Ministri i Drejtësisë Vasili, letër krerëve të shtetit dhe ambasadorëve: Bordi i Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, jokushtetues

Bordi i krijuar i Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit sipas Ministrit të Drejtësisë, Petrit Vasili, është jokushtetues.

Nëpërmjet një letre dërguar kryetarit të Kuvendit Meta, kryeministrit Rama, presidentit Nishani dhe ambasadorëve Lu e Vlahutin, Ministri Vasili shpreh shqetësimin e tij per ligjshmërinë e këtij bordi.

Në letrën e dërguar theksohet se konsensusi i arritur në 21 korrik kishte të bënte me vëzhgues ndërkombëtarë ekspertë të ligjit me jo më pak se 15 vite eksperiencë, ndërsa nuk ka qenë i parashikuar krijimi i një bordi të tillë menaxhues.

Sipas Vasilit, fryma e Kushtetutës parashikon tërheqjen e ekspertizës ndërkombëtare më të mirë që do të monitorojë vettingun e gjyqtarëve dhe prokurorëve dhe jo përfshirjen politike të përfaqësuesve ndërkombëtarë, siç e quan ai krijimin e këtij bordi.

Bordi i menaxhimit të ONM u bë i ditur me ardhjen e kreut të këtëj operacioni, Genoveva Ruiz Calavera dhe në përbërje të tij ka 5 juristë, 3 nga vendet e BE dhe 2 nga SHBA.

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “Ministri i Drejtësisë Vasili, letër krerëve të shtetit dhe ambasadorëve: Bordi i Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, jokushtetues”

 1. Para laci says:

  keni frike kurvat e lsi?

  1. adi says:

   Reforma ne drejtesi e sosrosit dhe sorosianeve I dha rezultatet e para.
   Lul Berisha u lirua nga burgu dhe cuditerisht gjyqtaret qe e liruan e kaluan vetingun
   Hakmarja per drejtesi u lirua dhe cuditerisht mgjth me miliona € te pajustifikuara gjyqtaret e kalojne vetingun.
   Ne mediat rilindase kriminelet e trafikantet trajtohen si heronj nga balili te izet haxhia e deri se fundmi te gaxhai I vlores qe me sa duket jane ne listen e pritjes per tu rilindur..
   Dhe pse ndodh e gjitha kjo???
   Duket qarte qe vec ca komentusve te paguar ose truthare, rilindjes nuk I ka ngelur me votues prandaj I duhet reforma sorosiane qe te rilindi gjithe llumin e shoqerise.
   A nuk ju duket e cuditshme qe gjithe deputetet e perjshtuar dorhequr qe kane pasur probleme te renda me ligjin pamvaresisht ciles force politike I perkisnin shkojne te gjithe te rilindja? Vetem 2 rastet e fundit Mehill fufi nga PD te rilindja, shkelqim salami nga lsi te rilindja. Rastesi??????????

 2. Endri says:

  PO CTE PRISH PUNE BORDI TY O BYTHQIR APO KU E KU TA ZVARRISNI. PO KU JE PER MINISTER TI O TE QIFSHA ROBT TY E METES. PO IKNI O QELBESIRA LERENI TE HUAJVE SHQIPERIN SE JU NJE MUT JENI VETEM PER TE VJEDH. TE GJITH JU QE JU QIHEN GRATE ME NGA 5/6 SHQPIA DHE SHKONI QINI GRAT E DYNJOS. ZOTI JU A SJELLT MAS KOKE.

 3. lapraksi says:

  e gjete vet apo ta tha manjani se persa i perket atyre qe ke ne ministri jane te gjithe me dhiploma UFO dhe KRISTAL

 4. LSI says:

  Dhe llomotitni lart e poshte se LSI eshte per reformen ne drejtesi! Jo, kurre as ju as Saliu nuk e doni reformen. Ju doni qe Shqiperia te notoje ne krim e korrupsion, se keshtu u levetdis; turp te keni! Ka 27 vjet qe e terhiqni zvarre kete popull. E vodhet e prap nuk u ngopet.

 5. boom says:

  Ha ha ha. Meta tha qe nuk ka frike nga reforma ne drejtesi.

 6. DETARI Atlantidhes @ says:

  Vasil !
  Rri drejte dhe pirdh shtremte ,por keto letrat e tua jane per te ja dhene te qeshurit !
  Nuk eshte renduese per ty qe eshte apo jo kushtetues bordi i monotorimit nderkombetar.
  Ti rri dhe bej qef tani se …..nuk kemi pare gje akoma…….
  Si kujtonit ju se bota ha vetem perime……..?????/

 7. 123 says:

  Aq i zgjuar sa je ne vjedhje , po aq i zgjuar na del edhe ne njohjet juridike….
  Te kemi njesh, o lolo i Like floririt!
  Te gjithe kundre reformes!
  Corapekuq!
  Zboje edhe kete kellire nga qeveria!
  Dorezo qeverine dhe u thuaj shqiptareve te vijne ne zgjedhje te para koheshme duke i treguar te verteten e madhe duke iu thene:
  KAM QEVERISUR ME KRIMINELE, KUSARE, HAJDUTE, SPIUNE, INJORANTE, DROGMENE E TREGTARE DROGE DHE TUTORE TE PROSTITUCIONIT!
  Perndryshe, JE NE NJE LLOGORE me ta!
  Shqiperine nuk mund ta besh me keta njerez ne bashkedrejtim!
  HARROOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOJE!

 8. Agimi says:

  E keni vjedhur, vrare, dhe denuar te jetoje ne mizerie ate popull dhe nuk ngopeni.
  Per ju eshte pak burgu dhe sekuestrimi i pasurive.

 9. Dritani USA says:

  Tani ne plane te pare kunder reformes ne drejtesi ka dale Ilir Meta,tani qe po i shterngohet laku e hoqi fare masken,deri dje e maskonte me konsesusin dhe interesat kombetare,tani ka hallin e kushtetutes,po te gjithe e kan te qarte se ka hallin e tij.

 10. llalla kosi says:

  ok ore byth q ti edhe me at krye hajdutin meta. ju sdoni reforme……. jemi krimbi lsi pd

 11. Jimi says:

  Don Meta dhe lsi-ja vdesin per reformen, jane gati per harakiri por vetem ajo te behet!
  Ore derdimen ti e di shume mire por do te besh budallaun, Ky popull po lutet qe gringot jo vetem bordin e reformes te drejtojne, po te drejtojne ter shtetin o rrot, vetem syfetet tuaja te mos shikoj me neper televizione duke u kapardisur me parate e vfedhura dhe me gjakun e ketij populli
  Ti na cudite !? Po shkelet kushtetuta? Cila kushtetute eshte shkelur? Ajo kushtetute e juaj e famshme qe juve kur doni te poshteroni e te masakroni kete popull nuk e njihni fare por e shkelni me kembe sa here te doni duke e kthyer ne nje rrecke qe si vlen kujt?
  Keta gringot per te cilet ti dhe padrinua yte ankoheni kaqe shume, e kane lejen me pashe nga ky popull qe edhe kushtetuten le ta shkelin , Ti nxjerrin uje te zi ! O te vihet drejtesia ne vend , o hic! Mjaft ju morren doren juve horrave, po te jete per juve kurre nuk do te kishte reforme.
  Kete gje gringot e dine shume mire prandaj edhe ata bejne sikur ju pyesin, por juve ju duket se po ja shkisni, duke bere edhe ndonje “deklarate parimore”, kujtoni se po e cajne forte trapin ata nga keto shashkat tuaja? O pika qe su bie!

 12. Bardhi Tolabi says:

  Dora e zeze e Ilir Metes,vepron nepermjet “zedhenesve” te tij,Manjani,Vasili,Tavo,Koka,L.Rama etj.Vete eshte “bashkepunues”,me “durim e kenaqesi” me faktorin nderkombetar.Ambasadorit Lu,a ja ngriti keto,pretendimet e zotni Vasilit ,Like floriri?
  Ore,si shume “liberale” na del kjo partiza e Likes,qenka i lire kushdo te brockullite,te krijoje tymnaja dhe te jete brenda per cdo variant…
  Kjo parti,per mua te pakten,nuk eshte “liberale”,eshte diktatoriale.Likja,i ka perlyer te gjithe kreret kryesore dhe ata,te terrorizuar prej tij,dalin dhe ja sellojne si i vjen pas vere Likes,sepse ketij,po i mbeshtillet pas qafe kulari i litarit,i cili ka per ta shpene ne shtepine pa qira…

 13. lemi says:

  pirdh o vasil petriti pirdh…para se me fillu merri leje like floririt!!!

  CORAPEKUQ…KUJDES!!!

  …ke pa gjo deri tani apo jo???….CORAPEKUQ PERGJIGJU!!!

 14. malekith av Svartalfheim says:

  Pafytyresia e baroneve te plackitjes ne Shqiperi nuk Ka kufi, keta bejne gare kush e hedh me te forten: Meta/Manjani/Vasili kunder Berisha/Basha/Llalla

  Ministri i drejtesise nuk ka funksion/kompetence tutelen e kushtetutes. Ka institucione te tjera qe monitorojne: Parlamenti, Presidenca, Kryeministria, Gjykata Kushtetuese.
  Na mbyten kompetentat pa portofol! Po nejse, LSI-ja shquhet per zotesi ne zhvatje pa kufi, ne perputhje perfekte me kushtetuten.
  Baterdia vazhdon, me qetesi dhe dashuri… mundesisht edhe me konsensus.

 15. agim says:

  Ankesa e qe para nje jave u be edhe jurist eshte e “drejte”, por ka nje gabim qe kete leter nuk duhet t’ja dergonte Ilir Metes pasi vete Iliri e ka pergatit se sic duket po i afrohet koha e byzylikve te drejtesise. Pastaj pranohet qe me konsensus eshte pranuar qe te vijne nderkombetaret me 15 vite eksprience juridike, nga ana tjeter nese ky grup quhet bord qenka bord antikushtetues. Eshte e thjeshte mos e quani bord, por grupi i ekspeteve nderkombetar per te cilin keni rene dakort. Sic duket nuk e keni llogaritur mire se cdo tu ndodhe. Baba Taku nuk ka arritur te kuptoje dhe te keshilloje Ilir hajdutin se me miratimin e reformes ne drejtesi Iliri do futet ne burg. Kesaj radhe jua kane fut nderkombetaret. sic duket as floriri i vjedhur, as parate e pasuria e popullit e vjedhur nga Ilir Meta nuk ka mundur ti korruptoje nderkombetaret. Megjithate keshilla ime per Ilir Meten eshte te vijoje te paguaj senator apo kongresmen amerikan me vlera me shume se 15.000 dollar ne muaj se mund te gjej ndonjerin qe te loboje per te dhe te mund te ndahet sa me lehte me drejtesine shqiptare.

 16. votren(prifti spanjoll) says:

  Edhe po te jete ca anti kushtetues le te jete,kur eshte per te miren e ketije vendi dhe keti dreq populli.Po behen 27 vjet qe kushtetushmeria e juaj ,na vodhi,na vrau dhe c’fare eshte me e zeza e te gjithave,na e vrate shpresen se ky vend mund te behet,na e percudnuat demokracine.Ne rrote te semes te gjithe atyre qe vune dore mbi pasurin e keti vendi.

 17. wow says:

  He shtrmbaniku i LSI-se te shqetson kushtetuta se kur shite detin bashke me shoket e vjeter nuk u merakose fare kurse tani qe po i afrohet laku eprorit tend hedh shkopinj nen rrota se si ta ngadalesos reformen me shprese se kushedi do te ndodhe ndonje gjurulldi e madhe

 18. Ermir Beka says:

  O Minister idiot. O legen. Reforma do bohet dhe ti do futesh mren.
  Maskarenje e lsi-se.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *