Gruaja që u vra për dashuri varroset si qen, krimineli si burri më i ndershëm…!

Nga Agim Xhafka

Dashnorja.

Dje u varrosën dy trupa,një mashkull në Fier dhe një femër në Lushnjë. Të dy vrarë nga plumbat. Nxjerrë nga revolja e mashkullit drejt femres e drejt vetes. Krim pasioni ,e quajti policia.

Ashtu e besuan të gjithë.

Dhe u provua se mashkulli ishte krimineli,dhe u varros si burri më i ndershëm e më i drejtë.

Qindra vetë në varrimin e tij,plot lule mbi dheun e freskët. Tek femra, viktima e vërtetë, u çapitën pas arkivolit vetëm nëna e babai i së ngratës.

Askush tjetër se ajo i kishte turpëruar, ishte e martuar, kishte fëmijë e dashuronte një të martuar tjetër që ia hapi gropën.

Populli namusqar braktisi vajzën, nënën, dashnoren dhe përqafoi kriminelin, vrasësin.

Hynë tek shtëpia e tij, pinë cigare, ngushëlluan dhe bënë për një lekë atë putanën që ua mori më qafë djalin e fshatit.

Historia është rrënqethëse e tragjike. E gjykuar mbi klishe vajza 29 vjeçe, apo nëna e nje vajze ka një shkelje kodi moral. Ka tradhëtuar kurorën.

Është lidhur me dikë, i cili e donte aq shumë sa dhe në prag të vrasjes i kishte bërë dhuratë si prag Valentini.

Pra një lidhje jo për lekë, jo për interes, jo për favore. Dashuri mes dy njerëzve.

Kësaj i mungonte burri dhe atij mbase i mungonte pasioni, zjarri në shtëpinë e vet.

Një shoqëri që hesht për mijra prostituta nëpër botë që i ka nga halli dhe varfëria,qe ze radhë në agjencitë e transfertave për të terhequr eurot e tyre, që e di se për një vend pune bëhen kodoshllëqe pa fund, befas bëhet puritan e sedërli e godet pas vdekjes një 29 vjeçare.

Ajo gocë e krijoi atë marrëdhënie sipas zemrës, pasionit, ngrohtësisë e dashurisë.

Por u nxit dhe nga rrethanat kur plot femra shqiptare kanë burrat, të dashurit, meshkujt në vende të ndryshme të globit. Kanë pranë veç fotot e tyre.

E çdo dalje nga vija nxitet nga nje rrethanë a nga një mungesë. Ndaj varrimi drithërues i një vajze si një qen rruge dhe keqardhja masive për vrasësin më sjell aktual, sot titullin e një romani afër 100 vjeçar ” Sikur të isha grua.”

Edhe pas një shekulli femra nuk gjen barazi.

Dashuron, vritet,është viktimë e shoqeria jonë vulgare dhe banale respekton vrasësin, ate që shkrepi plumbat mbi tëmthin e të ngratës.

Nuk gjej fjalë për këtë ndodhi. Lutem që dheu të jetën i lehtë mbi trupin e asaj Zhuliete që fati ia solli të kishte nje Romeo vrasës…

REMOTE_ADDR:[]

35 komente në “Gruaja që u vra për dashuri varroset si qen, krimineli si burri më i ndershëm…!”

 1. Aureli says:

  Prandaj jane dhe percaktohen nga gjithe bota shqiptaret, komb i prapambetur.

  1. Celo Mezani says:

   1000 minj kanalesh, qe bejne si te pikelluar per nje mi arrash VRASES.

   (mu desh ta korigjoja frazen e nje komentuesi me poshte, se mu duk ca e bute)

  2. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

   Nuk flitet per shqiptare,por muslimon brothers……………….plehra arabe!
   Vijimi i ngjarjeve, ceremonite mortore[nese mund te quheshin te tilla] nuk mund te kryheshin ndryshe pasi flitet per nje vend arab,ku 90% e muslimoneve gjaxore qelbin vendin ne cdo aspekt te jetes kulture,fe,zakone,muzike,dasma,vajtime,jete,dashuri…………etj,etj.
   CIVILIZIMI,TOLERANCA apo NJERZIMI= ZEROOOOOOOOOOOOOOOOOO!
   Eshte pikerisht ky ndryshim madhor mes kristianeve dhe arabeve shqipfoles te cilet vertetojne thenien magjike se:
   ”……….po te gervishesh sado pak nje myslimon shqipfoles do te zbulosh arabin qe ai fsheh mes vetit…….”

   PLEHRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!

   1. Mor rrote te qifsha fen cilen do qe e ke.ne shqipetaret skemi fe ne jemi te pa fe por duhet te jemi te beses dhe kjo nuk ndodh ndaj vriten dhe masakrohen une nuk jam pro kesaj por ne dy njerez qe dhan bes lidhen kurore ai nuk mori jeten e saj por edhe te tijen dhe leri ti gjykoj zoti jot po eshte sepse zoti eshte nje dhe per te gjithe mor kaur muti shiko bythen tende po te te shkerdhehet gruaja cdo te besh di thuash bravo apo keshtu e kini ju kelysha kurve sepse nga ju u shkerdhye shqiperia u qifsha fen dhe te gjitha fet bashke …

 2. tfgs fan.club says:

  Mjaft me lajme nga afganistani ,,do thoshte dikush ,se ngjajne si dy pika uji

 3. Strong says:

  ……….Jo popull, por turme e prapambetur, keqdashese dhe zullumqare. Vetem ne Shqiperi meshkujt nuk arrijne kurre te behen BURRA (shumica). Edhepse te lidhur me martese, mbeten thjeshte rrugeve, me kar perpjete pa bere llogarine se aty ku fut karin duhet te marresh edhe pergjegjesi! Dhe kur trupat hidhen ne grope u behen edhe NDERET tamam si BURRE. Por llogaria e madhe jepet para Perendise!
  Pergjegjes te ketyre skenareve makaber ketu ne Shqiperi jane te gjithe, gra dhe burra. Grate: kane pergjegjesi kur u mesojne bijve te dale nga barku i tyre, se si te sillen me morten, femren, gruan. Fundja jane keta BURRAT qe rrisin nenat shqiptare, BURRAT qe rrahin, vrasin, perdhunojne, masakrojne bile dhe nenen qe u lind femijen e tyre. Rreth vicioz qe nuk mund ta shkepuse askush, pervec “njeriut te mire”. Gjithesesi, djalit te dale nga barku im, do t´i mesoja pike se pari respektin ndaj njeriut, qofte femer a mashkull pa dallim, respektin ndaj natyres qe na mban, mbi te gjitha respektin ndaj Perendise qe na krijoi, dhe Perendia na meson: “Mos vrit, sepse jeten e kam bere te shenjte!” etj. etj. Une personalisht kam dale ne konkluzionin se shqiptaret, shumica, jane shume te pabese, dhe keto qe perjetojme jane pasojat kur ke te besh me njerez te pabese. I perkas asaj pakice qe besen e dhene nuk e cenoj, kur i futem nje pune jam gati t´i mbaj pasojat mbi supet e mia dhe jeten e cmoj te shenjte!

  1. arbereshi says:

   Kjo eshte shqiperia e soteshme, shqiperia e katunareve. Te dy te shkretet katunare ishi nje nga Fieri tjetra nga lushnja dhe e perfunduan po si katunare dhe turma katunare me mentalitet katunaresh i gjykoi. kjo tregon se do kalojne shume breza dhe katunaria do te jete tradite. Dheu qofte i lehte per te dy dhe u prehshin ne paqe.

 4. buj says:

  a se keni pare qe ktij populli e q… per dekada me radhe e prape u bejne amin?!.. kshu do reflektohet kjo ne cdo cep te jetes tone funderrine, duke u bere me me te fortin si me te moralshmin… me vjen keq edhe per djalin se vendimin nuk e ka mrre se ka favorizuar ndopak veten , por do ishte mire te bente c`te donte me jeten e tij po jo me jeten e vajzes…

 5. mashkull rracemut says:

  1000 majmune qe bejne si te pikelluar per nje kryemajmun vrases.

 6. inkuizicioni says:

  Bravo z.Xhafka, shpresoj qe edhe koleget tuaj ta mbeshtesin kete linje dhe te gjejne pak kohe, qe pas intervistave me encen, adelinen, eren,innen e te tjera vajzave te moralshme te shkrujne dhe dy rreshta per kete nene te”pamoralshme” qe nuk pati mundesi te percillej as nga vajza e saj per ne banesen e fundit.

 7. Lpl. says:

  Shume shkrime lexova keto dite , dhe asnje i drejte disa u thojne tradhtare , dikush dashuri , dikush nevoja seksuale dhe asnje nuk ben nje analize te qeshtjes ku kjo doli se ndodhi tragjedia , por ka shume kesi rastesh qe nuk jane bere publike edhe kur kane ndodhe ne aksidente jane mbajt fshehur , por kjo u be e madhe nga se ndodhi vrasja .Keta jane pasojat e krizes se identitetit te shoqerise sone dhe individit frikes qe kane njerezit ne formimin e tyre dhe nuk kane nje edukate fetare per te zbuluar vetveten , kush je ti , kush ta ka dhene jeten , perse ke ardhur ne jete dhe perse jeton , jeton per kenaqesi individuale per epshe te tuat nuk ke pergjegjesi per veten per te tjeret , kesaj i thojne te jetosh me instikte te momentit vetem per vete , kur jeta eshte bashkesi me te tjere dhe pergjegjsia eshte e gjithsecilit .Shqiptaret duhet te zbulojne vetveten qe te jene te sigurte ne hapat qe hedhin qe ta zoterojne jeten e tyre dhe gjerat ti bejne te vendosur edhe tradhtine edhe divorcin , dhe ta perballojne jeten e tyre , keta ju dorezuan instikteve dhe perfunduan keshtu , duhet te thuhet PO PO JO JO , dhe kjo nuk ishte dashuri por roberi , sepse Shqiptaret nuk e njohin dashurine as lirine njohin sex e roberi .Dashuria eshte dhurate e Zotit e Krishtit qe u Kryqezua per ne per dashurine tone , per miqte e vet , dhe aty ku nuk ka Krisht nuk ka dashuri , kjo eshte virtyti i dashurise Zoja Mari qe lindi birin e Zotit ne shtatin e saje per te na garantuar ne jeten tone dhe dashurine per njeri tjetrin .Keshtu pra ata jane viktima te ateizmit kolektiv qe jemi pa dashuri sepse po nuk deshe Zotin nuk ke si e don te afermin tend thote Krishti , nga i cili duhet te marrim qe te japim dashuri , se perndryshe jemi perseri si thote Krishti strehe gjarperijnsh.

  1. JERUSALEM says:

   Po Marian kush e shpetoi nga Hebrenjte sepse lindi Krishtin pa Baba na e shpjegon pak?

  2. Tradhetarve u duhet vdekja o kurvaaaaa njerzish sepse ju po e beni te keqen ne vend .po me thoni,cila kurve nuk ka fat, keshtu dhe ju kini fat qe ecen bota para,dhe doni liri te shkerdheheni me kedo qe u del para..po po te shkersheheni sepse per ju kjo eshte nder ,por nder pa vler ..dhe djemet sot dun qe femra qe do te martohet me ta te mos jet e virgjer sepse po qe se eshte e virgjer nuk di te bej seks.ahhhhhh more zot po qe se egziston jepu te drejte sepse po nuk ua dhe do te ta rrembejne me zore..ae jan te avancuar vdekje tradhetareve qofts burre qofte gru.

 8. Vesi says:

  Ne se ajo percillet ne ate bote e vetmuar, perse ky tjetri duhet nderuar? Kane kryer te njejtin akt apo te njejtin faj. Shoqeria patriarkale mban qendrime te ndryshme, denon te dobtin dhe mbron te fortin. Mesjetaret shkojne me te fortet, me ata qe pine raki, zene dashnore dhe pastaj I vrasin. Po perse I vrasin? Mire thote ai, se jane nga afganistani.

 9. Bushi says:

  Qendrimi i njeanshem eshte i padrejte.Gabimi dhe faji eshte i te dyve.Por ndodhe ne shume raste,fajtor eshte burri,duke perfituar nga fuqia qe i ka dhene natyra,dhe e imponon gruan te bjere pre e nervozizmit te tij.Ka edhe gra te poshtra qe i imponohen burrit.Pra tradhetia eshte e denueshme per te dy.

 10. Cudia says:

  U perserit sjellja e nje populli turm si dikur me aksidentin e Tanit te TOPIT. Vetem burrat paskan zemer dhe dashuri. Femrat e gjora jane lavire pak rendesi ka se jane te dhena deri ne vdekje. Popull i pa pame mizerje.

 11. gero says:

  Bythe e sisa jashte,prostitucion,tradhetira e lloj lloj perversitetesh me pretendimin qe po shkojme ne Evrope e nga ana tjeter moralizime te neveriteshme e mendesi kanuni apo mesjete.
  Keto jane tipare tipike te nje kombi pa taban qe ecen kuturru.

  1. koli says:

   # geri

   Per bythe e cica jashte ke ne shtetet perendimore sa te duash. Dhe nuk ka ikur per lesh ndonje shtet se emancipimi pranon diversitetin. Jane ceshtje me te thella keto, nuk i kap dot truri yt fushe -aviacioni. Ti duhet te jesh si formati i atyre emigranteve qe bridhnin pas prositutave jashte, kurse gruan ne Shqiperi e donin te virgjer. Edhe moralin e isisit kishim mangut. Aq ne tako je sa ne gjithe kete gjullurdi me vrasje te skenarit mesjetar, ty te ben pershtypje vetem bytha dhe cicat? Sa vjec je per zotin? 14?

   1. kaurri says:

    ne fakt semundjet e Sides qe kane zabtu Europen cte duken tu mo rrot pallle?

 12. bregdetari says:

  Eshte vertet tragjike. Nje vrasje e dyte per ate grua, per ate femer qe nuk beri asnje krim, vec dashuroi me pasion. Tani jo nje vrasje nga plumbi por nje vrasje nga opinioni. Keq> Shum keq. Jemi ende nje shoqeri e pa emancipuar

  1. opa says:

   Dashuroi po pse nuk u nda nga Burri meqe dashuroi?Pse duhet ta tradhetonte pergjgigju o koqe?

 13. moni says:

  Nje qasje ndryshe: po sikur keta te dy t’i kete vrare nje i trete me porosi te ndonje familjari? Mua me vjen keq me histerine masive madiatike qe trajtohen keto ceshtje, pa pike profesionalizmi dhe etike. Se cfare benin keta me jeten, punet e tyre. Sido qe te jete e verteta jeten nuk ka te drjete ta marri askush. Ekziston divorci, ndarja. Ka shume rruge. Perse te vrasesh? Eh sa probleme ka kjo e shkrete Shqiperi! Papunesia eshte vetem maja e ajsbergut..

 14. loni says:

  Katastrofe ,nuk jemi kot vendi i fundit ne Europe

  1. ujku says:

   Ne Europe daku e shef Gruan qe ta pallojn te tjeret madje e paguan vet pash Zotin vetem kulturen e Homove te Europes mos na sillni.

 15. Wendy B says:

  Ky rast nuk eshte i vetem ku “femra mekatare ” , varroset ne faj ndersa mashkulli po mekatar falet shume shpejt. Shqipria e mesme ka nje shprehje, mekatin e burrit e lan nje gjym uje.
  Edhe nje here burri shqiptar , jo vetem vret gruan por edhe dashnoren. Po per divorc apo ndarje , a thua e din qe ekziston.
  Zoti paste meshire per te dy.

 16. kozmo says:

  Ne dashuri ka bashkim ,por ka dhe ndarje . Shqipetaret si mesjetar qe jane nuk e pranojne ndarjen , si ne mardhenie legale ,ashtu dhe ilegale .
  Jane meshkujt qe e konsiderojne femren si prone private , megjithese shpesh here ato e kuptojne qe nuk shkon , por nuk pranojne te ndahen . KJO ESHTE MUNGESE TOTALE E ZIVILIZIMIT .

 17. pylloret says:

  Paske harxhu gjithe kete shkrim kot… Po keta jane thjeshte shtaza mi qe duhen vetem per te pjelle dhe per krah pune. Te mbjellin fushat, te mjelin lopet, te paguajne taksat pasi shesin produktet. Ruralet dhe lagjoret jane thjeshte krah pune, nuk hyjne ne kategorine e humaneve ndaj s’mund te pretendosh gjithe keto emancipime filozofike nga shtazat plot bajga dhe sperme nder zorre. Mund te kene pare ndonje telenovele apo ndonje film porno aty edhe kane thene shtazat, pa dale t’i provojme edhe ne keto lloj gjerash. Hahahahaha. A thu se kane mbaru doktoraturat keta edhe po na habisin ahahahahahahaha. Shatistat e dreqit aty.

 18. bekim says:

  ore ti Xhafa shume mire e ke jame plotesisht dakorte por si nuk doli nje femer gazetare,deputete,ministre,analiste ndonje femere qe e quan vete perzonazh publik ,dhe te shkruante dy rreshta per keto femra qe po trajtohen si kafsha.

 19. Emigranti says:

  Kjo eshte ajo qe beri katundaria, po pjesa e qytetruar the e kulturua chfare beri per te edukuar pjesen tjeter te shoqerise Shqiptare. Une mendoje qe vrasesi duhetj te denohej nga Gjykate Shripetare per vrasje te dyfisht the eshatrat duheshin te varroseshin ne nje vend annonim perderisa te shlyente denimin mbas vdekjes

 20. tina terri says:

  NUK KA ASNJE CUDI KETU KUR SHKRUHET NGA XHAFKA . XHFKA DI TE STERHOLLOJE E TE NGJYROSE ,ASNJEHERE S,KA DITUR TE PERDORE LLOGJIKEN, KA QENE QJITHNJE I NJEANESHEM PA ASNJE DREJTIM. BOTA E NDERSHME KA SHPIKUR DIVOSIN DHE JO RENDJEN PAS CASTIT.
  ME FAL PO TI AGIM XHAFE JE SUPER LEKUNDES BILE EDHE PER KOHET MODERNE E TE QYTETERUARA.

 21. Albani says:

  Zhuljeta e Romeos?
  Nuk e dija qe dhe zhuljeta paska qene e martuar me dy femije kur e tradhetoi kuroren me Romeon,dhe aq me shume ai krimineli qe terhoqi kembezen nuk mund ta quash nje Romeo.
  Shkrim qe i eshte humbur filli,dhe qe nuk i ka gjetur aresyet dhe fjalet e duhura per ta trajtuar ceshtjen.

 22. fredistl says:

  Per mendimin tim varosja e te ndjeres dhe te ndjerit eshte e dores se dyte ! Shkuan familjaret apo njerzit qe mendonin se duhet te ishin te pranishem ne Ceremonine e rastit! Le te flasim pa pasion dhe dhe me te drejten eZotit . Cdo njeri ka te drejte te zgjedhi se si do ta harxhoje jeten e tij por ne qofte se zgjeth qe ta harxhoje duke krijuar nje familje detyrimisht ka disa obligime te cilat nqse neglizhohen kane pasoja ndryshe nuk do te kishte shoqeri njerzore ! Ne momentin qe ti shkel detyrimet qe ke ndaj familjes dhe ndjenjat e tua ndaj pjestarve te saj kane ndryshuar {Kjo eshte e vlefshme si per burin dhe per gruan } shoqeria ka krijuar institucione te cilat e lejone dhe bejne te mundur qe ti ta harxhosh jeten tende ashtu si ajo apo ai ndjehet i relizuar Kete mundesi Autoret e ngjarjes e refuzuan. Dhe sa per korektesi kjo nuk ka te beje fare me Romeo e juljeta!

 23. Pali Gjoka says:

  Ky popull i pa edukuar nuk eshte i pergatitur per demokraci. Ky popull mbahet vetem me diktature exstreme. Morali dhe edukata jane fjale qe nuk njihen as ne fjalor as ne jeten e perditshme. Mbi plagest e kombit shqipetare gelojne krimbat politikane qe i pijne gjakun dhe e varrosin. Ne jemi popull i tradhetuar nga pjella jone.
  Mos harrojme qe kushtet ekonomike jane elemente dominues ne rritjen e krimit.
  Pa diskutim qe mashkulli ka qene i semure psiqikishte dhe udhehiqej vetem nga instiktet dhe jo nga logjika e ftohte. Shfrenimi i tij nervore i kushtezuar vetem nga ekstaza seksuale duhet te kene qene shkaqet ne vete flijim. viktimat nuk duhen gjykuar por e ndjera normalishte duhet te divorcohej dhe pastaj te bente ate qe i pershtatej, jo te tradhetonte. Zoti e denoi tradhetine e saj.
  Ne Shqiperi duhet te rindertohen shkollat e shkaterruara moralishte dhe fizikishte. Bota ka ecur dhe perparuar ne te gjtha fushat ne saj te edukimit ne shkolla dhe jo me filozofine e rruges dhe te “fortit”.
  emigranti US

 24. Oo njerez ose me mire o kafsha ..spse ju doni te shkerdheheni me njeritjetrin pa problem mos doni qe ai ta mbante dhe ne shtepi me dashnorin,sepse ai ishte ne kurbet dhe e ushqente ate kurve e cila u dashurua po jo more jo ajo e kishte zakon cdo shen valentin e kalonte me dashnore te ndryshem. dhe jo me burrin qe si mbeti me vullnt per te jetue me turpin e saj dhe e donte prandaj vrau dhe vevet,por ju nuk doni ta kupetoni sepse juve u djeg se mos nuk do ket liri per te tilla gjera kelyasha kurve.qofte femer qofte mashkull ne tradheti duhet vdekje. po do te vi nje dite qe do te pendoheni,dhe do te thoni cfare me bere o zemer pse me tradhetove se do vras vetene.nese se beni do te thote qe ini homoooooo…..

 25. I lini te mprehen ne pqe me mekatet e tyre se cili ka ke pak dhe cili me sh6me vetem ata e din per mendimin tim tradhetia ne. Bashkejetes e cila ishte jo bashkejetes por nje lidhje qe nga kjo u krijuan dhe dy femij.te cilet humben te dy prinderit.pavarsishte që qe gabim marrja e jetes erdhi si pasoj tradhetie ai punonte ne emigracion dhe ajo shkerdhehej kjo per mendin tim ja vlente por jo te vriste dhe veten e vet per nje kurve por mesa duket aq shume e paska dashur i shkreti sa sduronte dot turpin dhe jo denimin qe do te merrte.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *