Raporti / Të rinjtë më të spikatur në Europë, nga Dele Alli te Donaruma

Observatori i Futbollit Europian, CIES, ka hartuar një renditje me futbollistët e rinj me më shumë eksperiencë në kampionatet europiane, lojtarë të cilët zbresin rregullisht në fushën e lojës pavarësisht moshës së tyre shumë të re.

Në raportin e fundit, janë përpiluar katër lista, me nga 20 lojtarët më të spikatur të datëlindjeve 1996, 1997, 1998 dhe 1999.

Ky raport ka marrë për bazë numrin e ndeshjeve të luajtura nga këta futbollistë në 31 kampionatet më të mira të renditjes së UEFA-s (ku sigurisht nuk përfshihet Shqipëria).

Sipas kësaj metodologjie, Dele Alli kryeson renditjen e futbollistëve të datëlindjes 1996, Renato Sançez dhe Ruben Neves atë të datëlindjes 1997, Kristian Pulisiç datëlindjen 1998 dhe Xhanluixhi Donaruma atë të datëlindjes 1999.

Më poshtë janë lista e plotë të 20 më të spikaturve të çdo grupmoshe:

1996

1997

1998

1999

 

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *