Apologjia e një proteste

Nga Arnida Çapi

Ka qene nje renie drastike nga pushteti per shkak te abuzimit shteteror e keqqeverisje ai i PD. Per shkak te kesaj per kaq kohe opozitarizmi humbi funksionet e veta, si inercia e te mbuluarit me faj qe ska goje, gje qe mungoi per ingranazhin normal te demokracise, duke e demtuar ate.

Nese do te pranonim se jane mbledhur disa njerez, po kendojne, ligjerojne, po hane, e po gjejne gjithefar lojerash si te kalojne kohen e te mbushin mungesen e arsyes perse jane aty, serisht, vec kotesise nuk do te ngjallte ndonje emocion.

Trishtimi vjen nese sheh qe kjo kotesi nuk esht tamam kotesi. Eshte nje sulm per mbrojtje nga dita e gjykimit. Eshte trishtim sepse, nese mungesa te ben te harrosh, ky teater ne skene po na ngjall vertetesine dhe emocionin live te kesaj gjendje opozitare.

Trishtim, si ne ate bulevard, ne ato trotuare, veshur ne ar kane emrat gdhendur protestuesit qe keta qe ulen kembekryq aty, i vrane ne proteste, jo larg nga tani, e pasi i vrane bene cmos ti perndiqnin me gjyqtaret e tyre deri ne fund.

Sot ngrejne strehen e mbrojtjes nen krimin e tyre.

Esht trishtim se si disa mund te mendojne te mbidhen nen ate cader, e ti japin trupat e tyre ketij bashkimi, ca per teser, ca te ndodhur ne nje anije qe po fillon te fut uje, e ca ne pritje per te pertypur gjellen e partise. Partise? Sa krime behen ne emer te demokracise, ne emer te partise a ne emer te popullit sic bente Enveri. Nocionet pas te cilave abuzuesit i perdorin per te fshehur me se miri vetem nje lloj pushteti. Perse ka pushtet Berisha sot, edhe pse nuk eshte me ne pushtet dhe as kryetar partie?

Ja pra, kjo eshte prova e asaj me lart. Nuk ja jep ligji pushtetin.

Cfare fizionomie ka kjo parti? Nje fizionomi dualiste. Nje tjeter prove e genjeshtres.
Mos flasim per filozofi, do ishte e tepert.

A ka nje parti qe ofron me mire? Lavdi Zotit te kete. Edhe atehere do te prisnim te gjithe zgjedhjet, qe vijne per pak muaj, dhe te behej rotacioni demokratik. Por keta duan t’a “rrezojne” qeverine se jane me te mire, kur asgje ska ndryshuar nga renia e dyte pas 97. Asnje rotacion demokratik ne partine demokratike.

Dhe sipas tyre ata jane fitues te zgjedhjeve, dhe do te kishin fituar nese nuk do te vidheshin votat dhe votimi elektronik do i jepte sigurine e votimit. Edhe nje here, cfare ka ndryshuar nga e kaluara prezente? Le te japin se pari pergjigje per kete, qe te kene Legjitimimin e Kerkeses.

Dhe si e dine keta qe sistemi s’mund te hakohet? Katandisja e argumentit politik ka shkuar te paranoja. Kjo parti ishte ne pushtet kur humbi pa votim elektronik. Pra ky nonsens eshte ne fakt nje heqje dore nga opozita, qe esht dhe heqje dore nga pushteti. Faliment politik.

Per te pasur ze proteste duhet patur kauze. Vetembrojtja nuk eshte kauze sociale.

E verteta eshte qe ata nuk jane opozite. Ata jane ne inercine e pushtetit te tyre, sikurse krimi le pasoja. Ja pse sot ska opozite, por vetem nje apologji te gabuar.

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Apologjia e një proteste”

 1. klajdi says:

  Po kjo?!
  Cfare offron? Gjoksin? Apo analizen?!
  Lol, what a photo…

  1. Grigor says:

   Shkrimin nuk e ka bere keq, nqs e ka bere vete. Ndersa foton e ka bere per ne semafor. Mendjelehte.

 2. Ali Demi says:

  Kete gocen do ta morim partizone…..

 3. Kujtimi says:

  Sali qeni dhe Luli eshte turp te protestoin mbi gjakun e atyre qe vran f he sot e shkelin me kembe e doshta eshte e qellimeshme.cfar qellimi kan keta Vampire. Te trembin te kercenoin.

 4. Kujtimi says:

  Sali qeni dhe Luli eshte turp te protestoin mbi gjakun e atyre qe vran f he sot e shkelin me kembe e doshta eshte e qellimeshme.cfar qellimi kan keta Vampire. Te trembin te kercenoin.,,,,,,,,

 5. Aida says:

  Ai momenti kur ke mesuar 3 fjale te bukura gjetiu dhe kerkon ti lidhesh ne nje mendim.

 6. Sypeshkaqeni says:

  Ja the mi cuce ja the, po kujt ja the.

 7. Bambi says:

  O motra… O gazetare….
  Mezi po e bej bashke zerin me figuren…
  Naten.

 8. dr says:

  Ajo foto me gjoks para me bythet mbrapa , te josh me shume se teksi . Jane te ndara profesionet , ose fotomodele , ose gazetare .

  1. Bambi says:

   O vlla. Ku e do gjoksin dhe ku e do bythen, se s’po t’marr vesh

 9. Emiljano says:

  Ti zemra po nuk te eci si gazetare apo shkrimtare ke nji te ardhme si pornstare

 10. Dyrrahu says:

  PD pushtet nuk mund te merr edhe nje kohe te gjate. Nuk e merr pushtetin PD, jo pse PS eshte shume e forte, as pse PS eshte ne pushtet. PD nuk e merr pushtetin sepse gjate kohes qe ishte vet ne pushtet abuzoj me te. Ata vodhen, ata dogjen, ata vrane dhe ata i keqperdoren taksat e qytetareve.
  Pse tani jane futur nen cader? Jane futur aty qe te pengohet mbarevajtja e Kuvendit, qe te pengohet reforma ne drejtesi, qe te pengohet reforma zgjedhore dhe qe te pengohen ngritjet e aktakuzave ndaj tyre.
  Vetem ne vendet diktatoriale familja abuzon me shtetin dhe pushtetin, Korea Veriore dhe Kuba jane shembujt qe ilustrojne mendimin tim.
  Sali Berisha iu dha hapsire gruas se tij, vajzes se tij, djalit te tij dhe mikut te ti Fazlliq te jene pjese e organizimeve te shtetit. Aty ku kishte leke ishte Liria, ishte Argita, aty ku kishte leke ishte Fazlliqi dhe ishte Shkelzeni. Fondi per femijte udheheqej nga Liria ( Sllobodanka ), marrveshjet bilaterale ne mes te Shqiperise dhe shteteve tjera Argita ishte ndermjetesuese me koston e saj 3%, aty ku beheshin marrveshje per shitje te armatimit kinez e rus Shkelzeni ishte strumbullari i marrveshjeve, por edhe CEZ nuk i shpetoi Shkelzenit, Fazlliqi token shqiptare e kishte te tijen dhe nuk mungonte ne mbledhjet e Sigurise Kombetare. Per Gerdecin eshte folur, shkruar artikuj e libra deri ne film ku protagonist kryesor eshte Shkelzen Berisha, biri i te vetngujuarit ne cader.Keta njerez e dijne mire se pushtetin normalisht nuk e marrin, prandaj mundohen te bejne shesh per pshesh.
  Nuk eshte populli i 92-es, ai tani eshte vetdijesuar, ta merr kuptimin e mendimit akoma pa e ngjerre nga goja. Pra Sali, ti dhe familjaret, bashke me oborrtaret tu pregatituni per burg e jo per pushtet. Paj edhe nese Ilir Meta vjen me ju s’do te fitoni tjeter pos dhomave ku pshurret ne cyp.

 11. Nardi says:

  Sikur e ka shkruajtur profesori yt, Spartak Ngjela. Camcakiz…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *