Një mandat i dytë me PS, apo qeveri teknike me PD… Në çfarë krahu do shkojë Ilir Meta?

Partia Demokratike vendosi braktisjen e Parlamentit sa kohë të zgjasë protesta dhe do kthehet vetëm nëse ka një zhvillim të lidhur me të. Por dalja nga Kuvendi e PD përkon me dy javë të rëndësishme parlamentare të zbatimit të Vettingut, duke përcjellë kështu krizën në zyrën e kryetarit të Kuvendit, mbi të cilin po shtohet presioni të japë një qëndrim ndaj situatës së re politike.

Protesta e opozitës duket sikur po rikthen në skenën politike atmosferën e korrikut të vjetshëm, kur, përveç numrave për Reformën në Drejtësi, secili aktor po llogariste edhe numrat për një qeveri të re.

Nga çadra e opozitës, me zërin e Vangjel Dules nuk ka munguar një ftesë bashkëpunimi për Lëvizjen Socialiste për Integrim, e cila vazhdon të heshtë për protestën kundër qeverisë.

Në këtë atmosferë kryeministri Edi Rama, u shfaq në një mjedis publik, pak metra larg protestës, me deputetin e PDIU-së, Aqif Rakipin, me të cilin u pa të shoqërohej edhe gjatë krizës së korrikut të kaluar, raporton TCH.

Tek ai, Rama gjeti mbështetjen në korrik për të garantuar numrin 71 të votave, nëse Ilir Meta mund të largohej nga qeveria, siç paralajmëroi vetë në një nga skenarët e miratimit të Reformës pa konsensusin e opozitës.

Por a do të thonë këto zhvillime se situata po lëviz nga çadra e protestës drejt kryesisë se Kuvendit të drejtuar nga Ilir Meta? Përveç protestës në rrugë, opozita ka marrë edhe një veprim tjetër politik.

Pasditen e të dielës opozita vendosi të bojkotojë Parlamentin përsa kohë ajo do të jetë në protestë përpara kryeministrisë. Kjo nuk është hera e parë që Partia Demokratike bojkoton kuvendin, por, këtë herë, ky hap përkon me një fazë të rëndësishme të zbatimit të Reformës në Drejtësi.

Nëse opozita nuk kthehet në Kuvend deri në fillim të marsit, bëhet e pamundur ngritja e menjëhershme e komisioneve parlamentare që do të verifikojnë kandidaturat për Vettingun dhe më pas votimin e tyre.

Ligji përcakton përbërje të barabartë të këtyre komisioneve mes mazhorancës dhe opozitës dhe mungesa e njërës palë, në rastin më të mirë, e shtyn të gjithë procesin.

Por a mund të jetë përbërje kjo një shkak për një krizë të mundshme parlamentare? A mund të jetë kjo një situatë e re, me të njëjtët aktorë dhe më të njëjtin argument, Reformën në Drejtësi?

Thuhet se në korrik beteja e nervave ndaloi kur njëra palë siguroi 71 vota. Por një spirale e re me protesta në rruge dhe me një krizë parlamentare të njëanshme që bllokon Vettingun, mund të kërkojë me shumë garanci se kaq për të hedhur hapin e parë drejt një krize politike pa kthim.

“Pa kthim”, një shprehje për të cilën Meta hesht, ndërsa Rama dhe Basha bien dakord, por në drejtime të ndryshme. Njërin prej të cilëve, herët a vonë duhet ta ndjekë edhe LSI.

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “Një mandat i dytë me PS, apo qeveri teknike me PD… Në çfarë krahu do shkojë Ilir Meta?”

 1. tfgs1 says:

  Normale per nje te pabes turkoshak si Meta qe ti bashkohet partise se muslimon brodhers PD se Morsi-t islamik Berisha.
  Corapekuq,vjen momenti qe ”besa” e lidhur me te pabeset sunite te LSI dhe turkocamet e PDIU te paguhet………..

 2. portugez says:

  o liro
  Genoveva Ruiz Calavera ka marre dosjen tende dhe do ta studjoje personalisht
  nuk ke ku e lu bythen

 3. Drejtësia says:

  LSI të jeni të bindur nuk do bëjë aleancë me Bashë kriminelin.Kjo nuk i intereson.Nqs nuk do të bëjë koalicjon me PS para zgjedhjeve mbas zgjedhjeve do të bëjë patjetër.Të jeni të bindur që kriminelat e PD që vodhën dhe vranë shqiptarët nuk do të kenë më shanc ta bëjnë më këtë.
  Ne jemi pregatitur për të qeverisur gjat.Bajgat rrugëve do ngelen siç janë tani.

  1. Spartaku says:

   Drejtesia! Bravo.Jemi me mendimin tende.

  2. Bushi says:

   Nqs LSI-ja,apo Meta do beje koalicion me pd-ke per qeveri teknike,do beje tradheti te madhe kundra popullit shqipetare.Nenasnje menyre nuk duhet te ndahet nga ps-te,per te cilen ka hedhur firmen per bashkeqeverisje e bashkepunim me ps-te.Nqs ndahet,ai do pesoi disfaten me te madhe dhe ka per te perfunduar shume keq.Do ndeshkohet rende nga shqipetaret,pasi nuk e duan Sali Berishen dhe lulezim Bashen,se jane kriminela.

 4. Nela says:

  Meta,është i mënçur.
  Ai e di ,që si brenda dhe jashtë vendit, dominon
  opinioni negativ për bashkimin e tij me PD( Berishën).
  Meta është patriot!

 5. tr says:

  KY ESHTE NJE SKENAR I PREGATITUR NGA DJALLI META BERISHA , POR QE MUNDOHEN KOT ,JANE LETERA TE DJEGURA , TASHME DHE VETE ATO E DINE
  KETO JANE TENTATIVAT E TYRE TE FUNDIT , NDERKOMBETARET PO I NDJEKIN TE GJITHA KETO MANOVRA TE NDYRA TE TYRE . NUK KANE ASNJE SHANC TE SHPETOJNE .

 6. Spanjolli says:

  Po vilen e Rames ne Barcelone e di kjo spanjollja? Te shohim ku do shkoj Rama (ne PS p.i.th. te semes)

 7. Guardium says:

  Kjo nuk eshte thjesht perplasje politike, por shume me shume. Eshte peplasje shoqerore, perplasje mentaliteti, perplasje kulturash, perplasje gjenetike, e frymezuar nga geni, nga origjina, nga besimi fetar, nga filozofia, filozofia e jetes se perditshme.
  Qysh nga viti 1478 ka qene gjithmone keshtu, dhe keshtu ka me qene, perderisa lebroza dhe kanceri islamik gelon ne 50 % te popullsise.
  Me nje fjale, nga njera ane kemi filozofine dhe kulturen perendimore te mbeshtetur dhe ngritur mbi themelet e kristianizmit, dhe nga ana tjeter eshte dogma, kultura islamike tribale, e cila i kundervihet me çdo mjet, ligjit, pushtetit ligjor, shtetit te se drejtes, meritokracise, demokracise dhe qytetarise.
  Eshte kultura islamike tribale, e cila njelloj sikunder i kundervihet shtetit ligjor dhe te se drejtes, i kundervihet dhe kontributit, kultures, shoqerise, historise dhe personaliteteve kristiane, te cilet priren, jane te vendosur, punojne, kontribuojne dhe duan, qe Shqiperia te jete pjese e kultures kristiane perendimore, e vlerave per te cilat shqiptaret e vertete kane kontribuar me gjak e pene nder shekuj.
  E keni pare si sulen turkoarabet pseudoshqiptare sa here qe kryetar shteti eshte nje kristian? Hordhia, taborri, maloket e sumes, spahinj, jeniçere, dumbabiste e haxhiqamiliste, hoxhe e shehe, imam e dervishe e plehra te ketij lloji?
  Si ujqer, si çakenj, si plehra dhe era e tyre e piste mbyt gjithe ambientin shqiptar. O jane islamik, jane suma turkoarabe, jane plehra.
  E kane bere me Nolin, e vazhduan me Nanon dhe po e pershkallezojne kunder Edi Rames.
  Dhe jo vetem kunder Edi Rames, por kunder USA-s, kunder Europes.
  Nje kufome, nje grope septike shumeshekullore turkoarabe, e cila nxjerr gjithmone gjiriz turkohalldup, qe nxjerr pseudoshqiptare me emra, salira, spahira, lulira e bythqira etj, qe nxjerr qelb dhe vrer kunder çdo gjeje te mire, qe nxjerr mostra si Sali Mullah Ram Sheqere Berisha, nje bajge shoqerore dhe politike, apo si Ilir Meta nje shkerrdhatokrat moral dhe politik, kjo grope pra, e nxin Shqiperine, e masakron, e turperon, e izolon, e vyshk dhe e vdes.
  Kjo eshte kultura antikulture islamike, e sumes dhe e lepepeqes, eshte kultura e hordhise, e shkerrdhatave dhe e degjeneratave antishqiptare, e gjakut te prishur, e bastardeve.
  Kjo kulture nuk e do shtetin ligjor dhe te se drejtes, nuk e do ligjin, sepse ligji u shqyen shallvaret, u heq peshqirin e kokes, nuk u lejon me fut dinamit ne sume, ne goje, ne stomak e kudo , nuk u lejon me bertit Allahu Akhbar.
  Si besoni ju se populli shqiptar eshte me pak dinjitoz, se psh, populli armen apo grek? Edhe keta mbeten shekuj me rradhe te pushtuar nga turku, por fene se nderruan.
  Si besoni ju se islamiket shqiptare qe jane 50% e me shume e popullsise jane shqiptare te kthyer ne islamike apo jane kolone turq, si puna e atij spahi bythqimit politik dhe shoqeror apo bastarde si puna e Saliut te Sheqeres, etj?
  Jane plehra, jane islamike, jane kolone turq dhe bastarde. Vetem keta se duan shtetin, ligjin dhe autoritetin e ligjit.
  Edvin Rama, merri perpara keta plehra historike, kete gjiriz islamik, kete lebroze dhe kancer shoqeror qe ka shemtuar, nxirre dhe shkaterruar jeten shqiptareve.
  Karantinoje kete kancer shoqeror, kete gjiriz kontinental, kete zorre te trashe te islamizmit ne Europe, kete turp kombetar.
  Zhduke zorren qorre islamike ne shoqeri dhe politike.

  1. Me qarte ne thellesi, te shpirtit te ktij Kombi,
   s’ Mund te depertoshe e shikoshe.
   Mbas saj,takon Zotin koke ulur ,menduar .

   Perfekt Guardium.

  2. xxxx says:

   Te karantinoje qent e Saliut por edhe zagaret e Anastas Asfalise si puna Dules qe ndodhet ne mes te protestes se “islamikeve” te Saliut kunder Vetingut sepse keshtu i intereson Athines kurve qe e kthe bithen e zeze nga te fryj era

  3. Niki says:

   Qenke i semure keq o shoku. Ne shqiperi nuk ka parti islame por vetem parti deemikristiane me shumice. Ska lidhje feje ne kete mesele shqiptare por i bashkon vjedhja….., Don’t worry take it easy.

 8. dauti says:

  Merre me mend…te kesh me vete njerez te ndyre, antishqiptare, si ky me nofken “Guardium”. Keta jane perkrahesit e kryehashashistit te njohur nderkombetarisht nga bota. Dje ne Itali u kapen 8 ton hashash nga Shqiperia!!! Po sa ka prodhuar ky vend, kur Rama deklaron se ka asgjesuar 98,8% te hashashit te mbjellur?
  Me njerez te tille, si ky “Guardium”, Rama do e shohe fundin e vet shume shpejt! Ai po e ndien kete. Me shume nga kushdo, ai ka nevoje per Ilir Meten. Iliri duhet te veproje dhe, me siguri, do veproje. Ai eshte shquar per inteligjence dhe nuhatje politike.
  Nese Rama ka tru, gje qe dyshoj, eshte mire te terhiqet menjane, perndryshe do e pesoje si Fatos Nano dikur. Donte te hynte ne histori, ka hyre, por ashtu sic eshte ne te vertete. I pabese me aletaet, i paburre me popullin e tij.

 9. xxxx says:

  Ky eshte nje skenar i ndyre r i poshter i Athines nje skenar te pabesesh me mercenarin Ilir Meta prodhuar ne laburatoret e Athines do ti rruani kkkk Gjatoshit ore hienat e Athines

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *