Ministri i Metës, letër Lu e Vlahutin: Roli i sekretarit të Ramës, i paligjshëm. ONM antikushtetues

Ministri i Drejtësisë, Petrit Vasili, në datën 20 shkurt i ka dërguar një letër dy ambasadorëve, atij amerikan Donald Lu dhe asaj të BE-së, Romana Vlahutin, të cilët do të jenë edhe anëtarë në bordin e OMN-së për zbatimin e ligjit të vettingut.

Në letrën e siguruar ekskluzivisht nga “BW”, Vasili thekson se ngritja e Bordit të Monitorimit Ndërkombëtar është antikushtetues.

Ai thotë gjithashtu se për rolin që do të ketë ONM-ja duhet një marrëveshje ndërkombëtare.

Ministri i Drejtësisë, thekson gjithashtu se edhe roli i deritanishëm i Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, Ëngjëll Agaçi është i paligjshëm.

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Ministri i Metës, letër Lu e Vlahutin: Roli i sekretarit të Ramës, i paligjshëm. ONM antikushtetues”

 1. Aureli says:

  He bythqira, po ju mbildhet laku, ta shohim babaliken 5:0 , Peco mos e kruaj me gjethe fiku! do te rrjedhi gjak byca e fishkur

 2. spitali says:

  Nuk mbrohen parate e vjedhura duke kerkuar pengimi e vetingut.Je shume i vogel o pediater

 3. Labi Vlore says:

  Ankimojeni ne Kushtetuese rolin e ONM-se z.Vasili, nese je i bindur se eshte Antikushtetues. Je Minister i Drejtesise apo je idiot i lindur?? Sa kohe mendoni se mund te vazhdoni te talleni me Shqiptaret??

 4. Angjelini says:

  Vasili jeni te shqetesuar shum per kushtetutshmerine e OMN. Ndersa populli trajtohet si madh edhe nga politika edhe nga gjyqtaret. Hadhin e ke se keni abuzuar ekstremisht shum dhe me nje gjyqsor te pamvarur ti, Likja dhe shum te tjere mund te perfundoni ne burg. Po ju bjen maskat maskarenj.

 5. Kris says:

  Dr. Vasili nuk eshte jurist! Eshte minister per te mbrojtur Ilir Meten! Nuk eshte vetem PD ne sherbim te Saliut! E gjithe LSI eshte ne mbrojtje te Likes! Pse? Sepse Likja eshte burimi ku pine uje te gjithe keta yzmeqare!

 6. fisheku says:

  Po ti cke, pse te djeg ??? OMN nga njera ane na thua anti kushtetuese (kushtetuta e Shqiperise), nga ana tjeter duhet marrveshje nderkombetare (per cilen organizate flet nderkombetare). Po behesh si klloun edhe ti. Nese ka per te diskutuar ke nje skuader dhe me ato duhen sheshuar gjerat dhe mos hidh bishta poshte e perpjete. Jo per gje por kjo na ben te mendojme me gjate se per shembull edhe ti ke nevoje per nje cader. Nese eshte e domosdoshme per te miren e drejtesise dhe shqiptareve dhe jo per zotrote APO cadermbajtesve bejeni kushtetuese APO nderkombetare si te doni por bejeni. Vetem vetingu dhe rruga e drejtesise eshte ajo qe kerkojne votuesit tjeter rruge nuk ka. Dhe mos harro nuk eshte ne kompetencen tuaj te kontrolloni se cfare eshte e drejte per kryeministrin dhe jo. PUNO se te kemi edhe Minister i DREJTESISE.

 7. Peco says:

  O Petrit Vasili, o petrit i PPSH, nuk ndertohet Shqiperia me mendjen tuaj. Vajti 70 e kusur vjet qe ky vend drejtohet me mendjen tuaj hipolrite. Kur ju flisnin kunder se liges, sot te gjithe e dine se ky eshte nje jorgan qe perdorni per te mbuluar maskaralleqet tuaja. Ju vetem me fjale e luftoni te ligen pasi me vepra nuk ju ze gjumi naten per te bere. Perendimi ju njeh mire. Jo ne cadra te futeni, jo te gjeni klecka ligjore per te vonuar implementimin e vetingut, por cdo gje qe te beni, te gjithe e dine se i beni per te shpetuar lekuren. Nuk keni cfare ti beni 71 deputeteve te Rames, pa te zbriste kjo shifer nen 70, e di mire ky popull se cfare do te benit. Ju te LSI – se jeni pjella me e lige enveriste e kesaj shoqeria, armiqte me te betuar te lirise, vegla te felliqura filoruse. Shpetimi nga felliqsira si puna jote Petrit Vasili eshte shpetimi i Shqiperise.P

 8. niki says:

  Nuk arrijne ta kuptojne ,pasi ja erreson mendjen frika .Kush eshte i paster ,mendoj se e ben gjumin i qete apo jo zoti Petrit Lerini keto arsyetime te pa vlera.

 9. ATDHEU says:

  Eshte mese e qarte roli i te gjitheve te LSI-se. Mos harroni asnjehere se nje nder te keqiat me te medha ( Sala-PD) eshte edhe Ilir Meta. Ilir Meta do te kishte nje rol krejt ndryshe, sikur Amerika dhe BE te mos ja kishin futur kembet ne nje kepuc. Ai vete nuk del dot hapur dhe fut ministrat e tij te sabotojne Vetingung. Ai do ta luaj karten e tij deri ne fund. Ai vete e ka kuptuar sh mire se ka vetem dy rruge 1) ose me Vetingun (qe ben sikur e pranon,por nga ana tjeter e saboton me ministrat e tij) dhe rruga e 2) eshte te gjykohet si Saliu me shoke.
  Ilir Meta mblidhje mendjen, i vetem je i mbaruar.

 10. beni says:

  Ore je ne terezi ti apo ke rrjedhur, po beni gje vete ju po nuk u ndihmoi komshiu o pedera

 11. Jimi says:

  Keni akoma sy e surrat ju plehra qe keni cerek shekulli qe po e merrni zvarre kete popull te jepni mendje?
  Flijeni mendjen! Juve nuk ju beson me askush, prandaj ky popull ja ka dhen lejen me pashe nderkombetareve.

 12. Skenderbeu says:

  Nxiri parate qe vodhe ketij vendi me tenderat e ilaceve kur ishe minister i Berishes o Peco Laraske Vasili dhe mjaft e krojte me nderkombetaret. Antikushtetus jeni ju te LSI qe edhe pse ju kane kapur me presh ne dore beni gam gam gam.

 13. Miri says:

  Like ne burg me Bashen do shkosh megjithe Vasila.

 14. tomorri says:

  Turpet e LSI po zbulohen nje e nga nje dhe ne kohen e duhur.
  Per kete do mbaj pergjegjesi Ilir Meta deri ne nje para popullit dhe kam frike se do vuaj me shume se Sali Berisha per keto qe ka bere dhe po ben. Ta dine mire te gjithe ate shprehejen se VJEN NJE DITE dhe te del bytha zbuluare.
  Ne keto situata per njerez te tille duhet ti therrasin mire mendjes se kane te bejne me nje popull te gjith,dhe po te vuri populli per poshte nuk ngrihesh kurre edhe po te keshe miljarda ne xhep. LSI me gjithe keta ministra karafila dhe bythelepirsa mblidh mendje dhe gjej rryge zgjidhje ne favor te popullit dhe jo te hajdute.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *