LSI nuk tërhiqet nga qëndrimi për Bordi i ONM-së: Presim reflektime

Ministri i Drejtësisë Petrit Vasili tha se Lëvizja Socialiste për Integrim nuk tërhiqet nga qëndrimi për Bordin e ONM-së.

“Unë kam ngritur një shqetësim të institucionit lidhur me zbatimin e Kushtetutës ashtu sikurse është shkruar dhe miratuar dhe sigurisht. Ministria e Drejtësisë nuk ka pse të pres përgjigje pasi vendi për reflektime është në Kuvendin e Shqipërisë dhe në tavolinën e forcave politike që e kanë miratuar së bashku Kushtetutën.

Kjo ishte një thirrje për të qenë korrekt me zbatimin e kushtetutës dhe ligjit përkatës për vetting-un, pasi një qëndrim i tillë e bën më solid zbatimin e këtij ligji dhe i heq të gjitha mundësitë që ky ligj të atakohet në të ardhmen, gjëra që edhe kanë ndodhur. Pra, hap rrugën pa kthim për vetting-un në Shqipëri” tha Vasili.

Në një letër te dërguar në datën 13 shkurt kreut të Kuvendit, Kryeministrit, Presidentit dhe Ambasadorëve Lu dhe Vlahutin, Vasili shpreh shqetësimin për rolin e paqartë dhe ligjshmërine e këtij bordi, pasi sipas tij fryma e Kushtetutës përcakton vetëm ardhjen e vëzhguesve ndërkombëtarë me eksperiencë për të monitoruar proçesin e vettingut. Ministri Vasili nënvizon në letër se ky bord duhet të vazhdojë punën e tij vetëm pasi të bihet dakord mes palëve për rolin e tij.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “LSI nuk tërhiqet nga qëndrimi për Bordi i ONM-së: Presim reflektime”

 1. Celo Mezani says:

  SHKERDHATA TE NDRYRA !!!
  E miratuat Reformen e Drejtesise sa per sy e faqe perpara popullit dhe Amerikes dhe filluat menjehere planet se si ta vdisni reformen qe ne djep.
  Ne koordinim te plote me Berishen nuk po leni skutheri pa bere kunder reformes.
  Nese familja Berisha ishte kolera qe i ra ketij populli, familja LSI eshte leucemia qe i ka hy ne gjak shtetit dhe miletit shqiptar.
  Mjafton ti shikosh me vemendje ne fytyre Ilir dhe Moniken per te kuptuar se sa te zinj jane nga brenda.

 2. Korabi says:

  Ik ore bajgë e ndyrë.Pse trëmbeni kaq shumë o të ndyrë në fund të fundit burgu për burra është.
  Yyyyyyyyyyyyt plehra

 3. tomorri says:

  More se si me duket ky njeri,dhe me thene te drejten me duket shume medioker dhe si shume i pa vendosur per nje problem ,por nje transportus i mire i te gjitha atyre gjerave qe thone eproret e tij.Me duket shume si fallco dhe pa kapacitet fare,edhe pse po ben karire ne LSI,kjo eshte paradoksale se mbase keshtu i do kuadrot kjo parti..Hedh ca vicka qe ne te vertete nuk jane te tijat por te te tjereve dhe ky i perveteson se i intereson kjo paraqitje.Me vjen shume keq por keshtu nuk shtyhet.

 4. Endri says:

  KY LOQA LA GRUN SE ZU DASHNORE SA U NO MINISTER DHE I DUKET QE EDHE ONM MUND TE JA DREDHI.

  O TIT KARI IK E ZE NAJ ZOGZ SE LYF MATRAK JE DHE ASNJE GRAM TRU NUK KE ME BO PUN. KU MERR VESH TI NGA DREJTESIA O BYTH MUT.

 5. LAPRAKSI says:

  po kush ta tha se nuk eshte ne perputhje me kushtetuten ata “UFO”=t dhe “KRISTALINET NGA skrapari qe ka sjelle TAOTAO YT..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *