Çavusoglu kërcënon Greqinë: Mos e vini në sprovë durimin tonë

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu komentoi deklaratat e homologut grek Nikos Kotzias, i cili ka kontestuar veprimet e pjesëtarëve të Forcave të Armatosura të Turqisë .

Çavusoglu, tha se nuk ka nevojë që Turqia të tregojë forcë dhe se ushtarët turq e dinë se çfarë duhet të bëjnë kur është e nevojshme.

Ai shtoi se se ministri grek shpesh bënë deklarata të karakterit provokues.

“Turqia i kushton rëndësi të madhe marrëdhënieve me Greqinë, qoftë për ishujt në Detin Egje, hapësirës ajrore e çështje të ngjashme. Angazhohemi që të mos ndodhin tensione. Por, ky partner i koalicionit në qeverinë greke vazhdimisht merr hapa që mënjanojë mirëkuptimin tonë. Ata ishin të detyruar ta merrnin në koalicion, e durojnë sjelljen e tij. Ndërsa durimi ynë ka kufij”, tha ministri turk.

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në “Çavusoglu kërcënon Greqinë: Mos e vini në sprovë durimin tonë”

 1. Polik says:

  Nje anetar i natos qe kercenon nje tjeter anetar te natos,,,,,Ka ardhur koha qe ky kualicion ti rishikoje edhe nje here anetaret e saj , pozicioni gjegrafik te mos ngaterrohet me nevojshmeri ne nato

  1. loni says:

   ashtu kercenuan shqiperine para disa muajsh nje anetar i natos antarin tjeter qe eshte me i dobet se kercenuesi,i cili kishte ncjerre me rroba ushtarake edhe ministrin e mbrojtes te hypur mbi tankun laupard,apo kjo nuk te beri pershtypje ty zgjebarak zorraxhi qe per nje cope pashaporte greke ben sikur je hero grek plere,mos shiko vetem kur te kercenojne,por kritiko dhe shiko edhe kur kercenon shtetet e dobeta,jo se me behet qefi kur kercenon turku grekun dhe nuk e pelqej dicka te tille,por edhe greket duhet te mos kercenojne shtete qe jane me te dobet sesa ty,me pak fjale o skerbythje me lart qe jep mend,MOS BEJ ATE,QE TY NUK TE PELQEN TA BEJNE TE TJERET.

  2. Crusader says:

   Mire thua, po kujt ja thua. Shqiperia eshte mbushur me rr…….ta ka…..ri si ky me poshte, qe kur nuk kane argumenta qe te bisedojne si njerez, fillojne e shajne si halabake. Majmuna qe nuk behen njerez deri sa te vdesin. Eshte gjenetike, nuk se ci ben. 500 vite i sh…..dheu Turku dhe ka lene pasardhesit e tij ne Ballkan. Me mire behen me vellain e tyre gjenetik Turk, se sa me fqinjet mijeravjecar. Ja keta jane.

 2. xxx says:

  mos e krruni me turkun o greke se ju vjen ne Athine per 24 ore

 3. Anteu says:

  Ta provojn mongolet po jua mbajti bytha se e di ce pret i leshoet ariu rus nga lart

  1. KAIMENOS says:

   Nuk leshohet ariu rus se e para Turqia eshte ne Nato, po sulmon Turqine sulmon SHBAne. E dyta s’ka interes Rusia te sakrifikoje ushtare rus kot se koti per Greqine. Keshtu qe ai budallai i djegur- Kammenos me mire ta mbylli sqepin se s’ja del dot ushtria e pederasteve grek kunder mongoleve te sprovuar ne lufte.

  2. Gaqi Kacani says:

   Perse do u leshohet? Mos jane slave greket tani? Koqe.

 4. SS says:

  Keni nje muaj dhe s Po merrni dote nje qytet ne Siri o
  Cavus.mire ju tha gjenerali ne parlamentin europian jeni
  si qente qe lehin dhe pastaj ja mbathin.bajge e bajge.

 5. Ledio says:

  Ku te leshohet me pare Au-iu Rus, ne Ukraine, Baltik, Arktik, Japoni, Siri, Serbi apo gjekundi gjetke..? Lutuni edhe luftoni per paqe se po filloj as Perendia nuk do ju ndihmoj dot qofte Greqine edhe qofte Turqine.

 6. peti says:

  ca thua e loni se te shqeu lepri e dreq,sa i squt qenke ti e dreq.Do vij beu dhe do te heqi oxhakun e dreq do ngrohesh me balga prape e dreq..prandaj mba nga ana e duhur e dreq.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *