Armand Shkullaku: 18 shkurti, një rrugë pa kthim për Lulzim Bashën

Armand Shkullaku shkruan sot, se 18 shkurti duhet të jetë një rruga pa kthim për Lulzim Bashën.

“Protesta e 18 shkurtit duhet të jetë akti i parë një aksioni të gjatë që s’mund të ketë kthim mbrapa. Ajo nuk duhet konsideruar si detyra e radhës që opozita e kreu dhe më pas u rikthye në selinë e saj, e izoluar nga njerëzit dhe e dukshme vetëm për kamerat e televizioneve. As si një demonstrim force që thyen monotoninë e daljeve pa ngjyrë në podiumin mediatik të selisë blu. Nuk duhet konsideruar gjithashtu as si një aksion për të trembur Edi Ramën dhe për të mbajtur gjallë zjarrin te militantët.

Më 18 shkurt, PD ka shansin të nisë një rrugë të vështirë për të bindur njerëzit e thjeshtë që është në anën e tyre dhe jo anë e së njëjtës medalje që pushtetin e ka kthyer në qëllim dhe jo në mjet për të ndryshuar Shqipërinë. Nëse për shumë arsye, opozita nuk mundi të shkëputet nga e kaluara e saj, nuk ia doli të bindë plotësisht se është e aftë të ndërtojë një të ardhme tjetër pa qenë peng i pushtetit të kaluar, se reagimi i saj kundër qeverisë është për të njëjtat arsye si edhe reagimi qytetar, tani e ka një mundësi për ta bërë këtë.

Për këtë, 18 shkurti nuk duhet të jetë një datë në kalendarin e veprimtarive opozitare, por fillimi i një rruge, nga e cila s’mund të ketë tërheqje. PD dhe Lulzim Basha duhet të vendosin të përballen me pushtetin, jo nga selia e partisë, karriget e komisioneve parlamentare apo foltorja e Kuvendit, por aty ku e duan njerëzit, në rrugë”, shkruan Shkullaku për Mapo.

Përballë një pushteti të tillë nuk mund të ketë dy reagime, një qytetar në rrugë dhe një opozitar në forume. Më 18 shkurt PD duhet të vendosë jo për fatin e një proteste, por për fillimin e një rezistence që me prova duhet të dëshmojë se është e njehsuar me atë të qytetarëve. Çdo kthim pas, do të pillte një zhgënjim të ri dhe do ta rreshtonte PD tek ato parti që presin radhën për të ardhur në pushtet dhe jo tek ato forca që ngjallin frymëzim për të bërë ndryshime të mëdha”, vijon më tej ai.

REMOTE_ADDR:[]

25 komente në “Armand Shkullaku: 18 shkurti, një rrugë pa kthim për Lulzim Bashën”

 1. Celo Mezani says:

  Patjeter Shkullak. Tani qe lexova thirrjen tende dhe te Profesor Fuges, jam 100% i bindur qe Lul Basha eshte politikani i ri, i paperlyer, qe nuk e ze gjumi asnje dite per hallet e popullit dhe qe do ta nxjerr Shqiperine nga gjithe kthetrat e mjerimit qe na ka lane e shkuara. Ne vecanti jam 100% i bindur qe ai do te shkeputet teresisht nga trashgimia e Sali Berishes dhe madje do te kerkoje burgosjen e Berishes ne 18 Shkurt, ne shembullin e protestave te Rumanise (kete te fundit ma tha Prof. Artan Fuga si lajm teper konfidencial).

  1. mergim tari says:

   Zoteri shkrues i ketij artikulli

   Mendoni se me keto shkrime njerezit mundet t’ju besojne dhe te dalin si endacake rrugeve te Tiranes per te shpetuar Bashen, Berishen & Co……

   Per çfare duhet te dalin njerezit neper Tirane, kur te gjithe e dime që ne cdo ngjarje te zeze per shqiptaret eshte dora e Bashes dhe Berishes.

   Mos valle shqiptaret duhet te dalin te mbrojne:
   * Ate qe FIRMOSI faljen e detit GREKEVE (kur ishte minister I jashtem)
   * Ate që shkroi me gjak 21 JANARIN (kur ishte minister I brendeshem)
   * Ate që me raport mjekesor nuk pastroi dot njollen e te qënit HAJDUT i 200.000.000 eurove (kur ishte minister i rrugeve)
   * Ate që ka PERKTHYER DOSJET kunder luftetareve te UÇK-se (kur ishte……. Kjo I mbetet SHISH ta zbuloje se cfare eshte ai që perkthen dosje per denimin e luftetareve te UÇK-se)
   * Ate që nuk beri qofte edhe nje pune ne Tirane…, perveçse nje LINES-i te sheshi “Skenderbe” (kur ishte kryetar bashkie).
   * Ate individ që ka sjelle vetem fatkeqesi dhe kur ka patur mundesi vetëm ka prishur, sic ishte mbikalimi tek Zogu I Zi.
   * Ate qe tani, si ZEDHENES PARTIE, po pengon ne menyre barbare vetting-un dhe
   * Ate që po na armiqeson egersisht me aleatet tane me te mire BE dhe SHBA.

   Ka te tjera per LULEZIMEN, pa permendur BISHEN, KRIMET e te cilit duan MUAJ te tregohen, e jo me pastaj te shkruhen ne nje koment te shkurter……..

   Pra, mendon ti z. Shkullaku se njerezit kane inteligjencen e cunguar te disa zhgarravitesve që quhen gazetare, se do degjojne BASHEN, BERISHEN dhe LEHËSIT e tjere dhe do dalin te therrasin “TA HEDHIM EDI RAMEN, TA HEDHIM QELBESIREN”.
   Populli e di se kush eshte QELBESIRA?
   Nese ti nuk e di, lexo me siper ta mesosh se kush eshte dhe kush jane QELBESIRAT….

   Edi Rama duhet te ike…, por jo para se keta me siper te shkojne ne BURG, atje ku e kane vendin ATA QË VRASIN NJEREZ TE PAFAJSHEM, QË SHESIN ATDHEUN, VJEDHIN DHE SHKATERROJNE PASURINE TONE TE PERBASHKET, BEJNE KRIME DHE VEPRA PENALE MONSTRUOZE.

   KAQ

   P.S.
   Ti e bere shkrimin – thirrje qe kopeja te dale ne shesh…….
   Une nuk te degjoj, se nuk besoj ne gjykimin e cunguar……
   Po deshe dil vete, merr edhe buke me vete………

  2. zgjohu shqipe says:

   Shkullaku eshte spijun UDB. !!!z

  3. b.kanani says:

   Bravo more Celo qe qenke bindur qe lul basha qenka kuader i pa perlyer po mire une vadha 230 miljon euro ne rrugen durres kukes,cfar nuk do ta besosh po mire beso kete tjetren detin pse e fali apo eshte burre i ndershem dhe e beri per ndershemeri edhe per kete nuk te mbushet mendja epo nuk kam cfar te beje kure te kane ikur bletet dhe kosheren e ke bosh,ah po se desh harrova me 21 janar dhe urdher ti celo per te vrare ne mes te bulevardit apo basha si minister i brendshem qe ishte.O CELO shko beje ndonje pune tjeter se nga politika qenke koke bosh.

   1. mergim tari says:

    Z. Kanani

    Po ta lexosh deri ne fund do ta shikosh që
    z. Mezani po TALL BY*** ME SHKULLAKUN.

    ose sic do thoshte Mero….,
    “ne rrjetet sociale plas gallate me SHKULLAKUN”.

   2. Celo Mezani says:

    SARKAZEM = Ironi e thelle me karakter te hidhur (psh Lul Basha do kerkoj burgosjen e Berishes me 18 shkurt)
    REALIZEM = Lul Basha eshte gomari me i madh qe ka prodhu politika e Shqiperise
    KOKEBOSH = Te pelqesh Lul Bashen ose te mos kuptosh sarkazmen per te

  4. Toni says:

   Akoma se ke kuptuar more lloz qe SHQUP-i nuk esht e ardhmja. Do prova te tjera pervc 97-s, 98s, Gerdecit, 11 Janarit 2011, shitja e detit grekerve, bashkepunimi me rregjimin e Milloshevicit, vrasjeve politike dhe te deshmitareve si Trebicka, vjedhjeve spektakolare te pasurise se popullit (rruga e kombit), dhe CEZ e shume e shume te tjera. Dhe ti na thoke qe duhet te jete rruge pa kthim!? Perse duhet te jete rruge pa kthim? Per faktin qe Edi Rama po punon per kete popull? 18 Shkurti perkon me muajin e Xhaferr Deves. Dhe keta nuk jane vecse Xhaferr Deva per popullin shqiptar. Keta te 18 Shkurtit jane xhelate dhe hajdute te ketij populli dhe mos e dhente Perendia qe ata te fusin kembe me ne dyert e kryeminsitrise dhe ministrive te ketij vendi. Keta po i bejne protestat vetem per te shpetuar bythen e tyre sepse po ju vjen fundi me vetingun e nuk ka Dhalle (LLalle) qe ti shpetoje. Sic tha edhe Vlahutin rezistenca e te inkriminuarve do te rritet per te shpetuar veten dhe familjet e tyre nga vjedhjet spektakolare. Prandaj une i bej thirrje policise dhe KM te vendit te pergatiten fort qe ti thyejne me hu nese ata kthehen te dhunshem. Protesta paqesore le te bejne sa te duan, por nese fillojne shkaterrimet atehere duhet te valoje druri.

 2. Nje qytetar says:

  Ha ha ha , eh more Shkullak na dhjeve se qeshuri ! Qysh more qysh ? – P.D. ka shansin per te bindur njerezit e thjeshte , se eshte ne anen e tyre dhe qe don te ndryshoje Shqiperine dhe jo si qellim per te ardhur ne pushtet !? – Ha , ha , ha , sa bukur e ke thene or Shkullak , sigurisht e kuptuar ne te kundert : – eshte pikerisht qellimi per te ardhur ne pushtet , i kesaj bande te quajtur Pe. De.
  Sepse per 27 vjet , vertet Berishizmi Pe.De.rast e Ndryshoi Shqiperine ne Berishistan duke i shkaktuar nje dem e shkaterrim sa nuk ja kane shkaktuar te gjithe armiqte historike te marre se bashku me pushtimet , vrasjet , etj . etj .
  Or Shkullak koketrashe , harroje ti dhe e gjithe lukunia berishiste se do te vini ne pushtet ndonje here !

 3. LORA says:

  Shqup-i duhet me e nigju mire kete shkullakun e shkalluar,,,,sepse edhe ky eshte ne te njejten gjatesi vale me konvulsionet e kusaro-krimineleve shqup-sa,perkundrejt procesit te Vetting-ut dhe reformimit qilizme ne drejtesi.
  Ne fakt, 18 shkurti I sivjetem do te ekspozoje ne shesh,faqe gjithe botes,ne menyre transparente ushtrine e kusareve dhe vrastareve,kliente te antikombetarizmit te perbetuar te 26 vjetve te fundit.
  O burra shkullak,priju ti si mendjelli i papare turmave dum-babiste ,,,,e mos u shkul nga sheshi,ne rezistencen tende brekedhjere.

 4. racionali says:

  Per cfare ti binde njerzit , qe te vije prap bisha – Berisha – Basha per te vrare sic kane vrare njerzit – pronen – shpresen . ” Bravo Shku- tarallak ju jeni te gjithe vrases.

 5. shaqo says:

  Ky fshatari nga Strop-ska, i duket vetja i mecur dhe i jep mend te tjereve, kur me mendjen e tij nuk shkohet as ne …

 6. H2 says:

  Te presesh nga nje teveqel i sodomizuar dhe pa pike personaliteti si Basha, te drejtoje nje revolucion, do te thote qe je me te vertete torollak!
  I vetmi qe i afte te perfitoje eshte Berisha!
  Te tjeret jane vegla, te deshperuar dhe mafjoze. Kam frike se aty ku komuniteti nderkombetar e ka çuar Reformen ne Drejtesi, Berishes nuk i ngelet gje tjeter veçse te sakrifikoje teveqelin e rradhes Basha dhe ta shese per “hero demokracie”! Vetem keshtu mund te negocjoje paqen ne vend dhe te shpetoje lekuren e tij dhe te familjareve te tij nga prangat dhe rrenimi i sigurte! Dhe jam i sigurte qe eshte e vetmja karte qe i ka ngelur aty ku kane degjeneruar punet per te. Berisha nuk e emeroj Lulin, qe vete te shkoje ne burg dhe opozita te mos ngele pa lider! E emeroje qe te mbroje lekuren e tij dhe ta sakrifikoje nese eshte e nevojshme.
  Ndryshe, per çfare mund te duhet nje tuaf si Basha?!

  1. festim says:

   Kushdo force politike ka te drejte ligjore dhe morale te kerkoj pushtet vetem PD nuk ka te drejte morale te kerkoj pushtet .Ajo per vite te tera beri katrahuren ne vend deri sa e shperfytyroi ate.Ju jeni shembelltyra me e mire e ShQUPIT te shpartalluar.

 7. baca says:

  Po flet budalluqe or lum miku!
  Kuptohet qe gishtin qe ju ka fut Rama ju ben te flisni me b…! Por po vazhduat keshtu do tju skllaveroje, pasi ju perdhunoi mire e mire!

 8. haha says:

  sa keq i vjen per ne lulit ,qe vuajme…bobobo…..sa 18 do kalojne ,dhe sa lulka do nxjerre shqupi……ehe…zor se te beson njeri……pirdhuni dhe lereni popullin rehat!

 9. timo says:

  Or Shkullaik (se ti nuk e meriton të thiresh zoti…) data 18 eshtë finali i fundit të PD-së. Pas asaj date mund të egzistojë vetëm si OJQ.

 10. Mete says:

  Aman mos e nxirrni me fotografi kete shemtire, se na tmerroje kalamajt

  1. palla says:

   Kat shkullakun qe na ash bir kurve po due me e perdhunue.

 11. Durresaku says:

  O ti njeri me mbiemer strano. Nuk vihet ne pushtet me protesta ,por me vota.
  Ah se harrova seshte e lehte per ju se po troket kembana e drejtesise,e kuptoj qe eshte e dhimbshme por skeni ca te beni.

 12. Gaspri says:

  Demokratet e vertete, ata qe sakrifikuan shume per PD-ne jane eleminuar nje e nga nje nga spiunlleqet e ketyre ushkurdhakeve, zhelelaneve, hoxhajve(presidentit spiun te sigurimit) e disa vagabonde te tjere qe e katandisen PD-ne ne kete mjerim ku ndodhet sot. Ku jane intelektualet, ata burra te zgjuar, te edukuar, me integritet dhe te ndershem te cilet e parashikuan kete rrokullisje te kesaj force politike?
  Kush eshte ky ushkur brekesh qe respektohet kaq shume nga vagabondet qe kane uzurpuar PD-ne?
  Ky nxit dhunen, ky nxit luften civile, ky asnjehere nuk di te flase si njeri, e vetmja gje qe po e terbon eshte se Rama nuk i afron, nuk u jep tendera, nuk i qas askund sepse nuk u a ka nevojen.
  Rama e ka te zgjidhur problemin. Ai po ben shtet dhe njerezit kete duan. Keto hijena i terbon suksesi i Rames.
  Njerezit e mire ne kete vend e mirekuptojne Ramen. E duan. I besojne. Kjo eshte e gjithe historia e ketyre zhelaneve qe ishin mesuar te merrnin para duke u bere fresk banditeve ne pushtet.

 13. Ben says:

  O derr shkullak. Te dhjefsha gazetarine tende dhe eksperiencen tende si letra higjenike e Pd. ….mos kerkoni karrige kur nuk jeni te zotet..jeni vetem per llafe.SHIKONI ERJON VELIAJ SI PO PUNON. NUK E DUAM LUL GJUMASHIN. DUAM PUNETORE.

 14. vaso says:

  Te dashur komentues cdo grupim politik ka elektoratin e vet.Eshte e drejta e tyre te dalin ne proteste dhe te parashtrojne kerkesat.Nuk besoj se jeni te kenaqur me shtetberjen e RIVDEKJES.Arrestohet nje bande e lirohen 2,po rikthehen avash avash simbolet dhe funksionare te kohes se vjeter,ekonomia per lesh,kanabis gjithandej,azilkerkues pa fund,retorika boshe nacionaliste,mungese etike ne jeten shoqerore-politike,te gjithe diskutojne per te gjitha pa pike kompetence,kercenime per burg,nje parlament qesharak,ndoshta me qesharaku ne histori,ceshtja e prones ne qorrsokak,taksa pa limit etj.Shteti nuk eshte vijat e bardha,uniforma e re e policise.fasadat e lyera me shije personale.arrestimi i ndonje keqberesi thua se s’kishim deri tani burgje te mbushura plot.Personalisht jam i prirur te besoj ne deshirat dhe alternativat qe japin partite,por nuk arrihet asgje pa nje konsensus ndermjet tyre,qe do te siguroje moskthim te kokes prapa.Asnje parti nuk mundet e vetme te beje te duhuren.Vec kesaj partite e vogla duhet me ne fund te provojne te bejne dicka vete,pa qene satelite te te tjereve.Edhe njerezit duhet te ndryshojne botekuptim.Dikur,para 25 vjetesh ishim te etur,me arrogante,me kundravajtes.Tashme nuk mund te jete njelloj.Le te provojme te arrijme dicka pa nderhyrje,pa veprime korruptive,le te marrim si fillim nje provim apo deftese pa nderhyrje,te leshojme dicka nga egoizmi yne ne marredheniet midis nesh.Politika ndryshon me sperfillje!

 15. Protestuesi says:

  Po mire mor birbo, Cfare do tu thone njerzve ne Proteste ?. Na sillni ne pushtet qe tu vjedhim e tu vrasim perseri?. A po qe tu falim fqinjeve Tröje shqipetare si te ishin Prosa te shqupit?.Ik mor zagari i berishes.

 16. eda says:

  Eshte nje levizje pa asnje ide. Kuptojeni njerez qe eshte vetem per te shpetuar Sali Berishen, Lul Bashen, Ridvan Boden &comp, pasi po ju afrohet laku ne gryke i gjykimit dhe denimit. Prandaj jane edhe kunder nderkombetarve, prandaj nuk duan vetingun, prandaj nxjerrin lloj lloj alibish se dashkan votim elektronik kur e dine qe smund te behet per kaq pak kohe dhe nese duhej pse nuk e bene per 8 vjet ne pusht (et) keta lloj pushtash. Kan shume ankthe, jane te mbushr plot dhe skane me shanse shpetimi. E vetmja gje eshte qe kjo reforme duhet te vazhdoje. Plehrat dhe mbetjet do dalin rruges. Proteste me Berishen, o zot ruajna, Proteste me KACIN. Pu,pu, puuuuuu. Proteste me Mulin, o boboboooooo, proteste me Palloken, hapu dheee hapu.

 17. andi says:

  Agjenturat serbe e greke te mbeshtetura nga agjentura ruse jane ngritur ne kembe dhe duan te rrezojne Edi Ramen per mbeshtetjen qe u jep shqiptareve ne Kosove dhe Maqedoni. Kete skenar ata po e realizojne neprmjet rrjetit shume te fuqishem agjneturor qe kane ne Shqiperi deri ne rangjet me te larta shteterore . Nese PS dhe populli patriot nuk ngrihwn ne mbrojtje te Edi Rames edhe ky do te pesoje fatin e Fan Nolit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *