Rexhep Qosja: Bashkimi i shqiptarëve në një shtet është i pashmangshëm

Për akademikun Rexhep Qosja, bashkimi i Shqipërisë me Kosovën, është një premtim natyror e ekzistencial, që do ketë rëndësi të jashtëzakonshme për të tashmen dhe të ardhmen.

“Procesi i bashkimit të Kosovës me Shqipërinë është i pashmangshëm, tha Qosja në “Dritare me Rudinën” në Vizion Plus. Nuk e them vetëm unë, – u shpreh Qosja, dhe nuk po e them për herë të parë.

Merreni me mend këtë bashkim, objektivisht në mënyrë të natyrshme, gjeografikisht, sa e çon përpara, sa e ngre jetën e shqiptarëve, sa e ngre standardin e shqiptarëve. , Por unë them se zgjidhja e kësaj çështjeje, pra bashkimi i Kosovës me Shqipërinë, është një zgjidhje më e lehtë edhe për vetë rajonin, edhe për vet Bashkimin Evropian, pra është më e lehtë për administratën e Bashkimit Evropian, është më e lehtë për rajonin, të kenë punë administrative, politike, ekonomike, tregtare, kulturore me një shtet , sesa me dy shtete shqiptare”, u shpreh Qosja, shkruan dritare.net.

“Por çfarë duan këta njerëz që e kundërshtojnë idenë që është në të mirë të shqiptarëve?

Margaret Jursenar, një shkrimtare e madhe, shkruan: “mençuria është gjëja më e vështirë”. Pra, të mendosh mençur është më e vështira. Këtë dëshirojmë, që njerëzit që paraqesin ide që bazohen në separatizmin e tyre brendakombëtar, të ngarkuar me një urrejtje shoviniste brendakombëtare, të fillojnë të mendojnë mençur për këtë çështje.

Bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, bashkimin shqiptar, nuk mund ta arsyetojmë më me idenë e traditës sonë, me idenë e romantizmit, por duhet ta arsyetojmë konkretisht, me të dhëna konkrete, ja pikërisht, këtë që po pyesni ju, çfarë i sjell bashkimi kombëtar popullit shqiptar?! I sjell shumë të mira, për jetën e tij të mirë, për ngritjen e standardeve në jetën e tij. Kosova ka disa të veçanta të saja natyrore, gjeografike, Shqipëria ka disa përparësi natyrore, gjeografike dhe kur bashkohen të veçantat natyrore të Kosovës dhe Shqipërisë, atëherë krijohen mundësitë, pasurohen mundësitë për jetë të gjatë më të mirë të të gjithë shqiptarëve. Kur bashkohen fuqitë krijuese të shqiptarëve në përgjithësi, në Shqipëri e Kosovë, ato fuqi krijuese sjellin shumë më tepër fryte dhe fryte shumë më të rëndësishme për jetën e të gjithë shqiptarëve. Për këtë arsye, bashkimi i Kosovës me Shqipërinë, bashkimi i Shqipërisë me Kosovën, bashkimi shqiptar është një premtim natyror, historik, ekzistencial me një rëndësi të jashtëzakonshme për jetën e popullit shqiptar sot dhe në të ardhmen historike”, u shpreh Rexhep Qosja.

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Rexhep Qosja: Bashkimi i shqiptarëve në një shtet është i pashmangshëm”

 1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  bashkimi i hasaneve shqipfoles nuk nenkupton bashkim shqiptaresh more plak matuf…………………!

  1. xxxx says:

   Shurrtore e Anastasit shkoni shterngoni tangat se po ju troket gjema tek dera e Shtepise kete Vit ju a kane bere gati shkopin koqeve per tju flakur me shqelma nga eurozona dhe po ju flaken perfunduat tek tasi i groshes dhe nuk keni bithe per asgje me do tju vijn HASANET deri ne Peloponez hahahahahahahahahaha buzukun ni bithe do te merrni nga HASANET pastaj si dikur qe ju shkerdhyen 500 si dylbera hahahahahaha

 2. Projekti says:

  Bashkimi i Shqiperise dhe Kosoves eshte mjaft i rendesishem. Por hapi i pare drejt ketij bashkimi duhet te jete hedhja e themeleve te fuqishme ligjore dhe ekonomike ne te dyja anet e kufurit. Zhvilloni ekonomine fillimisht o njerez, krijoni vende pune qe rinia te mos emigroje. Shumica e rinise nese do i jepej mundesia do largohej dhe nuk ka bashkim te vertete kombetar me rinine te merguar.

 3. albaniafirst says:

  Fjala jojte ne vesh te perendise thote populli I mencur shqiptar

 4. Vladimir says:

  I nderuar profesor, enderra kombetare e shqiptareve, me çlirimin e Kosoves dhe permiresimet kushtetutore ne Maqedoni, pak a shume eshte realizuar. Cdo sforcim yni do te gjej nje kunder reagim dhe fundi dihet – sherre dhe varferi. Dhe po te bashkohen Shqiperia dhe Kosova, veç atyre problemeve madhore qe jane zgjidhur me statusin aktual, nuk zgjidhin asnje nga problemet jetike aktual te shqiptareve qe po largohen masivisht nga trojet e tyre sepse edhe bashke mbeten nje shtet i vogel, i varfer, pa peshe.
  Zgjidhja jone e vetme eshte te afrohemi me fqinjet, te krijojme nje “Treg te perbashket ballkanik”, te heqim barrierat, te largojme sherret me fqinjet. Presim nga Europa, por edhe zoti thote: Leviz ti, se do te ndihmoj edhe une.
  Ballkani perendimor i bashkuar, me nje ze per interesat ekonomike te rajonit, me nje tryeze drejtimi te krereve te shteteve te perbashket, ku te flitet per leke e jo per kufij, per koridore levizjeje e jo per mure, kjo me duket jetike sot.
  Historikisht ne,shqiptaret, por edhe fqinjet tane, jemi marre e vazhdojme te merremi shume me politike, duke harruar postulatin e nje burri te madh, (nuk po ja them emrin se nisin sherret “trimat”): Politika eshte shprehje e koncentruar e ekonomise. Cka do te thote se ashtu si eshte ekonomia, ashtu eshte edhe politika, edhe atdhetaria, edhe morali, edhe familja….

 5. dr. Rugova says:

  o papak,

  nëse eshte e pashmangshme , athere qa po mirresh koti me kete pune….sepse qenka e pashmangeshme….

 6. Timi says:

  O Vladimir, po të kishe fqinjë shtetet e Beneluksit, idea jote do kishte vlerë por fatkeqësisht fqinjët tanë na kanë urryer dhe urrejnë edhe sot saqë po të kenë mundësi na zhdukin e lëre më tregti të lirë me ne. Ke parasysh luftërat në jugosllavi dhe janë vëllezër. Bashkimi kombëtar bën se pari balancim të forcave në rajon. Kjo krijon siguri. Të tjerat vijnë vetvetiu.

 7. xxxx says:

  Rexhep taip erdoqosja ka marre vesh planin e turqise per bashkimin e shqiptareve dhe islamizimin e metejshem….
  …..

 8. Edhe ti says:

  Aq shoviniste ,dhe anti -shqiptare jane ata qe nuk duan bashkim kombetar sa shikojne vetem rrethin e vet ,por edhe ju qe e deshironi kete bashkim, nuk ngeleni mbrapa. Une nuk di se ne cilen kategori futeni ,tek naivet apo enderrimtaret ,apo utopistet

 9. gladiatori i parafundit says:

  do bashkohen shqiptaret.
  cfar do ndodh pasketaj?
  do bashkohen kriminelet. do dyfishohet fuqija e krimit.
  do kemi dyfishim te droges
  do kemi dyfishim te hajnave e kusarve
  do kemi shumfishim te kurvave
  do kemi shum me teper miringje vrasje vjedhje dhe nje shkerdhokurvni mbarkombtare.
  po flamuri?
  flamuri do behet me kater koka masanej,si ajo koka e asaj menduzes greke te lasht qe ne vend te flokve ka disa gjarprinj.
  dhe ne te ardhmen,kur te bashkohet edhe shqipart e malit t zi,te maqedonis dhe te cameris me shqipnin atehere do kemi nje flamur kombetar me 10 koka !!
  tamam si nji djall me dhjet brir.
  hataja do jet dhjetfishu
  krimi kurvnimi prosti .. shkerdhoqimnija do jen qindrafishu.
  pasketa s do them me flamuri dykrenar por flamuri dhjet qimnar….
  dhe,sa shum helm qe derdhin prej goje ato kokat e korbave ne flamur qe ngjajn me teper me koka gjarpinjsh helmues!!

 10. Shkumbini says:

  Po, erdhi rradha e bashkimit te Epirit te Veriut me ate te Greqise. Kjo eshte nje zgjidhje e mencur. Keshtu nuk do te kete lufte mes albanomusslimaneve dhe orthodhokseve helene te Shqiperise se sotme , e vetmja rruge qe tu shmangemi luftrave dhe padrejtesive.
  Lumi Shkumbin do te jete kufiri konkret. Ata qe ndodhen poshte Shkumbinit dhe ndjehen shqipomuslimane do kalojne ne veri te Shkumbinit dhe ata qe ndjehen orthodhokse helene ne jug te Shkumbinit. Dhe atehere behet drejtesisht bashkimi kombetar me kosovaret. Te gjithe keshtu do jene te lumtur…..

  1. 343433 says:

   Keni mendjen se mos ju shporrin nga Eurozona kete Vit pastaj jo “Shkumbin” por do tju kthejn ne Bordhelo sic ju kthyen turqit sunite feudalet shqiptate per 500 vjet rrjesht dylberet e Ballkanit

  2. Albani says:

   Ti flet ne emer te Janulles,sepse ne jemi myslimane dhe poshte shkumbinit,dhe nuk kemi perse kalojme larte,sepse kete e thote nje janulle i tmerruar.
   RROFTE SHQIPERIA NATYRALE
   KOSOVA DHE CAMERIA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *