Protesta, Shehi: Basha e ka lënë një derë hapur. PS, PD dhe LSI të hyjnë vetëm në zgjedhje

Edhe kreu i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi, ishte pjesë e protestës së opozitës e cila ka hyrë në ditën e gjashtë të saj dhe tha se protesta e drejtuar nga Basha ishte ndryshe nga protestat e tjera.

Kreu i LZHK­-së, Dashamir Shehi “Ishte një protestë e qytetëruar, ishte protestë ndryshe, sepse edhe Basha është ndryshe, dhe kështu duhet të jetë e ardhmja e Shqipërisë, jo të thyejmë xhama. Kjo tregon sa evropiane është qendra e djathtë e politikës shqiptare,” tha Shehi për News24.

Ai gjithashtu u shpreh se kryeministri Rama nuk duhet t’i druhej krijimit të një qeverie teknike pasi sipas tij ajo nuk do rrëzojë njeri nga pushteti por do të administrojë procesin zgjedhor.

Do t‘i bashkohem protestës për solidaritet politik. Ne do vazhdojmë, por shkalla e rezistencës dhe shkalla e rritjes së protestës do na mësojnë rrugët që duhet të vazhdojmë. Jam i sigurtë që PD e ka lënë një derë hapur për alternativa të tjera. Kemi kërkuar, votim elektronik ose qeveri teknike.

Kujtojnë se me qeveri teknike Basha do hyjë në pushtet, por qeveria teknike është për të vendosur zgjedhje të ndershme. Këta socialistët shqetësohen kot. Nuk i merr pushtetin njeriu qeveria teknike, por administron procesin zgjedhor.

Jam i mendimit që duhet të hyjmë më vete, Meta të hyjë më vete, Rama me PS të hyjë me vete, që shqiptarët të kenë mundësi të zgjedhin. Por për mua të bëhet qeveri teknike. Edhe Rama duhet të jetë me qeveri teknike, se nëse është i sigurtë që fiton, nuk ka pse të shqetësohet.

E majta po mundohet ta justifikojë mungesës e PD në parlament me procesin e Vettingut. I them shqiptarëve rrini të qetë se vetingu do bëhet, ky muaj nuk është ndonjë hata e madhe për një reformë që priti 4 vjet, ky muaj i shton shteti shqiptar dhe politikës shqiptare një vlerë më të madhe, zgjedhje të lira” tha kreu i LZHK-­së.

REMOTE_ADDR:[]
                 Loading...