Moskë, mijëra vetë marshuan për të përkujtuar kritikun e Putinit, Nemtsov

Mijëra njerëz marshuan sot në Moskë për të përkujtuar kritikun e Kremlinit dhe ish-zëvendëskryeministrin e Rusisë, Boris Nemtsov, i cili u vra para dy vitesh. I ndjeri Nemtsov, i cili ishte një nga zërat më të fortë ndaj presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, u ekzekutua në një urë afër Kremlinit, më 27 shkurt të vitit 2015.

Pesë persona nga rajoni i trazuar i Çeçenisë në Rusi u paraqitën në gjykatë në tetor të vitit të kaluar, të akuzuar lidhur me vrasjen e Nemtsovit. Ata i kanë hedhur poshtë akuzat.

Mbështetësit e Nemtsovit mendojnë se kushdo që e ketë urdhëruar këtë vrasje, kurrë nuk do të sillet para drejtësisë.

Disa pjesëmarrës në marsh kanë mbajtur fotografi të Boris Nemtsovit dhe parulla ku shkruante “Lufta në Ukrainë është krim i Putinit”.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Moskë, mijëra vetë marshuan për të përkujtuar kritikun e Putinit, Nemtsov”

  1. pedeist me bestytni says:

    U CA AKULLI SOVJETIK VITIN TJETER IKEN PER LESH PUTIN MUZHIKU
    :d :d

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *