Champions League/ Bayerni dhe Reali një hap drejt kualifikimit

Janë luajtur mbrëmjen e sotme dy ndeshjet e rradhës të fazës së 1/8-tave të ” Uefa Champions League” mes Bayern Munich-Arsenal dhe Real Madrid-Napoli.

Dy ndeshje vërtet spektakolare që dhuruan mjaft emocione, gola dhe spektakël.

Sfida e zhvilluar në “Allianz Arena”, u mbyll me rezultatin e thellë 4-1 në favor të kampionëve të gjermanisë të cilet hedhin një hap të sigurtë drejt kualifikimit për në fazën e çerekfinaleve.

Skuadra e drejtuar nga Karlo Anceloti, arriti që të zhbllokojë rezultatin që në minutën e 11-të me anë të mesfushorit Arjen Robben që shënoi një gol spektakolar nga distanca.

Megjithatë, Arsenali arriti që të reagojë në minutën e 30-të me Aleksis Sanchez që barazpeshon shifrat, duke e mbyllur pjesën e parë me rezultatin 1-1.

Në pjesën dytë, Bayerni dominon totalisht takimin duke shënuar katër gola të tjerë, me anë të Lewandowski në minutën e 53-të, Tiago Alcantara që shënoi një dy golësh personal në minutat 56-të dhe 63-të , dhe Tomas Muller në minutën e 88-të, duke vulosur shifrat në 5-1.

Një fitore mjaft e rëndësishme për bavarezët që shkojnë të qetë në ndeshjen e kthimit në Londër, ku kualifikimi është pothuajse i sigurtë.

Fitore të madhe mori dhe Reali i Madrdit përballë Napolit të Elseid Hysajt.

Ndeshja e luajtur në “Santiago Bernabeo” u mbyll me shifrat 3-1 për madrilenët që arritën të përmbysnin avantazhin e krijuar nga Napoli që shënoi me Insignen në minutën e 8-të me një goditje spektakolare.

Por, reagimi i kampionëve të europës ishte i menjëhershëm, pasi sulmuesi Benzema barazoi në minutën e 19-të.

Me fillimin e pjesës së dytë Reali kalon në avntazh me anë të gjermanit Tonni Kroos, ndërsa goli i tretë do të vinte nga Kasemiro që shënon një gol të mrekullushëm nga distanca.

Rezultati mbeti i pandrushuar deri në fund të takimin me Realin e Madridit që gjithashtu hedh një hap të sigurtë drejt kualifikimit.

Në këtë takim u aktivizuar për 90-minuta dhe mbrojtësi i kombëtares shqiptare Elseid Hysaj që bëri një paraqitje të mirë./f.b

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Champions League/ Bayerni dhe Reali një hap drejt kualifikimit”

  1. Idi says:

    Ne 4 ndeshje te Champions League u shenuan 15 gola, teper e ralle per aq kohe sa kam qe ndjek kete eveniment. Supozohet se luajn ekipet me te forta te Europes. Thjesht BIZNES!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *