FOTOT/ Ish-Miss Albania kërcënohet nga vëllai i modeles tropojane, pas fotove nudo (+16)

Një dyshe vajzash shqiptare nudo në të njëjtin krevat vijnë si déjà vu e fotove të Melania Trump dhe modeles suedeze, Emma Erikson, me anë të pozave artistike të realizuara nga i njëjti fotograf i famshëm, Ale de Basseville.

Egla Harxhi, “Miss Albania 2007”, është një nga personazhet e këtyre fotove provokuese, ku pozon me moshataren e saj 25- vjeçare, një vajzë të panjohur nga Tropoja, për të provuar lirinë femërore të tejskajshme në setin e titulluar “Fighting from freedom“.

Fotot e destinuara për t’u botuar në revista luksi e ekspozita në disa qytete të Europës, sjellin filozofinë e lirisë së femrave mes tyre, ndërkohë që meshkujt vetëm mund t’i vëshgojnë së largu. Por sapo stafi që menaxhon në Francë karrierën si modele të Eglës vendosi t’i botonte në një revistë arti në Shqipëri, me dëshirën dhe lejen e vajzës që quhet Dea, Egla tregon se mori kërcënime nga vëllai i saj.

Bashkë me fotot ekskluzive që u bënë mollë sherri e vërtetë, ku Dea pozon si “personazh real nga jeta”, Egla rrëfen për gazetën “Panorama” peripecitë në Shqipëri për botimin e fotove me vajzën, që u komentua si imazhi përfaqësues i këtij revolucioni të femrës shqiptare.

Ajo ka rrëfyer se Vëllai i Deas reagoi në një mënyrë agresive, duke kërcënuar se do e vriste dhe duke e mbyllur në shtëpi të motrën. Kërcënime mori po ashtu ajo familja e saj.

“Kontaktova shumë njerëz për t’i dalë në mbrojtje, por të gjithë kishin frikë të bënin çfarëdolloj hapi, duke thënë: Po shiko, kjo mund të përfundojë në tragjedi, ti e di si janë këto gjëra në Shqipëri, këtu femrat vriten për hiç gjë e jo më për foto provokuese, mirë është që fotot t’i fshini (popull frikacak e i trembu…)”

Ish- Missi tregon se askush nuk u doli në mbrojtje, dhe i vetmi person që mori përsipër të ndihmonte Dean ishte nëna e saj.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-4.jpg","attachment_id":638957},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-3.jpg","attachment_id":638956},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-5.jpg","attachment_id":638958},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-2.jpg","attachment_id":638955},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-1.jpg","attachment_id":638954},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla.jpg","attachment_id":638953},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-6.jpg","attachment_id":638961},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-7.jpg","attachment_id":638963},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-8.jpg","attachment_id":638964},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/egla-9.jpg","attachment_id":638965}]

8 komente në “FOTOT/ Ish-Miss Albania kërcënohet nga vëllai i modeles tropojane, pas fotove nudo (+16)”

 1. RRUSPIJA RIPJELLJES says:

  shife shoqet e mija ja honksha synin..kan bo karrire hallall..kisha deshire tju takoja dhe nje here me ka marre malli shume. pershendwtje

 2. Shoku shpati says:

  Nuk Jane te gjithe njerez PA turp.

 3. G.J says:

  Kur kurveria kerkon te kthehet ne “revolucion”… Nqs ti ben cfare te duash me jeten tende dhe je e lire te dalesh dhe te besh cfare te duash nuk ke vend per revolucion. E di pse ? Sepse revolucioni lind ne nje moment ku nje gje te eshte mohuar, kur masa e deshironi pafund dicka por e ka te pamundur ta kete, ta beje ose perjetoje. Ti tani nuk do paragjykimin ? Si mendjehapur qe je duhet te kptosh qe paragjykimi ekziston ne cdo vend te botes si ne Amerike , Europe , Azi etj .. Fakti qe ti del dhe ben foto nudo (totalisht vulgare dhe jo origjinale nisur qe nga mimika , edhe pse ti vete kerkon te shesesh si art) dhe ato publikohen tregon qe ka mjaftueshem hapesire per persona qe kane nje qasje te caktuar si e jotja . Sic ti ke te drejten te jesh “mendjehapur” (nuk e kuptoj pse gjithmone e lidhin me seksin faktin e te qenurit mendjehapur) ashtu ka plot te tjere te cilet kane te drejten te jene konservator sepse ashtu e ndjejne sic e ndjen ti 3-shen psh . Nuk je femra e pare qe po del nudo ne Shqiperi te them te drejten dhe nuk me lidhet aspak revolucioni me ty sepse po kerkon te krijosh nje imazh mbi nje kauz qe ne te vertete nuk qendorn eshe totalisht pa baza.

  1. revolucioni i leshit says:

   Une mendoj qe problemi i saj ka qene qe nuk ka bere llogarite mire me shtepine e saj. Perderisa e dinte qe kishte nje familje konservatore, perpara se te bente te tilla foto duhet te sigurohej qe te kishte mundesi te ishte e pavarur nga familja e saj. Sepse normal qe kur u kthye ne shtepi pas setit fotografik, reagimi familjar ishte ai qe ishte, meqe ata ishin konservatore. Kur dikush kerkon te beje foto te tilla, mund t’i beje ose kur eshte i pavarur, ose kur familjen e ka liberale. Per Shqiperine ky set fotografik nuk perben ndonje revolucion se foto te tilla kemi pare boll. Por per kontekstin e saj familjar ishte nje revolucion, dhe sic duket nuk e ka menduar mire reagimin e familjes se vet. Si perfundim, askush nga ne nuk i habit nga keto foto. Po te donim te shikonim gjera te tilla, madje edhe me te egra, shkonim ne ndonje faqe porno dhe kerkonim ne kategorine “lesbian”.

 4. Leone-53 says:

  Edhe sikur TI DJEGESHSH nuk ben keq, “pastron” Shqiperine nga 2 plehra!

 5. Spartaku says:

  Vellai i saj ka te drejte.Ai nuk mund te pranoi, qe, motra e tij te shfaqet lakuriq para botes.Ai nuk do qe e motra te jete kurve.Ai e do motren te ndershem,se familja e ka rritur me edukaten e saj normale..Ajo ka dal jashte edukates se familjes.Shyqyr qe nuk e ka vrare.Nuk ka faje, as vellai, as motra qe ekspozon bythen e saj,por sistemi me te cilin po jetojme.Sistemi kapitalist,nuk ka jete pa degjenerimin e njeriut.

 6. arben muhameti says:

  Tashti i erdhi veza vllait?? NQS eshte modele keto do beje qe te mbijetoje ne kete treg ..Kjo eshte liria e personit o shqiptare, parndaj mos shkruani budallalleqe.

 7. mirel says:

  Mire po si i behet kur ja ja qefi vete motres. Po te ishte me e ndrojtur nuk do i kishte bere ato foto. Ndaj vellai te mbaje bythen e tij ne vend e te mos ngaterrohet me boten. S’ja kane marre me zor per foto.
  Tjetra, une nuk e keqkuptoj revolucionin e kesaj modeles. Eshte e drejta e saj te dale ne treg per leke apo per qefin e saj. Ne kete pike nuk ka te drejte asnje ti kerkoje llogari per moral. Te kercenohet me jete do te thote qe jemi ne obskurantizem.
  Vetem nje gje duhet te kuptoje kjo vajze, qe nje shoqeri te emancipuar ka dhe rregulla.
  Ajo duhet te xhvishet nga titulli Miss, qe ju hiqet atyre qe bejne foto nudo.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *