FOTOT/ Fiskultura jo vetëm në Shqipërinë e Enver Hoxhës: Disa foto të rralla nga kabineti i presidentit Wilson

Shumëkush mban mend Fizik – kulturën (Fiskulturën) e dikurshme në mëngjes.

Jo vetëm nxënësit e shkollave, por disa kohë edhe qendrat e punës, instiucionet aplikonin minutat e mëngjesit me disa lëvizje fizike.

Pas vitit ’90 ky rregull i përgjithshëm u braktis, u vu në lojë për t’u konsideruar si pjesë e asaj gjeometrie të diktaturës që unifomizoi çdo gjë.

Por duket se kjo nuk është një gjetje e regjimit të Hoxhës.

Dhe as edhe kineze siç thuhet.

Në SHBA, në vitin 1917, kur vendi po hynte në luftë, prkatika e ushtrimeve gjimnastikore u vendos deri edhe në Shtëpinë e Bardhë, apo në ministri.

Sugjerimin e bëri Walter Camp, asokohe drejtues i Programit të Marinës për trajnimin fzik, ndërkohë që sot ai njihet si “babai i futbollit amerikan”.

I zhgënjyer nga rekrutët, ai sugjeroi një listë ushtrimesh që duheshin bërë për 8 minuta.

Në fotot më poshtë shohim se këto ushtrime i aplikuan edhe pjesëtarë të kabinetit të presidentit Wilson, mes të cilëve edhe ndihmës Sekretari për Marinën, 35 vjeçari Franklin D. Roosevelt, i cili katër vjet më vonë do të paralizohej nga poliomeliti.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson.jpg","attachment_id":639929},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-1.jpg","attachment_id":639930},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-2.jpg","attachment_id":639931},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-3.jpg","attachment_id":639932},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-4.jpg","attachment_id":639933},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-5.jpg","attachment_id":639934},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-6.jpg","attachment_id":639935},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-7.jpg","attachment_id":639936},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-8-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-8.jpg","attachment_id":639937},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-9-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-9.jpg","attachment_id":639938},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-10-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/02\/wilson-10.jpg","attachment_id":639939}]

4 komente në “FOTOT/ Fiskultura jo vetëm në Shqipërinë e Enver Hoxhës: Disa foto të rralla nga kabineti i presidentit Wilson”

 1. Haaaaa says:

  Avash-avash do filloni te hani mutin qe keni hedhur vete kunder Enver Hoxhes dhe socializmit!

  1. NK says:

   HAHAHAHA HA

   Mencuria e një udhëheqësie politike, “seksuale” etj. manifestohet tek arsyeja për të identifijuar gabimet” (gomarllëqet) dhe flakur ata.
   Sistemi kooperativist (si eksperiment, në ish Jugosllavine) pati jetë vetëm 3-4 vite dhe ia dhanë shqelmin.
   Xhaxhi yt kërkonte koka të prera….

 2. dora e hekurt says:

  wodrom wilson , personifikimi i mbajtjes gjalle dhe ne kembe te kombit shqiptar , mos te ishte ky zoteri ne kuptimin e plote te fjales , anglosaksonet do te kishin ngrene te gjalle me gjithe recka , ketij burri madheshtor duhet ti bejne monumentin shqiptaret , dhe jo thjesht monument por te derdhur ne flori , perse ???? per fjalen qe thashe me lart

 3. Lec kabashi says:

  — OOOooo….shoku………
  …..”Haaaaa…Haaaaa,,,,,Haaaaa”
  —Poliika …. keshtu e ka …………….
  — Edhe ti … po s’ke ngrene .. ha
  — Te gjithe do hane nga ca …
  xxxxxxxxxxxxxxxxx
  —- Bie ne sy se ……. ;;…..
  ….. Te gjithe jane …te te njejtes ngjyre
  —–Te gjithe jane …..te te njejtit seks
  — Te gjithe kane te njjtin model veshje
  Me sa duket ka qene koha e ”NJESHIT” ……… EDHE ATJE…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *