Akuza e fortë e britanikes “Telegraph”: PD ka lidhje të ngushta me gjyqësorin e korruptuar dhe ka frikë nga Vettingu

Britanikja e njohur “The Telegraph”, ka bërë një shkrim për Shqipërinë, ku ndalet edhe tek reforma në drejtësi.

Gazetari i saj, Thomas Harding, shkruan se në Shqipëri po bëhet një betejë për reformën në drejteësi, e cila kundërshtohet nga ana e PD-së, pasi ka lidhje të forta me gjyqësorin e korruptuar.

Që prej rënies së komunizmit, Shqipëria është përpjekur të ngrihet në këmbë, por pasi ka prezantuar një seri reformash të gjera, Rama tani po udhëheq bisedimet për anëtarësim në BE.

Por lideri i Partisë Socialiste përballet me një betejë për të reformuar sistemin gjyqësor thellësisht të korruptuar. Si kusht për anëtarësimin në BE, secili nga 800 gjyqtarët dhe prokurorët në vend duhet të verifikohet për të shpjeguar çdo pasuri të pazakontë apo gjykimet e shkuara.

Tashmë 22 gjyqtarë kanë dhënë dorëheqjen, por procesi i vettingut rrezikon të dështojë për shkak të Partisë Demokratike në opozitë, që ka lidhje të ngushta me gjyqësorin”, shkruan “The Telegraph”, që ka intervistuar edhe kryeministrin Edi Rama.

“Ky ka qenë një shqetësim i madh për opozitën, pasi kanë qenë për një kohë të gjatë në pushtet dhe kanë arsyet e tyre për të pasur frikë nga një sistem i pastër dhe i mirë gjyqësor,” thotë Rama.

Ky i fundit ka folur edhe për rrezikun e ndikimit rus në Ballkan.

“Ballkani është në rrezikun e rrëshqitjes nën influencën ruse nëse administrata Trump e injoron rajonin.

Rusia ka qenë e interesuar për të përhapur ndikimin e saj dhe ka bërë shumë në këtë rajon”, thotë Rama, sipas të cilit, “për SHBA, ky rajon ka rëndësi të madhe strategjike dhe SHBA janë shumë të rëndësishme për ne”.

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Akuza e fortë e britanikes “Telegraph”: PD ka lidhje të ngushta me gjyqësorin e korruptuar dhe ka frikë nga Vettingu”

 1. j says:

  E di gjithë Evropa si janë punët.
  Vetëm zëdhënësi Basha ben sikur nuk di .
  Pasi t’ja fusi do fillojë të nxjerri” padrejtësitë” që i ka bërë berijsha.
  Vegël qorre,zgjyrrë intelektuale.

 2. Raimonda vërra says:

  Saliu eshte katandisur si nje qen i frikesuar i zene ne nje qoshe. Tani ai mund te beje gjithcka. Rama duhet te beje kujdes…..

 3. shqipetari2016albania says:

  Ne politiken shqipetare jane futur njerez me asnje formim politikani por njerez kafenesh dhe amoral.
  Liderat e politike jane bere te veshtire ai vend nuk ka rregull politikanet duan te vjedhin te rjepin popullin e varfer dhe te mos shqetesohen per gjendjen ku eshte ai vend.TURP per te gjithe.populli duhet te ngrihet te pastroje ate cadren ne fillim dhe pastaj me rradhe te tjeret te gjithe ne burg.

 4. Gjendja Civile says:

  Artikulli I plote…..

  Don’t abandon us to the Russians, pleads Albanian leader, fearing US will walk away

  Albanian Prime Minister Edi Rama
  Albanian prime minister Edi Rama Credit: Getty Images
  The Balkans is in danger of slipping under Russian influence if the Trump administration ignores the region, Albania’s prime minister has warned in an interview with The Telegraph.

  Questions are also being asked over whether the European Union is doing enough to ensure stability and block Moscow’s alleged plots.

  In a wide-ranging interview, Albania’s charismatic prime minister, Edi Rama, said without US support “the Balkans would not be a place where there is peace and cooperation”.

  There’s a lack of focus from our main partners, the US and EU on the Balkans
  Ditmir Bushati, Albanian foreign minister

  “For the US this area is very important strategically and the US is very important for us,” he added.

  Given Russia’s apparent role in the prime minister’s assassination plot in neighbouring Montenegro, disclosed by The Telegraph this week, there are worries Washington’s disinterest will embolden Moscow.

  “Russia has been interested in spreading its influence and there’s a lot of it in this region,” Mr Rama, 52, said.

  His worries are echoed by Albanian foreign minister, Ditmir Bushati. “There’s a lack of focus from our main partners, the US and EU on the Balkans,” he told The Telegraph.

  After intense conflicts in Bosnia and Kosovo, Balkan states were only now “transferring from enemies into neighbours”.

  “If there is a retreat by the US and EU we might go back to basics and we know what basics means here in the Balkans.”

  He added: “Russian influence is stronger than before, a presence in political circles, especially Serbia and Montenegro. It’s not an attractive thing for this society. Russian policies to do not correspondent with Balkan ambitions to join the EU.”

  For so long Albania has been backwater in Europe, with its unhinged communist dictator Enver Hoxha isolating it from both West and East during his 40 year rule. Since the fall of communism Albania has struggled to get back on its feet but after introducing wide-ranging reforms Mr Rama is now leading accession talks for EU membership.

  But the Socialist Party leader faces a battle reforming a rampantly corrupt judicial system. As a condition to EU membership, each of Albania’s 800 judges and prosecutors has to be vetted to explain any unusual wealth assets or past judgements.

  Already 22 judges have resigned but the vetting process faces being scuppered by the opposition Democratic Party, which has close ties to the judiciary.

  “This has been big concern of the opposition as they have been in power for many years and have their own reasons to fear a clean and well-performing justice system,” Mr Rama said.

  When communism fell many East European artists and writers entered politics but few have survived for long.

  Edi Rama with EU Commission president Jean-Claude Juncker in 2015 Credit: Getty Images
  It might be his imposing physically presence, standing at 6ft 5in (1.95m) in size 13 shoes. It might also be skills developed in the national basketball team. But what seems to wrong-foot opponents is a growing international reputation as a painter. Edi Rama artwork is currently exhibited at the prestigious Marian Goodman gallery in New York, Florence and soon in Shoreditch, east London.

  It explains the large bowl of coloured pens on his desk and constant doodling during ministerial meetings that he argues, gives him greater concentration.

  Three years into office, Mr Rama’s popularity remains high with a 56 per cent approval rating. That will be useful come elections in June and is testament to his reforms which has seen the police go from the least to most trusted profession in Albania.

  Mr Rama claims doodling helps him concentrate Credit: Getty Images
  The economy is also thriving, with 3.4 per cent growth this year and a similar forecast for next year.

  With Albania gradually losing its grim communist reputation, tourists are discovering a delightfully unspoilt country – no fast food chains or advertising hoardings are obvious in the capital Tirana. Its Adriatic coastline is said to be both dramatic and beautiful. Tourism has increased by 25 per cent in the last year.

  “It’s the beautiful Italy of a generation before, not yet messed up by wild developments,” Mr Rama says.

  While the country has a legacy of blood feuds and endemic criminality, especially in the drugs trade, it is not the norm, he argues.

  “People are influenced by this stereotype of Albania as a gloomy country where all dark things happen but it’s a totally different.”

  Potentially Albania could join the EU just as Britain leaves. Mr Rama accepts the “sovereign decision of the British people” but gently adds: “This is the first generation in Europe that has not known war and they forget that the EU is first and foremost a project of peace and security and then a free market.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *