FOTOT/ Presidenti emëron zëvendëse… gruan e tij

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, ka emëruar si zëvendëspresidente gruan e tij.

Ky pozicion i ri parashikon marrjen e drejtimit të vendit në rast se presidenti është në largim e sipër, ose i paaftë për të kryer detyrën në momente të caktuara.

“Mehriban Aliyeva ka luajtur një rol të rëndësishëm në jetën shoqërore, politike dhe kulturore të vendit për shumë vjet”, ishte argumenti i Aliyev.

Gruaja e presidentit është personi i parë që merr këtë pozicion, i cili u krijua vetëm pas ndryshimeve kushtetuese që pasuan referendumin e vitit 2016.

I shoqi e argumenton përzgjedhjen e saj me faktin se ka qenë deputete e Parlamentit prej vitit 2005 dhe zyrtare e lartë e Partisë Azerbajxhani i Ri, e drejtuar nga vetë Aliyev dhe e themeluar nga babai i tij në vitin 1982.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua.jpg","attachment_id":637184},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-11-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-11.jpg","attachment_id":637187},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-1.jpg","attachment_id":637185},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-12-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-12.jpg","attachment_id":637188},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-2.jpg","attachment_id":637189},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-10-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-10.jpg","attachment_id":637186},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-3.jpg","attachment_id":637190},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-4.jpg","attachment_id":637191},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-5.jpg","attachment_id":637192},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-6.jpg","attachment_id":637193},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-7.jpg","attachment_id":637194},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-8.jpg","attachment_id":637195},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/grua-9.jpg","attachment_id":637196}]

5 komente në “FOTOT/ Presidenti emëron zëvendëse… gruan e tij”

 1. ABC says:

  Zakonisht ne keto lloj sistemesh “demokratike” si e Azerbajxhanit dhe e jona, zvendes-at jane zakonisht sa per te mare rrogen ose per te mbledhur therimet qe lene pas ministrat apo kreheret e shtetit. Po te pakten thuaj e paskan disi te pashme…..e mer me mend te bente Nishani gruan e vet zevendesen e tije? Do ishte bere presidenca m… fare.

  1. Saba says:

   Edhe sala e kishte vendu lilin se edhe ashtu surratin njelloj e kan por per fat te keq nuk ka aq forc koka sales iq ma ndryshe sesht ua ka marr ftyren krejt shqiptarve te ndershem mafiozi.

 2. Gomisti says:

  Po kete surrat-patok nga e gjeti? Jo se vet eshte me mire po hajt mo, president hesapi.

  1. Saba says:

   Si surrati sales mos e ket vella.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *