“Amaneti që kryeministri Edi Rama nuk duhet të harrojë për çështjen çame. Në Himarë nuk ka asnjë grek”

Nga Spartak Ngjela

Ajo që duhet të bëjë çdo ditë kryeministri shqiptar është që të tregojë se nuk ka lidhje interesi në favor të politikës së fqinjëve, kundër interesit shqiptar.

Kjo duhet të jetë politika jonë sot. Edhe Beogradi edhe Athina janë në tensionin e brendshëm që iu shkakton historia e gënjeshtërt që kanë krijuar në 150 vjet kundër shqiptarëve.

Nuk ka rrugë tjetër: shqiptarët i rezistuan shekujve për të mos ù shpërbërë, dhe tani janë në rrugën e identitetit të tyre real.

Dalin në median shqiptare disa injorantë dhe kërkojnë të na mbushin mendjen që në Himarë paska grekë. “Është vetëdeklarimi”, thotë Dule, edhe pse vetë ka ardhur nga Anadolli në zonën e Gjirokastrës.

Po pse, himarjotët nga Anadolli kanë ardhur, siç kanë ardhur përqindja më e madhe e atyre që quhen grekë sot në Greqi, ku banojnë rreth katër milionë shqiptarë autoktonë? Po pse, Dulja dhe një kope injorantësh do t’i mësojnë historinë shqiptarëve?

Zoti Rama, vijo çeshtjen shqiptare të Çamërisë, se ne e kemi amanet nga figurat e mëdha të indipendencës së Shqipërisë atë çeshtje!

dhe, brenda këtij amaneti, ti duhet të kërkosh shkollat shqipe në Çamëri, sipas marrëveshjes që ka nënshkruar Pangallos me qeverinë shqiptare në vitin 1926.

Çdo kryeministër shqiptar duhet të sakrifikojë postin e tij deri në fund, për luftën e identifikimit të çështjes shqiptare në Ballkanin Perëndimor.

A e dini, zoti Kryeministër, se sa ka qënë numri i popullsisë arbërore në luftrat kastriotiane? Plot katër milionë.
Në vitin 1455 kanë qënë katër milionë anglezë në Angli dhe katër milionë arbërorë në Ballkan. Kurse sot janë 53 milionë anglezë në Britani dhe 11 milionë shqiptarë në Ballkanin Perëndimor, bashkë me arvanitasit e Greqisë, dhe pa shqiptarët e Turqisë.

Sigurisht, kjo ka qënë tragjedia shqiptare. Por koha e solli që gjithçka të vejë në vendin e vet.

Deri tani, pengesa kanë qenë kryeministrat shqiptarë. E di ti zoti Rama këtë fakt?

Kushti vendimtar i ecurisë shqiptare drejt modernitetit, është Reforma në Shqipëri, dhe riformimi real dhe modern i ushtrisë shqiptare edhe në Shqipëri, edhe në Kosovë. Kjo është rruga jonë sot, dhe gjithmonë brenda aleancës amerikano-shqiptare.

Politika amerikane ka njëzet e gjashtë vjet që e ka gjetur aleatin e vet historik në Ballkanin Perëndimor, por gjithmonë kanë dalë kryeministrat shqiptarë, të cilët kanë qënë kundër nën rrogoz, sepse kanë parë të lëngështuar, ose nga Athina ose nga Beogradi, kundër çështjes shqiptare në Ballkan.

Por kjo Reformë sigurisht që do t’ua gjejë vendin të gjithë të korruptuarëve që kanë sjellë këtë gjendje ne Shqipëri.

REMOTE_ADDR:[]

69 komente në ““Amaneti që kryeministri Edi Rama nuk duhet të harrojë për çështjen çame. Në Himarë nuk ka asnjë grek””

 1. Shqiptar i Ndershëm says:

  Zoti Spartak Ngjela,
  Deklarime Plotësisht të Vërteta.
  Ju lumtë Goja dhe Pena për Kurajon Tuaj!

  1. greece is shit says:

   E bukur kjo. Nuk jam aspak pishman qe kam votuar njehere per Ngjelen.

   Sa i perket numrit te Shqiptareve ne Greqi ata jane rreth gjysma e popullsise ne greqire.

   Qe te mos harroj ti bej te fala janulles dua ta pyes janullen se kush eshte lidhja gjenetike mes tij dhe dule jevgjitit?

   Lexoni dhe mesoni!
   Arbreshët janë një fenomen dhe një popull krejt i veçantë në historinë njerëzore. Ruajtja e traditës shqiptare për shekuj me radhë është diçka që ka mahnitur të gjithë studiuesit dhe historianët që kanë njohur këtë popull.

   Këtë e pohon edhe mysafiri special i Zonës B, Antonio Belushi, një abresh, prift ortodoks dhe studiues i shtrirjes shqiptare dhe gjenezës së saj. 82 vjeçari ishte i ftuar edhe në inaugurimin e Hashim Thaçit President.

   Prifti arbëresh ka pohuar se në Greqi ka 900 katunde shqiptare. Këtë e bazon në një studim që e ka bërë vetë ai.

   “Unë botova librin tim ku zbulova 900 katunde shqiptare në Greqi, unë e njohë mirë gjuhen greke, gjenezën e kemi atje. Shkova atje për 40 vjet me radhë”, thotë ai
   Ndjenja kombëtare, lidhje me vëllezërit shqiptarë dhe arbëresh, njohja për Kosovën dhe personalitetet e saj, përkushtimi për kombin janë atributet që e karakterizojnë priftin Belushi, gjë që e dëshmoi në këtë intervistë të Zonës B.

   Ai u shpreh falënderues edhe për pjesëmarrjen në ceremoninë e inaugurimit të zotit Thaçi President, ku spikati dy gjëra.

   “Skëndërbeu sot në ceremoni mu duk i gëzuar pasi Kosova është Republikë dhe që ka një President të ri. Ajo që më impresionoi më shumë ishin edhe vargjet e Ali Podrimës aq poezi e bukur, Unë biri yt Kosovë. Ti je shqiptar je vëllai im, je kosovar je vëllai im. Kur ne arbëreshet takoheshim edhe pa u njohur përqafoheshim dhe thonim gjaku im i shprishur. Këtë vëllazërim shqiptar e shpërndava edhe në vendet tjera, në Kanada në New York me shqiptarët tjerë, me vëllezërit tanë”, thotë ai.

   “Në Amerikë erdhi edhe Ibrahim Rugova edhe Rexhep Qosja. Kam shumë mirënjohje për Rugovën, e vizitova edhe varrin e tij, unë u dekorova nga ai me dekoratën e Lidhjes së Prizrenit”.

   “Unë jam bir i Kosovës”, tha prifti arbëresh Antonio Belushi, njofton Klan Kosova.

   Ai tha se abreshët janë një fenomen dhe një popull krejt i veçantë në historinë njerëzore.

   “Ruajtja e traditës shqiptare për shekuj me radhë është diçka që ka mahnitur të gjithë studiuesit dhe historianët që kanë njohur këtë popull”, tha Antonio Beluschi, një abresh, prift ortodoks dhe studiues i shtrirjes shqiptare dhe gjenezës së saj.

   “Kur flisja për arbëreshet njerëzit çuditeshin. Ky fenomen i arbëresh, gjuha shqipe, kultura, tradita u dukej interesante”, ka thënë prifti shqiptar i lindur në Kalabri të Italisë.

   Belushi tregon për historinë e jetës së tij dhe të familjes.

   “Nëna ime punëtore arbëreshe nuk ka shkuar në shkollë as babai im, ata kanë punuar që unë të shkoj përpara. Mëma ime na fliste shqip në shtëpi”, thotë Belushi.

   “Kemi pasur tri identitete dhe i kemi ende; atë bizantin, italian dhe shqiptar”.

   “Ky është fenomen se si ne i kemi mbajtur elementet kryesore kombëtare”, tregon Belushi.

   ———————————————————————————————————————————————————————————————————

   Në sajë të studimeve të dijetarëve të njohur francezë, gjermanë dhe veçanërisht grekë, shumë nga aspektet e errëta të historisë së Greqisë mesjetare, në fund të shekullit të XIX-të, patën denjësisht një shkëlqim të papritur. Baza e punës së tyre, që nevojitet të kujtohen në mënyrë specifike, ishin të dhënat e marra nëpërmjet lajmeve lokale – pjesërisht të humbura gjatë pushtimit turk – dhe nga dokumentet monumentale të ofruara nga arkivat venedikase, spanjolle, frënge e pjesërisht edhe italiane.
   Vetëm në ishullin e Qipros, kujton Konstantinos Sathas, të dhënat i shpëtuan katastrofës së zemërimit mysliman, e midis tyre kemi “Kronikat e Qipros” të Leontoi de Macheras të shkruara rreth vitit 1320 të cilat janë të rëndësishme për këtë anketë historike. Dorëshkrimi origjinal i “Kronikave të Qipros” i gjendur në Oksford të Anglisë, u botua në 1882 nga “L’Ecole des Langues Orientales Vivantes” dhe teksti në gjuhën greke u redaktua nga Emmanuel Miller dhe Kostantinos Sathas.

   Historiografia tradicionale ka mbështetur gjithmonë idenë se shfaqjet e para të elementit shqiptar, veçanërisht në Thesali, kishin ndodhur rreth shekujve XIII-të dhe XIV-të, deri në momentin kur në vitin 1830, teoria e një historiani tirolez si Fallmerayer shkaktoi diskutime sidomos në mjediset e dijetarëve filo-helenë. Historiani Fallmerayer me zell të tepruar deklaroi se elementi i lashtë grek u shkatërrua plotësisht nga pushtimi i sllavëve dhe se pas zhdukjes territori gjeografik i Greqisë u ripopullua pothuajse nga ana e tyre.

   Por, sipas Sathas, ishulli i Qipros asnjëherë nuk u shkel e nuk u pushtua nga sllavët, me përjashtim, vetëm nëse në deklaratën e tij, Fallmerayer, me shkatërrimin e ishullit ka dashur të nënkuptojë edhe shkatërrimin e elementit grek në përgjithësi.

   Sathas shkencërisht ka provuar se këta pseudo-sllavë nuk ishin gjë tjetër veçse shqiptarë dhe se bizantinët, nga injoranca, i ngatërruan gabimisht me këtë popull të lashtë.

   Kundërvënia objektive e Sathas ka treguar pavlefshmërinë e teorive të historianit tirolez, duke i nxjerrë thjesht si një fantazi në të cilat mungojnë dëshmitë kulturore, të gjuhës dhe të zakoneve.

   Në librin “Kronikat e Qipros” në vëllimin e parë në faqen 16, Macheras shkruan: “Shqiptarët u vendosën në ishull rreth shekullit të IV-të, duke formuar një kastë më vete që ende ekziston”.

   Sathas vazhdon me kundërshtimin e tij duke u shprehur: “Konsiderohet e pabesueshme dhe e pamundur të mbrohet çfarëdolloj teorie e pushtimit sllav në Greqi, sidomos duke njohur faktin e pranisë së theksuar të shqiptarëve në Greqine moderne si dhe ndikimin që ka ushtruar gjuha shqipe në atë greke.

   Zgjidhja e kësaj çështje – vazhdon Sathas – do të na mundësojë të kuptojmë deri në çfarë mase gjuha shqipe ka ndikuar në të folurën qipriote dhe në atë greke në përgjithsi”. Fallmerayer, thellësisht i trazuar nga kritika dhe i irrituar nga teoria e tij e pabazë, në vitin 1836 vendosi të udhëtojë personalisht për në Greqi i shoqëruar nga Konti rus Aleksandër Tolstoy.

   Pas mbërritjes në More i bëri thellësisht përshtypje prania mbizotëruese e gjuhës shqipe aq sa më pas do të shkruaj: “E gjith Morea është e stërmbushur nga e folura shqipe”. Në të njëjtin vit, 1836, në parathënien e vëllimit të dytë të “Geschichte” do të shprehet: “Revolucioni për pavarësinë e Greqisë ishte një revolucion shqiptar dhe jo grek”. Kështu që, edhe pse i përshkuar nga racizmi anti-helen, sipas të gjitha gjasave ai e hodhi poshtë teorinë e tij.

   Tezat e sigurta të Sathas konfirmohen nga një udhëtar anglez, Simon Simeoni, që vizitoi Greqinë në vitin 1322 e i cili ka lënë një përshkrim interesant mbi banorët e Greqisë së atëhershme – grekët dhe shqiptarët -, në lidhje me stilin e tyre të jetës që ishte i ndryshëm nga ajo e fqinjëve sllavë. Jo vetëm kostumet por edhe kapelet, pelerinat si dhe forma e kokës së këtyre dy popujve të afërm që i përkisnin të njëjtës fe (të krishterë ortodoksë) ndryshonin nga ajo e sllavëve. Simeoni shkruan: “Sclavi enim sunt Boemis in lingua multum conformes…Albania est provincia inter Sclavoniam (Illyria) et Romaniam (Grecia), per se linguam habens…Ipsi enim Albanenses schismatici sunt, Graecorum utentes ritu, et eisdem habitu et gestu in omnibus conformes.”

   Në “Kronikat e Qipros” autori Macheras do të theksojë, ashtu siç është lartëpërmendur, faktin se shqiptarët pasi mbërritën në ishull në shekullin e IV-ërt arritën shumë shpejt të krijojnë një kastë të tyren, duke detyruar pjesën me të madhe të popullatës së ishullit të adoptonte traditat dhe zakonet shqiptare. Ndërsa Sathas shkruan në parathënien e Kronikave se ndikimi shqiptar ishte i tille saqë u shtri deri edhe në të folurën e lashtë të Qipros.

   Ngulimet para-mesjetare të shqiptarëve në Greqi, të njohura si fiset e lashta nga vendasit, janë shqiptarët e Argolis, sot tashmë të helenizuar në masë të madhe e të quajtur ndryshe “ata të ishullit Dano-Danoa- Danaoi”. Një tjetër fis i lashtë u vendosë në malet Trifilia (Eparkia e Trifilisë) e njohur me nofkën Drèdes (luftëtarë trima). Një fis i lashtë shqiptar në Taiageto tashmë është asimiluar e shuar dhe është identifikuar nga Constantine Porphyrogenitus me emrin “Milligoi”.

   Një dokument i shekullit të X-të, i gjetur dhe i botuar në vitin 1865 nga studiuesit gjermanë J.Samuel Ersch dhe J.Gottfried Gruber, na informon se Milligoi janë në fakt Mirmidoni. Në ditët tona ende një fshat në Lakoni quhet Meligoi. Sathas beson se Meligoi ose Miligoi vijnë nga malet e Pindit, ku në fakt egziston një fis që quhet Mirmidones. Është e ditur që Mirmidones e marrin emrin e tyre nga ajo e milingonës (murmiz), dhe popullsia moderne Tzaconi që jeton në Peleponez ashtu si edhe të gjithë arbëreshët dhe shqiptarët e quajnë milingonën pikërisht “meligoi” ose “melingoi”. Pra, pyetja që lind është nëse në Taigeto u vendosën Mirmidones apo Meligoi, megjithatë një gjë është e sigurtë: ata ishin një ndër fiset e lashta shqiptare.

   Një tjetër temë shumë e dashur për Konstantinos Sathas ishte çështja e “Mardaites”, të cilët nuk ishin asgjë më shumë sesa paraardhësit e Stradiotëve, mercenarë që punonin me pagesë për Venedikun dhe për fuqitë e tjera evropiane gjatë gjithë periudhës së mesjetës. Bizantinët i njihnin bëmat e tyre të cilat i quanin “taktikat e Mardaites”, pasi ata ishin të parët që përdorën taktikat e kurtheve/pritave të organizuara. Shfaqja e parë e Mardaites në shërbim të bizantinëve i përket shekullit të VIII-të dhe njihet gjithashtu edhe ngulimi i tyre në Liban në vitin 677. Mbi origjinën e Mardaitëve janë bërë shumë spekulime dhe gabimi kryesor ka qëne ai i klasifikimit të tyre si një popull kur në fakt ata ishin një organizatë ushtarake (gr. Tàgma tòn Mardaitòn).

   Janë dy kronistë të vjetër bizantinë që kanë shkruar rreth tyre: i pari Theophanes i cili i quan ata thjesht Mardaites; ndërsa i dyti, Patriarku Nicefor, i quan “locuntas splitas” që do të thotë “luftëtarë të cilët bëjnë kurthe/prita”. Përgjatë gjithë mesjetës emrin e Mardaitëve e hasim në Peloponez, në Kretë, në Iraklioni, në Tenos, në Keos, në Kefaloni, në Epir etj. Në Iraklioni gjejmë ushtarë me arbaletë që punonin në shërbim të Republikës së Venecias e që quheshin “Murtatos” (rif. Crhonicum Tarvisinum, viti 1372). Bizantinët në shekullin e X-të dhe XI-të i quanin “Murtaitas” dhe “Murtatus”. Në Republiken e Venecias numërohen shumë familje feudale të zonave të Tenos dhe të Kretës të cilët mbanin mbiemrin “Mordati” dhe “Mortati”, e gjithashtu gjejmë edhe versionin “Mardaiti” por tashmë jo si një organizatë ushtarake por si mbiemër familje (rif.Cancelleria Secreta).

   Georgio Codino, në “De Officialibus palati Costantinopolitani” dhe në “Officis Magnae Eçlesiae” – të dyja të botuara nga I. Bekker në vitin 1839 -, na liston midis personaliteteve të oborrit perandorak të Konstandinopojës të shekullit të XV-të edhe mbiemrin e familjes Murtaites, me titujt perandorak të Mega Murtaites dhe të Stratopedarchēs Murtaites.

   [shënim i përkthyesit: stratopedarchēs (gr. στρατοπεδάρχης “komandant i kampit ushtarak”), ishte një term i përdorur në lidhje me rangun më të lartë të komandantëve ushtarakë duke nisur nga shekulli i parë i erës sonë e që më pas do të transformohet në një titull nderi gjatë Perandorisë Bizantine. Ndërsa në Perandorinë Romake termi në latinisht ishte “Praefectus Castrorum” që do të thotë Prefekt i Kampit Ushtarak.

   Pra, edhe në Konstandinopojë ata do të transformohen nga një organizim ushtarak në rangun e një familje feudale të nivelit të lartë. Sigurisht gjindeshin madje edhe në Peloponez si feudalë dhe si burra të aftë ushtarak, dhe këtë fakt na e konfirmon pikërisht Anna Komneni në vitin 1103. Pikërisht ajo na informon se feudalët e Peloponezit shkëlqenin në luftime dhe sidomos në ato detare.

   Në regjistrat e dy ekspeditave ndëshkimore ushtarake kundër arabëve në ishullin e Kretës, Mardaites furnizuan me luftëtarë Flotën Perandorake Bizantine, herën e parë me 5087 luftëtarë dhe herën e dytë me 3000 luftëtarë të armatosur. Këto shifra përfaqsojnë vetëm kontigjenet e ofruara nga Mardaites së Peloponezit, të Epirit dhe të Qefalonise (rif. Historia Miscella).

   Por kush ishin në të vërtetë Mardaites dhe a kishin origjinë shqiptare, greke apo lindore? Përfundimisht Mardaites nuk ishin një popull por ishin një trup luftëtarësh, taktika kryesore e të cilëve ishin pritat dhe këto ishin taktika tipike të shqiptarëve si të Shqipërisë ashtu edhe të Greqisë. Në trevën e Çamërisë dhe në një tjetër të Shqipërisë veriore ende ruhet kujtimi i Mardaites: Mirditia. Përveç kësaj, emri Mardaiti rrjedh nga termi shqiptar “marda” me kuptimin “palosje”. Emri gjendet sot i rrallë në Epir e në disa zona gjendet në formën “Mirtidi” e në të tjera në formën “Mortati”, ndërsa në Greqi në Eparkine e Trifilisë gjejmë një fshat antik shqiptar që quhet “Mortatu”. Si konkluzion del se emri “Mardaiti” ka mbërritur në territorin ku shtrihet Greqia e sotëme përpara periudhës së mesjetes.

   Një aspekt tjetër shumë i rëndësishëm e i përbashkët për të dy popujt – shqiptarët dhe grekët -, është vallja Pirrike (vallja e Pirros).

   Sipas disa studjuesve, krijuesi i kësaj valle luftarake mendohet se ishte zoti Pirricos Kouretes ndërsa sipas disa të tjerëve ishte Pirro, i biri i Akilit. Kjo valle – që nga grekët e sotëm njihet si valle e Arvanitasve të cilët e quajne “Bale” (me B dhe jo me V) -, me siguri është me origjinë nga Epiri dhe ka qënë shumë e përdorur gjatë periudhës së perandorit bizantin Constantine Porphyrogenitus që zakonisht e quante në greqisht “balesmos”. Nga ana tjetër venedikasit e quanin “Moresca” për origjinën e disa pantomimave. Studjuesi G. Haecquard shkruante se: “Vallja e shqiptarëve të Kretës është një kompozim hedhjesh … që do të imitojë skenat e jetës … një lloj valle e quajtur “Bale” e cila përdoret nga shqiptarët që nga agimi i kohërave”.

   Nxjerrim si përfundim, pra, se këta shqiptarë të lashtë të ardhur para mesjetës në territorin që sot quhet Greqi, kanë lënë një shenjë të thellë në çdo disiplinë e nuk ka dyshim se progresi i historisë do të na informojë me më shumë saktësi, mbi datat, rrethanat dhe ngjarjet.

   1. .. says:

    Me keto mburen Helenistet Gjerman……Mbishkrim madheshtor ne Uren e Frankfurtit (shiko Internet)
    ΠΛΕΟΝ ΕΠΙ ΟΙΝΟΠΑ ΠΟΝΤΟΝ ΕΠ ΑΛΛΟΘΡΟΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ (Homeri Iliada)=(Auf weinfarbenem Meer segelnd zu anderen Menschen) =”Lundrim në një det të errët për njerëzit gjuhës amtare të huaj.”
    Shiko Alfabetin dhe gjuhen, me se ngjajne me shume shkrimet ne Iliaden e Homerit me Greke apo Arnautce.

    1. greece is shit says:

     ti qe ske emer je vetem nje bythqir lulishtesh aziatik. Gjuha e folur e Homerit eshte Shqipja dhe shkronjat jane ato qe na jane vjedhur nga greqira. Shkronjat tona te vjetra jane ato qe perdor greqira sot sepse jevgjitet nuk kane tru mjaftueshem per te shpikur germa.

     Gjermanet me Geten, Francezet me Hygoin dhe Ruset me Tolstoin e kane shkaterruar historine e Ilirise ssepse ishte histori madheshtore. Ne nuk kemi nevoje qe te na krijoje Europa si shtet, ashtu ci ka bere me greqiren, sepse e kemi bere vete dhe do ta bejme ashtu ci eshte dhe bota nuk ka asnje shans por vetem te na ndjeke.

     Kam edhe dicka tjeter qe ju jevgjiter te urryer te lexoni dhe ta qepni gojen per gjithe jeten:

     Lexo babain e gjenetikes dhe gjuhes se popujve per te mesuar se gjithe shtazaraket jevgjite dhe sllavet e siberise duhet te zhduken nga kane ardhur perpara se te shfarosen.

     Author: Luigi Luca Cavalli-Sforza

     Book: Genes, peoples, and languages

     Author Affiliations: Department of Genetics, School of Medicine, Stanford University

     Stanford, CA 94305-5120

     http://www.pnas.org/content/94/15/7719.full

     Author: Sir William Woodthorpe Tarn

     Book: Alexander the Great

     Author Affiliations: British Academy

     Link: …servimg.com/u/f85/13/95/49/70/tarn3k10.jpg

     Luigi Luca Cavalli Sforza.
     From a linguistic distance matrix whose elements are the fraction of words with the same lexical root for any pair of languages and its transformation to make the matrix elements proportional to time of differentiation, we were able to reconstruct a linguistic tree. The root of the tree separates Albanians from the others, with a reproducibility rate (the error in reconstructing the tree) of 71 percent. The next oldest branch is Armenian. The simplest interpretation is that the language of the first migrant Anatolian farmers survives today in two direct descendants, Albanian and Armenian, which diverged from the oldest pre-Indo-European languages in different directions but remained relatively close to the point of origin. If we give to the first split the time depth of the beginning of the expansion of the pre-Indo-European Anatolian farmers, about 9,000 years ago”

     Para 9.000 vjetesh jevgjiterit ishin ne arabi dhe afrike o ju qifsha ADN dhe semundja e keqe e bythqirllikut eshte sjelle ne Europe nga ju.

     Te fala janulles dhe prokopidhis.

     1. greece is shit says:

      a le ander – aleksander i madh ishte Shqiptar, Dorik/Lab, djali i tij vdiq ne Llogora ose ne luginen e Shushices.
      http://i85.servimg.com/u/f85/13/95/49/70/tarn3k10.jpg

   2. Majlinda says:

    dua ta kopjoj kete koment por nuk mundem

  2. Adriatik says:

   Kush e pyet kete klyshin e kicos…te gjithe e perdorin kur jane ne opozite dhe e hedhin ne kosh kur marrin pishtetin.

   1. DETI JON says:

    @ klyshaqis grekaqis adriatikaqis,
    Gjej origjinen tende realisht andej tutje nga deti egje.
    Mos u merr as me Shqiptaret dhe as me Detin Adriatik ose Detin Jon.

  3. Turi says:

   Bravo z. Ngjela! Je patriot i vertete! Desheroj te shtoj nje detaj te rendesishem lidhur me faktin qe Himarjotet kane qene e jane shqiptare. Konsulli britanik William Martin Leake ne nje liber me kater vellime shkroj kujtimet e tij ne visit 1835. Ky konsull jetoj dhe punoj n ekohen e Ali Pashe Tepelenes (qe u vra ne 1812). Nder pershkrimet e shumta te popullsise shqiptare qe jane nje thesar i vertete per historine e Shqiperise ai pershkruan edhe nje detaj teper te rendesishem. Konsulli ndalon ne Himare dhe takohet me nje ng akryetaret e 5 grupimeve te 300 familjeve himariote. Konsulli Leake thote qe nje nga zanatet e himarjoteve ishte mercenarizmi, shkuarja per para ne luftra te ndryshme. Himarjotet qe takoj i tregonin qe ata kishin shkuar per te luftuar me Mbretin e Napolit, me Perandorin e France Bonapartin, si edhe ne Greqi. Te gjithe burrat dinin gjuhe te huaja si italisht dhe greqisht. Keto gjuhe i duheshin per te komunikuar gjate luftrave qe merrnin pjese. Madje nje numer i tyre merrinin pension ne dukate nga Mbreteria e Napolit. Detaji i rendesishem ishte qe ndersa burrat flisnin keto gjuhe si greqisht apo italisht grate e himarioteve nuk dinin asnje gjuhe pervec asaj shqipe. Ky detaj tregon qe nenat dhe grate e himarjoteve ishin dhe jane shqiptare. Dule, Bollano, dhe kompani qe i ndjekin e kane shitur Shqiperine dhe tokat e te pareve per 300 euro ne muaj. Vazhdojn emercenarizmin ne nje menyre teper te shemtuar, pa burreri dhe pa dinjitet. Me tradheti te larte kombetare. Damka e zeze e tradhetise do tju ngelet ne balle per gjithe jeten dhe me pas saj. Jane te gjithe kopuka dhe faqezinj. TURP!

   Bravo @greece is shit’ qe eshte duke postuar gjith eketo materiale teper interesante. Shpresoj qe detajet qe jepen ketu te perdoren nga historianet shqiptare.

  4. .. says:

   Per shkerdhatat Turk-Arnaute, te ardhur nga Kaspiku (lexo Albanet e Kaukazit), qe pa mbushur akoma barkun me Buken Greke filluan Shovinizat.
   Hapni syte o INJORANT se si mburet Helenistet Gjerman me Mbishkrimet Helene te periudhes se Homerit…..
   Lexo se c’fare shkruhet ne Greqisht ne Uren me qendrore te Frankfurdit…..ΠΛΕΟΝ ΕΠΙ ΟΙΝΟΠΑ ΠΟΝΤΟΝ ΕΠ ΑΛΛΟΘΡΟΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ=(Auf weinfarbenem Meer segelnd zu anderen Menschen) = “Lundrim në një det të errët për njerëzit gjuhës amtare të huaj.”
   O Pan-Spermi Turko-Arabe, qe flisni per Ilir, Pellazg, dhe Pordh me Rigon…jeni fare e Huaj ne Ballkan, prandaj nuk beheni me asnje nga Fqinjet.
   O majmuna pre-historik qe keni Surrat te flisni per Lashtesi dhe Kulture, ju qe te gjitha Emrat e qyteteve Shqipetare jane Greke, Ag. Saranda, Argyrokastro, Aulona, Amandia, Atigonea, Bylida, Apolonia, Dyraxio=Epidamnos, Kria=Kruja, Alesio=Lezh, Emathia=Mat, Skutari=Shkodra, Sebastia=Lac, Korica, …..

   1. hahaha says:

    Iliada e Homerit mbahet ne kembe nga FOLJET shqiptare qe edhe sot mbas 3000 vjetesh mund ti perkthesh me shqipen dhe kurresesi me gjuhen jevgjito-hibride neogreke more kaush nga trute prandaj ndahet ne greke te vjeter dhe greke te re more kokkra e b…q…

   2. Usa1 says:

    ik mor te shkerdhefsha kurven rrace bastarde anadaolli

   3. greece is shit says:

    Bythqir grekojevgjit i paemer, atje i coi Aleksander i Madh (a le ander, pra lindi endrra-andrra e Andromakes) ashtu si i coi edhe fisin qe quhet hundes ne Pakistan. Ha nji mut te madh dhe po aq edhe janulla durrsaku tradhtari dhe jevgu prokopidhis.

   4. Turi says:

    Shqiptimet greke te disa qyteteve jane ndryshime te emrave shqiptare. Italianet e quajne Durrazio. Aulon eshte emer romak dhe jo grek. Iiria dhe Epiri u pushtua per nje kohe shume te gjate nga romaket. Avlona dhe italianet e kthyen ne Valona. Shqiptaret Vlore. Saranda eshte perkthimi grek i 40 shenjtoreve (Santiquaranta). Qyteti u quajt nga romaket Santiquaranta (40 shenjtet e Krishtit). Greqia e ka quajtur Agio Saranda (40). Perseri eshte nje emer i vene nga romaket pasi pushtuan Ilirine dhe Epirin dhe jo nga greket. Gjirokastra eshte qytet i lashte i banuar nga populli epirot qe quhej Argyrini. Durresi quhej Dyrrhacium nga Romaket dhe jo nga greket qe e quajne Epidamnus. Byllis eshte nje qytet jo ekzistent. Ai quhet sot Hekal. Ishte qytet i ilirise. Kria nuk ekziston si emer shqiptar, eshte Kruja. Greket mund ta quajne Kria por jo shqiptaret. Romaket e quanin Kroia. Ishet qytet i banuar nga fisi ilir i albaneve. Emri Emathia eshte emri i perkthyer grek i Matit por jo se greket ja vune emrin qytetit. Lezha quhej nga greket Lissus dhe jo Alesio. Por emri shqiptar eshte Lezhe dhe jo Alesio. Shkodra eshte quajtur nga Iliret. Ishte qendra e Mbretit ilir Genc dhe Bardhyl. Greket mund ta quajne Skutari por jo shqiptaret. Turqit e quanin Uskudar. Prandaj fakti qe ne librat greke emrat ishin ato qe pershkruan nuk do te thote qe emrat shqiptare jane te njejte. Po qyteti Arta kush ja ka vene emrin? Greket e quanin Ambrakia ndersa shqiptaret Arta. Arta nuk ka asnje kuptim grek. Hahahaha. Po Preveza kush ja vuri emrin? Nuk ka kuptim ne Greqisht. Preveza eshte epirote, dmth shqiptare. Gjuha greke nuk mbaron me Arta apo Preveza. Salonika apo Selaniku (ndersa greket e quajne Thesalonika) ka emrin e gjysme motres se Aleksandrit te madh Thesalonike, qe ishte iliro-epirot. Fjalet greke nuk mbarojne me Thesalonike.

  5. Albanistani em i dashtun says:

   Edvin Rama te merret me Shqiptaret dhe ti harroj Turqit shqipfoles aty ku jane mes te mirave dhe vjedhjeve ne token shqiptare.
   Sa llapaqen po tregohesh o Ngjela.E cna duhet ky muhabet kot fare tani.

 2. Kuq e zi says:

  Hahaaaaa
  Himarjot anadolli!!!!

  1. .. says:

   Anadolli=Anatolia ne Periudhen Helinistike ishte qendra e Civilizimit Boteror, pas dydjeve te Vellezerve tuaj Turk u be nje Burdello Islamike. Ata Anatolias jane me Grek se Greket, jane ata qe u therren nga Turqit dhe nuk e nderuan Helenizmin dhe Krishterizmin, sic u basarduat JU o Kopilat e Sulltan Novruzit,
   Jeni Inferior, Ligesira dhe Mjeran prandaj acaraheni sa here degjoni per Greqi…. eshte Nder per Greqin qe jeni Armiqt e Saje.

   1. I paemërt says:

    Anadolli ka qene jevgjite si neAntikitet ashtu edhe sot rraca aziatike nga ku dhe ju “greket” e sotem keni preardhjen shkonk atje ne vendin e “Civilizimit” nuk ju pengon njeri perkundrazi mjaft na qelbet kete Gadishull Ilirik nje ore e me pare nuk do te ishte keq do te benit ne shqiptareve te Gadishullit nje ndr te madhe neqoftese shporreshit more paraziten

 3. ti je muslimon ndersa ti turkocam,qe te dy jeni zooa..........allah uakbar! says:

  hahahaha,i tredhur i tredhur por ki po tall topet me turkocamet e sunitet apo shiitet shqipfoles……………………..!
  nje jave perpara dhe nje jave pas ”amanetit te 21 janarit” nuk nxorri asnje fjale,tashme merret me ”amanetin cam” ose ”amanetin sunit or shiit te shqiponjes apo big bourdelon Alvania…
  keshtu vazhdo avokado,je njishi sunitet,shiitet dhe turkocamet e kane tallashin,mjafton ta kriposesh me djerse turku madje edhe arabi…………allah uakbar !

  1. SHQIPO, EUROPIAN says:

   @ tfgs (anthropos shpirtzi i tredhur nga truri),
   Propaganda jote dhe e Mentoreve te tu Shovinist,
   Kurre nuk ka per te arritur synimin djallezor: PËRÇARJEN;
   Edhe sikur ta harxhosh te tere frymen e qelbur qe te ka mbetur.

   1. tfgs1 says:

    arap turqie[kurresesi shqiptar,aq me teper evropian!!] MJAFT ME me pordhe me rigone e me karlliqe,ok!
    nuk e kuptoni more mjerane se ketu vidhen miliona apo shkerdhehet robi ose masakrohet ne mes te dites me diell e ju merreni me Camuria ,greke e Himare….!!!!!!!!!!
    Idiot ,nuk po i rruhet shume TFGS apo ndonji tjetri per ”bashkimin” apo ”percarjen” e suniteve shqipfoles,nuk na rruheeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeettttttttt!ok!

    1. greece is shit says:

     ti je arap anadolli o moterqir….shiko dulen o plehre sa i zi eshte dhe shiko leberit ne ate foto sa te bardhe jane por trushpelkare, shiko edhe arvanitet-shqiptaret sa te bardhe jane dhe shiko prokopidhis presidentin jevgjit te vendit qe quhet greqire. Shkenca e gjenetikes dhe laboratoret e ADN-se jau kane qire nenat e motrat juve dhe teorise se greqires tuaj. Tani hani mut derisa te vije koha te hani edhe plumbat tane o pjelle zvarranike anadolli.

    2. G says:

     Vrromojevgjiti mou Dule i njejti korrak si Erdogani nga shpellat e Anadollit hahahahahahaha

    3. SHQIPO, EUROPIAN says:

     @ tfgs (arap mavri nga Turqia, me lefta nga Greqia, mjerane nga shpirti, i tredhur nga truri)
     E PARA,
     Reforma e Vertete ne Drejtesi do t´iu tregoj vendin atyre qe vjedhin pasuri shqiptare: Territore, Para, Etj.
     E DYTA,
     Shqiptaret e vertete nuk i marrin absolutisht doren antishqiptareve si ti se nga do te fillojme nga Amaneti apo Proçesi.
     E TRETA,
     Nqs ty dhe Mentoreve te tu “nuk iu rruhet shume” per “bashkimin” apo “perçarjen” e Shqiptareve, Mos harxhoni kohen nga mengjesi ne darke me Bashkejetesen Religjioze Shqiptare.

     1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

      arapi mou,e perseris; nuk na rruhet fare se bashkohen , ndahen madje as kur shkerdhehen hasanet shqipfoles, pasi jane turq dhe arabe ok dhe sportin e sumes e kane te trasheguar nder shekuj,fundja sumen e tyre e kane e mund ta grasatojne sa here te duan!
      Ajo qe me irriton eshte se me pranine tuaj ndotni jeten apo identitetin e atyre pak shqiptareve kristiane qe jetojne sot ne Shqiperi,paksoni oxigjenin dhe qelbni ere turku apo arabi gjithandej.
      Sa per ”bashkejetese” ,”tolerance” e pordhe me rigone keto tregojuani gyzeleve neper shtepite tuaja se per ne keni qene nder shekuj :TURQ ne token e arberit!

      1. SHQIPO, EUROPIAN says:

       @ tfgs (vegel greke qe se fundi po perdor literature turke),
       E PARA:
       Lodhesh kot o kokebosh, sado te insistosh si trelos; Shqiptaret nuk jane arap te zinj si ti.
       E DYTA:
       Nuk e percakton asnje shkrimtar as turk, as grek, as serb; Se cili eshte Identiteti Kombetar Shqiptar.
       Edhe me pak, s´e percakton asnje vegel e shovinizmit grek si ti; Se cila eshte Bashkejetesa Religjioze Shqiptare.
       E TRETA:
       Ne Shqiptaret Autoktone jetojme ne Token Tone prej Mijera Vjetesh si pasardhes te natyrshem ILIR ARBEROR.
       Ty çmendak anadollak, me turqit te dallon formalisht religjioni, por te bashkon origjina reale afrikano-aziatike.

    4. grameno says:

     Shqipefolesat si ti,te shitur ne zemer e gjak tek shovenet serb e greke,ne luftera patriotizmi shqipetar i ka denuar me vdekje,por sot eshte kohe maskarenjeve,dhe fjala ska karar,se nje dekad do e mbylleshe at hale,dhe nje fjale sdo guxoje ta vjellje,se ti nuk flete,ti vetum vjell TFG1 .Shqiperia kjo qe eshte,nuk eshte bere me njerz si ti,dhe sdo behet ,do behet duke e luftuar te keqen si ti,virusi greko sllav,qe te dy kto specie hibride,kan frige prej te vertetes,se kan vjedhur gjenezen nga te huejt,kan vjedhur qdo gje,qe sot kan, dhe e vjedhura e dini forte mire do kthehet,dhe kjo juve ju tmerron,ofendimet e tua ,vetum sa na acarojne,na forcojne,na bejne edhe me te bindur qe specien si ju duhet zhdukur.

    5. albani says:

     ik or te shkerdhefsha kurven

  2. Iliria says:

   Arab je ti plehre.
   Greqia eshte toke shqiptare dhe banohet nga shqiptare kurse ju pederasta jeni arabe.

 4. DETI JON says:

  Ne Himare ka patur dhe ka vetem [SHQIPTAR].
  1. Shqiptar te Laberise me religjion ishortodoks,
  2. Shqiptar te Krujes e Mirdites me religjion ishkatolik.
  Por shtetit shovinist ultraortodoks grek i kane interesuar dhe interesojne vetem:
  HAPI I PARE – te fsheh dhe te zhduk çdo religjion tjeter historik ne Ballkanin e Jugut,
  HAPI I DYTE – te grekezoj me çdo forme dhe me çdo menyre shqiptaret ne Ballkanin e Jugut.

  1. Gatamelata says:

   Mefal se ndoshta jam i paditur, po religjion ca do te thote? Ne shqip nuk di te kete fjale te tille…apo mos ndoshta eshte ne gjuhe te huaj? Mefal se i paditur jam…

   Dhe nuk kuptova dhe fjalen “indipendenca” te zotit Ngjela…po me siguri eshte faji im qe jam i paditur!

   1. DETI JON says:

    @ (Gatamelata),

    Rendesi me shume ka te kuptosh Thelbin e Komentit;
    Rendesi ka gjithashtu te kuptosh etimologjine Deti Jon;
    INDEPENDENC qe kuptojne Europianet do te thote PAVARESI;
    RELIGJIONI qe kuptojne Europianet do te thote BESIM FETAR;
    Shënim: Shpresoj qe te mos jesh Gatamelata Grekofon Gomar.

 5. GADISHULLI ILIRIK says:

  VELLEZER DHE MOTRA SHQIPTAR PA DALLIM RELIGJIONI !!!
  Mos i lini kurre ardhacaket grek te gadishullit te anadollit e te gadishullit arabik,
  Qe te behen me borxhe gjermane pronare dhe pushtues te GADISHULLIT HISTORIK ILIRIK.

 6. I paemërt says:

  Plasi peshku hahahahaha Dule anadollaku me ne fund edhe intelektualet shqiptare po e kuptojn se si i do mushka drute

 7. Saranda says:

  ” vetedeklarim ” kjo eshte ,kinse,fjala mbi te cilen ngre kalane Dulja,per nje moment dakort ,por po vetedeklarimin e shqiptareve cam ,me goje me fjale, me shkrim ,bile edhe me filmim, dashte zoti, se kane ardhur nga Cameria e Greqise te debuar me dhune etj,etj si ta marrim zoti Dule , ata marrim sic e merr ti ,si thua ti dhe korifejte e tu .Po,po e zgjidhe qerrata duke ke thene se ska ceshtje Came.Nuk ka banor ketej dhe andej kufirit qe nuk e di te verteten,por ty gjella ne pjate keshtu ta do.PO qe se beson tek Europa dhe vlerat ,gje per te cilen ti sle rast pa u perbetuar,po te them beso se shume shpejt kjo Europe dhe po ata politikane grek kane per te kerkuar falje dhe do ta zgjidhin kete ceshtje dhe ti cfare do thuash,medemek keshtu na thoshin ne ….Besoj se ke mesuar dicka mga politika: Ceshtjet e medha djegin politikane te vegjel.Nuk i shpetojne dot kesaj ligjesie askush,edhe ti cirak teper i perkohshem

 8. Dyrrahu says:

  nje pergjigje @DETI JON

  I lumte Greqise! Se eshte toka e grekeve mbi te cilen llomotit ty dhe te gjithe turkoislamet e ardhur ne keto toka.
  Toka jote ALBANISTAN pertej detit KASPIK nga kane ardhur si mercenare te paret tuaj..
  usht…….turkoflliqesira te ballkanit….

  1. .... says:

   Ik or jevgjit shko futi nje pjate supe ne Kishen e matufit se dihet tanime se kush jane te ardhur ne keto toka para 200 vjetesh per nje kothere buke mjafton tu shikosh nga pamja e jashtme fare e poshter jevgjitesh

  2. NA KENI CARE KAR..N.... says:

   “Dyrrahu”
   Meqe e njef kaq mire “historine”…propozou per “Nobel” ne histori(ka mundesi ta maresh).
   (Them une tani) Po te ishim nga “kspiku” do kishim korrur fitore te medha ,sic njihet boterisht per historine kaspike(ti si njohes i pa pare i historise mos e merr per shqyrtim kete gje se nuk e kupton dot).
   Ne ne token e Albanistanit kemi nje “Gjergj Kasterjot” (veri c’do lloj origjine ketije “Gjergjit” ti)…por ne toke “Albanistani”njihet historikish qe luftoj.

   O historjan i pa-historizuar…..Aq shume i luftove “turqit” Ti,sa per 400 vjet u zvogeluan ne numur,ndaj dhe humben “luften”.Si thua ta shqyrtosh kete teme e ta paraqitesh per Nobel?!…….haaaaaaaaaaaaaa(ketu qeshin edhe historjat grek).

   Falendero Gjermanie qe te beri “shtet kristian”….se po te ishte per “tokat helene”….lere mos e pyet!!!

  3. DETI JON says:

   @ dyrramaqis i fshatrave te argateve te dropullit ose ardhacak i ardhur me varkaqis e legenaqis,
   Shko pikerisht te gjesh origjinen tende te vertete ne fund te detit egje madje edhe me tutje.
   SHQIPTARET E DIJNE SHUME MIRE DHE BOTA DO TA MESOJE SHUME MIRE KUJT I PERKET :
   MARE NOSTRUM = DETI JON.

  4. GADISHULLI ILIRIK says:

   @ [Vegel Greke qe fshihesh pas Emrit ILIR Dyrrahu],
   Origjina e vertete e grekeve nuk mesohet nga veglat greke si ti,
   Por mesohet nga Literaturat e Paaneshme Europiane dhe Boterore.
   Link : GREEKS OF CAUCASUS
   Link : GREEKS OF CAPPADOCIA
   Link : GREEKS OF ASIA MENOR
   Link : GREEKS OF CASPIAN SEA
   Link : GREEKS OF AFRICAN DESCENTS
   Ne ato vende te Azise dhe Afrikes eshte origjina e vertete e grekeve.
   Nqs ndonje grekofon shqipshkrues nuk gjen dot origjinen e tij andej,
   Atehere nuk eshte gje tjeter veçse nje shq. interesaxhi (shqiptar i shitur).

 9. Bravo avokat vetem duke ja thene ne surrat te verteten ketyre bajgave se nga kane ardhur dhe se kush jane i tregohet edhe nje here se si duhet te sillen ne nje vend ku jane te ardhur dhe te huaj ne nje vend ku jane te DURUAR por jo te DESHIRUAR

 10. aqif tahipi says:

  O tfgs ,mos na caj fort hajdarmalluten .Ju jorgaqeve dhe funderrinave qe ju sherbejne ju ne shqiperi ,jua ben shume mire avokati qe jua perplas fytyres te verteten. Edhe gruevski ,po ju ben te permirrni ne breke .

 11. zef says:

  O SPARATK JE NJERI ME KURAJO TE MADHE QE NUK PYET
  FARE DHE I THUA GJERAT ASHTU SIC JANE.
  TE LUMT GOJA,, FJALET E TUAJA DO TE KUJTOHEN GJATE
  NE KOHE

 12. STOP IRREDENTIZMIT DHE SHOVINIZMIT TE SHTETIT GREK !!! says:

  Plot 696 (Gjashteqind e Nentedhjete e Gjashte) vendbanime autoktone arvanite madje edhe ne territorin e sotem te Greqise,
  (DOKUMENTUAR NGA PRESIDENTI I SHQUAR I ARVANITASVE TE GJITHE GREQISE TE PAHARRUARIT ARISTIDH KOLA),
  DHE SHTETIT SHQIPTAR NUK I LEJOHET T´I PËRMENDË AS NË NDONJË BATUTË HISTORIKE PËR AKROPOLIN.
  ———————————————————————————————————————————————————-
  Vetem fshatra te formuara shekujt e fundit me te strehuar ardhacak grek ne territorin e jugut te Shqiperise,
  DHE SHTETIT SHOVINIST GREK ME PENSIONE TE PALIGJSHME DHE PROPAGANDE TE PLANIFIKUAR NGJITET PATURPESISHT EDHE NE HIMARE.

 13. jugori*** says:

  sa turp qe ky eshte ortodoks! paska pat te drejte Enver Hoxha qe ja perdhunoi babane

  1. BALLKAN says:

   @ shqipfoles me pseudonim jugori,
   Ti nuk je absolutisht JUGOR, ti je notiaqis anadollaqis, Pra, ti je ardhacak ne Jug te Shqiperise.

  2. greece is shit says:

   ti bythqir dhe gjithe bythqirat ta dine mire se Spartaku ka pasur aq kurajo sa ka akuzuar Enver Hoxhen si diktator dhe kete e ka bere mu ne mes te gjyqit. Ti je ushqim i mire per krimba dhe mos harro se peshorja ka filluar te ktheje por akoma nuk ka kthyer e kur te ktheje ti do jesh bere pluhur kozmik se nuk do kesh ku fshihesh me!

 14. Gora says:

  Avokat po kete TFG qe na Del ketu e ha mut a mund te na thuash Cfar lloj sorre e ka pjelle arabogreke,apo grekoarabe?

 15. Timi says:

  Shqipetaret së pari duhet të forcojnë lobin shqipetar në Amerikë identik dhe në bashkëpunim me lobin izraelit atje. Të tjerat zgjidhen vet. Shqiptarët e fuqishëm në Ballkan behen me një lob të fuqishëm në Washington. Dhe fqinjët hajne kokat e veta.

 16. lis says:

  Shume e vertete per ate qe rrefen z NGJELA. NJe shprehje filozofike thuhet, E verteta nuk gelltitet,por gelltiten te pa vertetet.Ne ishim ,jemi ,dhe do te mbetemi te perjetshem mbi kete toke.Jemi geni i atyre mijvjeçareve qe zoti mbolli ne keto troje.

 17. koconaria says:

  me vjen keq kush e ka le shuar nga zinxhiri kete te mare zagorit gomar ngjelen ky eshte nje njeri qe I di te gjitha kur ishte babai itij tjeter I mare minister I e. hoxhes ishte me hoxhen kur hengri tullumbin nga hoxha dhe pasi upoq si ai fiku ne hije(burg)u hodh kundra nuk dua te flas per ceshtjet e histories se nuk te le radhe I mari nga zagoria nuk I thone kot qe tre veta nga zagoria dy jane te mare dhe nje vrapon(zhei dhe ngjela te mare)

 18. perivolo says:

  Komenti eshte nje menyre bashkebisedimi,shprehje e lire dhe paqesore.
  Disa e konsiderojne biseden si nje ndeshje,perdorin shume pseudonime per te aritur nje fitore imagjinare.
  Kjo eshte nje bisede pa piken e sinqeritetit dhe pa piken e se vertetes,dmth nje bisede koti,thjesht humbje kohe.
  Jete eshte e shkurter per te humbur kohe ne kete menyre!

 19. berti says:

  NJë pjesë e mirë e komentuesve, bashkë me Takun të parin, kanë marrë më shumë ilaçe se sa duhet.
  Po Taku nuk ka fëmijë e në rast të vështirë , di ai si të bëjë, se ka mësuar në burg. Po ju të tjerët çfarë do të bëni , do çoni djemtë të luftoni për Takun dhe çamët ??
  Në Greqi ka më tepër shqiptarë se sa në Turqi…
  Po pse ju dhembin më shumë të vrarët nga greku se sa të vrarët nga turku ???
  Po ne , dmth të parët tanë sa djem dhe burra grekë kanë vrarë dhe sa vajza të reja greke kanë përdhunuar dhe çvirgjëruar ???
  Grekët në atë vend që tani quhet Greqi i kanë sjellë turqit, se turqit i dëbuan grekët andej nga ishin dhe i sollën këtu.
  Lexojeni njëherë “Shqipëria çka qenë, ç’është dhe çdo të bëhet”.
  Turqit janë dhe do të jenë armiqtë më të mëdhenj të shqiptarëve !

  1. ILIR says:

   @ (bertaqis nga monastiraqis),

   1.
   Shqiptaret pergjithesisht i ka mesuar jeta te mbijetojne, dhe nuk rrojne me farmaqe si ti.
   2.
   Marreveshja e fshehte greko-turke njihet mire, pra nuk na hyjne ne pune paçavuret e tua.
   3.
   Se cilet jane armiqte me te medhenj te shqiptareve, s´pyesim asnje greko maskara te kamufluar.
   4.
   Shantazhin qe orvatesh te besh ne komentin tend, do ta kthejme kur te vij ora me nje HU ne Sumen tende.
   SHARABAJGË GREKE !!

 20. KAKTUSI says:

  ME VJEN KEQ PER GJUHEN E PERDORUR.KJO ESHTE PASOJE E INJORANCES QE NA KA PLLAKOSUR NE SHEKUJ.KJO ESHTE NJE POLITIKE FUND E KRYE PERCARESE DHE DUHET DENUAR.MJAFTON TE SHOHIM BRENDA SHTEPISE SONE QE ESHTE SHKATERUAR DHE PASTAJ TE FLASIM PER GJITONET TE CILET NA HAPEN DYERT NA PUNESUAN DHE NA STREHUAN.NE JEMI NJE POPULL MOSMIRENJOHES.HISTORIA ESHTE E SHKRUAR ME GERMA TE ARTA DHE NUK MUND TA TJETERSOJME NE .PERKUNDRAZI DUHET TE MESOJME NGA AJO.N.Q.S DO KISHIM DY GRAME MEND EDHE NE DO TA KISHIM MBROJTUR HISTORINE TONE. POR SHQIPTARET E KANE MENDJEN TE VJEDHIN TE VRASIN TE SHPIFIN DHE TE BEJNE TE TYRET ATO QE SU TAKOJNE QOFTE EDHE ME DHUNE.

 21. oldman says:

  Nje shejtan budalla ka hedhur nje gur ne lume, jane mbledhur gjithe iliret, helenet, romaket, avaret e Mongolise, sllavo-muhaxhiro-maqedoasit e stepave te Azise, turqit e Anadollit, evgjitet e Egjyptit, arixhijte e Indise, e te tjere banore te Ballkanit jug-perendimor dhe nuk e nxjerrin dot. Vetem evgjite te sjelle ne kohen e Turqise duhet te jene mbi 10%, ndersa islamike qe e quajne veten vellezer apo kusherinj te turqve jane me shume. Nje pyetje per avokatin qe eshte konvertuar ne historian: Si duhet te deklarohen per origjinen e tyre respektive te gjitha racat e ndryshme (brune, bionde, sy boje qielli, lekurzij, etj), perfshire vllehet si ty, qe banojne ne Shqiperi e Kosove?

  1. KAPEDANI says:

   – per shembull Vangjel Dule Anadollaku thote qe te perdorim proçesin e vetdeklarimit,
   – per shembull Vasil Bullari nga Himari thote qe te perdorim edhe proçesin e pensionit.
   – Ndersa Une them te perdorim proçesin njerezor: -Gjuhen, -Gjakun, -Gjenet, -Historine, -Kulturen, -Folklorin, -Traditat, Etj.

 22. BALLKAN says:

  SHKURT:
  SHQIPTARET JANE AUTOKTON BALLKANIK.
  – turqit jane te ardhur nga drejtimi aziatik,
  – serbet jane te ardhur nga drejtimi aziatik,
  – greket jane te ardhur nga drejtimi afrikano-aziatik.

 23. o avokat leshi ke nja ca vite qe ndjell te jnejten histori dhe me shume urejtje ndaj nje populli fqinj,ti sben pjese te intelektualet por te rugacet e piacave i maskuar me kollare,ta kishte ulur koken ne mut enveri dhe i jemi te gjithe mirrnjohes qe njerez te ketij niveli ua sosi kockat neper burgje

  1. Lexues Shqiptar says:

   Nuk pyet Avokati Spartak nga nje llapaqene greke si ti.
   ti ne asnje aspekt nuk dukesh ndonje nuse malesori;
   ti dukesh fund e krye qe je nje karióla (putane) greke.

 24. suliot says:

  taku vllahu , e ka nis dhe nuk shqitet nga urejtsja qe ka per grekun, sot taku vllahu eshte nacionalist shqiptar se dje kico vllahu kishte ndenja te tjera,po pse o taku vllahu meresh me fqinjet gjithmone dhe nuk meresh me bashibozuket qe ke aty brebda, qe kane vjedh te gjithe shqiptaret, meru me ata njehere dhe pastaj kemi kohe per fqinjet.Ri e ri dhe ja java shrare dhe taku vllahu tete, na shkruan vetem shkrime nacionaliste, qe u ka ikur koha , taku akoma mrndon si ne vitin 1900 dhe nuk e ka kuptuar qe jemi nej shekull me para,po mire e ka se e ka gjetur corben qe u pelqen shqiptareve ,NACIONALIZMI, dhe barku bosh, taku si vllah qe eshte mundohet te dale ne skene me shkrime te pjerdhura, per te mbuluar identitetin e tij vllah, jenicer, i shitur,

 25. suliot says:

  se cfare ka ne himare e di populli himariot dhe jo taku vllahu,po ja qe ne zagorie ka pas vllehe me pare, por tani nuk ka, pra nuk e di taku se cfare ka ne himare, e di vete populli,dhe leri perallat taku vllahu

  1. BALLKAN says:

   Suliotet jane Shqiptar; dhe nuk jane grek anadolli.
   Himariotet jane Shqiptar; dhe nuk jane grek pensioni.
   -Ke degjuar ndonjehere ti grek zgjyre anadolli; Per lidhjen gjenetike historike te lashte ne Ballkan ILIRE-TRAKASE ?
   -Ke degjuar ndonjehere ti grek katran afrikan; Per kontributin shume te madh vlleh ne Ballkan per SHTETIN SHQIPTAR ?

 26. Shefi says:

  Kur Himara ne 1945 kishte aq kuadro te larta sa e gjithe Shqiperia, dmth nje treved me tradita kulturore, sigurisht qe nuk mund te merren mendte e nje te deklasuari si puna e Spartakut (i deklasuar ketu perdoret ne kuptimin e jashte standardit). Himarjotet kane qene e jane te pendes e te dyfekut dhe aktualisht 70 % e popullsise se saj ka marre dhe shtetesine greke-tregus i qarte se si ndjehen ata. Sapartaku mund te flase ne emer te vet e te familjes se tij, dhe te zones se tij ku ka banuar; per Himaren nuk ka as kapacitetin e as njohurite dhe as te drejten te percaktoje se cfare jane himarjotet.

  1. BREGDETI says:

   @ shefi i lamasheve te Himares,
   ti nuk vlen as per t´u vendosur si shef sillogu.
   Koncept tjeter Kombesia; Koncept tjeter Shtetesia.
   Nuk ke asnje kapacitet as intelektual logjik ose statistikor ti tutkun; qe te analizosh Intelektualet Shqiptar Himariot.
   Gjithmone ne histori himariotet jane deklaruar, jane mbrojtur, kane luftuar, kane argumentuar vetem si SHQIPTAR.
   Shteti greqi me platformen shoviniste te megalloidhese joshi te shitur per karriere e pasuri si spiuni spiro spiromilo.
   Shteti greqi me platformen irredentiste te vorioepirit homogjenizoi 27 vjet te shitur per lefta e pasuri si vasil bollano.
   Dihet se ata nuk ishin arap te zinj anadolli; por me origjine te percaktuar nga Kurveleshi ishin te bardhe dhe kuqalosh.
   Por per te dy ndjenjen reale ia u percakton fisi e populli: Damkë Tradhëtori Kurveleshas shume me keq se kokenbosh.

 27. Alban Hamzai says:

  Nuk mbetet qe S.Ngjela te percaktoje se ka apo nuk ka greke ne Himare . Sa per dijeni edhe te paret e S.Ngjeles ishin me greke se greket ,por ai ben sikur e ka harruar .Se cfare jane banoret e Himares e caktojne ata vete dhe nuk kane nevoje per te tjeret .Dhe ata e kane caktuar :80% e tyre jane deklaruar greke .Poturaket nuk e kuptojne vetedeklarimin sepse ata kuptojne vetem gjuhen e dhunes. Pa u zgjatur ne ato qe jane shkruar ne 2500 vjet per himariotet qe jane greke nga te gjithe autoret greke e te tjere qe nga antikiteti deri sot ,po ju citoj z.Edi Rama (qe edhe ai ka rrenje greke por eshte e drejta e tij ti mohoje ) cfare ka thene ne Parlamentin Shqiptar ,korrik 2014 (kur diskutohej ndarja teritoriale): “Fakti qe NE HIMARE RRON MINORITETI GREK …” . S.Ngjela ,qe vetem purua prej droge I ka mbetur ne goje ,kujton se do fitoje pak kredi per te lepire ndonje sahan ne qeverine e ardheshme duke share greket e duke thene gjera antigreke ,qu I pelqejne shume pjeses komunisto -islamike shqiptare . S.Ngjela eshte tredhur nga trute ne birucat komuniste dhe vetem purua prej droge I ka mbetur nga demokracia shqiptare.Ju lutem botoni komentin tim!

  1. BREGDETI says:

   @ shefi i lamasheve te Himares,
   ti nuk vlen as per t´u vendosur si shef sillogu.
   Koncept tjeter Kombesia; Koncept tjeter Shtetesia.
   Nuk ke asnje kapacitet as intelektual logjik ose statistikor ti tutkun; qe te analizosh Intelektualet Shqiptar Himariot.
   Gjithmone ne histori himariotet jane deklaruar, jane mbrojtur, kane luftuar, kane argumentuar vetem si SHQIPTAR.
   Shteti greqi me platformen shoviniste te megalloidhese joshi te shitur per karriere e pasuri si spiuni spiro spiromilo.
   Shteti greqi me platformen irredentiste te vorioepirit homogjenizoi 27 vjet te shitur per lefta e pasuri si vasil bollano.
   Dihet se ata nuk ishin arap te zinj anadolli; por me origjine te percaktuar nga Kurveleshi ishin te bardhe dhe kuqalosh.
   Por per te dy ndjenjen reale ia u percakton fisi e populli: Damkë Tradhëtori Kurveleshas shume me keq se kokenbosh.

  2. ILIR says:

   @ mashtrues grek = albanaqis hamzanaqis,
   1.
   Ne krahinen e Himares historikisht nuk ka patur dhe nuk ka asnje familje minoritaresh grek, por vetem Familje Shqiptare.
   2.
   Censusi Zyrtar i Republikes se Shqiperise edhe me gjuhen e vetedeklarimit dhe deshires nxorri te kunderten e shifrave te tua.
   3.
   Kurresesi pakica e shitur qe u vetedeklarua si grek nepermjet sillogjeve shoviniste dhe pensioneve te paligjshme, nuk sherben asnjehere si kriter logjik dhe historik per etnicitetin dhe kombesine as ne pergjithes per krahinen, madje as per ata te shitur ne veçanti, sepse: origjina, gjenet, gjaku, gjuha, folklori, traditat shekullore familjare, fisnore, krahinore: flasin e shkruajne qarte per Kombesi Historike Shqiptare ne te gjithe krahinen e Himares.
   Ju lutem botoni komentin tim.
   Shënim:
   Ashtu si Hamza Kastriot Krutani u konvertua ne poturak turk;
   Ashtu edhe Vasil Bollano Kurveleshasi u konvertua ne korrak grek;
   PRA SHQIPTAR ARBEROR NE ORIGJINE; DHE TRADHËTOR NË VETËDEKLARIM.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *