Bujar Nishani shpërthen kundër Ramës: Më ka sulmuar në mënyrë të dhunshme. Njerëzit s’kanë bukë të hanë

Bujar Nishani ka shpërthyer kundër kryeministrit Edi Rama, ndërkohë që është në fund të mandatit të tij si presidentit.

Nishani thotë se është sulmuar në mënyrë të dhunshme dhe të egër nga ana e Ramës.

Ndërkohë, ai iu qan hallin shqiptarëve, që sipas tij, s’kanë bukë të hanë.

Zoti president, sa të shëndetshëm e kemi integritetin kombëtar, shtetëror, institucional?

Integriteti kombëtar, shtetëror dhe institucional përbëjnë kolonën, shtyllën kurrizore të vendit, shtetit, kombit. Në proporcion me këtë rëndësi të madhe që kanë, edhe përballen me sfida serioze. Sa i përket integritetit kombëtar, ne shqiptarët kemi dalë përfundimisht në anën e ndriçuar të botës duke qenë tashmë anëtarë të NATO-s. Jemi pra në parametra të lartë garancie. Por kemi dhe përgjegjësinë e madhe të përmbushim detyrimet tona në raport me Aleancën dhe sigurinë tonë kombëtare, veçanërisht në buxhetimin e mbrojtjes dhe Forcave të Armatosura.

Integriteti shtetëror dhe ai institucional, në bashkëudhëtim me tre aspekte dominuese ndaj tyre, janë të sfiduara seriozisht nga aktiviteti i shtuar, i organizuar dhe i sofistikuar i krimit të organizuar (veçanërisht trafiku i lëndëve narkotike), së dyti nga korrupsioni gjerësisht i përhapur dhe arrogant. Aspekti i tretë është ai i shpresës pozitive, dinjitetit dhe koshiencës së popullit shqiptar. Besoj fort se ky dimension social, pavarësisht sfidave të jetës së përditshme me të cilat qytetarët ndeshen, përbën një garanci për një përballje të suksesshme me kërcënimet që i shfaqen sot integritetit shtetëror dhe institucional.

Në ç’masë funksionon sot në Shqipëri bashkëpunimi ndërinstitucional? Cilat janë vështirësitë, pengesat?

Për fat të keq bashkëpunimi ndërinstitucional ka probleme, çka e dëmton shtetin tonë. Kur Kryeministri bojkoton mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, imagjinoni se çfarë ndikimesh negative ka në tërë piramidën zbritëse të institucioneve të shtetit ky gjest kryeministror, pa dyshim më i keqi shembull i dhënë në këto 25 vite nga një instancë kaq e lartë. Jo vetëm pse ndodh për herë të parë në historinë e shtetit shqiptar, por veçanërisht për shkak të imazhit të keq që bojkotimi në fjalë na përhap në botë. Ju pyesni për pengesat apo vështirësitë. Nuk ka të tilla. Ka thjesht arsye të mosarsyes që nuk pranon sistemin politik bazuar në shtetin ligjor që funksionon mbi bazën e parimit të ndarjes dhe balancimit të pushteteve.

A ka mbaruar tranzicioni ynë post-diktatorial, a është futur Shqipëria në rrugën pa kthim të normalizimit? Cilat janë në këtë kontekst problemet që mbeten për t’u zgjidhur, dhe punët për t’u bërë?

Lista e problemeve dhe punëve që kanë mbetur për t’u bërë është tepër e gjatë. Koha për t’i përmbushur ato është aq e largët sa do ekzistojë vetë Shqipëria. Secili prej nesh, çdo faktor i shoqërisë sonë, çdo institucion, çdo qeveri që do të vijë, do ketë diçka për të bërë. Tranzicionin unë e shoh si një rrugëtim përgjatë të cilit nga një situatë në një tjetër, nga një standard në një tjetër, nga një realitet në një tjetër, e bëjmë veten ronë, jetën tonë, vendin tonë, më të mirë se dita apo viti që lemë pas.

Kanë arritur shqiptarët të sigurojnë një thurje sociale të qëndrueshme pa merak konfrontimi mes institucioneve, pa rrezik përplasje mes shtresave?
Unë nuk dal dot nga kultura ime njerëzore dhe politike. Ndaj më duhet të them me keqardhje, ende jo. Për një tërësi arsyesh. E para e mbi të gjitha pasiguria e skajshme ekonomike individuale dhe familjare, për rrjedhojë edhe shoqërore. Shqiptarët përjetojnë një realitet ekonomik dëshpërues krejt të pamerituar. Sa kohë do ketë shqiptarë që do lihen në mëshirën e sigurimit të bukës së përditshme, nuk do mundemi të kemi një thurje shoqërore të qëndrueshme, për pasojë rreziku i konfrontimit institucional dhe social do jenë prezent.

A jetojnë shqiptarët përditë e më mirë, a janë ata çdo ditë e më të sigurtë, në fund të fundit çdo ditë e më të lirë?

Përgjigjen e kësaj pyetjeje e dinë vetëm qytetarët. Ata dhe vetëm ata mund të flasin për veten e tyre.

Marrëdhëniet tuaja me kryeministrin Edi Rama kanë pasur në këto vite karakter dukshëm konfliktual. Ka qënë dhe është diçka e pazararshme, thjesht një prekje reciproke në sedër, pra diçka që nuk e ka kapërcyer një ping-pong verbal me jush, apo më keq se kaq?

Nuk ka qenë konflikt. Ka qenë një atak i dhunshëm, i egër, i paqytetëruar i Kryeministrit ndaj Institucionit të Presidentit të Republikës. E para herë në historinë e shtetit tonë që ndodh në këtë masë dhe në këtë formë kaq të paramenduar, të organizuar dhe sistematike. Institucioni i Presidentit nuk ka patur kurrë qëllim, as arsye, as mekanizma, për të bërë sulme ndaj qeverisë apo Kryeministrit. Përkundër, ka qenë pareshtur nën sulmin dhe goditjet publike të tyre. Dita e parë dhe gjesti i parë i Kryeministrit ishte heqja e fotos së Presidentit nga protokolli i Shtetit Shqiptar. Nuk ishte thjesht një akt që dhunonte Kushtetutën e vendit, por edhe fillimi i zbatimit të një sjelljeje institucionale që do të pasonte të gjitha vitet më pas me një qëllim të vetëm: Delegjitimitetin e Institucionit të Presidentit të Republikës. Për këtë u angazhua i gjithë pushteti, të gjitha mekanizmat e pushtetit dhe të gjithë aleatët e mundshëm të Kryeministrit. Megjithatë arritëm ta ruajmë të pastër dhe të paprekur dinjitetin, integritetin, imazhin e Institucionit dhe të shtetit.

REMOTE_ADDR:[]

43 komente në “Bujar Nishani shpërthen kundër Ramës: Më ka sulmuar në mënyrë të dhunshme. Njerëzit s’kanë bukë të hanë”

 1. Moni says:

  Te rrahu,e? E i shkreti. Po te thara i pate. E po kur te kaloj te porta e shpise tende, caja koken me gur dhe ik me vrap.

  1. Turi says:

   Edi Rama nuk vjen tek ti sepse ti asnjehere nuk u sherbeve shqiptareve por interesave te tua partiake. Je presidenti (me p te vogel) me i ndyre dhe me pa autoritet qe ka pase ndoinjehere Shqiperia. E meriton ate qe te ka bere KM dhe ne i bashkohemi KM te Shqiperise z. Rama ne qendrimin e tij ndaj jush. Ju nuk meritoni me shume se injorimin e shqiptareve. Ske marre asnje vendim qe cenon hajdutet, kriminelet, dhe te korruptuarit e partise tende dhe te sistemit te mbaruar te drejtesise. Prandaj, ik dhe mos te pafshim syte me.

  2. ☆Gopisti i NSHRAK-ut☆ says:


   Ne çunat e Tironës
   Me Salën
   bim Dakort në kor:
   Ti presidenti …
   Je Lavire
   Ti Jari je dhe Horr!

  3. antifashisti says:

   Qepe zgurren,o fytyra me e urryer e popullit shqiptar pas tradhetarit Sali Berisha!
   Edhe Osman Gazepi ishte me dinjitoz se ty,more sahanlepires gjytyrym!
   MALLKUAR QOFSH PER JETE TE JETEVE!

 2. Besoj says:

  Turp per nje president qe e tallin te gjithe. I pafytyre dhe i paafte koke e kembe.

 3. jani says:

  Varferi mo [email protected] . Po gruaja jote ka 9 muaj qe nuk shkon ne pune dhe merr rogen. Vjedhje e quaj une kete. Edhe 2 muaj dhe grrise bythen se na ndyve vendin

 4. TRAPI says:

  KJO ESHTE LUFTE BRENDA LLOJIT,,,PO TI O NISHAN PSE E HOQE PRESIDENTIN BAMIR (FOTON. se te tha sala
  TI JE PLEH….

 5. tonini says:

  Po cvlere ka fotografia e jote dhe e kujtdo tjeter,para themelusit te shtetit te pare shqiptar,masandaj per problemet e tjera qe trajton zotrote dhe mardhenit me qeverine dhe institucionet e tjera,shqiptaret ka pa shume me keq dhe keto qe thua ti,as nuk i kane ne kujtesen e tyre,aq me teper per ju qe nuk ishe ne gjendje nje dite te vetme te kryje detyren si president,kjo e kuptushme,jo per fajin tend.

 6. timo says:

  Dalëngadalë të gjthë zagarët e trdhur të Saliut po lehin njëri më shumë se tjetri për ti shprehur solidaritet atij. Kjo do të ndodhe deri në datën 18 kur do të mblidhen në kor para kryeministrisë. Të shkretët po mundohen ti japin zemër Saliut dhe vetes. Po VETINGU?!!

 7. L leshi says:

  Hyri jari me mustaqe doli kapterr pa mustaqe…ti mund te quhesh gjithshka por president i Shqiperise te ske qene kurre…

 8. berti says:

  presidenti shqiptar… nje figure e deshtuar ne cdo hap ….

 9. lori says:

  je presidenti me kot ne historine e SHQIPERISE. as kripe as sheqer.. as pordhe as e gogesitur . je thjesht nje kukull trans

 10. Gimi says:

  Bujar, mos bej si gore!
  Berisha (kryeminister ne ate kohe) e etiketoi Presidentin Topi “horr bulevardi”.
  Ju ishit minister i drejtesise. Pse nuk reaguat per “mos fyerje” apo “pushtetet e balancuara”. :))
  Ka me keq se kaq! Precedenti eshte. Bile me i rende se neperkembja yte.
  Kjo ndosh se te dy (Berisha e Rama) jane harbuter. Por, i pari, eshte harbut malsije (sic themi ne te folur “malok”),
  i dyti eshte harbut fushe, me i zdruguar.
  Goni

  1. Kociu says:

   Z hajdut ju vodhet me dhune shtepine qe sju takon kure me ligj por me shkopin magjik Kld
   E president me shkateruat familjen jam ne rugs te madhe Nga ty hajdut qe Me arestove djalin 13 vjec Kur policet e tu tap hanin pulst e vjedhura policet e tu vetingu do behet e zoti do veje dote per faren e juaj jam ne rugs te madhe sot Nga ty sfunksionon asnje e dfejte
   Ligjore e njerezore, te familjen e mija
   Me bete armik te kujt te Se Drejtësia per te jetuar , my mohua Nga ju mallkuar qofsh
   Ligji Se shpejti do funksionoje dorezom dhtepin e vjedhur z president nishsni kthemeni CME tskon ,kerkoj azil per ty largusr fsmiljarisht Nga ju kelysh pa shssi

 11. Mali says:

  O nishan, je vertet nishan por jo kryetar shteti. Te jesh kryetar shteti duhet te kesh byth dhe ty ato te mungojne. Pse nuk kishe bythe Sala te futi shkelmin nga PD dhe te beri pupac nga ata qe une dhe ti benim ne stervitje “me bajonet – shpo”. Je nje ushtar i bindur i partise dhe jo kryetar shteti, eshte ulje per vet fjalen”kryetar shteti” qenia jote ne ate pozicion.

 12. Qanua says:

  Hahaha me Koqe President, as ka patur e as nuk do te kete Shqiperia.

 13. Gus says:

  Jar katrahura e ke menderos merr ate pension e shko ne shtepi se kështu dhe pa mustaqe nuk bene as per te trembur pulat

 14. Arber says:

  Une nuk kam vertet buke te ha, por do te ngopesha vetem me kofshet e “asaj”… qe me rri kembe mbi kembe dhe dordoleci nuk ngop dot!

  1. Populli says:

   President koti. Kukull ne duart eSalukut

  2. Populli says:

   President koti. Kukull ne duart eSalukut

  3. Populli says:

   President koti. Kukull ne duart eSalukut

  4. shqiptar says:

   ….ndersa une me pjesen midis kofsheve ……mmmmmmm sa te mireeee.

 15. Syri mbi nishan says:

  Ky osh sakat nga trut, sakat nga shpirti dhe sakat nga…, spo e them se gjynof i shkreti..!

 16. tomori i beratit says:

  E meriton titullin presidenti me MUT MUTI qe ka pas historia.Pty njeri pa moral e karakter

  1. Bardhi Tolabi says:

   Sa me vrap qe ecen ky,sakati,per te “mbrojtur” Kushtetuten…
   Po ku ke qene kur Saliu ben thirje per armatosjen e popullsise per te rrezuar qeverione e zgjedhur sipas Kushtetutes?
   Po ku ke qene kur behen thirrje per rrezimin e kesaj qeverie me zjarr prej palo Kreshnikut?
   Sic duket qenke sakat dhe nga trute…
   Vetem njera hemisfere e trurit te punoka,ajo qe ju intereson hajduteve dhe krimineleve qe i tremben per vdekje reformes,njeri prej te cileve eshte tutori yt Sali Berisha.Jo vetem ai,por eshte nje katershe:Nishani-Berisha-Meta,Basha,te cilet levizin cdo gur per mos cuarjen e saj deri ne fund…
   Kot e lodh ate gjysem truri dhe ate kembe e dore te shendoshe,Reforma do behet,do ose jo katershja juaj,sepse ate e do i gjithe populli,i majte apo i djathte qofte…

 17. Devolliu says:

  Sali Sërbi, kryehajduti e kryekrimineli gjakatar, vrasësi i shqiptarëve, të bëri president ty o MERHUM, O IDIOT, O TURPI i Shqipërisë. Unë nuk të dërgoja as për të ruajtur derrat ty o sakatnishan.

 18. Mendja! says:

  O Jariii, Rame te mori edhe Libohoven(vendlindjen tende)…….nejse…..nje gabim te madhe qe bejne te gjithe “gazetare shqiptar” eshte qe nuk pyesin asnje “politikan me pushtet”,se c’kane bere per vendlindjen e tyre???? Kjo eshte nje pyetje qe behet ne cdo vend te botes,dhe nxjerr ne pah”cfare politikani je”.
  Kur ti nuk ben dot gje per vendlindjen tende,vaj-halli te gjithe vendit!
  E njeta gje vlen edhe per gazetaret….kur nuk nxjerrin dot ne drite “hallet” e lagjes-fshatit te tyre…vaj-halli per hallet e popullit!

 19. FIX 316 says:

  Presidenti Bujar,qe ka qene bujar e nishan ne punen e tij,ka qene ne keto kater vjet figura e vertete e Shqiperise,per te cilen Rama ka punuar me perkushtim per tja pastruar faqen nga qimet e mustaqet qe nuk i shkojne.

 20. undefined says:

  Jepu ti lek nga ato qe ke vjedhur 25 vjet ke plot e te teprojne o bur legen u bere dhe president ti gafore

 21. Eri says:

  Ca turpi do foton e tij perpara Ismail Qemalit.

 22. LORA says:

  Rrota e jarit,noteri me kohe te plote I nevojave kriminale shqup-se ,asnjehere nuk e pranoi dhe perfaqesoi detyrimin e tij kushtetues si garant i unitetit te popullit.
  Gerdalla morale dhe fizike e fronit presidencial ne keto pese vjetet e fundit beri vetem turperuesin e shtetit te shqiptareve,,,,,si qokaxhiu permanent I nevojave shqup-se.
  Kur te pirdhet nga ai fron,vendi do te shpetoje nga nje turperues ,pa din e pa iman.

 23. Po vettingun e do sakati says:

  Ky president rrumpalla i sali-halese perben 1
  Hale ne kryesine e kryesise se presidences
  Shqipetare as me pak e as me shume nje
  Llapaqen sic eshte superllapaqeni berishe
  Nuk u degjua te thote fjale per Vettingu-n qe Shqipetaret e duan me cdo cmim Por u
  Kujtua te thote se tani skane buk te hane
  Si c nuk ka mortje qe te te marre nje ore e me pere

 24. lemi says:

  …po ku te dhjet RAMA ty mer rrote …., vendi qe te takon ty eshte roje ke halet e qytetit, hale nuk ka, do mebetesh pa pune mer shemtaraq!!!

 25. Rozi says:

  Paska dashur qe te kete foton edhe ne kornize pale, me i cu te vjellet atyre qe punojne aty dhe e shohin, pupupu.

 26. tonia says:

  Keni thene shume per Bujarin qe te gjithe ju qe shkruani,por asnjeri nuk I ka vene emerin e tij te vertete “vrases”.Ai ka qene organizator I krahut militar te bandes kriminale te PD e Berishes,ai ka qene organizator e zbatuee I vrasjeve te keryera nga kriminelet nen drejtimin e Berishes dhe per kete aresye e bene President duke e ditur qe per shkak te kompromentimit te rende nuk do te guxonte te mos zbatonte cdo urdher kriminal nga ai qe ka “dosjen”tij te krimeve qe ka kryer nder te cilet vec “vrasjes” se Atdheut tone jane edhe shume shqiptare.Ai mendon se nuk ka gjurme te atyre krimeve qe ka kryer,por ,ne Kohen e duhur do te kete perballe ata qe dine cdo gje qe per krimet e “sakatit” qe vazhdon ta quaje veten President.Ora po afron o Bujar Mehmeti (Nishani) edhe per ty!

 27. jon says:

  ti je turpi i kombit! -jo president,akoma enderron me berishet? erdhi dita e shtetit LIGJOR! bajgat duhet te plehrojne bacen tani!

 28. kojshija says:

  OOO president muti,bliji nje fustan te gjate asaj gruas tate te mbuloj shalet se la nam,apo e ka per te provokuar meshkujt se ti sje burre per te.

 29. Tema says:

  Është e vërtet që me 50 ligje dhe tre takime s’vazhdohet.Rama duhet të mos kishte levizur portretin e Presidentit Nishani.

 30. shigjeta says:

  ne te gjithe boten te kerkosh , president pa asnje pik vlere, pa respekt te te gjitha fuqite politike te vendit, dhe vecanerisht dhe me kryesorja , nuk gezon respektin e popullit per te cilin perfaqeson, po qe se e perfaqeson se puna jote tjeter thote se je perfaqesues perfaqesues , cpretendime ke pestaj , kjo eshte loja e jetes :cdo hedhesh , do presesh, ose sic e ke koken , dote vendosin dhe festen , shiko te plotesosh mandatin dhe zhduku nga fusha politike , e thame, e thone thjesht e bukur : je i pa vlere …..

 31. AVNI RUSTEMI says:

  Prandaj duhen vendosur kritere te qarta dhe zgjedhja e presidentit te miratohet nga populli , qe ne te ardhmen te shpetojme nga idiotet si ky qe kemi se sme nxe goja as ti them emrin.

 32. Futja kot says:

  Ku te pjerdh Rama ty qe sje gje tjeter vetem nje sherbetor i Salushit. Te erdhi fundi mandatit more katran me boje dhe mos ta pafshim me surratin.Vetem paraqitja jote na turperon more kapter i ushtrise.

 33. pro says:

  ..rast pas rasti tregon sa i lig eshte..mei paberi ne postin qe mban!

 34. pro says:

  ..rast pas rasti tregon sa i lig eshte..me i pa beri ne postin qe mban!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *