Zbardhet skema/ Si i grabiste milionat e bankave grupi i “Rinasit”

Grabitja spektakolare datës 9 shkurt 2017 në aksin Tiranë-Rinas, nuk ëshë e vetmja e grupit të arrestuar sot nga Policia e Tiranës përmes një operacioni të gjerë në zonën mes kryeqytetit dhe Vorës. I njëjti grup ka kryer edhe grabitjen e datës 3 dhjetor 2015, po në aksin Tiranë-Rinas, ku në afërsi të Qafës së Kasharit u sulmua me armë eskorta e vlerave monetare që po transportoheshin nga kompania private e sigurimit “Rogat Security”. Ishin sërish para të një banke të nivelit të dytë që po transportoheshin drejt aeroportit të Rinasit, për t’u dërguar jashtë vendit.  Nëse i krahason të dy ngjarjet zbulon se skema e grabitjes në të dy rastet është gati e njëjtë.

Grupi i armatosur me maska dhe pajime policie, sulmon me armë eskortën që shoqëron paratë. Më pas nën kërcënimin e armëve zbraps rojet private që shoqërojnë paratë dhe brenda dy minutash merr thesët me lekë. Në rastin e grabitjes së Kasharit rreth një vit më parë, autorët me anë të një sendi kanë thyer xhamat e automjetit të blinduar dhe kanë zbritur me forcë punonjësit e policisë private duke i shtrirë në tokë, dhe pasi kanë marrë sasinë e lekëve janë larguar  me automjetin e tyre.

Ndërkohë edhe në rastin e grabitjes së datës 9 shkurt  2017, autorët kanë vepruar po në të njëjtën mënyrë. Ata kënë qëlluar me armë gomën e përparme të makinës së parë dhe me anë të një sendi të fortë kanë thyer xhamat e automjetit të blinduar duke zbritur me forcë punonjësit e policisë private dhe duke i shtrirë në tokë. Në të njëjtën kohë një tjetër automjet i dyshuar i autorëve kanë sulmuar makinën e shoqëruese të dytë te shoqërisë private duke neutralizuar punonjësit  e shoqërisë private të cilët ndodheshin në  të. Pasi  kanë marrë sasinë e parave, ata janë larguar me të dy automjetet e tyre. E përbashkëta tjetër e këtyre dy ngjarjeve kriminale është gjithashtu edhe fakti se në përfundim të çdo grabtije, grupi i digjte automjetet jo shumë larg vendngjarjes dhe më pas zhdukej me makina të tjera.

Pas grabitjes në Qafën e Kasharit autorët e braktisën automjetin e tyre tip “Fuoristradë” në afërsi të City Park dhe i vunë flakën. Ndërkohë pas grabitjes së disa ditëve më parë pranë Rinasit, automjetet e djegura të autorëve u gjetën në afërsi të Urës së Limuthit. Policia tha sot se pas hetimeve dhe informacioneve në rrugë operative është arritur të provohet dhe dokumentohet implikimi i të paktën 6 personave në këto dy supergrabitje.

Të arrestuarit janë: Fation Xhyliu , 33 vjec, lindur në Lushnje banues në Tiranë, ish punonjës  i kompanisë “Rogat Security”, kompani që kryente transportin e parave të grabitura më 3 dhjetor 2015. Ditjon Memlika, 31 vjec, lindur në Tepelene dhe banues ne Tiranë, ish efektiv në forcat ushtarake. Neim Avdulaj, 28 vjec, lindur në Vlorë dhe banues  në Tiranë, ish ushtar profesionist në forcat ushtarake te Zallherrit. Ernest Kupa, me banim në Krujë, me biznes privat. Gjithashtu u shpallën në kërkim shtetasit me iniciale M.A., dhe Ç.A. dhe po punohet për kapjen e tyre.

Ndërkohë Lapsi.al mëson se kreu i këtij grupi kriminal, shtetasi me inicialet A.N, nuk është kapur ende. Forcat RENEA vijojnë operacionin në zonën e Farkës. Policia dyshon se po i njëjti grup ka gisht edhe në grabitjen e Union Bank pranë stacionit të Trenit në Tiranë, ngjarje e ndodhur më datë 13 shkurt 2015. Por deri më tani kjo grabitje nuk është provuar.

Pavarësisht goditjes së këtij grupi sot pasdite, ndoshta ai do të ishte ende aktiv nëse nuk do të kishte ndodhur grabitja e para disa ditëve në Rinas. Kaloi më shumë se një vit nga grabitja e 3 dhjetorit pranë Qafës së Kasharit dhe policia nuk arriti të arrestonte këtë grup, ç’ka dëshmon për forcën e ulët goditëse ndaj krimit. (Lapsi.al)

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Zbardhet skema/ Si i grabiste milionat e bankave grupi i “Rinasit””

 1. ☆Gopisti i NSHRAK-ut☆ says:


  Po mor Kalem, po
  Argument naiv
  Po mos vidhte prapë
  Do ishte aktiv.
  .
  S’është më aktiv
  Fill pas kësaj bëme
  Janë kthy pasiv
  Si gopi satëme.
  .

  1. Gregor Lato says:

   Hallall e pac.

 2. Qytetar says:

  Ha m……o Lapsi.al ha të ngopesh.

 3. kalciani says:

  Lapsuli je nje gomar ti qe shkruan,nuk me vjen keq per nivelin idot qe tregon,sepse ai eshte niveli i medias sot ne Shqiperi.Pirdhu lapsi nga keto lajme.

 4. ALBAN DEGA says:

  Sent from my iPhone

  Begin forwarded message:

  From: Alban Dega
  Date: February 14, 2017 at 10:03:06 PM EST
  To: Qazim Doda
  Cc: Alban Dega
  Subject: Fwd: PUNET E MEDHA FLASIN VETE Mund ta boyish

  Fakte jo opinione

  PUNET E MEDHA FLASIN VETE ….

  – Fjalet e renda vrasin te Zotin e vet

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Punet e medha te Qeverise i di, i sheh, i vlereson , i cmon nje popull i tere, cdo shqiptar edhe ketu ne “Kryeqytetin e Botes” Nju Jork apo ne fund to Botes… , edhe miqte edhe armiqte…
  Shtate reformat madhore ne Energji, ne Organet e Rendit dhe Policise, ne Aresim ( megjithese gjysmake ), ne Shendetesi ( me gjithe te metat jo te vogla e abuzimet ) , ajo Territoriale , Dekriminalizimi dhe maja e tyre Reforma ne Drejtesi jane nje Revolucion i vertete per Shqiperine dhe shqiptaret.
  As Edi Rama dhe as kreyaleati i tij Ilir Meta nuk pyeten per karriket e as koston e larte qe do te paguanin per shkak te “Cekave te Bardhe” dhe “ Kuotave Zero” …. te Sali Berishes e Gramoz Pashkos.
  “Kryepalaco” do ta quante ate kryeheroi i Dhjetorit 1990 Prof. Dr. i Columbia University , Shinasi Rama ate Gramoz, te cilin bythelepiresi i cdo pushtetari te radhes Henri Cili do ta ngrinte ne piedestal per se vdekuri duke shpikur deri edhe Cmimin per Ekonomi “Gramoz Pashko” per “suksesin e tij total” per rrenimin dhe vrasjen e tmerrshme te shpirtit te punes me “cekun e bardhe” ala “ Sa te jete Lala Gjoni ( Sali Pashko )… hani pini dhe kendoni” ( !! ) dhe shkretimin e plote te ekonomise shqiptare bashke me emisarin e UDB-es gjakatare dhe Sdllobodan Millosevic , Sali Rame Berisha.
  Vetem kjo poshtersi e Henri Cilit do e duhet te mjaftonte te mbyllej Universiteti i qokave me emrin UET, sivellai i Plepave te Gjin Gjonerve, Vitrina, Kristali dhe Akademive te tjera te Domosdoves ane e mbane Shqiperise, sic i quante Fan Noli i madh gati nje shekull me pare.
  Si Edi Rama edhe bashkekryetari i qeverisjes Ilir Meta jo vetem sakrifikuan, por edhe rrezikuan pushtet per te bere shtet. Ia arriten me sukses.
  Rilindja po e rilind Shqiperine duke paguar paralel me reformat gati 3 miliarde euro borxhe e kusari te Sali Berishes e co ne vetem 3 vjet e gjysem.
  Krejt e kunderta e Sali atdheshitesit dhe bandes se tij te gangstereve qe per karrike e pushtet jo vetem rrenoi, por edhe i vuri flaken disa here nje shteti te tere dhe e ktheu ne nje prone e ciflik te klanit te tij politik e familjar!
  Flet puna e jo guna, Zoti Rama … Mos harro keshillat e dy miqeve tu te sprovuar Akademikut dhe Filozofit te Shqiptarizmit Rexhep Qosja dhe gazetarit te spikatur Blendi Manes !
  Ndrysho gjuhen e ashper, mistreclleqet dhe grrithjet gojore jo vetem ndaj kesaj opozite , por edhe ndaj medias arrogante e bythelepirese qe shitet e blihet si kurvat e 42 Streetit ketu ne Nju Jork dhe te Mouline Rouge te Parisit, sipas parimit kush paguan me shume. Sidomos ndaj njerezve te thjeshte qe Berisha e Pashko i ushqyen me “Ceka te Bardhe” e “ Kuota Zero”, me mashtrime ala Sude e piramida ala Gjalica!
  Eshte kohe e stature e humbur per ju. Pse !?
  Po te sjell nje shembull tejet te fresket . Behet fjale per “ korifeun” e saj Blendi Fevzi Toptanin ne 3- 4 opinionet e fundit qe sillen e peshtillen rreth kusarise se Rinasit dhe pjeshkave me lesh e pjeshkave pa lesh !
  A ka demaskim me te madh per te se pyetja sugjestionuese e provokese drejtuar publikut se “ A eshte e implikuar policia ne vjedhjet e Rinasit ? “ !
  Pergjigjen ia dha me pune e djerse, me veprim e mendjemprehtesi te pashoqe vete policia, shefat e saj me Saimir Tahirin ne krye duke u vene prangat banditeve te Rinasit dhe te Rruges se Hajduteve.
  Po te ishte gazetar sado pak serioz dhe atdhetar shqiptar sot “Opinion” i tij duhet te mbante titullin “ U kerkoj ndjese me perunjesi syshqiponjave te policise shqiptare … Une ia futa shpatit , gabova !”
  Beri krejt te kunderten… Bashke me Ardian Hoxhen e shkerdhyer aq keq nga Berisha dhe me nje fare Spartak Koka, qe na benin 007 bene hetuesin e provokuesin e Drejtorit te Policise se Tiranes Z. Hodo me synim qe ta degjeneronin dhe kalonin ne plan krejt te dyte apo te trete suksesin qe do te kishin zili edhe policite e e supershteteve boterore! Orvajtjeve per te zbuluar sa me shume sekrete hetimore ai iu pergjigj me shume durim dhe gjakftohtesi!
  Si kryeminister i Shqiperise Zotit Edi Rama nuk i shton e aq me pak larton as arroganca, as grrithjet me opoziten dhe median!
  Replika me e mire eshte veprimi dhe suksesi ne zbulimin dhe kapjen e bandes nga forcat e ligjit, shefat e tyre, ministri tij me i sukseshem Saimir Tahiri, kryebashkiaku i talentuar e mondjearte i Tiranes, Erion Veliaj… dhe vete ai si kryqeveritar.
  Ndaj Reformat jetike te Rilindjes i kane futur ne panik e theqafje banden e gangstereve dhe Mafian e dale krejt jashte kontrollit te Sali Berishes e co. dhe telallet e tyre mediatike ! Eshte puna dhe veprimi i tij !
  Nje fakt flet me shume se nje thes me pallavra! Pse!?
  Sepse eshte kryeminister i Republikes se Shqiperise dhe i gjithe shqiptareve jo analist e opinionist mejhanesh mediatike e politike.
  Se dyti, Edi Rama eshte piktor i talentuar dhe vleresuar brenda e jashte Shqiperise, gazetar i guximshem, artist politikan dhe politikan artist.
  Arti , vecanerisht ne politike eshte nje arme e fuqishme per te. Piktura nuk behet as me leva hekuri e as ma pushke, as me bomba e as me topa…
  Behet me brushat e buta, perkedheles, qetesues, qe zbuten edhe me nga bojerat me ngjyra ylberi e prej tyre lindin pamje qe rrezatojne qetesi, dashuri , embelsi e kenaqesi estetike, shplodhje deri ne nje gjume hyjnor me nina- nana nene !
  Politika eshte me e veshtire se cdo art tjeter. Jo kot e kane quajtur arti i te pamundures qe te pamunduren e ben te mundur!
  Eshte mjeshteria qe tapos grykat e topave me pellumba paqeje!
  Qe ndan shtete e popuj me heshta e shpata… dhe i ribashkon me tre- kater fjale si “Shembe ate mur Zoti Gorbacov !“ e pa asnje viktime apo te plagosur !
  Qe perdor edhe kulacin por edhe kerbacin e avioneve e raketave rrenuese qe ta nxjerrin ujin e zi sic veproi ndaj barbarise mbi njeqintvjecare te Beogradit dhe Kasapit te Ballkanit Sllobodan Milloshevic ne Kosove!
  Qe fshin qytete te tera nga faqja e Tokes dhe kuron e rinderton nga themelet duke kerkuar edhe falje pas dhjetra e qindra vjetesh
  Qe sheron plaget e viktimave dhe rinderton pallataet e shembura nga ushtaret e predhat e veta….
  A nuk eshte secila prej tyre e mijera te tjera mrekulli e art madhor i polititikes si arti qe ben te pamunduren te mundur!?
  Se treti Edi Rama eshte nje viktime gati fundore e dhunes antishtet dhe nazi-berishizmit, e “falangave te murrme” te tij… Po mbaron mandati mandati i pare si kryeminister e ne asnje cast e ne asnje rast nuk mori hak as gjak ndaj atyre banditeve e kapobandave te tyre.
  – Ule ate gryke pushke Sali Berisha!, iu drejtua ai pararendesit te tij qe po vajtonte se i kishte shkuar kot kurora qe kishte pergatitur per varrimin e tij pas vrasjes nga xhuponet e zinj te tij, qe sot mbajne emrin e Azem Hajdarit, qe e percolli me shume kurora e nderime pasi e kishte nxjerre ne prite.
  Kam dyshime serioze se pas kusarive te fundit ne Rinas, te fshihen edhe duart e pergjakura te segmenteve te ketyre kusareve e vrastareve dhe bandave te Berishes e Mafias se tij familjare e politike!
  Jo vetem zgjuarsi e zemergjeresi, por mbi te gjitha fisnikeri. Kushdo qe perdor fuqine e pushtetit per hakmarrje personale kunder kujtdo qofte jane frikacake dhe pushta antishteti, thoshte gjithnje babai im i nderuar, ndjese paste.
  Cdo orvajtje per drejtesi ne kushtet kur ajo dhe cdo hallke e saj eshte e kapur nga kapot e Padrinot e ketyre kryebanditeve dhe Mafias me Mantela te Zinj do te ishte marrezi.
  Si nje kalores me gjak blu , me reformat e qeverisjen e suksesshme Edi Rama goditi rrenjet e ketij banditizmi dhe kokat e kucedres jo bishtat e gishtat e saj , edhe ata viktima kriminale te bosave kryebandite.
  A nuk flet qarte deshmia e perjetuar nga cdo shqiptar se me shume fuqi e force, me shume efikasitet paten dorezat e bardha te policeve simpatike para shkalleve e dyerve te selise se Qeverise Rama se gazi lotesjelles e diagacet e Arben Imamit, se plumbat vdekjeprures e torturat xhihadiste te Qeverise se Sali Berishes e Lulezim Bashes me 212 janarin e trishte 2011 !
  Pse ?! Pellumbat e bardhe jane simbol paqeje e qetesie!
  Korbat e zi jane simbol vdekjeje , rrenimi, shkretimi…. Krimi !
  Cilet i do me shume objekti dhe subjekti kryesor i lirise e demokracise, sovrani, populli !?
  23 qershori 2013 dhe 21 qershori 2015 e treguan me shumice plebishitare vendimin e demosit!
  Pergjigjen e ka dhene shkelqyer me pune, me veprime vete Edi Rama e Ilir Meta dhe qeverisja e tyre.
  Kur flet puna nuk ka nevoje per shume fjale e grrithje te panevojeshme, Zoti Kryeminister !
  Gjuha kocka nuk thyen por kocka bluan, thote sovrani !

 5. kalemi says:

  Lapsi al, pjella e keqe e Andi Bushatit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *