Pse, me një çadër njëqindëshe dhe me një tog gurësh do ta mundë Amerikën, Saliu?

Nga Spartak Ngjela

Janë qesharakë.

Çudi është që Sali ziu e ka provuar një herë në vitin 1997, kur iu thoshte zarave të tij që të propozonin nëpër mbledhje rrëmbenin e ambasadores amerikane, Lino.

Tani deshi t’i vërsulej Ambasadorit amerikan, Lu.

Po, shqiptarët, pa mënd i di ky  i dëshpëruar pa cak, në një kohë që shqiptarët e kanë parë se, rregullisht në njëzetë vjet, Sali Berisha ka qenë kundër të gjithë ambasadorëve amerikanë!

Po, pse, me tërë mend mendon Saliu se shqiptarët do lënë Amerikën për frazën e tij të këputur dhe gjithmonë të gënjeshtërt?

Po, pse, shqiptarët nuk e kuptojnë dot se Reforma në Drejtësi, që po drejtohet nga politika amerikane, është kundër Saliut dhe kundër Metës, dhe që është me dhe për shqiptarët?

Vërtet do jetë i aftë Saliu që të bëjë një revolucion antiamerikan në Shqipëri?

Ky i çoroditur mbeti gjithë jetën  një qesharak i forcës absurde.

Reformën e nisur nuk e ndalon dot as Meta me shqipen e tij të paartikuluar, dhe as Berisha me një çadër turpi dhe me një pirg gurësh.

Por ajo që po më bën përshtypje, është pyetja: pse, nuk paska fare shkrimtarë humoristë sot në Shqipëri?

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Pse, me një çadër njëqindëshe dhe me një tog gurësh do ta mundë Amerikën, Saliu?”

 1. diplomati says:

  Perfundimisht je i madh Spartak Ngjela.

  1. deputet ke rreshti fundit says:

   maloket e vicidolit erdhen si fis dhe u futen grat nvete dhe burrat nvete

   ah mor malok ti do var per koqesh dhe mbajtur me serum qe te vdesesh ngadale per krimet qe i ke bere kesaj toke

   po ke fat qe ke nje popull idiot dhe nje rame qe ska koqe

  2. ☆Gopisti i NSHRAK-ut☆ says:


   Mjafton që u bashkuan
   Qeni dhe Arçita
   Nuk ka gjë që i ndal
   Këta, 200 petrita.
   .
   Mjafton që është në krye
   Saliu e demek Luli
   Nuk ka Zot që ua shkul
   Atë, që Edi u nguli!

 2. vaso says:

  Futja pordhes Taku,futja.

 3. KOZi says:

  Ore cuna ,ky Spartaku eshte sorosian apo kundra qe te dijme te comentojme !!!??? tung

 4. nord.al says:

  Jo vetem shkrimtare humoriste por nuk ka shkrimtare fare. Ku eshte ” i madhi Kadare” qe nuk flet nji fjale sot qe shqiperia ka nevoje me shum se kurr?

  1. Kapit Tupalla says:

   Ai është gjithmonë me demokratët dhe mundësisht me fituesin !
   Si antikomunist (lexo antisocialist) ndoshta e fiton Nobelin !

 5. tironsi says:

  e shikoni se si me kalimin e moshes njerzit kthehen ne origjine.
  Avokat Ngjeles i forcohet gjithnje e me shume ndjenja dhe pergjegjesia qytetare, ai gjithmone e me shume e perforcon dhe shfaq orientimin Euro-Atlantik.
  Shikoni shpellarin, edhe pse ka zyra moderne dhe salla plot per te bere shfaqje, shkon e ulet ne toke, ne mes te askundit, ve qeleshen dhe flet per revolucione, perleshje, rrezim, etj.. pra nocione shpelle, merr gurin dhe gjuaji, perzeje tjetrin me gure dhe zeri vendin me force.

  Kjo po qe eshte rast studimi per zhvillimet sociologjike, te nje shpellari!! Gen i keq!

 6. Qytetar says:

  Lus zotin të të dalë fjala o zotëri.

 7. ToniTR says:

  Vitet kalojne dhe shpellaret rikthehen tek ajo qe din te bejne me mire, ndertime pa leje! Gjynaf qe kasaj rradhe nuk kane Shaban Memine tja u legalizoje barraken ne bulevard!

 8. Zara says:

  Po ce pyet mor Spartak, na e shpifen fare, sa te denohen maskarejte. Duke bere keshtu keta jane vune vulen vetes se tyre si te korruptuar dhe kunder perendimit. Po cfare qeverie me Meten kerkojne keta idjote, vec po i perkrahu Rusia se tjeter njeri ne perendim si do. Domethene jane hapur kunder te ardhmes se popullit shqiptar. Su pirdhet fare ketyre per fatin e femijeve shqiptar, vetem femijet e tyre te jetojne ne nje Shqiperi qe e kane kthyer ne shkretetire. Keta behen edhe me djallin, vetem te shpetojne lekuren e tyre. Po cfare na duhen ne shqiptareve keta politikane plehra, qe per interesat e tyre meskine kane kryer krime mbi poppullin dhe ne kane bllokuar te ardhmen si kucedra???
  Jane me sa duket perpelitjet e fundit te ketyre kermave te ndyra.

 9. pokeristi says:

  Spartak!Nuk behet fjale vetem per shkrimtaret dhe humoristet shqipetare!!!…Ajo qe te shqeteson ne exstrem,eshte pyetja:Pse flene intelektualet shqipetare???!!!…Ata duket sikur s’egzistojne!Heshtja e tyre eshte e papranushme!!!Shqiperia,ashtu si cdo komb ne kete glob,ka nevoje per zerin e tyre.Ay ze eshte oksigjeni i kombit.

 10. aqif tahipi says:

  Zoti avokat ,politikanet tane rrine si kelyshe te rrahur para ambasadorit amerikan ,pasi dihet fuqia e shtetit qe perfaqeson lu- ja.(zakonisht shba i “ledhaton ” dhe i con ne guantanamo kundershtaret ) Keto perralla ,protesta dhe pordhet e tjera qe degjojme neper ekrane jane thjesht shfaqje per publikun vendas ,e mbajne me gajret se askush prej tyre nuk eshte i afte per rrugezgjidhje.

 11. Brahoo says:

  I vetmi shkrimtar humorist ke mbetur ti o Taku.

  Saliu,edhe me mbeshtetjen tende o Taku,ka 25 vjet qe tall…tra-in….

  Te njejten gje po ben dhe ti me shkrimet e tua.

 12. nëna says:

  AVOKAT! Mos u lëshoni, se do tju lëshohet SALA .

 13. kuq e zi says:

  nuk do mend qe kjo proteste behet kunder reformes ne drejtesi
  kush nuk kupton sa e rendesishme eshte opozita ne demokraci nuk kupton as demokracine
  kjo opozite nuk ekziston… betejen me te madhe qe ka keta kater vjet eshte kendi i lojrave
  kush eshte motivi i protestes??????????
  po vidhet vota !!!!! si po vidhet nuk e kuptoj kush ligj eshte shkaktari dhe kush ligj eshte propozuar nga opozita qe shpeton voten
  mjaft mé me shpresen qe shqiptaret japin voten nje partie se jane merzitur me tjetren kjo i ben pertace dhe pa ide

 14. Shigjeta says:

  Sala futet ne cader , nga vila ne cader , thua te beje prova gjenerale se si te kaloje nga vila ne burg ????????

 15. koha jone says:

  Nje proteste qesharake pa MOTO . Me ca fakira te mbledhur , fshat me fshat , qe vete i ka lene te zhytur ne mjerim dhe me paturpesine me te madhe,i transoprton ne Tirane ,per te protestuar kunder qeverise . Ky antishqipetar qe shkatarroi Shqiperine ,per vite me radhe ,nuk ju dogj barku per popullin ,por ka hallin e tij personal . WETINGU PO E SHKATARRON CDO DITE .NE KETO DITE TE VESHTIRA I DUHET PATJETER QEVERIA , E GENJEN MENDJA
  DITEZIUN SE PO JA DHUROJNE ,ATE NE DORE .
  HA HA HA , NJE TUFE ME KLLAUNA NA GAJASEN SE QESHURI .

 16. Petriti says:

  Secili le ta beje punen e vet. saliu po e bene punen e vet, po punon me ja ruajtur vetes lirine, pasurine, me forcen absurde. Forca absurde (populli) a do ja ruaj lirine, pasurine kesaj radhe keti far kopili…
  .

 17. Vetingu do te behet jo se e duan politiknet shqiptare te korruptuar por e don AMERIKA !Do vendoset drejtesi ne kete vend se e do AMERIKA ore idiote qe perpiqeni ta pengoni se duhet te pergjigjeni per poshtersite qe keni bere dhe nuk keni rruge tjeter,gjykimi juaj do te behet,dita po vjen !

 18. Fqinji says:

  Sala e Luli I duan ti bejne vete zgjedhet,qe te jene ” te lira e te ndershme”,per t’i vjedhur vete perseri!!!!Ta harrojne, se vete Sala ti numuroje vete,do dali Rruge e qethur.Se s’do mund ti vjedhe me.

 19. JO humorist qe nuk ka ngel ne kete vend,dhe ata qe jane i kendojne saliut me qeleshe si dikur enverit,por fatkeqesia ketu eshte se ka ngel nje popull hajdut dhe kriminel qe i shkon mbrapa nje te cmenduri qe do te shka trroj Shqiperin dhe te bej sehir vellavrasjen vetem e vetem qe familja e banda e tij te vij ne pushtet me cdo kusht.
  ky komunist kriminel i vendosur eshte rritur neper shpella dhe nuk i ben pershtypje gjaku i derdhur ne derdec apo bulevard apo a i97.ky eshte nje vampir qe jeton vetem me gjak dhe ka per tja hedhur vetingut se ka likefloririn dhe dhallen e thartuar qe duhet ti kishte vene prangat me kohe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *