Erik, Erik o matrapik!

Nga Bledi Mane

-Klithmë lebetitëse për birin e guvernatorit burgaxhi Ardian Fullani-

Erik Fullanin e kam njohur para pak vitesh. Ishin koha te arta per familjen e tij te perkedhelur e te paprekur nga pushtetet.

Ishte koha kur familja e tyre lundronte mbi dallget e ofiqeve dhe krimit dhe primare per ta, ishte servilizmi dhe ushqimi.

Shquheshin si nje familje ku vetem hahej, dhitej, dhitej dhe hahej gjithe kohen.

Ishte nje familje me 4 pjesetare te cilet rendonin as me shume e as me pak por plot 419 kilograme.

Me i rëndi dhe me budallai prej tyre ishte Riku, me nje peshe luhatese prej 132 kilesh, i cili zgjohej duke ngrene dhe flinte duke ngrene madje, edhe kur dh**** ne banje ulur mbi bidenë e thyer, hante njekohesisht duke vënë në sherr vrimën e gojës me vrimën e b***ës.

Gradualisht po humbte dhe nocionet fizike, hormonale e biologjike te te qenit mashkull.

Kishte 5 vjet qe nuk e prekte dot me dore dhe as e shikonte bibilushin e tij.

Madje pertonte te bente shurren sepse i merrte 17 minuta kohe duke ngritur palat e dhjamosura te barkut per te mberritur deri poshte te bibilushi i fshehur.

Ndaj dhe familja ia kishte gjetur nje zgjidhje, deri ne fundvitin 2015 e mbanin me bebelino qe djali i tyre te shurroste pa siklet dhe lodhje…

Duke pare harbuterine, babezine dhe horlliqet qe kjo familje bente pro interesave te saj dhe te pushtetit, para 3 vitesh ne, nje grup i vogel gazetaresh vendosem ta shkaterrojme kete dinasti. Te ndihmuar dhe nga skandali i vjedhjes se 7 milione eurove nen hunden dhe me bekimin e ish- guvernatorit te Bankes se Shqiperise se asaj kohe, misioni yne u duk i pamundur por jo pa shprese.

Antipatia kolektive mbarekombetare qe kishte shperthyer ndaj Fullanëve bashke me demaskimet mediatike, detyruan politiken dhe drejtesine te reagonte.

Paralelisht disfata qe pesoi familja 4 kuintalëshe i vuri ata ne seder dhe te pakten pas burgosjes se babait, estetikisht familja reagoi.

Nje pas nje te katert pjesetaret ngushtuan stomakun dhe fale shkences rane ne peshe.

Por duket se unaza qe Eriku vendosi ne organet gastrite nuk ia ngushtoi stomakun por i ngushtoi dhe trurin e tij te vogel, te vogel porsi zog.

Djallezia dhe injoranca qe e karekterizon kete nopran te rene nga vakti ia riti adrenalinen e hakmarrjes dhe si per tu mos u nenshtruar nga pesha e mekateve, sot eshte kthyer ne nje simbol frymezues te se keqes per gjeneraten e tij.

Ka para pa fund por kurre nuk ka punuar, ka diplome universitare por nuk e mban mend ku ka studiuar.

Vjen verdalle neper Tirane duke shpenzuar para, karburant, makina te shtrenjta duke vozitur e pordhë duke shitur.

Eshte vertete me fat se Vettingu ende nuk ka filluar perndryshe do e shihnim tek organet ligjzbatuese do ia kishin sekuestruar makinat, orat, rrobat, breket dhe ta linin lakuriq para ligjit dhe para talljes qe u ben njerzve punetore te ketij vendi.

Une nuk jam xheloz per luksin e shfrenuar te ketij matrapiku zhurmues, une ndjej neveri pse nje nga personazhet e shkrimeve te mia nuk po ndjek keshillat qe i kam dhene.

Askush nuk e njihte dhe tani qe e bera te famshem me shet pordhe e me ofendon e me kercenon mua duke menduar se do me trembe.

Eshte aq budalla sa edhe dje tek me shante ne nje interviste televizive, nuk i hiqte nga goja fjalet supë dhe mut.

Edhe kur shajnë e kercenojne mendjen te e ngrena dhe te e dhjera e kane.

U eshte bere obsesion ushqimi se fundja ne kete dynja ndaj jetojne: vetem te hanë si te babëzitur derisa e hanë nga babëzia.

Shëndim i rëndësishëm/ I kerkoj falje matrapikut që e krahasova me Erik Fullanin!

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “Erik, Erik o matrapik!”

  1. arbereshi says:

   Po cfar i forte mer ti, ku eshte ndryshimi i Erikut nga Blend katunari. njeri me i neveritshem nga tjetri

 1. Ali says:

  TE Bledi se e ke qare kete shkrim ! Mire qe nuk ka dale edhe ne protesten e Shqupit Erik full hani..

 2. Vlonjat says:

  Po ca merresh me fullanet ti a i vrare. Cu q… grate e motrat ketyre debilave

 3. buj says:

  ej ky cuni eshte ca gojepiste e vulgar… po kete do e thosha po ky tipi tjeter mos bente karshillek me leket e vjedhura te babit, kshu qe BLENDI MANE … e ke shkrujt pak me norme kete, se ktij i duhet dhene te haje e te dhjese ne nje vend e nga e njenjta rruge

 4. Endri says:

  Oh sa kam qesh, ne cdo paragraf fantazoja fullanin e madh me thik ne dore duke prer kungunj, femijet duke pare te atin si I pret dhe ketej duke mllaçitur fiq dhe kastraveca bashk dhe tulet qe i varen si bole dashi.

  Se kam pare ndonjehere rruges se Po ja fus une nje shpull. Apo sta mbush shpullen faqa ktyre.

  1. Erik kesulkuqja says:

   Njejte si erik pederasti si neim alias cili nje prerje demode qe kjo kohe qelbesirash e pshurralizmit i beri milionere por qe vazhdojne te perdorin llapen ne bythet e gjithkujt qe ka pushtet politik

 5. hahaha says:

  Hahahahaha, ne vitet 2000 ishin kuckat me gjoks te fryre qe benin lajmin e dites, ndersa tani kane dale keta meshkujt e llastuar te “elitave” politike dhe ekonomike (saktesisht oligarkike) qe po behen lajm me kete llastimin e tyre te tepruar. Nje sekret qe mbase nuk e dini eshte qe shume prej ketyre jane gej te fshehur qe ne publik kane dashnore per instagram, ndersa ne sfond bejne seks me meshkuj. Njof me dhjetra, ne mos e kane kaluar qindshin.

 6. Shqiptari i ILIRISE. says:

  Bledi nuk jam dakort per krahasimin me matrapikun.Sepse matrapiku eshte nje vegel pune qe ka tre cilesi:
  1-Thyen objekte shume te forta.
  2-Eshte shume vital.
  3-Nuk peshon shume.
  Eriku eshte e kunderta e ketyre cilesive.
  Erikut dhe familjes se tij do ti shkonte krahasimi: FABRIKE MUTI.
  Sepse te vetmen aftesi qe kane eshte kthimi i sasive te medhe te ushqimit ne m….

 7. ***** says:

  Erik,
  Ti dhe yt ate ti hani mutin Manes.

 8. ATDHEU says:

  Bled kam qesh me lot. Nuk i heq as presjen. Edhe shkruaj pak me shpesh.

 9. Ortopedi says:

  Bledi e ke qare kete shkrim. Edhe pse jam dakord me
  krahasimin qe ke bere ,dje dakord edhe me komentin e “Shqiptari i ILIRISE”.
  Gjithsesi per kete rrace shkon cfardo krahasimi ngativ . Goditini
  keto hijena te demokracise.

 10. fire says:

  je i madh o BM, haaaaaahaa e forte fare.

 11. Red says:

  Edhe gjuha jote vulgare vecse te ul kredibilitetin(megjithate duket se e ke personale Shume) as Si honeps dot kta edhe vet, por me kte shkrim ke treguar se je ne te njejtin nivel .

 12. Nik says:

  Bledi..je gjigand.jepi Vella pa meshire!!!

 13. VILA says:

  Hahaha, o çkam qeshur… të lumtë Bledi…!

 14. Emiljano says:

  O red kshu i do mushka drute se me gjuhe tjeter nuk marrin vesh kto lloj kafshesh

 15. miri says:

  ip pa pare si gjithmone BLEDI derisa na shfaqet sala kjo gjuhe duhet me fole

 16. Spartaku says:

  Na hoqe per nje moment streset o Bledi Mane.Mire ke bere me kete shkrim se qeshem,dhe u argetuam.Njerzit kane nevoje per humor se jane te lodhur nga politika.Fullanet do ta gjejne nje dite ate qe nuk e gjeten dote nga gjyqetaret e Saliut.

 17. Tony says:

  Bledo je njish, mir ju a shkerdhen kurvat ketyre mutave ,

  1. Mire says:

   Hahahaha na kenaqe pas nje dite pune te lodhshme kam qeshur me te madhe.

 18. naimi says:

  shkruesit i ka shpetuar nje detaj i vogel fare. mami i erikut vazhdon te jete ne pushtet, madje te me i larti, gjyqtare e gjykates se larte…

 19. Analisti says:

  I madh Bledi. Bjeru by…..q..

 20. filan says:

  ha ha ha nuk kam cfare te them me ,me pak rreshta eshte thene gjitheshka e vertet ,fullanet jane njerez te babezitur …

 21. Aksi says:

  Ueee me lot… Material per skeç ne TV.

 22. Skifteri says:

  I madh je o Bledi!
  Une shpresoj se nje pjese “Fullane”,qe kane mbushur bulevardin si kerpusha , do kuptojne se kush jane vlerat
  e nje shoqerie te civilizuar.

 23. Beno says:

  Je i madh Bledi. Kam qesh me te madhe..sakte fare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *