Godole në Zululand: “Nuk më ka shock-uar simpatia për Enver Hoxhën që doli nga sondazhi”

Jonila Godole, gazetare, në të njëjtën kohë edhe drejtoreshë e Institutit për demokraci, media e kulturë, ka folur sot në Zululand mbi një dokumentar me titullin “Fëmijët e diktaturës”, në të cilën dëshmojnë për regjimin komunist të Enver Hoxhës katër persona që nw atw kohw kanë qenë fëmijë. Ajo tha se “nuk ishte e befasuar nga rezultati i sondazhit të bërë nga OSBE-ja, prej të cilit rezultoi që gjysma e shqiptarëve kanë simpati për komunizmin e për Enver Hoxhën”. “Unë kam qenë gjithandej në Shqipëri këto kohë në kuadër të aktiviteteve që bëjmë si institut, dhe këtë simpati të shqiptarëve për Enver Hoxhën e kam pikasur përpara se të bëhej ky sondazh; këtë simpati e kam parë kudo, por sidomos në jug, si Skrapar, Gjirokastër, etj”, vijoi ajo.

Më tej diskutimi u zhvendos tek mënyra se si duhet vlerësuar komunizmi. Nano i tha të ftuarës se “ju që keni vuajtur prej komunizmit jeni tepër të kondicionuar prej fatit tuaj personal për të gjykuar mbi pesëdhjetë vitet e komunizmit; ashtu siç janë të kondicionuar edhe ata që kanë qenë pjesë e nomenklaturës së kuqe: jemi ne masa e madhe gri që nuk e kemi këtë kondicionim”. Godole tha se nuk është domosdoshmërisht kështu; në këtë mes, njerëzit kondicionohen në radhë të parë nga kultura që kanë e nga aftësia e tyre për të analizuar një epokë.

Më tej u fol edhe për Agollin, dhe Nano përsëriti idenë e tij se “të ishe askush në komunizëm nuk ishte një meritë, ashtu si edhe të ishe dikushi nuk ishte krim”, gjë me të cilën zonja Godole ra dakord.

Bisedën e plotë mund ta ndiqni në linkun

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “Godole në Zululand: “Nuk më ka shock-uar simpatia për Enver Hoxhën që doli nga sondazhi””

 1. ina says:

  ARSYETIMET E KSAJ ZONJES …MJAFT SKANDALOZE…NJE LLOGJIK E SHTREMBET…TAMAM PER KLASEN E TRET FILLORE.
  TMERR !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. Ilir Traja says:

   Pikes i ke rene, duhet pyetur avokat Idajet Beqiri, per kete zogezen….

 2. Kur shikon se si jane katandise sali berisha me komunistet e tjere hajdute kriminel me te vertete te shtohet dashuria per socializmin por jo per enverin. Ne ate kohe per nje gozhde te denonin tani keta komunsta te vequajtur demokrat kan vjedh gjithe Shqiperin dhe popullin dhe jo vetem qe nuk jane denuar por na bejne karshillek.

 3. zhaku i pamposhtur says:

  Po ku e njihni ju diktaturën mor plehra ? ju jeni “rilindasit”e vërtet të nomenklaturës jeni si ps dhe pd krimba të sëë njëjtës hale të qoftëlargut enver. ju jeni të pafytyrë që doni të na mbushni mëndjen me sondazhe të rreme,vërtet jeni të fuqishëëm sepse kontrolloni ekonominë shtetin e median por kjo nuk do të thotë që ju dhe mentori juaj qoftëlargu enver do të “blini” nderin dhe qetësinë tuaj shpirtërore me paratë dhe pushtetin tuaj të fëlliqur..kanë kaluar mbi 30v që nga ngordhja e qoftëlargut dhe askush nuk nga ju “të plotëfuqishmit” nuk guxon të bëjmë një debat gjithëpërfshirës që të mbajmë një qëndrim kundrejt diktatorit.juve mjaftoheni duke thënë se ja lëmë kohës dhe historisë që të vlerësoj njerëzit..jeni shum të pafytyrë por nuk keni për tia arritur as për 100 e as për 200 vjet sepse diktatori juaj është i mallkuar të digjet në ferr për krimet që i bëri këtij populli për persekutimet për kampet e internimit për luftën e klassave(që ju akoma vazhdoni)për bukën e misrit që as qeni se hante..ju pasardhësit e plotfuqishëm të qoftëlargut nuk harroni asnjëherë të na e servirni idhullin tuaj nëpërmjet medias por nuk mund të fshini gjurmët e torturave te tij në të gjithë popullin..ai e meriton plotësisht ta ngresh nga varri dhe ta pushkatosh ose e fundit fare ti dhjesësh mbi varr në shënjë respekti për të gjith ata që ëndërronin një shqipëri nfryshe nga ajo e qoftëlargut..personalisht kam qën në rrëzimin e bustit dhe gjithmon në ball të turmave kryengritëse 90-92, sot ndjehem sh i zhgënjyer që na gënjeu saliu gramozi ceka&co..megjithëse jam emigrant po “të piqen kushtet” zhakun do ta keni përsëri aty në ball të turmës por këtë herë nuk do të gjeni dot më demokratë me pardesy bezh që ti ndryshoj drejtimin turmës..

  1. chikago says:

   o zhaku pamposhtur.

   me fal se nuk dua te ofendoj por me vemje si puna jote enver hoxha nuk fshinte as bythen..sa per rrezimin e bronxit te enverit edhe me budallai e ka marr vesh qe bullonat i hoqi Hekuran Isai naten dhe ca zagare si punaj juaj shisni mend..
   .
   deri sa “te piqen kushtet” ma kap nje cike kete ketu poshte:
   .ENVER HOXHA
   Ne vendin qe ka liri
   Do ngre bustin me flori
   Enver Hoxhen djale te ri
   Per cdo dite do ndez e qiri
   Prane statujes se Lirise
   Te ndrije ylli I Shqiperise
   Rrugen ti tregoj vegjelise
   Qe te shkoi drejt diturise
   Ta marr vesh bota mbare
   Enver Hoxha ish Shqiptare
   Ndricoi naten si fanare
   Leshoi drite per te pare
   Zhduku bej dhe yzmeqare
   Malet i kthehu ugare
   Grur dhe miser ne hambare
   I la bangat me thesare
   Ai shkriu malet me bore
   I vuri Shqiperis kurore
   Se vet ish madheshtore
   Si ylberi me kolore
   Te quajten dhe dictatore
   Ata qe te puthnin dore
   Vet na dolen dezertore
   U shiten per nje lakrore
   Historia eshte percare
   Kane dale larte ca zuzare
   Deri dije syte pa lare
   Sot jane shpallur si te pare
   Kuvendojne mizat e kalit
   Neper pellgjet e mocalit
   Duan ti ulin majen e malit
   Se nuk shohin nga syte e ballit
   Eshte diamant gurri gjerdanit
   Mbi kuroren e Vatanit
   Lare nga gjaku i istikamit
   Se thane dot ere e murlanit
   Ne per ty jemi krenare
   Per cdo dit lule mbi vare
   U derdh loti i papare
   Ne cdo vend ku kish shqiptare
   Larte ne qiell me shkreptime
   Malet leshuan bubullime
   Lumenjt fryhen me terbim
   Populli qau me ngasherime
   Planetet derguan kurore
   E percollen dor me dore
   Si kristali me debore
   E vendosen mbi Tomore
   Dallget deti do ti ndale
   Dielli do te ndris ngadale
   E verteta ne drite do dale
   Kush na ishte ai djale
   O Enver ylli me nure
   Populli nuk te haron kure
   Do ta ngreme kalan me gure
   Do te qendisim ne Flamure
   E bere dimrin pranvere
   Largove stuhit me ere
   Bere shum gjera me vlere
   O Hazreti yne Envere
   O Mason mendje ndritur
   E gjith vepra qe ke ngritur
   Do te ngelet e skalitur
   Neper shekuj e rinditur

  2. ti more zhaku me nallone akoma nuk ke kuptuar se cfare demokracie ka ne ketevend.Ne rrezuam socializmin dhe bustin e enverit per ai qe e kishte enverin ne zemer salikomunisti e beri kete vend me te varfer se soc,perkrahu te gjithe sigurimsat dhe bllokmenet se atyre i kishte sherbyer.Ky serbo madh te gjitha sa beri sikur i beri me qellim qe tu tregonte shqiptareve shikoni sa i eger eshte kapitalizmi,shikoni si pasurohet familja ime pa punuar,shikoni komunistet qe deri dje jepnin jete per partine dhe enverin sot japin jeten per te vjedhur vendin dhe djersen tuaj,dhe erdhe nje kohe qe ata na kishin mashtruar per 50 vjet per jete e lumtur soc,sot na u ben milioner dhe ja kaluan bllokmeneve dhe eben kete popull qe te mendoj se ishim mire atehere kur ishim keq se e hanim nje cop buk mjafton qe te mos shajme partin.
   keta komuniste milioner kane 27 vjet qe shajne komunistet dhe bllokmenet dhe shto dollaret,kurse trushplaret i ndjekin si dikur qe ndiqnin enverin,dhe ka akoma qe tregojne perralla me diktaturen dhe nuk shikojne se si po shtypen,vriten shfrytezohen njerezit sot,megjithese trushplaret ngrihen dhe ndrojne qeverit ,por mjerimi dhe veset nga me te keqiat po vrasin kete shoqeri dhe po shkatrrojne kete vend.Kur te vish ti zhaku nuk do gjesh ata me pardesy te bardhe po do gjesh ata qe jane vesh me flori dhe jetojne ne vila me luksoze se sa te idhullit te tyre enver.

  3. ndue says:

   e mre zhak, hu nga tuni dukesh..

  4. AM says:

   Vetem nje i lajthitur mendsh nuk e kupton qe nuk eshte se diktatura ka qene e mire. Kane qene keto 26 vjet pas saj qe kane qene sketerr!! Prandaj edhe e kujtojn me mall shqiptaret Enverin se ku trapi i demokracise i nxorri edhe te vdekurit nga varri!! Ku tregohen e ku mbarojne se treguari bemat e Sali veremit dhe ketyre njerezve me fytyra çakejsh qe i sillen reth e rrotull. Ai mundi te sillej me shqiptaret me keq se Enver Hoxha!! ç’fare tragjedie. . te shkretet shqiptare!

 4. shqipetari2016albania says:

  Kush i bene keto sondazhe,? Kelushet e tij apo sherbetoret qe jane akoma gjalle.
  Sjikoni se ne cfare situate eshte vendi jone? Mos ndodhi kjo per nje nate JO kjo eshte pjelle e atij sistemi barbare qe krijoje njeriun e ri barbare pa karakter dhe edukate, e beri ate lajkatar, hajdut ,imoral, spiun e lloj lloj mostrash te tjera.
  Ky ishte Enver Hoxha qe krijoi njeriun e sotem qe po trashegojme tipa si Saliu, Edi, etj. dordolace.

 5. dollibash skrapari says:

  Po çfarë sondazh leshi thoni ore se latë nam. enverin e do saliu me rilindasit por jo populli,
  po nuk e harron populli ferrin e enverit o njërëz pastaj për çfar dashurie flisni ju kur atë nuk e donte as babai i tij përse shkoni kaq larg me pseudosondazhe

 6. Lpl. says:

  E degjova biseden e tyre , ka 26 vjet dha akoma nuk ka nje literature studimore se qeshte komunizmi , dhe aq me shume diktatura qe pjell ideologjia e komunizmit qe ushtrojne pushtrtin e tyre nje grup njerezish sipas bindjes se tyre , te cilet arrijne te forcojne radhet me besnike te tyre dhe njerez qe urrejne .Forca dhe bashkimi tyre eshte urrejtja , nje njeri qe nuk urren nuk i ben keq atij tjetrit edhe neqoftese detyrohet .Por me kete qe ka pase efhe te mira ne nje kohe qe se ka pase asnje te mire , jane se rezultat i kalimit te viteve qe duhen per mbijetese , po te kishim pase diktature me te bute ose nje ekonomi si vendet tjera atehere do ishin pare disa gjera .Komunizmi u perhap si fe politike me baze Biblen por ndryshimet me i drejtuar shteti , ndryshimet e mentalitetit dhe organizimin e jetes me synim me shpejtu ndryshimin , sepse vete ndryshimi sipas Bibles vonon shume dhe zgjatet mos zhvillimi , dhe keshtu u desh qe te udhehiqen masat , pastaj propaganda per ti larguar njerezit nga zhvillimi natyral i tyr shpiku gjithfare akuzash per fene .Evropa kishte edhe ajo grupe qe u tunduan nga kjo ide , por ata duke qene te besimit Kristjan dhe praktikante nuk i perkrahen ato ide se Krishterimi i ka pastruar nga urrejtja .Shqiptaret duke qene 500 vjete nen Turkun ku Islami politik qe ishte nuk ka ndonje dallim te madh nga komunizmi nga ana e botkuptimit , dhe ju pelqeu komunizmi sepse i shperblente ju merrte gjene te tjereve , edhe mundesisht me i zhduk krejt qe me gezuar placken e huaj .Shqiptari u gezonte kur u internonte kush per me i marre shtepine , e shume te tjera por smjafton me shkruar ketu .Akoma kane frike nga hija e komunizmit sepse pershtatet me mentalitetin dhe kulturen , saqe as ne 90 deshen ta mbrojne shume prej atyre ose prinderit e tyre qe kane ne dore drejtimin e shoqerise .Keshtu sfo kete pendese se ata akoma thojne zbatuam ligjin jane te bindur se kane bere gjene e drejte .Nga mos qytetrimi Kristjan qe se kemi pasur asnjehere eshte e veshtire qe te pendohen njerezit sepse skane dashuri , kane urrejtje grupe te medha qe urrejne kolektivisht si ne vendet Islame .Mungesa e Krishterimit ka djelle dehormim antripologjik tek Shpirti i njerezve , dhe demokracia buron nga Shpirti nuk imponohet me konferenca dhe urrejtje , duhet te gjendet fillimi se ndryshe Shqiperia nuk e gezon lirine as demokracine , kush ka force ta ndryshoje njeriun Shqiptare qe ta beje te Krishtere ai ka per te ngele ne histori .Rruga tjeter edhte ndarja mbi baza fetare si tip federatet dy rruge jane ska shume , ose gjendja e mjere ku ndollet sot Shpirti i tyre i mbushur me mllef e urrejtje qe nuk i len me gezuar as jeten e tyre , dhe ju nxijne edhe te tjereve .

 7. lume e det says:

  Nje pyetje kam vetem per ju te kendeshmit e “77”viteve te fundit!!! Munden ndokush nga ju te me thoni se cfare pjelle Jane keta politikanet e 27 viteve te fundit!!! Ju a them une se juve beni sikur nuk kuptoni kur flitet e verteta!!! Jane pjelle e atij regjimi, qe disa e therasin” diktature “!!!e pra te nderuar privilegj, ju jeni e keqia e shqiperise… Mos kujtoni se populli i shumevuajtur nuk e ka kuptuar se kush jeni, nga po vini dhe per ku e keni drejtimin!!!

 8. zaho says:

  Ne krye te turmave o zhak rrine budallenjte se jane te zgjuarit qe i perdorin por, dhe emigrimi me juve spaska ber gje sa per Komandatin. ti nuk rendon as sa nje bole e tija jo me te flasesh per te

  1. zhaku i pamposhtur says:

   zaho po të hash nga supa e saliut dhe e edit normale që do të zëri bizga e të dhjesësh kështu si puna jote..ata që qëndrojnë në krye nuk janë budallenj por populli i quan “të mjerët” dhe ata të marrin gjak në vetull kështu na e ka mësuar historia apo jo??
   he hee..sa për komandantin !!..hehee zaho zgjohuni mër matufa se atij komandantit tuaj nuk po i zënë këmbët dhe atje në ferr ku po digjet..ai komandanti juaj është i mallkuar mër koktrung i pagdhëndur,a e din ti se kush e ka mallku atë qoftëlargun që ti e quan “komandant”?ay është mallku nga babai i tij sepse kaq “i mirë”ishte..si nuk ju vjen turp që bëni idhull një njeri kaq të pështirë dhe gjakatar..sa për atë punën e peshës do pajtohem me ty zaho sepse vërtet unë nuk peshoj as sa një bole e tij sepse unë as nuk kam vrarë e as nuk kam burgosur njeri as nuk kam internuar e as nuk kam imponuar njeri..e ku mund të krahasohem unë me bolet e TIJ?..me boolet e tij krahasohesh vetëm ti dhe sëra juaj sepse ju jeni ata “të zgjuarit” që rrini prapa turmave si ai skuthi Jago që vrapon për pushtet herë si demokrat i flaktë me dy gishta përpjetë e herë si rilindas..jeni shum butakë të pështirë..

 9. Shoku shpati says:

  @Chicago
  Te statuja e lirise avash pak
  Se aty te tredhin dhe ska cte kapi Zhaku.

 10. kajmaku says:

  Desha ti jap nje pergjigje sqaruese atij qe del me ”logon” Lpl sepse nuk e ditka se ceshte Komunizmi dhe se s’paska leterature per ta mesuar ai komunizmin qe pjellka ieologji komuniste.Qe nga formulimi i kesaj fjalie , lere pastaj per me tej, eshte krejt e kuptueshme se kush eshte ai qe kerkon te dije e te lexoje leterature per komunizmin.Pergjigjen po e jap vete . Eshte nje pjelle e injorances qe ka mbjellur e prodhuar ky sisetem i ndyre politik e qe per injorantet, naivet e budallenjt quhet ”demokraci”. Para se te aplikohet Komunizmi ka ekzistuar dhe sot ekziston nje leterature e bollshme mbi baza shkencore, ku shpjegohet pse shoqeria njerzore eshte akoma ne fazen e skllaverise, ndonese eshte skllaveri e modernizuar dhe teper e kamufluar, te cilen popujt nuk e kuptojne. Baza e ekzistences se shoqerise njerzore eshte ekonomia dhe kjo ekonomi rritet e zhvillohet nepermjet persosjes se mjeteve te prodhimit, te cilat duhet ti kete ne pronesi shoqeria dhe jo individi (privati). Prandaj shoqeria eshte ende e skllaveruar. Keta private qe drejtojne ekonomine e madhe perbejne 1% te shoqerise njerzore dhe zoterojne mbi 50% te te gjthe te ardhurave te Globit dhe jane ata qe krijojne kriza ekonomike e politike , provokojne e i fusin shtetet ne luftra , ne te cilat vriten popujt e jo ata.Komunizmi shpjegon e sqaron se cila eshte rruga, format dhe fazat neper te cilat duhet te kaloje shoqeria njerzore per te shkuar ne shoqerine ku zhduket nje here e pergjithmon skllaveria edhe me kete edhe Kapitalizmi si sistem ekonomiko-shoqeror. Boll me kaq.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *