Paramilitarët e Zenit dhe Rama

Nga Bledi Mane-Public Enemy

fb.com/bledi.mane

instagram.com/bledimane

Shtepia ime afer kryqezimit te 21 Dhjetorit ne Tirane eshte kthyer ne arene boksi.

Parmbreme pata 5 paramilitare te Shkelzen Berishes qe bujten per kercenimin e radhes.

Pak kohe me pare Xhelal Mziu dergoi 3 te tjere per te vene nderin e fotografive te vajzes ne vend.

Shkelqim Peka i kishte ushtaret me te dhunshem, ndersa renegatet e Adriatik Llalles me dhane ultimatum te largohesha urgjent nga Tirana, perndryshe do me merrnin peng e do me masakronin andej nga fshatrat e Gramshit.

Arjan Çani paguan te forte por nuk ia zbatojne porosite me perpikmeri dhe ndryshe nga Ardian Fullani, qe perndjek edhe familjaret e mi me furgonin me xhama te zinj, situata behet me dramatike kur edhe arroganca jote o kryeminister, u jep zemer ketyre viktimave te veremosura qe duan te mbysin fjalen e lire.

Jo per modesti e as per vanitet, por pa ta them qe une, ndryshe nga koleget e tjere te nderuar gazetare, dhunohem fizikisht e psikologjikisht nga te tute e nga kundershtaret e tu ne menyren me mizore dhe qesharake.

Duan te me vjedhin edhe talentin, edhe guximin e nuk kane faj se me vjedhje e me tjetersime jane mesuar keto vite tranzicioni.

Po te shkruaj sot sepse me Berishes se djeshem e mes Rames se sotem nuk gjej dot ndryshime.

Dhuna e Berishes eshte e njejte si arroganca jote ndaj lajmësve.

Burgimet e Berishes jane njesoj si poshterimet e tua ndaj gazetareve.

Djegiet e redaksive gjate mbreterimit te Berishes jane njesoj si përvëlimet e tua ofenduese ndaj percjellesve te lajmit dhe kjo sindrome e pushtetit nuk te shkon aspak ty.

Ti je nje nga viktimat e djeshme te fjales se lire dhe duket sikur hakmarrjes tende i ke gjetur kahun e gabuar.

Media e sotme nuk ka vetem gazetare dhe lexues.

Media e sotme fale teknologjise ka interaktivitet te llahtarshem dhe beteja virtuale qe na ke shpallur duket pa krye.

Mblidh veten, ushtrohu ne pune keto pak muaj qe kane mbetur deri ne zgjedhjet e ardhshme dhe na ler ne gazetaret te punojme te qete pa presione te gjithanshme.

Fjala e lirë edhe kur është e mpirë, e pirë, e dlirë, e qirë, e blerë, e dhjerë ka fuqine me te parashikueshme sesa horoskopet qeveritare.

Mos i hap lufte gazetarise se ka misionin qe asnje pushtet nuk ia tjeterson dot.

Gazetaria ti heq breket, ti vë breket ne kokë, ti gris breket, ti vesh breket…

Ti shyqyr Zotit ke provuar cdo lloj eksperience me dhe pa brekë. Eshte koha te mbash me dinjitet kostumin e kryeministrit!

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Paramilitarët e Zenit dhe Rama”

 1. tfgs1 says:

  nje i tredhur[atheos,ose ”katolik” me zor!!!! kur nen e bab kane qene ortho/xe!!!! apo ”birazer” me Erdoganin!!!!] nuk ka as turp as tru,kshq mire eshte Bledi qe ti e shume te tjere si ty ti tregoni vendin corapekuqit ne votimet e ardhshme me gjithe ”meta-t” e tourkocamet,ndrishe do te shkoi muti ne gju…………………

 2. Valter says:

  Me vjen per te vjelle kur degjoj se si ndiqen akoma gazetare,
  panvarsisht,formimit, edukimit, botekuptimit te tyre.
  Nqs, deri me tani ke menduar dhe vepruar se si tu heqesh, tu veshesh, a tu lash breket e te tjereve,
  per mua kjo sesht nje nga detyrat e gazetareve.
  te shtrengoje fort breket e tij, mbase.

 3. fieraku4u says:

  GESTAPOT E SALIUT TE VRISIN O BLED. KI KUJDES O SHOKU, SE ME KETA MBETURINA DHE VRASESA NUK I DIHET KU DHE KUR TA NXJERRIN INATIN. JE PER TU PERSHENDETUR PER GUXIMIN QE KENI. TE PAKET JAN ATA QE KAN KETE GUXIM NE SHQIPERI. SA PER RAMEN, MEDIA E LIRE NUK SULMOHET.

 4. kozmo says:

  Bravo Bledi ! Je nje gazetar karizmatik dhe shume eloquent . Bosat e dollarit, kane aq shume telashe ne kokat e tyre , megjithate merren dhe me kritikat e tua te pa rrezikshme .

  1. Kastrioti says:

   Lexuesit e kesaj gazete, pjesa e pjerdhut injorante e kombit. Njerrez me tru te shplare me bliç.

 5. Endri says:

  QE RAMA ESHTE ARROGANT KJO DIHEJ QE ME PARE PASI GJATE GJITHE JETES SE TIJE KA QWN IRONIK DHE SI REZULTAT POPULLARITETI ESHTE NE RENIE.
  PERSONALISHT UNE NUK DO JA JAP VOTEN TIME EDHE PSE 4 VITE MS PARE E BERA ME QEF KTE PUNE.

  NUK ME PELQEN ASPAK MENYRA SE SI SILLET ME POPULLIN, SA KOH SHPENZON DUKE LOZ NE FB DHE SIDOMOS KUR NGRIFET SI GJEL DETI PER LAJMET E JAVES.

  KREKOSET SE PO SJELL FLOTA ESKAVATORESH NGAQE ATO TE TJERET ME TE DREJT NUK SOLLEN AS NJE KOKERR GOZHDE POR KJO NUK TE BEN TE MARESH MERITA O QYP SE KETO I BEJ EDHE UNE EDHE XHA KASEMI POSHT MEJE QE PJERDH ME ORARE.

  1. Tirona says:

   O Endri, nuk na the per cilin do votosh zgjedhjet e ardhshme. Edi Rama boll i ka terhequr veshve te tjereve, ka ardhur koha per tja shkul veshin se.????‍???‍???‍?……

 6. ali vlora says:

  Bledi si gazetar te cmoj nese Je ky qe je e ste ka ngelur qejfi me ndo nje rast nga Rama. Rama si kopil qe eshte los me nevojat ekonomike se harroj si ka kaluar vete ne mervim. Negjithate o e ben Rama Shqiperine o kurre . Kete mbahe mend . Tung.

 7. Tironci_Belgjike says:

  Or gazetar trim. Mos ke hall te kapesh noi kërkesë për azil politik? ??

 8. nord.al says:

  Sidoqofte Rama ta ndigjoje Bledin me vemendje se nuk i don te keqen.

 9. ALBAN DEGA says:

  NJE KESHILLE DIAMANTI PER EDI RAMEN PA ASNJE CENT!

  Atij nuk i duhen keshilltare bythelepires qe thone cfare ai deshiron te degjoje !
  I duhen keshilltare me tru si Blendi Mane qe ia thote ato qe as vete Rames nuk i shkojne ne mendje!
  Arroganca dhe deliri i madheshtise Jane vetvrasje per nje pllitikan bashkekohor, per nje kryeminister, per nje president, bile edhe minister apo cfaredo rangu sherbetor publik,i cili qysh castin e betimit apo marrjes se detyres eshte jo vetem i partise dhe qeverise se tij, por i te gjithe shqiptareve, edhe i opozites!
  Ndryshe ai behet Sali Berishe dhe Bujar Nishani!

 10. deni says:

  Uf, sa keq e paska goditur Ramen ky “gazetari”!
  Qenka I pa-varur…lol

 11. deni says:

  Takentin?! Te te vjedhin talentin?!
  Njeriut nuk ka si ti vjedhur dicka qe nukne ka…..!!!
  O zambak permeti…..

 12. Shqiptar says:

  Po nuk beri gje ky i gjati( megjithese duhet pranuar qe ka bere), ska bir nane qe i del mbane kesaj pune..!

 13. Spartaku says:

  Qenke koqe kandari o Ben! E paske patur hak qe te paskan ndjekur e perndjekur Berisha,Peka,Llalla etj,se aq tru paske,sa nje peshk.Sa per Ramen, ja ke fut kot.Dikujt ja ke bere qejfin qe ke shkruar kaq keq per ate.Dhe qellimi yt ky eshte,te godasesh Ramen se jemi para zgjedhjeve.Sa pe dijeni, ne nuk kemi degjuar qe Rama te kete dal kundra gazetareve, e ne pergjithesi kundra mediave.Kete o t’a kane diktuar te tjeret,qe jane te interesuar,ose kapulloçka jote aq prodhon dhe aq shkruan.

 14. saliu says:

  Bledi, me ne fund e tregove veten qe nje nje ko.. pa vlere.

 15. era says:

  Ah sikur te mendonin e te vepronte ky popull,keshtu si Ju z.Blendi. Kushedi si do ishte Shqiperia.Por ky popull eshte mallkuar te jete zvaranik,servil,frikacak,i nenshtruar.Ai pranon te vuaje,te rije si qen pa buke,te terhiqet zvare,se nuk di kush quhet LIRI,drejtesi,kush quhet prone e trasheguar qe ja kane grabitur,nuk e kupton kur e tallin,kur e terheqin zvare,kur e masakrojne.Kjo ka 25 vjet,e do jete edhe 25 vjet keshtu.Une ndoshta nuk do e arij,por Ju do e shekoni do e ndjeni,do i vuani keto qe keni shkruar sot me kaq guxim.MJERE RINIA SOT,E MJERE BREZI TJETER NESER.

 16. BUJARI JU DEGJON says:

  Une shpesh here mrekullohem kur shikoj se si nje loqe si Blendi Mane boton ne gazete…
  Dhe me vjen turp per karin tim te patalentuar… 🙂

 17. kleptofagos says:

  Rastesisht Bledin e lexova mbas intervistes se Rexhep Qoses. Stilet jane te ndryshme, por thelbi eshte e njejte. Edi Rama mbetet nje megalloman i pasherueshem dhe kryeminister i paafte, qe per fatin tone te keq eshte ngjitur pas pushtetit sepse klani tjeter (i Berishes) eshte me i poshter. Veshtire qe shqiptaret nga brenda, te ndertojne shtet…

 18. TROJA says:

  PO BENI ÇENSURE SI GAZETA E FARI BALLIUT.SA HERE SHKRUAJ,SI BOTONI.NA PLA BY…

 19. Visi says:

  Obbobobo…..!
  Tu shpif dhe ty more lumadh nga Edi moterqiri!!! Ske faji!
  Ben shume mire qe shpreh pakenaqesi, shan ( dhe kur e tepron pa fund duke share dhe familjaret) ish nenpunesit e pushtetit te Berishes. Biles mund te them me plot gojen se nese te kane rrahur mire ta kane bere, sepse nuk mund te merresh dhe me familjaret e personave qe shan sepse gjerat personalizohen dhe rezultatit dihet, jetojme ne Shqiperi. Nese nuk te pelqen Saliu, Xhelali, Fullani, Llalla etj ( qe realisht jane per t’u qire motren), nuk ke pse merresh dhe me gocat, grate, mbesat, dhe familjaret e tjere. Sepse nuk eshte faji i tyre qe familjaret e tyre jane te korruptuar. Eshte detyra e Edvin kurves qe te gjeje provat, qe aq shume pelliste qe i kishte, dhe ti denoje. Ne kete kuader, ti nuk ke pse merresh gjithe diten me gojore ndaj Edi Rames, por duhet t’i bihesh kokes per premtimet e pa mbajtura. Sa per gojoret, ai do lodhet me ty dhe do te flak tutje! Do gjej ndonje tjeter,sepse do kete gjithmone gjak te ri per keto pune! Tung!

 20. Shigjeta says:

  O tfgs1 po ik o plere ,ik o kirika tu misos , ik tregoi leter njoftimin agimit te arte mbase te jep nje cop buke , ti Rames nuk i afroesh kure o legen o i paskrupull o kyndepoσ……..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *