Meksika, Trumpit: Do jetë betejë e gjatë

Meksika ia ka bërë të qartë presidentit Donald Trump se është e gatshme për një betejë të gjatë tregtare.

Pavarësisht se fqinji jugor i SHBA-së është i hapur për dialog dhe pajtim, do t’i përgjigjet dhembë për dhëmbë politikave të presidentit amerikan, nëse ka ndërmend që të hapë një luftë tregtare.

Në një takim me drejtuesit e grupeve parlamentare, ministri i Jashtëm i Meksikës, Luis Videgaray, deklaroi: “po përgatitemi për një betejë të gjatë, sepse kjo krizë nuk do zgjidhet ën tri ditë”.

Ai iu referua vizitës zyrtare të sekretarit amerikan të shtetit Rex Tillerson dhe të këshilltarit për Sigurinë Kombëtare, John Kelly, në Mexico City.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *