Qeveria greke, ka vullnet të hetojë vrasjet e 154 emigrantëve shqiptarë në Greqi? Emrat e viktimave dhe policëve vrasës

Familjet e viktimave shqiptarë të vrarë nga policia greke dhe nga neonazistët, ende nuk kanë marrë një përgjigje nga Athina zyrtare, lidhur me hetimet për vrasjet e 154 emigrantëve shqiptarë.

Familjarët shprehen se qeveria greke dhe ajo shqiptare të fillojnë hetimin për këtë çështje, pasi numri i emigrantëve të vrarë në tokën greke është mjaft i madh

Më e keqja është se policia mban përgjegjësi për vrasjen e 94 emigrantëve shqiptar, ku nuk kemi asnjë të ndaluar dhe as të gjykuar.

Nga të dhënat numërohen rreth 154 emigrantë shqiptarë të pafajshëm që janë vrarë në tokën greke. Por nga ana tjetër mungon një bashkëpunim i dyanshëm edhe nga ana e Shqipërisë, për të dënuar dhe parandaluar aktet e mëtejshme.

Mesazhi është shumë i qartë! A do të ketë vullnetin politik qeveria greke për të nxjerrë para përgjegjësisë vrasësit?

Kronologjia dhe emrat e disa emigrantëve të vrarë në Greqi

Në periudhën nëntor 1992- mars 1997 janë vrarë 47 emigrantë, ku nga këta 45 ishin shqiptarë dhe 2 romë. Në këtë periudhë ka pasur rreth 141 sulme kundra emigrantëve, ku mekanizmi shtetëror (policia) ka kryer 86 sulme. Deri më sot llogariten rreth 154 vrasjeve makabre.

Disa emra të emigrantëve të vrarë në Greqi

S. Grina vrarë më 1992

N. Dremaj (20 vjeç) 18/12/ 1992;

A. Kuka (18 vjeç) 25/02/1995;

I. Frroku (26 vjeç) 15/03/ 1995;

A. Trocka 27/03/1995;

A.Isaku 1/05/1995;

Q. Bikli Nëntor 1995;

T. Kodra 2/12/1995;

B. Xixa (28 vjeç) 26/12.1996;

J. Moka Nëntor 1996 Erion.

X (14 vjeç) 8/02/1996;

G. Meko (17 vjeç) 6/04/1997;

I. Meksi ( 26 vjeç) 3/08/1997;

A. Domaniku (16 vjeç) 30/09/1997;

B. Bregkoki ( 30 vjeç) 16/12/1997;

H. Sefa (19 vjeç) 28/12/1997;

A. Fotiu 8/05/1998;

B. Bakollari (28 vjeç) 5/06/1998;

M. Gjenci 15/06/1998;

S. Butka (40 vjeç) 8/11/1998;

A. Hoxholli Nëntor 1998;

I. Subashi 2/08/1999;

S. Qilari 14/02/1999;

A. Vekshi Mars 1999;

A. Vejziu 13/03/1999;

L. Pepa (20 vjeç) 18/03/1999;

F. Neta (45 vjeç) 7/04/1999;

A. Sufo 16/07/1999;

A. Xhafa (48 vjeç) Prill 2000;

B. Qoshku (23 vjeç) 1/11/2000;

Xh. Kacani (22 vjeç) 23/11/2000;

G. Çelniku (20 vjeç) 21/11/2001;

A. K. (32 vjeç) 2/11/2002;

A. Beso (27 vjeç) 11/05/2003;

G. Fati (23 vjeç) 23/08/2003;

A. Vreto (25 vjeç); 23/08/2003

V. Bytyçi (18 vjeç); 23/09/2003

A. Lufo (20 vjeç) Korrik 2003;

L. Bërdëllima (36 vjeç) 11/08/2004;

J. Karo (30 vjeç) 16/09/2004;

I. Frroku (26 vjeç) 15/03/2005;

B. Praimi (39 vjeç) 8/09/2005;

F. Lika (24 vjeç) 2/11/2005;

E. Jahaj (18 vjeç) 1/01/2006;

L. K. (20 vjeç) 15/03/2007;

G. Lajoti Nëntor 2007;

L. Kalca (18 vjeç) 15/04/2007;

I. Late (45 vjeç) 8/11/2007;

A. Zoto (20 vjeç) 1/03/2008;

F. Lala (24 vjeç) 22/09/2008;

E. Bakiu (22 vjeç) 22/09/2008;

A. Gashi 20/04/2009;

N. Todi (20 vjeç) 4/02/2010;

A. Manko 1/06/2010.

Mosha mesatare e emigrantëve të vrarë është 26 vjeç. Mosha më e madhe e të vrarëve është 48 vjeç, ndërsa mosha më e re është 13 vjeç.

Disa emra të policëve grekë që kanë vrarë emigrantët e pafajshëm

Sejtaridhis * 9/11/1992;

Dh. Janopoulos 27/12/1992;

A. Dellas 12/09/1993;

A. Mesinis 20/02/1994;

N. Kunapakis 9/03/1994;

L. Karajanis Nëntor 1994;

I.  Rigas nëntor 1994;

I.  Sejtaridhis * 9/11/1992;

Dh. Janopoulos 27/12/1992;

A. Dellas 12/09/1993;

A. Mesinis 20/02/1994;

N. Kunapakis 9/03/1994;

L. Karajanis nëntor 1994;

I. Rigas Nëntor 1994.

S. Papadopulos 25/02/1995;

A. Fotopulos Nëntor 1995;

D. Karakajdas 20/01/1996;

D. Spiropulu 11/11/1996;

D. Trimis 10/11/1996;

M. Andreopulos 8/02/1997;

S. Tagaras 15/04/1997;

D. Tsagrakos 3/08/1997;

G. Spanidis 16/12/1997;

G. Atmaxidis 6/03/1998;

S. Demetriu 8/05/1998;

P. Tcoleridis 8/11.1998;

K. Zaharopulos Shkurt 1999;

And. Kanavas Mars 1999;

Ath. Kanavas 13 mars 1999;

J. Rizopulos 21/11/2001.

Këto të dhëna kanë dale nga një studim disa vjeçar i gazetarit Shpëtim Zinxhiria, mbështetur nga media greke…

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Qeveria greke, ka vullnet të hetojë vrasjet e 154 emigrantëve shqiptarë në Greqi? Emrat e viktimave dhe policëve vrasës”

 1. Alban says:

  Bravo z.Shpetim! Nje studim shume dinjitoz qe i duhej me kohe Racizmi, diskriminimi, ksenofobia dhe shovinizmi grek ndaj shqiptareve ka qene i pashoq dhe askush s’ka ngritur zerin per te bere asnje gje per te. Perkundrazi neper raporte te BE ne menyre komplet te njeanshme dhe te dyshimte dalin akuza te sajuara, gjasme ju thyen xhamat nje makine greke per ndeshjen me Serbine e lesh me presh. Sa djem nenash shqiptare u vrane kufijve e humben gjurmet askush s’i ka nxjerr. Ne nje shtet me racizem dhe shovinizem INSTITUCIONAL ku vet shteti grek eshte pjese e strukturave kriminale qe vrasin njerez.

 2. perivolo says:

  Hetimi per cdo vrasje eshte dicka pozitive sepse eshte ne favor te drejtesise dhe drejtesia duhet te jete e garantuar per te gjithe.
  Dhuna shteterore sigurisht qe eshte me e denueshme se dhuna individuale,por duhet te dime qe egziston dhe nje liste shume me e gjate grekesh qe jane dhunuar,jane vjedhur,jane grabitur dhe jane vrare prej refugjateve shqiptare.
  Kete liste ne Greqi vetem nje gazete ultranacionaliste do guxonte ta permende.Nje liste e tille frymezohet nga racizmi dhe populizmi,drejtesia funksionon ne menyre autonome per cdo rast,jo duke pergjithesuar te gjitha rastet.
  P.S. Shpetim,nuk thuhet 47 emigrante,45 shqiptare dhe 2 rome,por 47 emigrante shqiptare,dy prej te cileve ishin rome!
  Shqiptare jane dhe ata,nuk jane romake!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *