Gjermania do ti japë azil për 136 zyrtarëve të lartë turq

Gjermania ka vendosur që t’i japë azil 136 shtetasve turq, të cilët mbajnë pasaporta diplomatike.

Ata u larguan që kur dështoi grushti i shtetit në muajin korrik në Turqi,

Ankaraja i ka kërkuar hapur Berlinit që të mos pranojë asnjë oficer ushtarake, por në mesin e grupit të personave që pretendojnë qëndrimin në shtetin evropian besohet të ketë dhe individë të caktuar në bazat e NATO-s në Gjermani.

Që prej ngjarjeve të korrikut, 43.000 persona kanë përfunduar prapa hekurave nën dyshimin e përfshirjes në komplot, ndërsa 100.000 nëpunës publikë mes të cilëve mësues, policë dhe pjesëtarë të gjyqësorit, janë pezulluar nga detyra.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Gjermania do ti japë azil për 136 zyrtarëve të lartë turq”

  1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

    NAIN per turkoshqipfolesit,pasi konsiderohen nga gjermoni me te pabese se vet turqit…………….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *