Mediet zvicerane: Trafiku i drogave në vend kontrollohet nga shqiptarët

Faqja e parë e gazetës zvicerane “Le Matin Dimanche” ka publikuar sot një artikull ku raporton se mafia shqiptare në Zvicër ka marrë në dorë trafikun e të gjitha llojeve të drogës”.

Titulli i artikullit është : “La mafia albanaise règne sur toutesles drogues“.

“Shpërndarja e trafikut të drogës ka ndryshuar në tregun e Zvicrës. Heroinë, kokainë, kanabis tashmë janë në duar të shqiptarëve nga Kosova dhe Shqipëria, ata tashmë e kanë nën kontroll çdo gjë” shkruhet në artikull.

Ky zbulim i madh në politrafik mbështetet në organizimin e përsosur, i lindur nga trafikimi i heroinës. Mjediset shqipfolëse të ngjashme me një mafia, ku dominojnë lidhjet klanore me kodet e tyre. Nuk ka ndonjë Don Corleone, fuqi vetëm e një perandori. Por shumë rrjete të vogla bashkëjetojnë. “Ne nuk e kemi të qartë se kush e kontrollon” tha Olivier Guéniat, nga policia zvicerane e antidrogës.

E përbashkëta e trafikantëve? Ata janë të gjithë shqiptarë. Kjo është thënë nga ekspertët për të treguar se tregu i drogës po ndryshon. Më parë ishte shumë i segmentuar. Shqiptarët dhe kosovarët dominonin tregun e heroinës, kurse afrikanët, tregun e kokainës, kanabisin- zviceranët. Konfiskimet e fundit tregojnë sipas policisë, se skema po ndryshon dhe tregu po dominohet prej shqiptarëve. Gjeneva dhe Zvicra janë vendet e konsumit.

Çdo vit në Zvicër konsumohen 8 tonë pluhur të bardhë dhe 2 tonë të tjera heroinë.

Potenciali i biznesit është i rëndësishëm.

Së fundi, për të financuar trafikimin e kokainës, shqiptarët filluan shitjen e kanabisit, i cili në treg kap sasinë rreth 80 tonë në vit. Droga është transportuar në Zvicër nëpërmjet një diaspore të fortë të shpërndarë në vende kyçe.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Mediet zvicerane: Trafiku i drogave në vend kontrollohet nga shqiptarët”

 1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  kurresesi nuk jane shqiptaret,por fara e keqe sunitoshqipfolese qe qelbin boten gjthandej……………rrace pederash!

 2. termodruni says:

  mir ja bojn zvicerronve shqiptaret ! vet e kerkojn drogen ata ,s jua jep kush me zorr.
  sa mir qe ata ja kerkojn paret gjith botes me bankat e tyre mafjoze kriminele duke I ofru lehtesira kujtdo dhe duke shkel ligjet e gjith botes?
  bankat e zvicres I thon mafjozave :”paret e juja jan t sigurta n zvicer, sillini”
  ato ju thon diktatorve “sillni paret n zvicer”
  ju thon pasanikve :”sillni paret n zvicer qe t shptoni nga taksat se ne jua fshehim”
  edhe me hitlerin kan bo tregti ,kur gjith bota e luftonte ate.
  kurse pasurit bankare te cifutve te zhduk nga hitleri ,zvicerranet I mbajten te fshehta per dekada me rradhe neper banka qe t mos ja jepnin t afermve t viktimave t holokausit t nazizmit.. gjersa amerika I detyroji m hu. o kthe paret e cifutve te asgjesu nga holokaosi o t futa Karin n goj!
  dhe zvicra,qe e pelqe Karin n goj edhe pagoj paret edhe mori kar n goj dhe n byth nga amerika,sepse pagoji edhe perqindjet e interesit .. dhe cdo gje e beri mceftas ,si kurvat qe pallohen ferrave mo.
  prandaj,ashtu sikurse jau kerkojn te tjerve parat qe ti mbajn neper banka,dhe e quajn normale kete,le ta quajn normale edhe kerkesen qe I bejn shqiptarve per me I furnizu me drog!

 3. O.Pamuk: Ortodokset Greqishtfoles jane vazhdimesi e fare Turko-Egjiptiane ne Europe. says:

  Per rrace pederash kemi jevgjiti e Jevgjistanit, dhe bota mbare, kur Stili Grek, quanin stilin e te renit nga mbrapa http://www.urbandictionary.com/define.php?term=Greek%20Style

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *