VIDEO/ Mesila Doda kujton grevën studentore të ’91:  Studentja në video shumë larg me të sotmen

Deputetja Mesila Doda ka sjellë në kujtesë grevën studentore të vitit 1991 e cila u finalizua me shembjen e bustit të diktatorit Enver Hoxha.

Në një postim të hershëm  shpërndarë për miqtë e saj në Facebook,  Doda ka kujtuar edhe njëherë se si i ka përjetuar ngjarjet  e  asaj perjudhe.

Kjo video është marrë në fund të grevës së urisë ‘91. Studentja 20 vjeçare në video është shumë larg me të sotmen, por një gjë është e sigurt… 20 vjeçare dhe më shumë se e ndrojtur pati fatin të ishte pjesë e brezit kurajoz që sfidonte sistemin dhe Enver Hoxhën.

Tash pas shumë vitesh sfidat janë të ndryshme, kurajo mbetet, ndërsa frika është vrarë para çerek shekulli…

Sfidat e sotme janë ndaj diktaturave të reja, ndaj korrupsionit dhe arrogancës, sfidë ndaj sistemit politik autokratik e diktatorial që është krijuar dhe që po i merr frymën Shqipërisë dhe shqiptarëve”,  ka shkruar Mesila Doda.

Sot  mbushen 26 vite nga rrëzimi i bustit të diktatorit Hoxha. Më 20 shkurt 1991, mijëra qytetarë u bashkuan për të shembur simbolin e komunizmit  që do të sillte pluralizmin politik.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “VIDEO/ Mesila Doda kujton grevën studentore të ’91:  Studentja në video shumë larg me të sotmen”

  1. Capi dhia says:

    Cfare tymosin keto Demokratikas qe tere jeten e tyre politike ia bejne me sy vetes ?

  2. Bushi says:

    Ju rrezuat bustin e Enver Hoxhes,por ai u zuri poshte sa u dolen zorret jashte.Ju prut nje kriminel ne fuqi Sali Berishen,qe e shkaterroi gjithe shqiperine,edhe ato qe kishte ndertuat Enver Hoxha me popullin e tij.Ju dhe shume te tjere si ju jini bastardet dhe kriminelete me te medhenj te shqiperise, e cila nga ju po vuan edhe sot.

  3. rrenacake says:

    Cfare cizmesh, vetem getat si rrjete peshkatari dhe nje kamera qe te filmon nga poshte te mungon. Kushedi sa leng te bardhe ke pire ti si greviste ne ato caste kritike per fatin e vendit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *