FOTOT/ ‘Viva España!’ Festimi i qindra emigrantëve pasi futen në enklavën spanjolle në Afrikë

Këto fotografi tregojnë momentin kur rreth 500 emigrantë spanjoll arritën që të kalonin gardhin e lartë dhe të futeshin në enklavën spanjolle të Ceuta-s.

Ata kërcënojnë në rrugë, bëjnë salto dhe bërtasin plot gëzim : “Rroftë Spanja, të duam Spanjë, Fitore, fitore”.

Shumica e tyre ishte pa bluza, me çarje të thella në duar dhe me plagë të tjera.

Forca të shumta policie u futën në këtë enklavë spanjolle, e cila ndodhet në Afrikën Veriore, e kufizuar me Marokun.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a.jpg","attachment_id":634433},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-18-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-18.jpg","attachment_id":634431},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-1.jpg","attachment_id":634415},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-2.jpg","attachment_id":634416},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-3.jpg","attachment_id":634417},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-4.jpg","attachment_id":634418},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-5.jpg","attachment_id":634419},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-6.jpg","attachment_id":634420},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-7.jpg","attachment_id":634421},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-8.jpg","attachment_id":634422},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-9.jpg","attachment_id":634423},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-10-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-10.jpg","attachment_id":634424},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-11-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-11.jpg","attachment_id":634425},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-14-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-14.jpg","attachment_id":634427},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-12-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-12.jpg","attachment_id":634426},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-15-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-15.jpg","attachment_id":634428},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-16-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-16.jpg","attachment_id":634429},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-17-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/Viva-Espa\u00f1a-17.jpg","attachment_id":634430}]

2 komente në “FOTOT/ ‘Viva España!’ Festimi i qindra emigrantëve pasi futen në enklavën spanjolle në Afrikë”

 1. donalli says:

  si shqiptaret kur hyne neper ambasadat e europs me 2 korrik 1990 ne tiran.
  por mbas vitesh ne europ shumica perfunduan burgjeve,drognave,….
  edhe kta afriksit qe entusjasmohen tash,kur t shkojn neper kampet e refugjatve ne rresht me onger buk,do fillojn me hudh shurren perpjet me drog dhe krime,dhe natyrisht I pret burgu demokratik.
  nuk zgjodhen gjerat me emigrim. ato zgjidhen me zhvillim.
  me zhvillimin e vendit aty ku je le e rrit. kjo esht e vetmja menyr per prosperitet.
  por njerzit ,qe jan qenije me vese,duan ti bijen shkurt gjerave dhe mendojn,”kalo kufinin” dhe ja u bere I zhvillum. ne fakt kalimi I kufinit esht vetem fillimi I nje problem tjeter….
  shum flitet e thuhet per “diktaturen komuniste” ne shqipni. thuhet e flitet e shkruhet me te drejt apo edhe pa te drejt. nje gje kishte ajo koh. nje gje qe sot nuk thuhet se kan frik se interpretohet si “agjitacjon e propogand komuniste”. dhe kjo gje ishte :”punoni dhe zhvilloni vendin tuaj”! kjo ishte motoja e shtetit te kuq per shqiptaret. kjo gje nuk I pelqen askujt. sepse eshte kunder politikes se refugjatizmit qe I pelqen kastave politike gjithandej. ne perendim duan krah te lir pune. ne shqipni duan vota nga refugjatet si shperblim per ate qe “ju sollem lirin e levizjes”..
  s merret vesht edhe kjo bot.
  shume gjera behen kot
  !per ne europ”! gerthisnin dikur
  kurse sot bejn mur mbi mur!
  murin e berlinit shemben
  ne meksik bejn mur se tremben.

 2. Korrigjuesi says:

  Ata kercejne ne rruge apo kercenojne ne rruge?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *