Policia çon në Prokurori Bashën pas thirrjeve për luftë, rrezikon burgun

Policia e Tiranës ka dorëzuar në Prokurorinë e Tiranës materialet për Kryetarin e Partisë Demokrate, Lulzim Basha pasi bëri thirrje publike për veprime të dhunshme.

Në datë 24 shkurt 2017, rreth orës 12:00, në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në çadrën e ngritur, z.Basha, në fjalën e transmetuar drejtpërdrejt në media, ka bërë thirrje nxitëse ndaj qytetarëve të reagojnë dhunshëm ndaj institucioneve shtetërore. “Doni luftë, luftë do të ketë. Shpojuani gomat e makinës, thyejuani xhamat… ora t’i marrim zvarrë në këtë shesh…”, tha Basha.

Materialet proceduriale iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprën penale “Thirrje publike për veprime të dhunshme”, parashikuar nga neni 223 i Kodit Penal, i cili parashikon “Thirrjet e bëra publikisht për të kryer vepra të dhunshme kundër rendit kushtetues, dënohen me gjobë ose me burgim gjer në tre vjet”.

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Policia çon në Prokurori Bashën pas thirrjeve për luftë, rrezikon burgun”

 1. Shqiptar says:

  Sa te jete Llalla dhe ky sistem drejtesie Basha nuk do denohet dhe as do ndiqet kurre penalisht.

 2. commando says:

  mos i bene gje lulit , eshte si pushka e jevgut, shume zhurme , per asgje, per gam gam gam si konosh ben , lereni te lehi do lodhet , dhe do shkoj ne shtepi te haje buke dhe te fleje si kalama i vogel , do bej detyrat dhe do shikoj donald duck , luli jo donald trump por donald duck , ore kete lul gaveten shume e ndjekin keta donald-et, pastaj thote qe me duan , kush donald e do ??? asnje , vetem duck , ate te mbaj forte , te tjeret do ta bejne te flas me vete , a ore luli cte gjeti ,vaj me det o luli

 3. kozmo says:

  Kush prokuror do ta denoje ,kete mashtrues qe nxit vetem lufte . Ata prokuror qe e denuan ne 21 janar ?

 4. Shofer Petro says:

  Luli me shumei gafurret armiqve qe ka brenda ne PD se sa qeverise

 5. Tema says:

  PD-ja me protesta stupide rrezikon te humbi dhe ata pak votues qe numerohen me gishta. Vendi ka nevoj per stabilitet dhe jo rremuja pa fund dhe pa arsye bindese. Sa her qe do humbasi vendin e punes Basha., s’mund te tolerojm perleshje.

 6. Treviso says:

  Basha rrezikon Burgun?!
  Basha duhet te ishte arrestuar me kohe. Te gjithe drejtuesit e protestes se çadres duhet te ishin duke vuajtur denimin si kriminele, hajdute dhe per tradheti te kombit.

 7. tropojani c100 says:

  nuk rrezikon burgun hiç ky as berisha keta per ate burg po bejne proteste kunder vettingut sepse gjykstesitjane te tyret

 8. Lloji says:

  Kjo gafe me shume mundesi mund te jete fillimi i kapitullit te fundit te historise “Basha” ne partine e derrave (PD)

 9. LORA says:

  Me gjobe u denua nga Bashkia e Tiranes per shkaterrimet e protestes se ndeshjes me bunkerin tek Ministria e Brendshme,,,,dhe lul-holandezi nuk e pagoi,,,,tash e vetmja alternative eshte ndeshkimi me burg,sic e parashikon ligji.
  Nese ky akt I Policise se Tiranes do te ngelet ne leter, u dhjefsha dekriminalizimin

 10. Mi ma says:

  Esht per te vene duart ne koke.Dhe ne shtetet me te humbura te afrikes nuk sillet keshtu nje politikan

 11. Mi ma says:

  Esht per te vene duart ne koke.Dhe ne shtetet me te humbura te afrikes nuk sillet keshtu nje politikan

 12. strong says:

  E them me keqardhje, po eshte e vertete: Kjo qeveri ja rruan edhe Bashes edhe Berishes! Kete e tregoi koha. Patem shpresa kot! Kriminelet do te vazhdojne te bejne palle ne kete vend rrumpalle. Edi Rama eshte vetem nji, ndoshta ka dhe nja dy te tjere mbeshtetje ne rrugen e tij, por, a behet shteti vetem me nje person??? Per fat te keq Rama eshte i vetem ne luften e tij kundra krimit! Jua them troc: Shqiperia nuk pastrohet nga MUTI se e ka mbuluar deri ne fyt. Ketu duhet nje “Enver” qe t´u fuse kokrren e plumbit. Shqiptaret ne pergjithesi nuk e duan dhe nuk e respektojne ligjin, e perse kryekrimineleve u dashka te kene frike ligjin? Veting-u do behet, por alla shqiptarce dhe do te jete nje flluske ne uje; kryekrimineleve nuk do u hyje gjemb ne kembe, mbajeni mend mire kete!!!

 13. ABC says:

  Hahaha. Ne fakt eshte per te qare por nese…..ky vrau dhe vodhi hapur dhe i mbylli ceshtjet me PROCEDURE ju thoni beri thirrje per dhune. Sa eshte Llalla ne krye bashk me Gjyqtaret e ofenduar nga USA as qe e rruan fare ky. Nje pyetje vetem kisha per ata injorantet qe hyn e dalin nga ajo cadra….kaq shpejt haruat or dobica?!?!

 14. Mjeshteri says:

  Lulin se denuan kur vrau protestuesit , do ta denojne tani ???

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *