kuvendit te Shqiperise dhe i LSI-se Ilir Meta nuk pati rruge tjeter vecse te nenshkruante de fakto shkarkimin e Ylli Manjanit. De jure hodhi firmen Kryeministri Edi Rama.
  I vetmi gabim i Ilir Metes ne kete rast nuk ishte shkarkimi por emerimi i Manjanit ne postin e ministrit te Drejtesise.
  Shume analiste e opinioniste te parise se Tiranes e quajten kete ndeshkim te merituar por te vonuar te Manjanit si nje tradheti te Ilir Metes ndaj bashkepunetoreve te tij. Idiotizem me brire!
  Ilir Meta asnjehere nuk ka pase kontrate besnikerie me asnje bashkepunetor te tij . Eshte teper heret per tu harruar rasti i bespreresve Fatos Nano e Dritan Prifti….
  Pse ? Sepse Ilir Meta nuk u fut as ne borxhe e as ne dallavere politike qe do t‘ia lidhnin duart e ulnin koken si malet stoike te Skraparit .
  Rruga e Ilir Metes ne politiken shqiptare nuk qe e shtruar as me trendafila e as me qilim te kuq…
  Krejt e kunderta…. Ishte nga te paret qe u godit, u perndoq, u lincua nga falangat e murrme dhe nga cetniket e Sali Gazidedes dhe Bashkim Berishes.
  Pse!? Sepse Ilir Meta ka kontrate dhe detyrime njerezore e morale vetem me popullin e voten e tij, me rinine si e sotmja dhe e ardhmja e Shqiperise… Shikoni ministrat dhe anetaresine e LSI-se…
  Midis votes se popullit, kontrates politike me Rilindjen e Rames dhe karrikes se nje ministri kokemushke dhe bajraktar , llafe shume e pune pak ose hic, zgjodhi besnikerine ndaj sovranit dhe besimit te tij nje milione votash per aleancen PS- LSI!
  Askush si Ilir Meta dhe LSI nuk u ka qendruar besnike votes se popullit si shpirti i demokracise dhe marreveshjeve si art e mjeshteri e politikes.
  Asnje politikan shqiptar ne historine e gjithe hapesirat shqiptare nuk ka leshuar me shume pushtet per te bere shtet si e sa Ilir Meta.
  Ilir Meta de fakto jo Edi Rama de jure e shkarkoi Ylli Manjanin. Pse!?
  De jure e de fakto Ylli Manjani e shkarkoi Ylli Manjanin. Ai shkeli vijen e kuqe jo vetem politike, por edhe ate etike te nje ministri qe hante ne grazhdin e Qeverise se votes se popullit dhe lehte me shume se gjithe zagaret e opozites te marre se bashku kunder qeverise anetar i se ciles ishte edhe vete.
  Kur kulaci nuk dha rezultat… Ilir Metes nuk mbeti gje tjeter vecse kerbaci. Askush jo vetem ne politiken shqiptare por edhe me gjere nuk i perdor ato me aq mjeshteri sa Ilir Meta. Si ?! Me Qetesi dhe Dashuri
  Ashtu i do mushka xanxare e politikes shqiptare drute!
  Nje analist bythelepires i cdo sundimtari te radhes e quante sot naiv Ilir Meten kur kulaci e kerbaci i tij me qetesi dhe dashuri coi ne unamimtetin e miratimit te Reformes Kushtetuese me 100 per qind te votave te nje Kuvendi qe ishte me afer kacafytjes se mirekuptimit !
  Ilir Meta mund te jete gjithcka por kurrsesi naiv lidhur me rolin e tij ne miratimin e Reformes ne Drejtesi dhe ne krejt politiken shqiptare !
  Si mund te quhet naiv nje politikan qe tash 25 vjet eshte faktor me peshe dhe tash e mbi 10 vjet percaktor i politikes dhe qeverisjes shqiptare!!!
  Ilir Meta eshte nje amalgame e largpamesise se Churchillit, dinakerise se Xhulio Andreotit dhe i pragmatizmit te Ten Hsiao Pinit pa qene aspak asnjeri prej tyre !
  Pse!?
  Ilir Meta eshte vetvetja !
  Ilir Meta ka profilin e spikatur vetjak!
  Ilir Meta eshte Ilir Meta jo vetem ne politiken shqiptare por edhe ne ate evropiane e boterore!
  Po te keni dyshimin me te vogel per kete kthehuni vetem 24 ore para unanimitetit te miratimit te Reformes Kushtetuese si shpirti i Reformes ne Drejtesi!
  Kryetari i Kuvendit Ilir Meta perseriti vendosmerisht ” kjo Reforme duhet te miratohet me konsensus”. Kulaci!
  Pasi kundershtoi shantazhet ndaj deputeteve te Kuvendit te tij, po ky baba i Kuvendit te baballareve te Kombit, nuk nguroi aspak po me nje qetesi stoike tundi edhe kerbacin e doreheqjes.
  Po citoj fjale per fjale “… Do te iki si kryetar Kuvendi nese votohet me shantazhe dhe presione ndaj deputeteve ”
  Konsensus… Shantazh… Presion ! Te gjitha bashke ne nje fjali! Kerbac e Kulac… Kerbac qe zgjidhen nyjen dhe ngercin shqiptar para te cileve edhe Nyja e Gordit eshte nje loje kalamajsh.
  Ata qe deri para tri oresh kishin nxjerre shpatat e ishin gati te kacafyteshin si gladiatore me njeri- tjetrin tani duartrokisnin ne gare per te marre dekoraten dhe titullin amerikano- evropian te fitimtarit dhe shpetimtarit , te regjizorit te Reformes qe nuk lane gure e drure pa hedhur kunder saj deri edhe sot e kesaj dite .
  Fitimtari i vertete e kishte kryer detyren e vet me sukses… Pa shpate e pa kerbac! Pa e prere e pa e keputur nyjen gordiane! E denje per tu cilesuar si Nyja Metane!
  E denje per ta cilesuar Ilir Meten si politikanin me te zhdervjellet dhe me pragmatiko- praktik tipik ala amerikan!
  Me nje dallim: ai kurre nuk permend kulacin e as kerbacin! Shprehja e tij filozofike eshte Qetesi e Dashuri duke servirur Kulacin dhe tundur Kerbacin si ai . Pa to edhe sot Shqiperia do ishte gdhire pa Reformen ne Drejtesi e me nje … Zoti e di!
  Faleminderit Ilir Meta…
  Te tjeret le te rrahin gjoksin fitimtareve dhe clirimtareve te vetem!
  Nuk jane as njeri e as tjetri!
  Tamam kur duket se ka humbur papritur Ilir Meta del fitimtar…
  A i kini ndjekur dokumentaret me luanet!?
  Pikerisht atehere kur duken te drobitur, te perhumbur, te pergjumur… gati gati te dorezuar… papritur versulen me furi tamam si rrufeja dhe kapin prene e tyre si askush tjeter.
  I vetmi ndryshim eshte se edhe kete Ilir Metà e ben me Qetesi… me Qetesi dhe Dashuri!
  Askush ne politiken Shqiptare si Ilir Meta nuk di te terhiqet kur duhet te terhiqet si ne parti ashtu edhe ne qeverisje!
  Asnje politikan shqiptar nuk sakrifikon nje beteje. dy… bile edhe me shume!
  Por asnjehere ne kete cerekshekulli demokraci ne Shqiperi Ilir Meta nuk ka humbur asnje lufte !
  Asnje politikan shqiptar ne historine e gjithe hapesirat shqiptare nuk ka leshuar me shume pushtet per te bere shtet si e sa Ilir Meta.
  Pse!?
  Politika eshte arti i se pamundures qe e ben te mundur!
  Ilir Meta eshte mjeshter i politikes.
  Ai ka me vete edhe faktorin moshe! Hyri ne politike gati femije, u shkollua dhe rrit ne politike…
  Ndaj edhe vete LSI-a eshte partia politike me moshen mesatare me te re ne Shqiperi !
  Eshte partia me rritjen me te shpejte politike e elektorale ne historine e Shqiperise!
  Pse ! Sepse rinia eshte motori i cdo levizjeje e force politike, eshte shpirti dhe energjia e saj e pashterur.
  LSI dhe Ilir Meta jane perkrahesit, nxitesit dhe miqte me besnike te rinise qe ne moshe te re u hap rrugen per lartim e perparim te karrieres se tyre ne baze te meritave, punes dhe veprimtarise se secilit!.
  Edhe sot kane mbetur me ate shpirt rinor si frymezim dhe shembull i gjalle per rinine jo vetem te LSI-se.
  U kalit ne te me kerbac e pranga, me intriga e kurthe, me prapaskena e komplote te majta e te djathta, fashiste e komuniste, marksiste e dreqiste….
  Edhe me kulacin e zgjuarsise e largpamesise, tolerances e pragmatizmit, atdhetarise e besnikerise ndaj popullit dhe atdheut.
  Gjithcka me Qetesi e Dashuri si asnje politikan jo vetem shqiptar per vendlindjen e tij Skraparin e mendjes e pendes, te punes dhe pushkes!
  Asnje politikan e qeveritar shqiptar nuk ka bere per vendlindjen e tij sa cka bere Ilir Meta…
  E sic thone francezet “Atdheu i madh fillon tek vendlindja e vogel…!”

 34. alphade says:

  Zoti Liro ! Kishte nje kohe qe funksiononte autoriteti dhe gojekyceria ,por
  tani ka ikur ajo kohe ! Ti nuk ke qene keshtu dikur kur t’u gris kemisha ne
  parlament ! Sigurisht ajo skene qarkulloi ne te gjithe boten . Pra, nuk je njo-
  hur si nje njeri i ekuilibruar ….Deri ketu e thashe per kujtese !
  Tash le te vijme te problemi qe zotrote i dole ne krah Prokurorit LLALLA ,ku
  the ,perifrazim: prokurori i Pergjithshem nuk ka shkelur Kushtetuten ,dmth.,
  te kunderten e asaj qe tha ambasadori LU ! Fjala ketu nuk eshte se kunder-
  shtove nje ambasador ,por gjetke dhe ja si e komentojne njerezit anonime
  qe nuk jane njerez publike si zotrote : keto goje thone se Ti i dole ne mbroj-
  tje LLALLES ,sepse ekziston mundesia e pare qe Sali Vicidoli qe eshte arkitekt
  i se KEQES t’i ka vene kembet ne nje kepuce : ju zoterinj mafioze mbartni se-
  krete me vete,thelle ne ndergjegjen tuaj te arsenikizuar : Ty te dalin ne enderr
  cdo nate me ze dhe filmim me “ngjyra” ,ajo bisede e fameshme mes teje dhe
  te lakuarit per moral te Priftit e megjithate rreth allishverisheve tuaja me 750
  mije Euron ishte aq e vertete sa dielli qe lind ne Lindje dhe perendon ne Peren-
  dimi . Takimi yt me LLALLEN dhe ultimatumi i arkitektit te “DOSJEVE” , t’i vune
  kembet ne nje kepuce : Ose dil e mbeshtet Prokurorin , ose te nxorrem tere
  horrlliqet tuaja ne shesh si haj dhe Ti ke marre fund …! Ti zoti Meta dole dhe
  bere ate deklarate qe tash e dine te gjithe duke e hedhur masken ne gjirizet
  e Sali Vicidolit …! Kete qendrimin tend e kuptuan edhe kalamajt e rruges ,qe
  Ti e zhvleresove veten tende ne syte e Amerikes dhe premtimet qe bere ne Ame-
  rike nga presioni Sali efendiut e drodhe prapanicen ! Ti ,praktikisht nuk pyet per
  Ramen dhe ,megjithese ,eshte nderhyrja e Rames qe pe “deren e Amerikes” ,per-
  seri frika nga Vicidolasi te ka hyre ne palce ,aq imkomprometuar je me kete mafie !
  Pyetja ime eshte : Mos valle je bashkryetar i kesaj mafie ??? Me siguri qe po !
  Shtjelloj me tej : Ti je aq i komprometuar me mafian pedeiste sa vrehesh edhe
  ne fytyre ,dukesh meit ,i zverdhur,i lodhur deri ne mundimshmeri ….! Hiqesh trim
  por je nje frikacak qe trembesh edhe ne pasqyre me veten tende !! Tash ke hyre,
  ne ” Black List” ……!

 35. Soj says:

  Nqs ekziston njeri qelbesir eshte ky, jemi popull frikacak qe nuk shporrim keta qelbesira qe na pine gjakun 25 vjet.

 36. Phoenix says:

  Keta jane te ngjyer ne m koke e kembe. As Rames Mr. 20%, nuk i shkon te flase per korrupsionin. Megjithate duket se eshte ngjyer me pak se te tjeret. Iliri eshte nje vemje, Saliu me Lulin me keq. Populli eshte o cuditshem, sepse ne Gerdec, Pd i fitoi votat edhe pas tragjedise. Gjeja me e keqe jane bastionet e cdo lloj partie. Populli e jep voten pa u menduar dhe pastaj zihet e grihet per politike ne rruge kur jane duke bere pazar per tufen e qepes.

 37. alphade says:

  Meta ka frike si djalli nga temjani …! Keto dite e nxorri koken se
  jo nuk e do por e urren reformen ne drejtesi dhe sidomos ligjin
  e VETTINGUT ! Kur preken interesat edhe aksiomat gjeometri-
  ke pergenjeshtrohen ……!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *