Dëshmia rrëqethëse e nënës çame: I ruaj ende flokët e djalit që ma vranë grekët para syve

“E quajtur Merushe nga Dovani u burgos me 3 fëmijë dhe doli vetëm nga burgu, atje i la të vdekur të tre.”

“Masakra në Çamëri”, është një libër i autorit, Kastriot Dervishi, i cili sjell dëshmi të të mbijetuarve dhe dokumente arkivore mbi masakrën ndaj popullsisë së Çamërisë në vitet 1944-1945. Duke shfrytëzuar arkivat e Ministrisë së Brendshme, të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe të Arkivit Qendror të Shtetit, autori Kastriot Dervishi ka sjellë për lexuesit një përmbledhje prej 235 faqesh, të atyre materialeve, të cilat e pasqyrojnë një pjesë të rëndësishme të tragjedisë së Çamërisë. Janë dokumente zyrtare e dëshmi të kohës që vërtetojnë genocidin grek ndaj popullsisë së Çamërisë. Nga ky botim kemi shkëputur disa dëshmi të të mbijetuarve të tragjedisë së Çamërisë. Janë dëshmi të arkivuara në vitin 1947, pasi të mbijetuarit kishin mbërritur në Shqipëri.

Fatime Pronjo – Delvinë më 26 shkurt 1947

Ushtarët zervista hynë në Paramithi më 28 qershor 1944 të martën dhe të mërkurën. Ushtari zervist Kiço Koma nga Paramithia mori burrin tim Velinë, vjeç 68 dhe ma therri me thikë. Të enjten ushtarët zervista erdhën të merrnin vajzën time Shuquranën, por e shpëtova se ju dhashë të gjitha paratë që kisha afro tridhjetë miliona dhrahmi një unazë floriri dy gjysma djalit lirash dhe një palë vathë floriri, si edhe sende të tjera të çmuara. Zervisti Dhimo Pasko me djalin e tij Sotir Pasko nga Paramithija më morën djalin tim Abedinin, vjeç 19 dhe ma vranë brenda në shtëpi. Një tufë flokësh bashkë me lëkurën e kokës së tij e mbaj akoma në xhep për kujtim. Ushtarët zervista rrahën për vdekje djalin tim të vogël Prenjën para syve të mi dhe mbasi unë doja ta mbroja më rrahën barbarisht dhe mua. Kërkoj që komisioni të shkojë në vend për të hetuar rreth këtyre ngjarjeve të tmerrshme.

Melika Met Sali

Unë, Melika Met Sali nga Filati i Çamërisë njoftoj se në shtator të 1944, kur hynë ushtarët e Zervës në Filat, na mblodhën të gjithë neve shqiptarët duke na ndarë gra e çiliminj veç, ku përbëheshin prej 500 vetash dhe burrat veç. Na burgosën në ikotrofio të Filatit, ku nga uria vdiqën mëse 70 gra e çiliminj, sepse racioni bukës që na jepesh ishte vetëm 50 gram në ditë. Këtu pashë me sytë e mi të torturoheshin pa mëshirë shumë gra nga zervistat dhe midis të tjerave gruan e Sherif Sulejmanit, 50 vjeçare, e cila vdiq nga druri, si dhe nanën e Hate Hallunit nga Filati. Mua më rrahën personalisht me kamxhik. E shoqja e Xhelo Rexhos nga Dovani u burgos me 7 fëmijë nën 12 vjeç dhe këtu i vdiqën 6 fëmijë. Një e quajtur Merushe nga Dovani u burgos me 3 çiliminj dhe doli vetëm. 50 ditë na mbajtën në ikotrofio dhe pastaj na përcollën për në Koskë, pasi na morën të gjitha plaçkat që kishim me vete. Në Koskë, ushtarë të Zervës çnderuan 10 gra, nuse dhe vajza nga konaku, ku isha vetë. Nga këto e shoqja e Xhelo Galbaqit, së bashku me mbesën dhe të reja të tjera nga Varfanji e Lopësi. Kërkoj që komisioni të shkojë në krahinat e Çamërisë dhe të hetojë rreth sa thash më sipër.(27.al)

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Dëshmia rrëqethëse e nënës çame: I ruaj ende flokët e djalit që ma vranë grekët para syve”

 1. tfgs1 says:

  te pabeset tourkotsamides paguan me te njeten monedhe krimet ndaj kristianeve greke………..

  https://www.youtube.com/watch?v=yBp5aoE-5MY

  1. arben says:

   Edhe kafshe te ishe nuk mund te shprehesh ne kete menyre sado urrejtje te kesh per shqiptaret .Tek cdo njeri duhet te mbisundoje ana njerezore e cila tek ju mungon plotesisht gje e cila na dallon nga kafshet e egra te pyllit.Dhe nje verejtje kam per moderatoret e gazetes.Nuk eshte liri e shtypit te lejohen te tilla komente nga njerez qe urrejtja ndaj shqiptareve u eshte shnderuar ne senundje patologjike dhe qe ne vendet e qyteteruara e demokratike te botes do ishin demaskuar e denuar ashper

  2. alb says:

   O tarrallak qe mban veten per greke. Keto masakra cnjerezore nuk u kryen nga greket por nga pseudogreket e thesprotise arumunet si edhe arvaintet e intoksokuar nga cmenduria orthodokse.
   Greket e vertete u asimiluan si popull qe ne shekullin e 6’te.Sot Greqia eshte nje perzierje rracash ku dominojne Atvanitet,turqit,kurdet,sllavet,arumunet,iranianet,arabe,armene, e pak nga te gjitha.rracat e shpifura te Azise qendrore .Kjo shpjegon arsyen pse shum nga “greket” sot ngjajne si pakistaneze.
   Greqia sot turperon cdo dite Greqine e lashte me antidemokracine, intolerancen,barbarine, dhunen dhe cmendurine kolektive fetare.
   Eshte i vetmi vend ne bote ku prifti parazit dhe idiot merr rroge nga shteti per marrezite qe kryen cdo dite.
   Te gjitha keto fakte shpjegojne edhe arsyen e rrenimit total te ekonomise.

 2. Epo kjo pune! says:

  qelbesirat e PD u japin det grekut, bejne lobim ne Amerike per te mos u ndeshkuar per vjedhjet dhe vrasjet…. kur do vije ajo dite qe te mbushen birucat me qelbesirat dhe jo hallexhinj qe vjedhin korrent nga nevoja. Cameria eshte miza nen kesule qe e terbon grekun dhe ndaj ngrihen cadra ne mes te bulevardit, shashkat qe kane 25 vjet qe i hedh greku e serbi, anarkia 97 etj.

 3. Qifi says:

  Dhe tani o çamer keni vene ne krye kriminela per tju perfqesuar. Zoti me falte por mendoj se e keni merituat.

 4. Adrian SpahokarrosGrek I perbetuar deri ne vdekje says:

  O TFGS Po gjall je?Ku eshte Ajo dite qe te ta kalaroje ate motren perpara sejve te nones tende dhe prezervativin do te ta jap tej Qe ta shperndash ke kto grekokurva njerzish?Mos u merzit se Ai turku ne video se shpejti gjithe grate krekokurve do i kalaroje nga bytha qe ta mbani mend dhe mos shtoheni kurre.

 5. marini says:

  Çamutët turkogjyzelë që qahen dhe bërtasin për “genocidin”(?!) dhe kërkojnë prona(?!), harrojnë fjalën e urtë “oti kaneis, patheis” (çfarë bën, do pësosh)… Ardhacakët nga shkretëtirat e Anadollit, “harruan” origjinën dhe krimet e kryera mbi popullsinë greke autoktone, pët t’i vjedhur e rrëmbyer pasurinë dhe tokat, duke u bërë vegla të ulëta (e vetmja gjë që e dinë mirë) si të Preandorisë Osmane, ashtu dhe të fashistëve e nazistëve… Këto i di ai kokëlopa Idrizi dhe grifsha Mesilë…???!!! Pse nuk i drejtoheni Gjykatave Ndërkombëtare…???!!! Në vitin 1948, kur Enver Hoxha bëri marrëveshje shtetërore me grekët, që çamët e ikur të ktheheshin në vëndin e tyre, me kushtin që ata që kishin bashkpunuar me fashistët dhe kishin bërë krime, do të dënoheshin sipas ligjeve (ndërkombëtare) në fuqi (si të gjithë grekët e tjerë), ndërsa të pafajshmit do jetonin në vëndin e tyre pa i prekur njeri…pse nuk pranoi të kthehej asnjë çam…???!!! Po çamët që jetojnë sot në Greqi (dhe që janë shumica), pse nuk i preku dhe nuk i lëvizi njeri nga vëndi…???!!! Keni bërë ndonjë sondazh sot, tek çamët e Greqisë, se sa e ndjejnë veten shqiptar dhe sa duan t’ja dinë “për çështjen çame”…???!!!

  1. alb says:

   Nuk ka nevoje te te shoh surratin.
   Je surrat zi qe genjen vehten cdo dite si grek,me sy te nxire poshte rratheve, floket e zinj skrop qe perputhen plotesisht me tiparet e nje arumuni
   Ne qoste se je akoma me i zi ka shum gjasa qe je iranian ose pakistanez.
   Ndersa per mua ske cthua jam bjond gjysem geshtenje, me sy ngjyr ulliri ne blu dhe jam aravanitas 100% flas shqip dhe te paret e mi si kane lepire bythen prifterinjve per tu dukur si grek.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *