“I teti në bronx”, Lulzim Basha

Nga Artan Hoxha

 

Fragment nga filmi “I teti ne bronx”…

Ngjashmeria me situata aktuale apo me personazhe konkret, eshte thjeshte nje koeçidence….

Filmi

Arifi(ish-ballist i genjyer i kthyer me partizanet):

“Ibrahim, komandant, gjermanet po i ngjiten perroit!!! Sali Protopapa(komandanti i Ballit, aleat i gjermaneve) e njeh mire vendin dhe po na i sjell mbi shpine, me plaçin syte mbi shpine”.

Komandanti(mesuesi qe vrau spiunin Lefter Lefteri):

“Nuk duhet ti leme te na marrin krahet”…

Ibrahim Kovaci:

“Arif, Rustem, merr mitrolozin dhe shpejt pas meje”…

Aktualizimi i situates pas protestes se opozites, e cila ka ngritur çadren ne bulevard, dhe ka perballe kryeministrine(Edi Ramen) dhe pas shpine, Kryesine e Kuvendit, (Ilir Meten).

Fillimisht opozita i beri ftese Metes te rrezonte qeverine Rama, madje shpresoi shume te largimi i tij nga koalicioni. Por pas darkes se djeshme Rama-Meta, opozita sot ka nisur te sulmoje edhe Meten bashke me Ramen.

Aktualizmi

Kreshniku(ish-aleat i genjyer i socialisteve, i kthyer me demokratet):

“Luli, Doktor, socialistet po i ngjiten bulevardit! Ilir Meta e njeh mire vendin dhe po na i sjell pas shpine, me plaçin syte pas shpine”…

Doktori: “Nuk duhet ti leme te na marrin krahet”…

Lulzim Basha: “Niku, Ristan, merr mitrolozin dhe shpejt pas meje”….

Legjenda e fabules:

Arifi – Kreshnik Spahiu

Sali Protopapa – Ilir Meta

Komandanti – Sali Berisha

Ibrahim Kovaçi – Lulzim Basha

Gjermanet – socialistet

Rustemi – Arben Ristani

Hans Vinkofi – Edi Rama

I teti ne bronx: Nga ardhja e demokracise, mars 1992 deri sot, Shqiperia ka patur shtate kryeministra,

1)-Aleksander Meksi,

2)-Bashkim Fino,

3)-Fatos Nano,

4)-Pandeli Majko,

5)-Ilir Meta,

6)-Sali Berisha,

7)-Edi Rama,…

i 8-ti ne bronx, Lulzim Basha

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në ““I teti në bronx”, Lulzim Basha”

 1. Moni says:

  Ke harruar Vilson Ahmetin dhe Ylli Bufin. Pra behen nente kryeministra. Keshtu Basha nuk do te jete ne bronz si i teti, por top muti, se eshte i dhjeri i permjeri.

  1. Celo Mezani says:

   Po thote nga Marsi 1992, ata jane me perpara

 2. Qytetari Manual says:

  O bobo, kjo eshte ne linje edhe me profecine Blushit ne romamin e tij KM. Mos o Zot, keshtu i bie qe Luli ne na behet kryeminister pas Rames (jo domosdoshmerisht kete vit, ta vrase nje ish-komando qe ka luftuar ne Afghanistan dhe ti me bejne me pas bustin prej bronxi, se per monument as nuk behet fjale. Dhe te gjithe konspiracionistet do tja vene fajin Trumpit. E pastaj Blushi do pajtohet me Ramen duke i thene: “e shikon qe nuk e kisha me ty”. Pune leshi.

 3. Urime …(po ne bronx- ama);Te “TETIT NE BRONX.
  Pasardhese NENE PASHAKOS.

 4. Kristi says:

  ???????????????????????????????????????????????????

 5. Jimi says:

  Hallall bustin moj Lule!

 6. Koci says:

  Nenteksti eshte i qarte, skenari ogurzi i Sales per te nxitur trazira nen vazhden e pervojave te vjetra, vrasjeve ne Shkoder ne zgjedhjet e para, vrasja e Azemit dhe nxitja e trazirave per tu rikuperuar mbas 97-tes. Dhe tani mendja djallezore mund te beje plan per eleminimin e kryeminisrtit ne hije te opozites e qe te fajesoje qeverine dhe Edi Ramen duke gjeneruar njekohesisht dhe casus per revolta dhe pasiguri. Cdo gje eshte e mundur por gjerat tani monitorohen me mire.

 7. fieraku NGA ferrasi says:

  Me duket se autori i shkrimit qe ai qe spiunoi lefter lefterin
  PAsi i bllokoi prokurororia celularin.

 8. qenasi says:

  Ore ju kujtoni se Luli ka deshire qe te beje keto gjera???!!! shpirti i tij e di cpo heq.. ju lutem mos e gjykoni Lulin

 9. Shoku shpati says:

  MOS di ndonje gje ky investguesi per ndonje atentat
  Se ne Bronx ishte busti i komisarit qe vdiq.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *