U hëngërt mortja o rilindas!

Nga Bledi Mane-Public Enemy

Kauzen e studenteve dhjetoriste te shokeve te Azem Hajdarit e vodhi.

Qeverite e stabilitetit te post ’90 i masakroi me leva dhe greva.

U be president republike dhe prej frike ju u përçatë.

Fatos Nanon ua palloi ne burgun e Bënçës 4 vjet rresht dhe me opoziten tallte trapin. Ngriti dhe lebetiti mbarë Shqiperine me skemat piramidale.

Humbi betejen per referendum kushtetute model bjellorus ne dimrin e 94-ës por ju e mbajtet ne pushtet.

Ua shkerdheu e ua gjakosi zgjedhjet e majit 1996-es dhe ju si langaraqe shkuat morret pjese ne zgjedhjet lokale te tetorit te po atij viti.

Shqiperia njohu lufte civile ne pranveren e ’97-es dhe 2 mije shqiptare humben jetet nga marrezia e tij por ju u mjaftuat me Rexhep Meidanin ne vend te tij.

U beri grusht shteti ne vjeshten e ’98-es duke vrare patriotin tropojan Hajdari, ju nderkohe u fshehet pas reçipetave te nderkombetareve.

Deri ne 2005-en u tall me ju duke zgjedhur vetë president, kryeprokuror, guvernator e gjykates te larte nderkohe ju ziheshit me Nanon, me Ruçin, me Metën, me Ramen, me KPD-ra e me tëpëgra.

Ua mori pushtetin dhe ua gërdecoi opoziten e ju si skuthë frikacake vetem zhurmonit parlamentin e kapur.

Tentuat te protestonit ne janarin e 2011-es dhe vrau 4 prej jush ne mes te bulevardit. Vetem 5 muaj me vone ua vodhi bashkine e Tiranes dhe ju serish si skutha frikacake u mjaftuat me shkrime librash.

Kopilin mallakastriot Kastriot Islami si kolonë të pestë ua mbajti brenda socialdemokracise tuaj derisa e promovoi si te tijin paturperisht ne qershor te 2013-ës.

Ju moret pushtetin prej renegati bashke me Ilir Meten por kurre nuk u ndjete rehat me kodoshin viçidols ne opozite. Edhe ju kelyshet e pushtetit porsi Fatos Nano gezoheshit si naivë se me të, me doktorin plak nëpër këmbë do qeverisnit pa limit….

E pate dje si tallte trapin me ju dhe kishte ulur bythen e tij mbi pllagat e gjakut te viktimave te 21 janarit?

E pate dje si tallte trapin me ju duke kerkuar zgjedhje te ndershme, xhepisti më ordiner i zgjedhjeve shqiptare?

E pate dje si tallte trapin me Lul Bashen ne krah kur te dy vodhen e vranë e vranë e vodhen dhe vettingun tuaj ua skadojnë brenda afatit?

Ilir Meta ia mblodhi sumën në vitin 2000 dhe qysh atehere me Metën plaku Berishë nuk ka bythë të kruhet. Ju ia dinit dallaveret dhe kurre nuk e çuat para drejtesise, tani nxirrni drejtësisë para doktorit plak.

Mortjaaaaaaa, mortjaaaaa pse nuk u ha o socialistë qe edhe sikur Sali Berisha te vdese sot, vetem Flamur Noka ua shkerdhen pushtetin!

REMOTE_ADDR:[]

67 komente në “U hëngërt mortja o rilindas!”

 1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  plehra arabe,nuk behen kurre evropiane………..50vjt i shkerdheu Laveri,25vjt Berisha dhe perseri keta pas tyre.
  keto ben edhe Erdogani ne turqi dhe miliona injorante turq i bejne iso…………lloji i kafshes

  1. ☆Gopisti i NSHRAK-ut☆ says:


   Shkurt, siç e thotë… Bledi
   Dhe sa duhet ta durojmë
   Ne, që vijmë prej Qindra Shekujsh
   Dhe drejt qindra Shekujsh shkojmë ?
   .
   .
   .

   1. adi says:

    O mane o kokra e legenit.
    Qe kur Fatos Nano e Rexhep Mejdani na u bene rilindas??????
    Apo sa here ka nevoje udheheqesi global duhet te jemi me te . Se kur hedh lumin thote te dhjefsha kalin.
    Ja keshtu do rine e do shikojne duke tall trapin gjithe socialistet te njejten gje qe beri per 4 vjet dhe rilindja me ta.

    1. sali KAPSLLEKU says:

     MANE si halle Esmaja e Mato Grudes !-Po numeron te zezat e saliut dhe trimerite e “te fortit” Meta …katundaruc si vete mane-ja !-Ju te gjithe bashke o mane jeni fatkeqesia e SHqiperise ,e kombit shqiptar .Jeni teper te KATUNDAROSUR per te qyteteruar e civilizuar kete vend .Jeni ca katundare “te djathte” nga nje ane dhe ca katundaruce “te majte” nga tjetra qe keni akoma si idhull “TE FORTIN” , TRIMIN dhe jo ligjin e QYTETARINE .Te kujtoj o fshataruc i xhelosur i Permetit TE NDERUAR ,qe mllefet katundareske lénè ate kohe qe gjejne,pra jane thjeshte flluska …gazra me efekt vetem eren e keqe.Vetingu e ka nisur rrokullimen e tij si nje ortek qe nga USA e Brukseli .Ta merr mendja qe ca fshataruce miliardere KRIMINELE, te ulur kembekryq perballe Kryeministrise do t’i bejne karshillek apo do te mund te ndalin kete ortek ?!-Le te bashkohet edhe “i forti” yt ,Meta, me ata ne bulevard,do te na bente nder te madh duke e ndare njehere e mire shapin nga sheqerja…sheqeri ,duke mbledhur tere berllogun ne nje vend,tere kapsllekun e Shqiperise qe se shpejti do te perfundoje aty ku e ka vendin …ne ujerat e zeza.

   2. Edkari says:

    Ne realitet ka per ti henger mortja shpejt,kujtoni fundin e Gadafit.

    1. nasi says:

     o Edkar nuk ka per ti gjetur gje keta..deri sa t ju vije vdekja nga zoti .. sic ndodhi me xhaxhin

   3. Luljeta says:

    Te drejte ka ky Bledi,
    te gjitha gjerat i thote hapur.
    Me te poshter se Berisha Ska! Me legen se Ilir Meta ska. Socialistet jane te gjithe te fishkur, rrine merren me llafe.

  2. plaku says:

   ti i pëgërë,bastard i gjakut shqiptar ,që të kanë shkërdhyer tët ëmë të zinjtë e pondiakut,
   nuk ke punë të futësh hundën tënde qurrashe në punët tona . Mut nga palo bythë !

  3. j says:

   Autori, satrap-shqiptar flet me admirim për heroin satrap-malok.
   Mrekulli-tragjike shqiptare.

  4. Dule biondi says:

   Per Pamukun prej Ponti
   Si ka mundesi qe 50% e grekeve kane sy gabeli?!

  5. Patrioti says:

   Shikoj qe ka nje keqkuptim nga lexuesit ketu. Blendi eshte kaq i zemeruar me gandizmat e PS-se saqe ju thote beni dicka dhe mos rrini si te dhjere. Por shikoj qe njerezit ketu e kane keqkuptuar mesazhin. Ky shkrim eshte nje sarkazem per nenshtrimin e socialisteve ndaj brutalitet te Sali Pashe Toptanit dhe vrasesit te 4 protestuesve te 21 Janarit, Lulzim Xhafer Deva. Duhet nje pergjijge me e forte e qeverise dhe koalicinit. Duhet nje miting i madh ne pekrahje te Vetingut dhe Reformes ne drejtesi. Gjithcka Berisha po ben eshte duke u perpjekur ti thote faktorit nderkombetar qe mos me ngani mua me familjen time dhe gangot e mij sepse une ju ngrej ne kembe gansteret. z. Edi Rama duhet ti tregoje ketij krimineli dhe nderlombetareve qe ai ka nje mbeshteje shume te madhe popullore per Vetingun de arrestimin e Berishes. Lereni menjane gandizmin dhe liberalizmin e semure. Nuk behet shteti duke i kthyer kriminelit faqen tjeter si ne Bibel. Bibla ka perralla te bukura por morali i politikes eshte ndryshe kur ti i sherben interesave te vendit tend. Politikanet duhet te jene gati te japin edhe shpirtin e tyre ne favor te vendit te tyre. Edi Rama, te takon ty qe te behesh Ismail Qemali i dyte. Po ringjall shtetin dhe Shqiperine pasi e kishin marre peng keta ganstera dhe rrugace. Te lutem duhet veprim dhe jo menefregizem dhe indiferentizem. Mblidhi njerezit me te mencur qe ke dhe diskutoni cilat do te jene masat qe do te merrni. Nuk zgjdhen keto pune duke ndejtur kafeneve dhe duke u larguar ne Kosove. Grupo forcat, tregohu mbeshtetjen qe ke me nje miting madheshtor. Ne jemi me shume se 1 milione. Ju dhame votat. Tani na u bindni per ato qe premtuat dhe qqe ju kerkojme.

   1. Cerriksi says:

    Ke shume te drejte..Sali Berisha qe e la SHQIPERINE 20 Vjet te tjera mbrapa duhet te zhduket nga arena politike bashke me ate kelyshin e tij Lulzim Bashen…se sa me shume rrine aq me shume i bejne deme SHQIPERISE dhe shqiptareve te vuajtur.

  6. vjeshta says:

   O pamuk, ma fshij bythën…

  7. Jatroi i bythes te papa Tfgs 1 says:

   Bythqir i janulles akoma ketu ti ?

 2. Aleko says:

  ke bere skenin e rilindjes zotri , bravo!..Socialistet nuk dine si mbahet pushteti ,kete po e tregojne dhe sot..

 3. guri says:

  Nje sarkazem e thjeshte dhe e goditur.Edhe 2 dite me qene ne pushtet tunde dybekun.Mos tund prapanicen.

 4. armand says:

  I kuptoj te gjithe o Mane por te etiketosh Hajdarin si patriot eshte nje kafshate qe s’kaperdihet.

  1. Bora says:

   Armand, e quan Hajdarin patriot të Saliut, dmth janë nga e njejta krahinë. E përdor jugu. Është patrioti im, dmth jemi nga i njejti qytet. Nuk e ka cilësuar Hajdarin atdhetar.

   1. armand says:

    Bora, e rilexova dhe e ka quajtur “patriotin tropojan”.
    Shkruar ne kete menyre ,Hajdari behet patriot,atdhetar. Ne te kundert Mane penalizon gjithe Tropojen dhe ketu bie ne gabim. Tropoja s’eshte vetem Sali e Hajdar……
    Nejse qofsha i gabuar,pershendetje.

 5. mmoisiu says:

  Te lumte o Bledi Mane ,je legjend !

 6. NjeQytetarOptimist says:

  Ekzekutim me pushkatim per Plakun Vrases do ishte nje luks per tu ndare nga kjo bote.. Ehh cfare I beri Shqiperise ky vrases per 26 vjet ..!! Sa toka me mijera hektare dhe offshore credi bankare ka vjedhur ne kurriz te popullit dhe vrare me mijera nga zullumet e luftes civile.. Ky vetem cfare krijoj ne 97 -en duhej varur nga gjuha..

 7. dash says:

  Fatkeqesisht ka te drejte…

 8. Anduela Bythetanga says:

  MUHABET PAZARESH !

  As me shume e as me pak. Me brohoritjet tuaja me gurmazin e ftohur te tepelenasit te çale, po e ben kete faqe-online te palexueshme edhe per ndonje shites fiqesh tek Pazari i Ri, qe dikur kalonte kohen e zbazet duke lexuar gazetet, para se ti kthente ne kaushe fiq mbajtes.
  Ke menduar ndonjehere se me gulçime te tilla gjeneraliste ben te tjeret te tapojne veshet me koton-fjoke te bere gershet, apo mendon se ta kane takatin te zhurmohen me pallavra shijekeqe te nje truthari qe hera heres zbret ne Tirone ?
  Me siguri nuk arrin ti nxjerresh leshte e zinj, te goditurve te radhes, sepse aq te kaplon rradakja e semure qe mban mbi shpatullat e disniveluara nga barra e cungjeve qe mbledh ahishteve permetare per tu ngrohur ne vere.
  Behu me konkret ne shkrimucet tuaj, qe te jesh i pranueshem per kedo qe ka kohe per te humbur duke lexuar palaçolleqet tuaja.

 9. vlonjati says:

  Po shyqyr more Bledi qe shkruajte nje gje me mend, pas kaq kohesh!! Na ke care trapin gjithe kohes duke u marre me breket e Armines, gocen e Xhelalit, cunin e Fullanit etj, etj… Po nje gje duhej ti shtoje shkrimit tend: Rilindja, dhe soji dhe sorollopi qe perfaqesojne, nuk eshte ceshtja qe kane vetem frike nga Saliu (se realisht sado i pjerdhur qofte ai, atyre i’u eshte bere fobi), po dhe jane te korruptuar si ai deri ne palce. Kjo eshte arsyeja qe nuk kane mundesi, dhe nuk duan qe ai te pergjigjet per gjerat qe ka bere, sepse u leverdis me shume ta kene neper kembe, ne menyre qe te vjedhin dhe te abuzojne me pushtetit sa te kene mundesi. Dhe po qe se ka pakenaqesira qe burojne nga poshte, e kane gjithmone Saliun gati per t’ia tundur dynjase si gogol! Po ishalla po vene ne pith te motres bashke me gjithe pushtetin e tyre, dhe pastaj te kujtohen qe gjerat duhet ti kishin bere ndryshe!!
  Nje keshille: Bej me teper shkrime te tilla, dhe jo si ato qe je mesuar te besh sepse do i sherbejne me shume interesit qytetar! Lere Meron te bej shkrime propagande, se ai po ben miliona me tendera kurse ti vetem dru po ha !!

 10. toni says:

  bravo BLEDI po kushe degjon ky popull labake ky tani do antimitinge kushe do ta beje

 11. Loran shehu says:

  Ju o komentusa behuni gati per opozit kurse ju qe beni si trima qe te vriisni e te prisni merrni no nje brisk e hyjini punes mos rrini kot …..

 12. Amerikani says:

  Ke shume te drejte Nese nuk ka bole Edi Rama per ta mbyll plakun e cmendur ne burg para 18 qershorit le ta lere ate pune Kurse pinjollin Basha ta vare mu te vendi ku u vrane ato te gjore

 13. Endri says:

  SKA SE SI TE JETE NDRYSHE. SOCIALISTET Jane pordhac dhe mendjemedhej. Vijn ne pushtet dhe mendojne se do rrijn gjate se populli nuk e voton me PD dhe pas nje mandati PD E shkerdhen PS ME 2 MANDATE.
  PS ME EDI RAMEN NUK FITON ME. SHQIPTARET DUHET TE VOTOJN PER NISMA TE TJERA.

 14. koqja i pd says:

  bravo rilindas frikazake e popull dele servila.
  popull kot. pse po proteston pd? pse kane hallin e reformes ne drejtesi ja ky asht hadhi i tyre….. se è dime se pd si rruhet k per popudhin e ka dhane me prova

 15. LEO says:

  Nje politik qe rilindja ose eshte brek e byth me Saliu, ose ka frik gjer ne palc nga ai zgjebarak se ndryshe nuk shpjegohet,nejse koha e ka treguar gjithmon te verteten …..respekte zoti Mane

 16. P says:

  Drejte o mik! Po kujt if flet. Populluit alabak.

 17. Vlonjati says:

  Sepse duan shtetin se sa per shkaterim i tyre mjafton te kujtosh vloren qe saliqenit dhe gjithe motrat e flamur nokes u shpetonte shura nga frika, prandaj ne nuk harojme dhe Rama dhe ruci si lab qe jane e dine mire.

 18. dhembeli says:

  O Bledi qendro ne Dhembel mos u hith ne malin tjeter .Ne andej i themi” O balo te engert tenja e ke te keqen brenda”Ujkut ju zgjat jeta nga dhelpra qe hidhet sa ne nje ane te haje vete ne anen tjeter..
  I ka zene tmeri se po afron vetingu ,kjo pune vajti ruame koken te te ruaj koken,por sa do ta shtysh te ze zullumi, ahet e popullit te zene ne mos sot mot.
  Mjer populli i shkrete,shkon si si delja qore pas kembore.

 19. Klimax says:

  Po nuk ka “kohe” rilindasi Edi Rama te merret me keto “vogelsira”. Ai ka te tjera pune te “medha”ne Ballkan more Bledi! Nuk e shikon si ka hedhur mbi “supe” flamurin e nacional-shovinizmit me hartat e “Shqiperise se Madhe”? Nuk e shikon qe ja beri grekut “8 me 2”? Nuk e shikon qe eshte ulur me te katerta dhe i lepin menderen aleatit te vetem dhe vellait Erdogan?
  Keto populizma qe pjerdh Edi Rama cdo dite ne Facebook-un e tij e bejne “krenar, te fuqishem e te pasur” kete popull more Bledi!
  E “c’rendesi” ka per kete popull qe Ed “rilindasi” nuk ka bythe te luftoi korrupsion gjigand, varferine, papunesine, mizerjen, pasigurine, krimin, drogen, mafien??!!
  E “c’rendesi” ka per kete popull qe Ed “socialisti” nuk ka mbajtur asnje premtim te tij per te bere nje shtet me drejtesi, demokraci, mireqenie, …….??!!!
  Jo, “nuk ka rendesi”! Mjafton qe ky gjatosh ka marre trute e xhuxhit te “nje milion kuq e zinjve” Spahi dhe sigurisht “besen” e krahut te djathte i tij, Idrizit cam dhe fluturon me …….. presh!

  1. Toni says:

   Por more grekqire Klimax, Edi Rama ka ndermend tju marre juve Epirin e Jugut sepse ju done te na merrni ne Epirin e Veiut. Pika greku i mutit, veten kunder Rames sepse ju nxori gishtin e mesit politikaneve te ndyre greke.

 20. Lutje says:

  (Mos) Nuk shaj rilindjen se mezi mu mbush mendja ne 2013 qe nuk do vepronin me keq se ata para tyre. VEPRUAN me shume shpejtesi per te vertetuar te kunderten , mos me keq. Kush ka faj e ku ka shprese? Qeni a biri qenit? Nuk behet stan me lepuj dhe qente kete e dine mire. Te ruajme lesht e mos shesim lekuren (?) ,o delet e perendise sa nuk eshte vone. Zgjedhje!?

 21. kozmo says:

  Bravoo Mane , shume te turpshem jane ,kur tolerojne pafund, grupin me te poshter ,qe ka pare historia e Shqiperise . BERISHA ME KOMPANI KANE BERE CFARE KANE DASHUR ME KETE SHTET ,ME KETE POPULL , SOT DALIN SI BURRAT ME TE MIRE TE KOMBIT . POPULL PA TRU NE KOKE .

 22. 24 MAJ says:

  ZOTI BLENDI
  JE NJE LLOJ TRANSEKSUALI POLITIK QE NUK E KE SHOKUN..
  TE DHJEFSHA ‘atdhekarin” azem hajdari me gjithe berishat dhe elezbiberet qe e perdoren si kobure per qellime anishqiptare.
  Nqs se lexon komentet..hidhi nje sy rrjshtahe te meposhtem….TE KUPTOSH QE EDI RAMA ESHTE NJE GJENREAL I “KAPUR ROB” NGA BERISHISISTEN E WASHINGTONIT QE JANE POWERFULL SOT
  ..
  EDI RAMA NUK PLOTSOI KUSHTIN E 23 QESHORIT PER PRANGA BERISHES POR KJO NUK DO TE THOTE QE TI O PERMETKAR ( QE JU SHKERDHEU BERISHA NE 97 FAMILJEN TENDE BASHKE MA AZEM HAJKARIN) TE BEHESH ME DJALLIN BERISHEN DHE PISQOLLEN E TIJ AZEM HAJKARIN
  ++++++++++++++++++++
  Izet Haxhia: Ju rrëfej se si e sollën serbët Sali Berishën në pushtet në ‘92
  Ish-badigardi i Sali Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia, ka filluar të flasë duke shpjeguar shumë zhvillime të rendësishme që nuk janë perceptuar nga publiku gjatë asaj periudhe.
  Në një postim të gjatë në profilin e tij në Facebook, Haxhia shpjegon se kanë qenë serbët ata që sponsorizuan Berishën dhe njerëzit e tij në fillimet e ngjitjes në krye të shtetit duke i siguruar mbështetje diplomatike dhe pjesëmarrje në konferenca të rendësishme ndërkombëtare.
  Ja çfarë shkruan Izet Haxhia: “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava.
  Kur u vendosëm në hotel në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja dhe që Berisha nuk e prezantoi. Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e tij. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij. Të nesërmen në sallën ku mbahej forumi mori fjalën edhe përsoni që në darkë kishte darkuar me Berishen. Nga prezantimi që ju bë nga moderatori forumit Carteron mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur. Mbiemri me sa me kujohet ishte Ivanoviç”.
  Haxhia e përforcon edhe më tej argumentin e tij se Berisha është ngritur nga serbët në pushtet duke thënë se Ivanoviç është parë në tribunën e mitungut të fitores së 22 marsit 1992. “Interesant është fakti se PD vërtet u krijua në shtepinë Gramoz Pashkos, por drejtuesit e ardhshëm që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret maqedonas”, – vijon ai duke shtuar se edhe ngjarjet e vitit ’97 u organizuan nga qarqet anti-shqiptare.
  Ai zbardh gjithashtu edhe dërgimin e naftës shqiptare ne Jugosllavi, ndërkohë që OKB i kishte vendosur embargo gjatë luftës së Bosnjes.
  “Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4”,
  __________________
  (si pruri berishen ne pushtet me 2 prillin 1991 Elez biberaj ky “gjeneral gramafoni”me Hillat e Billat makartiste & sorriste)
  __________________
  Zgjedhjet e shantazhuara, jo të lira dhe korrekte, në historinë e pluralizmit në Shqipëri, kanë patur moment inaugurues vetëzgjedhjen e Berishës Kryetar të PD-së. “Unë dhe Azemi shkuam me pistoleta në mbledhje. Nqs nuk do të zgjidhej Berisha, do të shkatërronim PD-në me armë, do të futeshim në PD, do të vrisnim kundërshtarët”, shkruan Izet Haxhia për zgjedhjet e 19 Janarit 1991.
  Kjo ka ndodhur pasi ishin anuluar zgjedhjet paraprake, të cilat u fituan nga Aleksandër Meksi. Në klimën e krijuar nga kërcënimet dhe manipulimet, të cilat, sikurse tregohet fare qartë në këtë dëshmi të Izet Haxhisë, karakterizojnë PD-në e këtyre më shumë se 20 viteve, e cila gradualisht u largua nga kontigjenti më idealist dhe i ndershëm i lëvizjes së Dhjetorit dhe themeluesve të PD.
  “Pas ca ditësh askush nuk guxonte të fliste kundër Berishës” shkruan më poshtë Izeti. Kështu u shua demokracia në PD qysh në lindjen e saj.
  Kjo është pikënisja e zgjedhjeve të parregullta në Shqipëri. Ky njeri që u zgjodh për vete në partinë e tij me shantazh e kobure, si mund të bënte më pas zgjedhje të rregullta kur flitej për pushtet, para dhe pasuri?
  Çdo proces zgjedhjesh që nuk do të fitohej nga Berisha nuk do të pranohej asnjëherë prej tij.
  Dhe kjo filloi qysh në zgjedhjet e para pluraliste që u mbajteën më 31 mars 1991, të cilat pa asnjë dyshim ishin më të rregulltat se zgjedhjet e mëpasshme, dhe që berisha nuk i njohu dhe shkaktoi tragjedinë e 2 Prillit.
  Izeti shkruan me sinqeritet për një nga ngjarjet më tragjike të fillimeve të tranzicionit shqiptar dhe askush i bë pikat mbi “i”. Azemi shkoi në Shkodër më 1 Prill dhe mori me vehte një grup që i la atje.
  Nuk është e vështirë të kuptosh kush e bëri masakrën e 2 Prillit dhe sa të drejtë ka oficeri trim dhe i ndershëm Gjek Çelaj, i cili dëshmon si askush me vërtetësi për 2 Prillin e’91-shit. Vetë Azemi ka kërcënuar në një moment që nuk kontrollonte veten (ishte i dehur) “ do t’jua bëj si në Shkodër” u tha të vetëve në PD, dëshmon Izeti.
  Izeti jep një detaj të “vogël” mjaft domethënës kur u pyetën dy gazetarë amerikanë, pasi u mor rezultati i votimit të 31 marsit, ku njeri, Dejvid Bajnderi, po pyeste i dehur se ç’farë të bëjmë. Të nesërmen erdhi Elez Biberaj e tha “mos njihni zgjedhjet”, për të imponuar zgjedhje të parakohshme!
  Me gjakosjen e 2 Prillit sikur u plotësua edhe një pikë e doktrinës Truman dhe të Alen Dallesit, të luftës me intesitet të ulët, për përmbysjen e pushteteve komuniste. Pas lojës me intelektualët, grevat e sindikatave, sabotimet etj., dhe kur populli nuk vepronte, hyri në zbatim një skenar tjetër i zi: atëhere mund të bëhen edhe vrasje.
  ________________________________________________________________________
  ______________
  Autori i librit “Shqipëria Moderne”, Fred Abrahams thekson se ky ishte gabimi i SHBA-së me Shqipërinë, që vazhdon të ketë pasoja
  Me librin e tij, “Shqipëria Moderne”, këshilltari i “Human Rights Watch”, Fred Abrahams, ia ka dalë që të nxisë kureshtjen e mediave më të mëdha ndërkombëtare, të cilët duan të dinë më shumë për Shqipërinë postkomuniste të viteve “90-të, si dhe rolin që luajtën Shtetet e Bashkuara të Amerikës në ndihmën e saj për ngritjen e një sistemi pluralist. Në një intervistë dhënë për “Huffington Post” Fred Abrahams, shprehet se SHBA-të ka bërë një gabim të madh në Shqipëri në fillimet e demokracisë shqiptare. “Një gabim i madh i politikës së Perëndimit ishte se ata besonin se demokracia vjen vetëm me zgjedhjet dhe reformën në tregun e lirë. Shqipëria tregon se ky nuk është rasti. Demokracia vjen me institucione demokratike dhe kulturë demokratike dhe këto gjëra i mungojnë sot Shqipërisë”, shprehet Abrahams në intervistën e tij dhënë gazetarit Nick Robins-Early duke vijuar më tej, autori shprehet se Berisha ishte zgjedhja e qartë e Uashingtonit:., SHBA-të vendosën të bënin një sy qorr kur Berisha u kthye në “djallin e keq”, që nuk toleronte kritikat, burgoste gazetarët apo rrihte dhe vriste opozitarët e asaj kohe. “Veçanërisht në vitet e para, politika amerikane mbështeste një të ashtuquajtur lider demokratik, këtë tipin e quajtur Sali Berisha. Ai, ishte i vendosur për të shkatërruar trashëgiminë komuniste dhe amerikanët e mbështetën 110 për qind. Por ai ishte djalli i keq, që nuk toleronte kritikat, burgoste gazetarët, rrihte opozitarët dhe ruante një kontroll të fortë. SHBA bëri një sy qorr në ato ditë, për shkak se ai ishte njeriu i tyre.? Mendoj se ishte një gabim shumë i madh, për shkak se ndikimi i SHBA në Shqipëri ishte shumë i madh dhe ata mund ta mbështesnin Berishën, por mund të hiqnin vija për të kufizuar pushtetin e tij. SHBA nuk e bëri këtë dhe Shqipëria po e vuan akoma këtë gabim sot duke u shpërfytyruar si kurrë në historinë botërore
  ____________________________________________________
  Epilog:
  Pas Gerdecit dhe sidomos pas 21 janarit 2011 Sali Bisha nuk eshte me problem I Shqiperise por I Shteteve te Lulbashkuara te Amerkes dhe Shteteve te SHKERDHYERA TE Europes

  Te futesh ne votime me banden kriminale te Bash-Berishajve dhe me hipokrizine e reformes se dreqesiese te Donald luve (qe ne vend te kapin salul kriminelin ..po kryqzojne elvis roshat dhe Alfred pezat) eshte nje vetvrasje kombetare

  Mos harroni votimet e majit 2011 ku vrasesi lul basha fitoi votimet me menget e perveshura te Arvizuse se do perseriten dhe ne 2017 me breket e ulura te edi rames dhe kinezerirat e Donald luse.

  Dihet qe Shqiperia pas 1992 eshte nje territor qe komandohet nga nenpunsi I rruges Elbasanit qe i duhet thene se kane deshtuar ne Shqiperi si te Gjiri I Derrave ne Kube ashtu dhe te gjiri I DERRAVE TE LALZIT..thjeshte politika amerikane e ka humbur besimin te shqiptaret e thjeshte…dhe SHQIPERINE MUND TA NDREQIN:
  .
  1-ose ardhja e jashtetokesorve (ufot)
  .
  2-Ose te ngrihet nga varri SHENJTORI ENVER HOXHA
  .
  3- Ose le te shpresojme
  se do dali ndonje “hundlesh”
  ti argumentoje zotit Tramp
  se Amerika “e ka dhi punen”
  me monstren Sali Elezbiberisha
  …..
  BOLL BLEND TRANSEKSUALI !!

  1. Beni USA says:

   Me siguri qe ti je nga ata te fisit “SHKURET” e Tropojes,shushunja komuniste dhe alabak , qe tani vini verdalle si Hihena Azilante dhe karta pa vlere neper rruget e perndimit

 23. A says:

  Meqe ky rilindasi nuk ishte ne Tirane, ky LSI-ti nuk po duket,,,,, po te kishte ZOT do kishte çuar edhe keta te tjeret per tu takuar bashke dhe te ngelej sheshi ne dore te shoqerise shqiptare. Endra ne diell, Shkurt 2017..O sa shume me flihet!?

 24. nora says:

  Si guxojne ato fytyrat e PD qe duan te sjellin prape shkaterrim, krime dhe cdo gje tjeter te thone se flasin ne emer te popullit. Populli nuk eshte me ta . Kurre nuk behemi me ta. Ata qe dalin nen cader duan te shpetojne ato qe kane vjedhur per 25 vjet. Iu mbyll laku rreth qafes dhe e dine se si te heqin vemendjen. Gjithmone keshtu ka funksionuar me ta. Edhe ata te drejtesise qe akoma jane ne hyqmin e Sali kriminelit sikur u ngjallen pak. Nuk japin denimet per te dekriminalizuar politiken. Iu ngjallen puplat se edhe vete duan te shpetojen., dhe e dine se po iku Edi Rama do ta marrin me dhune pushtetin prape sic e kane marre me vite. Edi Rama duhet te jete me i forte se kurre se dihet qe cadra para kryeministrise eshte menxyra e popullit. Mos bej negociata qe te shkelin mbi voten 1milionshe te popullit. Keto zgjedhje dihen qe do te fitohen prape akoma me bindshem nga Edi Rama. prandaj behen keto horlliqe. O popull hap syte.

 25. Lloji says:

  Ekzakt, kur te dalin ne opozite ps-istat do jete shum por shume vone…

 26. Kaonia says:

  Nuk ka c te thote me.E sakte dhe e vertete!

 27. marko says:

  po ku kane bythe keta o bledi mane. keta saliu me nje pordhe i hedh tutje.

 28. kastriot says:

  po mire clidhje kane keto.duam shtet apo anarki.behu ti robespjer ne te ndjekte njeri.Berisha dhe kompania nuk jane politikane vetem te poshter por ata jane ne sherbim te tjeter kujt per te shkaterruar kete vend.Na pelqen diktatura por vetem kur nuk na prek ne.Shko shkerdheji ste ndalon njeri.Apo kete duhet ta bejne te tjeret per ty ashtu sic do ti.Dhe ti impotent si gjithe te tjeret.Me kujton ate moden e re te impotenteve qe e cojne gruan me te tjere qe tjua kenaqe dhe dhe pataj ankohen se nuk ia beri ashtu sic duhet.Ngrehu e bej ti ashtu sic duhet dhe mos na thuaj pastaj se une i kam thene keto.Mire a keq ata po luftojne.Ti vetem shkruan.Dhe ti je nje shembelltyre e shqiptareve qe nul dine dhe nuk kane durim .gjerat duan kohen e tyre..Behuni njehere te llogjikshem.Po hajduti ska fajjjjjj:Ndihmojeni kete vend dhe keta njerez qe po bejne dicka.Po jo duke i mallkuar.Pozicioni yt ka disa kohe qe po behet i dyshimte.Te gjithe kunder njeritjetrit.Largojne blushin ju kundra..Sulmo maskarenjte ata qe asnjehere nuk i kane fituar zgjedhjet.ate gomarin dhe tere kopene e pd dhe aleatet e saj per shkelje te kushtetutes duke kercenuar nje qeveri te ligjeshme me destabilizim.Rreshtohunu nje here ne anan e duhur ose heshtni.jo sulm atyre qe po punojne.Dhuna nuk eshte zgjidhje tani.ata kete po synojne.”25 vjet paten per te rregulluar dhe vetem shkatrruan.Shkruaj per ate lazaratasin qe ka dale kunder hashashit.per prokurorin qe se arreston,per gjykatesit qe do ta shfajesojne.Dhe ne fund ne po vendosim te bejme ato qe thua ti.Do jesh ti ne krye apo do na udhezosh nga portalet.Dhe cfare propozon ti te bejme.se me hartime nuk ia arrin dot. Rralle here ne terezi/rri kandari i lumturise/behu pra i mencur ti/ne kohen e ardhmerise/kudher a cekan te jesh/

 29. DAVID says:

  O Bledi sa per Ilirin qe llap zotrote mund te kete luajtur rolin e te fortit ne 2000,por qe kur eshte vendosur k/kuvendi e ka lene Sali Bicukun te flase nga 2-ore si gojore ne parlament dhe eshte kjo rilindje qe po e ben Salen qe s’po gjen vrime ku te futet ,por ato qe shkruan ti nuk behen me urdher te Prokurorit te Pergjithshem po mos u merzit ,se dardha e ka bishtin mbrapa dhe qesh ai qe qesh I fundit ,se aty ne greve njerzit dalin per gallate por voten e dine vete per ke e japin se nuk jane me alabake dhe fundi per hajer u kjofte.

 30. 9 Maj 1945 says:

  Pak, shume pak. Ka akoma me shume per qelbesiren . Megjithate mire qe thuhet dhe kaq nga Blendi Mane sepse te tjret shkruajne vetem per tu pasuruar ,nuk u intereson e ardhmja e vendit dhe popullit. Duhet te behet referendum per denimin e tij sepse politikanet dhe gjyqtaret haptas apo te kamufluar jane ne aleance me te.

 31. Fatmir says:

  Une jam me endrin.ka ardhur koha per te tjera alternativa (rrugezgjidhje) une jam i bindur qe duke u futur ne konkurence nje i trete dy te parer bien poshte.Une jam ushtarak ne ide dhe veprime,ka ardhur koha per te vepruar dhe jo per fjale duhet organizim perkushtim nuk eshte asnjehere vone per te realizuar objktivat, duhet strategji e taktike ne organizim.Une jam optimist qe duhet te ndryshoje situata Po lind pyetja kush jane ata qe do e ndryshoje ?????? mua me keni gati profesioni dhe emigrimi me kane mesuar shume,jam ne gjendje te ve ne rresht te gjithe …..
  E te bejme vendin tone te bukur e te begate per femijet tane te je ne te lumtur ne token meme…………..

  1. kastriot says:

   qenke i pa informuar.ne shqiperi ka nja 70 parti,natyrisht kelyshe.pastaj emigrante kane qene te gjithe keta te partive.Luli,Vishoja,Llalla,Mediu etj kane nga dy e ga tre passaporta,dhe nje mal me krime jashte shtetit.Qe duhet te ndryshoje po,por ti je je optimist qe duhet(je i bindur qe duhet dhe optimist qe do te behet) apo qe do te.Formulimi i mendimit ka rendesi sepse ngatrron objektivat na thoshin dikur ne zbor.

 32. shvejk says:

  Kush eshte propozimi yt o Bled Revolucionari? Ta arrestoje Rama Saliun dhe Lulin , dhe ti liroje gjykata neser? Apo jepi te bejme te zgjuarin se ne fund te fundit ty nuk te kerkon njeri llogari , se ti i papergjegjshem je. Po e ke te qarte ti o Mane se kjo qe propozon ti eshte as me shum e as me pak po kthimi ne metodat e Saliut , dhe po te kthehemi ne metodat e Saliut atehere perse mos te kthejme edhe Saliun, njesoj eshte. Po mire o Mane kujt i tregon ti patriotizmin e Azemit? Po jane gjalle akoma biznesmenet qe i kane paguar gjoba Azemit nen kercenimin e pistoletes poshte pardesyse se bardhe. Po ti o Mane ke dale ketu per te mbledhur sa me shume klikime e komente e nuk te plas fare se keto komente i shkruajne nje apo dy komentues duke u prezantuar me emra te ndryshem nga njeri masturbim te tjetri. O Mane po beson megjithemend ti se Rama pret te marri mend prej teje ? Ate kujtohet o Mane 10 a 12 vjet me pare kur i luteshe policave te te arrestonin, u thoje : o xhaxhi polici me arrestoni ju lutem se jam drogaxhi. Une nuk e besoj se mund te kete njeri qe mer per baze mendimin e nje te c”ekuilibruari si puna jote. Mos ki merak o Bled gazetari se Saliu ne P.. te se emes e ka vendin ,dhe Rama me shume vota do mari se heren e kaluar , biles pa Ilir Meten e pa krimba te tjere si puna jote . Ketu do jemi e do shohim.

 33. Dibrani says:

  Rroft Beqja,….Rroft Beqja,…….Rroft Beqja

  Rroft Rama,…..Rroft Rama,……Rorft Rama

  Me Beqen ne Krye,….kete Lum njerzish te derdhur ne shesh,…..do tu japim sukseset ne jet

  Me Klos Pianecin qe thyen shishe birre,…….do ralizojme brenda ketyre muajve te mbetur ,…300 mij vende pune

  Me Tahirin plantacionet e hashashit,…….do te tejkalohen

  Taulan Pallen,……Shkelzeni do tall lesht me ne,….dhe ndoshta mund te ralizoj endren e tij te nje posti ministror

  Me Brace Sarinen,……jemi ne drejtimin e duhur

  Me Gjiknur Bajraktarin ,…..zgjedhjet e blera i kemi ne tavoline,…ky standart ne ben Europjan

  Kualicioni Meta-Rama,….ka lezet ,…..gjith tu vjedh ,…..populli ben muhabet neper portale

  Hani mut o Militant te Rilindjes ,…ky eshte funerali juaj

  Socjalistet e vertet u prune ne qeveri,…..ne do dju shporrim shkerdhatacion

 34. Sharlatani ne Kryeministri says:

  Bravo Bledi! Mos fol me se e prish.

 35. Shigjeta says:

  Hajdari patriot ?????? Hahaha sa kam qesh , ia qe njeri i lige dhe si i lige kish fundin perkates , panvaresisht nga kush……..ia qe njeri i dhunshem , i uryer qe pervetesio per nevojapolitike personale , shperthimet e virgjera dhe spontane te studentave ne 90_91 ky qe hajdari saliu fatosidhe lul karabushi , keta na qeverisen , keta kriminele dhe hajdute ordiner kishin fatin e popullit shqiptar , tregohuni vendin ndyresirave ,perendi e madhe , hajdari patriot ….po po sa posht kane rene

 36. Shoku " Shpati " says:

  Po ” 45 -vjet FITORJE ” pse nuk i ke fut ne llogarine e viteve dhe ngjarjeve qe na tregove o trim ?

 37. tomsojeri says:

  Bereledo ke shkruar bukur e me mir ska ku shkon por kjo rrac e derdhur bulevardit te Tiranes si kujton ti se behet zap ! Rilinasit e bazes , e qyteteve ,fshatrave ,shtepive te varfera qe u derdhen ne kutit e votimit ,i dhan shkelmin kryebanditit qe komandon kte rrac te urryer ,servilesh,te shiturish e te pabesesh ! Kjo rrac e pabes u struk e hijen e humbjes me xhepat plot qe siguruan nga pushteti vrastar i degjeneruar ! Kujtuan se do flen ne parajsen e pasuris qe fituan me viktimat ku si thua vuri bythet e u ul kryekrimineli gjaksor ! Por smenduan qe do vinte nje re e zez me emri Vitting, per tju prishur qetesin e endrat ne krevatin e art ! Ky shperthim esht lufta per jet a vdekje e ksaj rrace te shpetoj cka ka rembyer,per ti shpetuar ndeshkimit e kta nuk kursejn as gjak shqiptaresh e as Atdhe ! …Ti Bledi po kerkon qe rilindja te perseris ate cka ben kta bisha ?????Kte gje duan ,sepse ju duhet shenja e barazimit ! Kjo rrac do egzekutuar si presidenti i Filipineve qe vret drogazhit rugeve ,e te mos shkojm deri aty, zgjidhja tjeter esht qe rilindasit te rembejn armet e te perserisim nje 97 te dyt gje qe aq shum e desheron kjo rrac ! Rilindasit o Bledi e kan mar shtruar e me forcen e ligjit, qe demokracia ja ka borxh ksaj Shqiperie, po perpiqet ti shmanget ligjit te xhungles qe kjo rrac e iminizuar me krimin ,paturpesin e degjenerimin nuk heziton te kafshoj kedo qe don ti mar nga duat trofen ! Prandaj Bledo me qet dhe na thuaj cfar mendje ke ti, si mundet te perballen me kte rrac, por hap syt mir ,se ke rastin te shohesh si e kan KATANDISUR KTE KOMB KRIMINELET E ARMIQT SHQIPTAR TE SHQIPERIS qe ngriten cadren e shpreses perr shpetim ! Kjo esht cadra e turpit te shqiptareve ,esht foleja e humneres se tyre ……….

 38. Arber I says:

  Bravo! Ky eshte nje gazetar i vertete!

 39. A says:

  Te marresh per baze komentet qe bejne militantet e partive politike per partite dhe drejtuesit e tyre eshte per te vjedhe.
  Keto lloj debilash nuk shikojne qe kjo lloj politike qe zhvillohet ne Shqiperi nuk mban asnje premtim elektoral para zgjedhor, por edhe i tall militantet e vet kur vjen ne pushtet, ne pozite.
  Ore militant partie shiko si person, si individ, si familje mireqenien tate a e ke me mire apo me keq dhe jo drejtuesin e partise, te qeverise, deputetin, etj, qe kane mbushur jo xhepat por thaset me pare tenderash e pislliqe, koncesionesh, korrupsioni si mafioz maskarenj qe jane.
  Keto shiko ti dhe jo apo lendohet EDI RAMA, LULEZIM BASHA, ILIR META, FATOS NANO dhe SALI BERISHA. Keto shiko ti qe keto persona, me familjet e tyre biologjike dhe klanet e tyre mafioze po pasurohen ne menyre marramendese, kurs ti je me xhepa te cpuara dhe i vrapon nga mbrapa si debil per nje kothere buke te thate.
  E kuptoni more debila militantesh qe 0,7 PERQIND e POPULLSISE ose 3000 VETA e politikaneve dhe biznesmeneve mafioz kane zaptuar komplet pasurite kombetare te vendit, kane monopolizuar bizneset fitim prurese dhe nuk lejojne njeri ti preke. Kjo eshte e gjitha. E shikoni qe 17 persona prej ditesh jane ne greve urie ne Marinez te Fierit qe nuk marin prej muajsh rrogezat dhe i shembet shtepijat prej termetesh artificilae dhe nuk e can bithen njeri nga qeveria. Per keto dhe per te gjitha te tjerat duhet te dalim neper protesta dhe jo per politikanet vagabonda.
  Me plasi bitha se po del ne shesh dhe proteston SALI BERISHA ose po pi kafe ne Hotel “Rogner” EDI RAMA.
  Te dyja palet vetem brockullisin per interesat e tyre dhe duan te largojne sa me larg VETTINGUN.
  Jam kurioz a u zbardhen ngjarjet e GERDECIT ME VIKTIMA, 11-te Janarit ME 4-TER TE VRARE DHE ME DHJETRA TE PLAGOSUR, a u hapen 300’000 vende pune, u harrova po falja 355 km2 ujra territorial te detit JON GREQISE si eshte PROBLEMI??!!
  Por taksat, tarifat, akcizat dhe cmimet si mo jane rritur vazhdimisht!! Cmimi i karborantit dhe i energjise elektrike ne stratosfere, me i larti ne rajon dhe me gjere.
  Keto duhet te shikoje cdo shqiptare dhe jo kodra pas bregu te politikaneve. As ma ndjen fare a eshte ne kolltuk EDI RAMA apo LULEZIM BASHA. Tung.

 40. Lani says:

  Cfare nuk eshte e vertete te shkrimi yt o Bledi?
  I ke rene ne koke paaftesise se socialisteve per te perkthyer ne veper deshiren e shumices se shqiptareve. Ndersa ata qe kane mberthyer politiken ne Shqiperi, vetem bythen e tyre shikojne duke u sjelle me nje cinizem ulerites para turmes budallaqe dhe te mencurve te pafuqishem te ketij vendi. Them se “mortja” nuk duhet te haje vetem socialistet por te gjithe ata qe shkojne e votojne dhe pastaj rrine e hane pershesh 4 vjet me radhe.

 41. Pelasgian says:

  Sa qesh me pidhrrooopshat qe si pergjigje kan ” Ne duam shtet jo anarki ” . Nje anarki sot do te thote paqe per neser . Nese kryehorrat si Saliu do ishin ne biruc te tjeret as qe nuk do leviznin as buzet.

  Prisni qe te vijne ata prap ne pushtet ? Te vije anarkia 8 vjecare minimumi???

  Ah piiiidhrropsha roze ah …sikur vetem 1% te gjakut te gjona “paraardhesve” tuaj te kishit sot saliu me shoke do gjendej ne dhe.

 42. ali vlora says:

  Bledi ! Te lutem mos shkruaj asnje artikull per nje muaj . Shkrimet e tua jane e everteta shqipetare e kohes . Por fatkeqezizht ne si popull hyjme ne klasi e popujve te ulet nje shkall nga primitivet na ndane. Shprese tek te rinjte.

 43. temo says:

  O Mane, me cfare te ka kuar Rama (ose Veliaj) , kesaj radhe? Ndonje ushetim ne azi oer kongres Rinie?!

 44. A says:

  Keta super plehrat e PD nuk mund t’i sillnin me shpejt ne pushtet se keta super plehrat e PS (me ndihmen e super plehrave te LSI).

 45. FB says:

  TE LUMTE GOJA O MANE!!

 46. Aleko says:

  Sa here kercenohet kosova shqiperine e destabilizon I mallkuari sali…Shqipetaret e ndershem duhet te ngrihen dhe te protestojne per largimin e tij nga politika se po mban peng shqiperine dhe Kosoven.Shqipetaret duhet te dalin ne protest me moton ::Duam drejtesi, , te kryhet vetingu!..Duhet prere hovi fashistit berisha per te destabilizuar vendin dhe sabotuar reformen ne drejtesi…nese populli nuk I kundervihet at eshte I afte te arrije cdo qellim te mbrapesht kunder interesave te mbare kombit shqipetare…shqipetare cohune ne protesta te fuqishme per kryerjen me sukse te reformes ne drejtesi..ndalni hovin e hordhive berishiane…..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *