SHBA paralajmëron: Protesta e PD-së mund të ketë konfrontime dhe dhunë

Ambasada amerikane në Tiranë lajmëron qytetarët e saj të bëjnë kujdes e të mos u afrohen zonave të përcaktuara të protestës, një ditë para protestës së PD kundër qeverisë.

Me anë të një postimi në faqen zyrtare të Ambasadës, ajo njofton orarin e mbajtjes së protestës, vendin para kryeministrisë ku do stacionohen protestuesit, sinjalizon se mund të zgjasë deri në mbrëmje dhe bën apel se edhe protestat më paqësore mund të kthehen në konfrontuese.

Mesazhi i ambasadës amerikane

Ambasada SH.B.A. informon qytetarët amerikanë se nesër zhvillohet një demonstratë kundër qeverisë shqiptare planifikuar për 18 shkurt, 2017.

Demonstruesit kanë planifikuar të mblidhen duke filluar në orën 11:00 paradite, në një vend në afërsi të Parkut Rinia përgjatë Bulevardit Dëshmorët e Kombit.

Demonstruesit pritet të vazhdojnë deri në Bulevardin Dëshmorët e Kombit në drejtim të Zyrës së Kryeministrit.

Demonstrata aktualisht është planifikuar nga ora 12:00. në 4:00 të darkës, por mund të shtrihet në pasditen e vonë dhe në mbrëmje.

Ambasada e SHBA nuk është në dijeni për ndonjë kërcënim të veçantë kundër qytetarëve apo interesave të SHBA-së.

Ambasada kujton qytetarët e SHBA-sw se edhe demonstratat dhe ngjarjet e mëdha të destinuara të jenë paqësore mund të kthehen në konfrontuese.

Shmangni zonat e demonstrimeve, dhe bëni kujdes, nëse në afërsi të vendit të tubimit, protestës apo demonstrates.

Tubimet e mëdha publike mund të ndikojnë në qarkullimin të gjitha arteriet kryesore hyrëse të qytetit në të cilën ato ndodhin.

Demonstratat në një qytet kanë potencial që të çojnë në mitingje të tjera publike apo demonstrata në vende të tjera rreth qytetit dhe vendit.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *