Poroshenko: Bota e di se Krimeja është Ukrainë dhe jo Rusi

Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko deklaroi se nuk do të lejojë që populli i Ukrainës në Krime të mbetet pa mbështetje.

Kreu i shtetit në rrjetet sociale u shpreh se do të vazhdojë luftën për të drejtat e ukrainasve të cilët vitin e tretë jetojnë nën pushtimin ilegal të Krimesë nga Rusia, në tre vjetorin e pushtimit ilegal të Krimesë.

“Ne kemi arritur që në nivelet më të larta, në Kombet e Bashkuara t’i bindim të gjithë se Rusia është forcë pushtuese në Krime. E gjithë bota e qytetëruar e di se Krimeja është Ukrainë. Ne do të vazhdojmë luftën për territoret tona”, tha Poroshenko.

REMOTE_ADDR:[]
                 Loading...